Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie tavné pištole – test a recenzie 2019

Dominika Halusková Dominika Halusková Datum 17.6.2019 Komentář Źiadne komentáre

Tavnú pištoľ videl už takmer každý z nás. Vo veľkom sa používa pri lepení dekorácií na rôzne sviatočné vence, kytice, či ikebany. Okrem toho však poslúži aj pri rôznych opravách v domácnosti. Ľahko s ňou napríklad zalepíte rozbitú misku, či kvetináč.

Ak máte záujem o kúpu tavnej pištole a neviete si vybrať, prečítajte si naše recenzie troch populárnych modelov, ktoré vám s výberom správnej pištole pomôžu. Na konci článku sa dozviete pár rád, ktoré sú pri kúpe rovnako užitočné.

  Najlepšie tavné pištole

  HECHT 1811EXTOL PREMIUM 8899002 GG 180 EBosch PKP 18 E
  recenzia HECHT 1811recenzia EXTOL PREMIUM 8899002 GG 180 EBosch PKP 18 E, 0.603.264.508
  Nízka cena
  Jednoduché použitie
  Nízka hmotnosť
  Padne do ruky
  Rýchle nahrievanie
  Integrovaný vypínač
  Pevné prevedenie
  Dobre sa drží v ruke
  Konštantná pracovná teplota
  Systém proti odkvapkávaniu
  Veľmi kvalitné prevedenie
  Predĺžený zobáčik
  Dlhšia doba nahrievania
  Samovoľné kvapkanie lepidla
  Bez vypínača
  Mierne vyššia hmotnosť
  Samovoľné kvapkanie lepidla
  Vyššia cena
  Bez vypínača
  Bez kufríka na odkladanie
  Lacná tavná pištoľ, ktorá je ideálna na drobné aranžovanie sviatočných vencov.Kvalitne prevedená tavná pištoľ ponúka za dobrú cenu stabilný výkon.Kvalitná tavná pištoľ, ktorá si okrem aranžovania poradí aj s opravami v domácnosti.
  POROVNAJTE CENYPOROVNAJTE CENYPOROVNAJTE CENY

  Recenzia: HECHT 1811

  recenzia HECHT 1811

  Príkon: 40 W | Lepiaci výkon: ? | Pracovná teplota: ? | Hmotnosť: 0,35 kg | Približná cena: 6 €

  Klady
  • Nízka cena
  • Jednoduché použitie
  • Nízka hmotnosť
  • Padne do ruky
  Zápory
  • Dlhšia doba nahrievania
  • Samovoľné kvapkanie lepidla
  • Bez vypínača

  K základným modelom tavných pištolí patrí produkt HECHT 1811. Určený je najmä príležitostným domácim majstrom alebo sviatočným aranžérom, ktorí si radi zhotovia jarný, či zimný veniec na dvere, či ikebanu na stôl.

  Za nízku cenu sa môže pochváliť príkonom okolo 40 W. Nahriatie samotného lepidla je však pomerne pomalé, takže pred začatím práce budete musieť chvíľu vydržať. Nevýhodou je tiež vytekanie horúceho lepidla z odloženej pištole. Všetky tieto nedostatky však súvisia s naozaj nízkou cenou.

  Do pištole sú určené tavné tyčinky s priemerom 11 mm. V jej balení nájdete dve tyčinky. Model sa napája z elektrickej siete, takže prácu je potrebné orientovať do blízkosti elektrickej zásuvky. Pištoľ nie je vybavená vypínačom. Po dokončení práce ju teda vypnete vytiahnutím zo zásuvky.

  Recentia: EXTOL PREMIUM 8899002 GG 180 E

  recenzia EXTOL PREMIUM 8899002 GG 180 E

  Príkon: 30 W | Lepiaci výkon: 30 g/min. | Pracovná teplota: 220 °C | Hmotnosť: 0,45 kg | Približná cena: 11 €

  Klady
  • Rýchle nahrievanie
  • Integrovaný vypínač
  • Pevné prevedenie
  • Dobre sa drží v ruke
  Zápory
  • Mierne vyššia hmotnosť
  • Samovoľné kvapkanie lepidla

  Tavná pištoľ EXTOL PREMIUM 8899002 GG 180 E patrí k modelom zo strednej cenovej kategórie, s ktorým bude jednoduchá oprava, či výroba aranžérskej kreácie vždy zábavou. Lepiaci výkon predstavuje, pri plnom nahriatí, približne 30 g za minútu. S takýmto výkonom si hravo poradíte s prakticky každým materiálom.

  Po úvodnom nahriatí, ktoré zaberie približne päť minút pracuje tavná pištoľ pri teplote 220 °C. Lepidlo je tak dostatočne tekuté a pracuje sa s ním naozaj jednoducho. Pozor si však treba dať na popálené prsty. Aj tento model pracuje s tyčinkami s priemerom 11 mm.

  S hmotnosťou 450 gramov patrí pištoľ k mierne ťažším, ale vašu ruku ani táto hmotnosť nezaťaží. Praktickým doplnkom je tiež integrovaný vypínač, ktorý nájdete na rukoväti tavnej pištole. Z nevýhod je potrebné spomenúť odkvapkávanie horúceho lepidla z odstavenej pištole. To je však potrebné, ešte aj v tejto cenovej kategórii, považovať za bežný jav.

  Recenzia: Bosch PKP 18 E

  Bosch PKP 18 E, 0.603.264.508

  Príkon: 50 W | Lepiaci výkon: 20 g/min. | Pracovná teplota: 200 °C | Hmotnosť: 0,35 kg | Približná cena: 33 €

  Klady
  • Konštantná pracovná teplota
  • Systém proti odkvapkávaniu
  • Veľmi kvalitné prevedenie
  • Predĺžený zobáčik
  Zápory
  • Vyššia cena
  • Bez vypínača
  • Bez kufríka na odkladanie

  Ak patríte k ľuďom, ktorí využívajú tavnú pištoľ pravidelne, odporúčame vám model Bosch PKP 18 E. Samotná značka Bosch je zárukou vysokej kvality a zákazníkmi overenej spokojnosti. Pištoľ sa môže pochváliť výkonom 50 W, ktorý je spolu s elektronicky regulovaným vyhrievacím telesom je zárukou stabilnej pracovnej teploty 200 °C.

  Odkladací stojan pištole je stabilný a nemusíte sa tak báť náhodného prevrhnutia. Táto tavná pištoľ je prakticky doplnená systémom, ktorý zabraňuje odkvapkávaniu horúceho lepidla. Vaše pracovné prostredie tak bude vždy čisté.

  Predĺžený zobáčik pištole vám umožní pracovať aj na ťažko dostupných miestach. Menšou nevýhodou je snáď len vyššia cena a absencia vypínača, ktorý by ste na tejto tavnej pištoli hľadali zbytočne. Model však jednoducho vypnete vytiahnutím z elektrickej zásuvky. V tejto cenovej kategórii mohla byť pištoľ rovnako doplnená o kufrík na odkladanie.

  Najpredávanejšie tavné pištole podľa Heureky

  Ako správne vybrať tavnú pištoľ?

  V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať na čo slúži tavná pištoľ a na aké základné parametre sa pri jej výbere zamerať. Na konci textu budete mať všetky potrebné informácie, ktoré vám so správnym výberom pomôžu.

  Na čo je určená tavná pištoľ?

  V skratke sa dá povedať, že tavná pištoľ nájde svoje uplatnenie pri drobných opravách v domácnosti a pri aranžovaní. Pri opravách sa s tavnou pištoľou pracuje pohodlnejšie ako s lepidlom a pomôže vám opraviť napríklad rozbitý kvetináč, či stoličku alebo odlepenú gumu. Možností je mnoho a medze sa prakticky nekladú. V aranžovaní majú tavné pištole uplatnenie najmä pri lepení kvetov, či iných dekorácii na rôzne vence, ikebany, či kytice.

  Doba nahrievania

  Doba nahrievania predstavuje čas od zapnutia pištole po moment, kedy je lepidlo dostatočne tekuté a pripravené na použitie. Obyčajne sa ráta na minúty a so stúpajúcou cenou zvyčajne tento čas klesá. Všeobecne sa dá tvrdiť, že všetky bežné tavné pištole sú na použitie pripravené do desiatich minút.

  Prevádzková teplota

  Lacné tavné tyčinky sa topia už pri teplote okolo 120 °C. Tie špeciálne si však vyžadujú až teplotu okolo 200 °C. Aj lacnejšie modely tavných pištolí dokážu dosiahnuť prevádzkovú teplotu na tejto úrovní a poradia si tak aj s tyčinkami z odolných polymérov.

  Lepiaci výkon

  Lepiaci výkon sa udáva v gramoch za minútu. Za touto hodnotou sa skrýva množstvo lepidla, ktoré pretečie pištoľou za jednu minútu. Ak plánujete pištoľ používať na aranžovanie, stačí vám pištoľ s menším lepiacim výkonom. Vyšší lepiaci výkon je potrebný napríklad vtedy, keď lepíte väčšie časti dreva alebo plastov.

  Druhy tavných tyčiniek

  Aj keď vyzerajú tavné tyčinky na prvý pohľad rovnako, bývajú, v závislosti od ceny, vyrobené z rôznych materiálov. Ak plánujete používať pištoľ na aranžérske účely, určite vám budú stačiť aj najlacnejšie tyčinky, ktoré sú obyčajne vyrobené z vosku. V prípade, že budete lepiť napríklad nábytok, alebo iné predmety v domácnosti, ktoré si vyžadujú vysokú pevnosť, zvoľte drahšie tyčinky, ktoré sú vyrobené z termoplastických polymérov.

  K aranžovaniu sú dnes na trhu dostupné aj rôzne farebné tyčinky, ktoré váš veniec, či ikebanu oživia. V neposlednom rade myslite na správnu hrúbku tavných tyčiniek. Väčšina pištolí sa plní štandardnými tyčinkami s priemerom 11 mm. Na trhu však nájdete aj tenšie (7 mm) hrubšie (do 40 mm).

  Praktické doplnky

  • Odkladací stojan

  Prakticky všetky tavné pištole, možno s výnimkou tých naozaj najlacnejších, disponujú odkladacím stojanom, ktorý je súčasťou ich konštrukcie. Ide o pohyblivú kovovú svorku, o ktorú sa pištoľ oprie vtedy, keď s ňou nepracujete.

  • Integrovaný vypínač

  Väčšina tavných pištolí sa jednoducho zapína zapojením do elektrickej zásuvky. Aj keď pri takejto manipulácii nehrozí žiadne poškodenie pištole, niektorí používatelia vidia takéto prevedenie ako nepraktické. Pre nich sú tu potom tavné pištole, ktoré sú, obyčajne na rukoväti, vybavené integrovaným vypínačom, pomocou ktorého pištoľ jednoducho zapnete a vypnete.

  • Kontrolka nahriatia

  Niektoré modely sú doplnené svetelnou kontrolkou, ktorá zasvieti alebo zhasne vtedy, keď sa dosiahne pracovná teplota taviacej pištole. Ide o praktický doplnok, s ktorým už nebudete musieť hádať, či je lepidlo dostatočne tekuté, alebo ešte nie.

  • Systém proti odkvapkávaniu

  Každé lepidlo v tavnej pištoli zvyšuje vplyvom tepla svoj objem a následne svojvoľne z pištole vyteká. V prípade lacnejších modelov je tento jav úplne bežný a je potrebné si naň zvyknúť a odkladať pištoľ na podložku. Drahšie tavné pištole bývajú vybavené systémom proti odkvapkávaniu, ktorý tomuto javu zabraňuje. Pravdou však je, že odkvapkávanie nedokáže úplne odstrániť žiadny systém.

  • Kufrík na odkladanie

  Drahšie modely tavných pištolí bývajú občas doplnené kufríkom, v ktorom sa pohodlne odkladajú vtedy, keď ich nepoužívate. Ide skôr o nadštandardný doplnok, ktorý však výrazne uľahčí skladovanie tavnej pištole.

  Najpredávanejšie tavné pištole podľa Heureky

  Zdieľajte článok

  Ohodnoťte článok

  Celkové hodnotenie: 4.9 (21 hlasov)

  Autor článku

  Dominika Halusková
  Dominika Halusková

  Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

  Podobné články

  Diskusia u článku

  Pridať komentár

  Pridať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Pridať komentár