Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia investičnej platformy Fondee

Investičná platforma Fondee je český start-up manželov Hlavsových. Tí po niekoľkoročných skúsenostiach vo finančnom odvetví v Londýne založili v Českej republike Fondee. Úspešný projekt vstúpil do slovenských vôd len začiatkom roku 2022. My sa teraz pozrieme na investičnú platformu Fondee zblízka. Priblížime vám tak jej portfólio, vstupné poplatky, výnosy i riziká.

Ak vás investičné platformy zaujímajú viac, doporučujeme prečítať si náš článok najlepši on-line investičné platformy, kde porovnávame aké druhy investícií môžete v rámci nich nájsť. Taktiež akým spôsobom fungujú a ako je možné sa v nich registrovať.

Hodnotenie investičnej platformy Fondee

8.4

Skvelé

Fondee je zaujímavá česká investičná platforma, ktorá ponúka najnižšie ročné poplatky na trhu. Navyše obchoduje každý deň, čo ocenia nielen začiatočníci, ale aj skúsení investori.

Používateľské rozhranie
9
Investičné portfólio
8
Výnosnosť vs. riziká
8.5
Poplatky a zákaznícky servis
8
Klady
 • Obchoduje každý deň
 • Nízke poplatky
 • Bezpečné investovanie
 • 14 investičných portfólií
 • Transparentný prístup
 • Vyvážený investor
 • Mesačné rebalansovanie portfólia
Zápory
 • Vyššia minimálna investícia
 • Nepočíta s automatickým rebalancingom
 • Chýba portfólio podľa vlastnej stratégie
 • Slabší zákaznícky servis

Registrácia

Ak sa rozhodnete investovať pomocou mladej a dynamicky rozvíjajúcej sa obchodnej platformy Fondee, čaká vás podobne ako inde vstupný dotazník. Predtým sa však musíte zaregistrovať.

V dotazníku odpoviete na štandardné otázky zisťujúce vaše očakávania a vzťah k investovaniu. Následne si vyberiete portfólio, do ktorého chcete vložiť financie. To samozrejme odzrkadľuje vaše požiadavky, ktoré ste uvideli v dotazníku. Následne už stačí len investovať ľubovoľnú sumu od 40 eur.

Ešte pred tým však do systému nahrať jeden doklad totožnosti. Ten sa verifikuje pomocou kamery, ktorá zosníma vašu tvár. Do obchodovania v rámci Fondee však vstupuje ešte broker, ktoré vaše financie investuje. No v tomto čase vy už môžete z domu sledovať ako sa vaše financie zhodnocujú.

Koncom roku 2022 tiež Fondee sprístupnilo mobilnú aplikáciu na ktorej intenzívne pracovali ich vývojári, to považujeme za príjemné plus.

Fondee registrácia do investičnej platformy

Portfólio Fondee

Fondee svoju konkurenčnú výhodu zasadil do projektu Investícia na mieru. V rámci 7 portfólií si môžete vybrať až 14 rôznych ETF. Každé pritom obsahuje tisíce rôznych akcií alebo dlhopisov z celého sveta.

Podľa Fondee je ideálnym modelom vyvážený investor, ktorý volí zdravý pomer medzi rizikom a výnosmi. Vtedy by mali byť investície zamerané z 30 až 50 % na ETF dlhopisy a viac ako polovica na akcie. Minimálnu mieru vášho portfólia by mali tvoriť peňažné prostriedky.

Fondee navyše každé portfólio rebalancuje. To znamená, že aj napriek tomu, že ceny akcií a dlhopisov sa menia, systém ho neustále prispôsobuje vašim pôvodne zvoleným požiadavkám. Fondee však na rozdiel od platformy Portu neposkytuje možnosť portfólia pre začiatočníkov, ktorí s investovaním nemajú skúsenosti a nevedia si ho rozvážne zvoliť sami.

Fondee na rozdiel od Portu investuje každý deň. Takže vaše portfólio naberá na hodnote každý pracovný deň, čo je výhoda platformy oproti konkurencii.

Portfolio Fondee

Výnosnosť vs. riziká

Podobne ako iné investičné platformy i Fondee obchoduje s ETF. Tie vo svete biznisu predstavujú menej rizikové investície. Navyše tým, že si portfólio môžete zložiť až zo 14 rôznych ETF ho plnohodnotne diverzifikujete. Týmto spôsobom tak ochránite vaše financie a samozrejme postaráte sa aj o istejší výnos.

Samozrejme každého potenciálneho investora zaujíma výška výnosu. V tomto smere si zase musíte ujasniť, aký hráč o peniaze ste. Ak vám nevadí riziko, tak vaše zhodnotenie sa pohybuje na úrovni 9,54 % ročne. Pri konzervatívnom investovaní je to len okolo 3,71 % a pri vyváženom príjemných 7,56 %.

Riziká, ktoré vám pri investovaní cez Fondee hrozia sú tak len na vašu vlastnú zodpovednosť. Celá platforma je totiž neustále kontrolovaná Českou národnou bankou. Vaše peniaze sú tiež chránené na separátnom účte, ktorý je chránený pred prípadných krachom spoločnosti či brokera. Navyše o vaše peniaze sa starajú renomovaní odborníci v oblasti financií, takže v tomto smere je riziko minimálne. Fondee pôvodne spolupracovala s holandským brokerom Degiro. Spoluprácu ale v minulom roku ukončila. Investície klientov sú uložené u brokera J&T Banky.

Výnosnoísť platformy Fondee

Poplatky a zákaznícky servis Fondee

Fondee je na slovenskom trhu bezkonkurenčne najlacnejší. V porovnaní s inými investičnými platformami sa ročný správcovský poplatok pohybuje na úrovni 0,9 %. K ním si treba prirátať ešte poplatky za ETF. Tie priemerne tvoria 0,15 %. Takže ročne vás investovanie bude stáť 1,05 %. Mnoho investičných platforiem ďalšie poplatky nezverejňuje, preto tento poplatok vyzerá vyšší, presto je najnižší na slovenskom trhu.

Okrem toho už žiadne iné poplatky neplatíte. Trochu slabšie je však na tom ich zákaznícky servis. Na stránke platformy len môžete zanechať kontakt a pracovníci Fondee sa vám ozvú. Po prípade im môžete poslať e-mail.

Služba Popis
Počet portfólií  14 (7 klasických a 7 ESG udržitelných)
Minimálny vklad 40 eur
Ročný poplatok 0,9 % z hodnoty spravovaného majetku
Priemerný ročný výnos Od 3,71 % do 9,54 % (max. bol 12,5 %)
Mobilná aplikácia Áno

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (34 hlasov)

Autor

Katarína Kmeťová
Katarína Kmeťová

Som mama dvoch malých detí, ktorá sa už viac ako 15 rokov pohybuje v oblasti PR, marketingu a obchodu. Počas rodičovskej dovolenky je písanie nástroj, vďaka ktorému mám kontakt so svetom. Okrem toho spravujem vlastný blog a zaujímam sa o zdravý životný štýl, motivačnú literatúru, módu a smart technológie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár