Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie zváračky fólií 2024 – Test, recenzie a porovnanie

25. 4. 2019 Aktualizované

Niekedy nedokážeme presne odhadnúť, koľko potravín budeme potrebovať, aby sme uživili svoju rodinu. Z toho dôvodu sa veľmi často stáva, že sa nevyužité pochutiny pokazia a musíme ich vyhodiť.

Dlhú dobu sa hľadali spôsoby, ako by sa tejto nepríjemnosti dalo predísť, až kým moderná doba neprišla s riešením, ktorým sú zváračky fólií. Tie umožňujú predĺžiť trvanlivosť jedla až o niekoľko týždňov a obmedziť tak jeho plytvaním.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o tovar, ktorý si začal nachádzať svoje miesto na trhu až v posledných rokoch, rozhodli sme sa pre vás pripraviť nasledujúci článok. V ňom vám poradíme, ako správne takú zváračku fólií vybrať a tiež vám predstavíme trojicu tých najlepších modelov, ktoré je možné v súčasnej dobe na trhu zakúpiť. Jednoduchú manipuláciu a rýchle vákuovanie vám poskytne zváračka Steba VK 6.

Najlepšia celkovo

Najlepší produkt na trhu. Skvelý výkon, jednoduché ovládanie a efektívne odsávanie.

Najlepší pomer cena/kvalita

Výborný prístroj s možnosťou uchovať ako suché, tak aj vlhké potraviny.

Najlepšia lacná

Dostačujúca voľba pre všetkých, ktorí si občas potrebujú uchovať potraviny na horšie časy.

Najlepšie zváračky fólií

Recenzia: Steba VK 6

Steba VK 6 recenzia Pre náročných
Príkon: 170 W | Hmotnosť: 1,5 kg | Maximálna šírka sáčkov: 28 cm | Rozmery: 34 × 6,5 × 15 cm

Klady
 • Kvalitné spracovanie
 • Jednoduchá manipulácia
 • Efektívne odsávanie vzduchu
 • Rýchle vákuovanie
Zápory
 • Hlučnejší
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Iba pre vrúbkované sáčky

Vákuová zváračka fólií Steba VK 6 je určená predovšetkým na domáce použitie, ale nestratí sa ani v profesionálnom využití. Výborne poslúži na dlhodobé uchovávanie potravín v mrazničke a chladničke s garanciou 97 % vákua. Vďaka tomu v potravinách zachováte pôvodnú chuť aj arómu. Takto vákuované potraviny majú niekoľkonásobne zvýšenú trvanlivosť v chladničke.

Zváračka poskytuje automatické vysávanie a nepriedušné tesnenie na vrecká do 28 cm šírky. Originálne drážkované fólie sa vyrábajú z materiálu s vyššou hustotou a tiež napomáhajú vytvoriť vzduchotesný spoj, ktorý vydrží oveľa dlhšie ako pri štandardných fólií. Vďaka tomu môžu byť mrazené, varené alebo ich môžete bezpečne použiť v mikrovlnnej rúre. Použité vrecúška jednoducho umyjete a môžete ich opätovne použiť.

Medzi výhody takejto zváračky patrí najmä jej kvalitné spracovanie a jednoduchá manipulácia, ale aj efektívne odsávanie vzduchu a rýchle vákuovanie. Naopak nevýhodami je zvýšená intenzita hluku, vyššia obstarávacia cena a použitie iba pre vrúbkované sáčky.

Recenzia: Guzzanti GZ 300

Guzzanti GZ 300 recenzia Zlatý stred
Príkon: 110 W | Hmotnosť: 1,4 kg | Maximálna šírka sáčkov: 30 cm | Rozmery: 15 × 8 × 35,5 cm

Klady
 • Jednoduchá manipulácia
 • Vhodná i pre vlhké potraviny
 • Dostatočný výkon
 • Dobrý pomer cena/výkon
Zápory
 • Vyššia intenzita hluku
 • Ostré LED diódy
 • Horšie tesniace zatváranie

Závaračka Guzzanti GZ 300 od tradičného producenta malých domácich spotrebičov je skvelou voľbou pre domácnosti, ktoré sa obzerajú po zlatej strednej ceste. Svoju hlavnú prácu, vákuovanie menšieho množstva potravín, totiž odvedie bez akýchkoľvek problémov.

Najväčším pozitívom je predovšetkým jednoduchá manipulácia. Prístroj je možné použiť ako na suché, tak na vlhkejšie potraviny, čo môže byť užitočné predovšetkým pri konzervácii šťavnatých kusov mäsa. Dostatočný výkon zaručuje, že činnosť bude vykonaná rýchlo a jednoducho. Vďaka svojej rozumnej cene ponúka výtvor vynikajúci pomer cena/výkon.

Najzávažnejším nedostatkom je výrazná hladina hluku vypracovaná zariadením. Tá sa môže stať pri dlhšie trvajúcej práci nepríjemnou. LED diódy indikujúce zapnutie a činnosť spotrebiča tiež môžu v niektorých situáciách kvôli svojej ostrosti pôsobiť rušivo.

Taktiež je veľmi podstatné spomenúť občas horšie tesnenie pri zatváraní, vďaka čomu nemusí dôjsť vždy k dokonalému odsatiu vzduchu a ku konzervácii potravín. Ide teda o vynikajú alternatívu pre všetkých, ktorí nepožadujú špeciálne dodatočné funkcie.

Recenzia: ETA 0762 Electronic

ETA Electronic 0762 recenzia Lacný základ
Príkon: 135 W | Hmotnosť: 1,5 kg | Maximálna šírka sáčkov: 28 cm | Rozmery: 33 × 8,5 × 13 cm

Klady
 • Nízka cena
 • Jednoduchá obsluha
 • Pekné prevedenie
 • Dvojitý zvar
Zápory
 • Problematické odsávanie vzduchu
 • Zložité vákuovanie

Zváračka fólií ETA 0762 Electronic s príkonom 135 W v bielej farbe je veľmi jednoduchým spôsobom uchovávania potravín stále čerstvými a chutnými aj po dlhšiu dobu. S jej použitím si zelenina udrží svoju farbu aj vitamíny, cukrovinky vydržia dlho čerstvé a mäso sa v mrazničke nebude ďalej vysušovať. Zamedzí tiež nežiaducemu preberaniu pachov z iných potravín.

Vákuované suroviny v obale je možné tiež ohrievať či rozmrazovať, čo vám uľahčí prácu. Vyznačuje sa veľmi jednoduchým ovládaním s plne automatickou prevádzkou. Priklopením veka pevne zaistí fóliu, vysaje z vrecka vzduch a vzduchotesne ho uzavrie spoľahlivým dvojitým zvarom. O priebehu zvárania vás bude informovať svetelná signalizácia. O bezpečnosť sa postará tepelná vratná bezpečnostná poistka zabraňujúca prehriatiu.

Najväčšou výhodou zváračky je jej nízka obstarávacia cena. Nevýhodami je problematické odsávanie vzduchu a zložitejšie vákuovanie. Súčasťou balenia je fólia o dĺžke 9,65 m a šírkou 28,5 cm a dlhý napájací kábel (1,7 m).

Najpredávanejšie zváračky fólií podľa Heureky

Ako správne vybrať zváračku fólií?

Základnou otázkou, na ktorú je potrebné pred nákupom nájsť odpoveď znie, koľko potravín sa bude vákuovať a podľa toho zvoliť zodpovedajúci typ zariadenia. Od toho sa odvíja aj príkon a sací výkon stroja.

Svoj nesporný význam má aj hmotnosť, spôsob skladovania, prípadne hlučnosť. Taktiež je vhodné zistiť, ako rozmerný produkt aparát zvládne, prípadne aký druh sáčkov k svojej činnosti využíva.

Typ zariadenia

Základným rozdelením jednotlivých zariadení je podľa energie, ktorú zváračky využívajú k svojmu chodu. V súčasnej dobe je tiež možné na trhu nájsť ručné, prípadne automatické zváračky. Každá z nich má svoje charakteristické výhody, ale aj nevýhody:

Ručné zváračky fólií

Klady
 • Nízka cena
 • Kompaktnosť
 • Jednoduchá manipulácia
Zápory
 • Nutnosť zapojiť svaly
 • Automatická zváračka fólií

Automatické zváračky fólií

Klady
 • Rýchla práca
 • Dokonalé odsatie vzduchu
Zápory
 • Vyššia cena
 • Možná poruchovosť

Druhé delenie je aj na spotrebiče pre využitie v domácnosti, stredných či väčších komerčných prevádzkach. Od toho sa odvíja cena a samozrejme aj počet balení, ktoré sú schopné za jeden deň prevádzky zvládnuť. Kým domáce spotrebiče pripravia okolo 20 balíčkov denne, komerčné modely sú schopné pripraviť aj 500 a viac sáčkov.

Vzhľadom k tomu, že v súčasnej dobe už na trhu jednoznačne prevládajú automatické zariadenia, budeme sa v tomto článku venovať predovšetkým im.

Príkon a sací výkon

Medzi kľúčové parametre pre výber toho správneho modelu patrí príkon a sací výkon. Tie udávajú rýchlosť, s akou dôjde k odsatiu všetkého vzduchu. Veľký význam má predovšetkým vtedy, keď je v pláne spracovanie značného množstva potravín.

Všeobecne platí, že čím vyšší sací výkon a príkon, tým lepšie. Je však vhodné vyberať zariadenie, ktoré zhruba zodpovedá množstvu pochutín, ktoré sa budú vákuovať. V opačnom prípade totiž môže dochádzať k zbytočným stratám elektrickej energie. Štandardne je možné na trhu zakúpiť tovar s príkonom 300 W a sacím výkonom okolo 10-20 l/min.

Hmotnosť

Keďže sa jedná o často prenášaný prístroj, je ideálny zvoliť model, ktorý sa zbytočne neprenesie. Tie najľahšie a najskladnejšie produkty zvyčajne dosahujú hmotnosť okolo 1,5 kg, zatiaľ čo zariadenia pre skôr komerčné využitie môžu byť ťažké až trojnásobne.

Spôsob skladovania

Pre majiteľov priestorovo menej rozmerných kuchýň bude podstatným faktorom aj spôsob skladovania. Kým štandardne je nutné mať aparát umiestnený vo vodorovnej polohe, modernejšie aparáty sa neboja ani zavesenia, prípadne zvislého umiestnenia do skrinky. Vďaka tomu šetria životne dôležité centimetre štvorcovej pracovnej plochy.

Hlučnosť

Pri voľbe zváračky fólií má svoj význam aj miera hluku, ktorú vydáva. Milovníci pokojného chodu svojich spotrebičov by sa mali obzerať po produktoch pohybujúcich sa okolo 65 dB. Výnimkou však nie sú ani prístroje, ktorých hluk dosahuje aj viac ako 85 dB, v tomto prípade ich intenzívnejšie užívanie už môže byť nepríjemne rušivé.

Rozmery a druh sáčkov

Všeobecne platí, že vákuovacia komora by mala byť vždy o niekoľko centimetrov širšia ako fólie. Preto je ideálne si pred samotnou činnosťou rozmyslieť, aké veľké balíčky sa budú vytvárať a tomu prispôsobiť aj výber takéhoto zariadenia, ktoré si s tým poradí.

Zároveň je možné vyberať z dvoch druhov sáčkov. Ich využitie sa líši predovšetkým podľa použitia v domácnostiach či v náročnejších prevádzkach, keďže sa vyznačujú rozdielnymi vlastnosťami, ale aj cenami. Ich prehľad je možné nájsť v nasledujúcej tabuľke:

Typ sáčku Výhody Nevýhody Použitie
Vrúbkovaný Ľahšia manipulácia, univerzálne použitie Vyššia cena za kus V domácnostiach
Hladký Nižšia cena za kus Nutnosť použitia v špeciálnom type prístroja Pri komerčnom využívaní

Najpredávanejšie zváračky fólií podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (91 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár