Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie skialpové lyže – recenzie a tipy 2024

8. 2. 2021 Aktualizované

Keď vrchy a hory pokryje sneh, nejedenému fanúšikovi skialpového lyžovania poskočí srdce od radosti. Možno ste skúseným milovníkom neporušeného snehu a nezabudnuteľných scenérií a možno vás tento svet len láka. Nech je to, ako chce, v tomto článku sa dozviete všetko potrebné o výbere skialpových lyží.

Najlepšie celkovo

Spoľahlivé lyže vhodné na skialpinistické túry a zjazdy aj v náročnejších podmienkach.

Najlepší pomer cena/kvalita

Moderné skialpinistické lyže, ktoré vynikajú v univerzálnosti a skvelej ovládateľnosti.

Najlepšie lacné

Vynikajúce lyže so stabilným jadrom, ktoré ocenia najmä skialpoví začiatočníci.

Najlepšie skialpové lyže

Recenzia: Black Crows Orb Freebird 20/21

Recenzia Black Crows Orb Freebird Pre náročných

Výrobca: Black Crows | Určenie: univerzálne | Modelový rad: 2020/2021 | Materiál jadra: drevo (paulovnia) | Váhová kategória: 1 300 – 1 599 g | Približná cena: 550 €

Klady
 • Moderné a univerzálne lyže
 • Špičková kvalita
 • Atraktívny a svieži dizajn
 • Nízka hmotnosť
 • Titánová výstuž pod viazaním
Zápory
 • Vysoká cena

Spoľahlivé a moderné lyže na skialpinistické túry sú aj Black Crows Orb Freebird 20/21. Tento model lyží je určený na zjazd aj v náročnejších terénoch a žľaboch. Vďaka modernému prevedeniu a 11% rockeru v predu spolu s 4% rockerom vzadu si poradia s rôznymi snehovými podmienkami a majú vynikajúce jazdné vlastnosti v rôznych prostrediach.

Tieto skialpinistické lyže sú ľahké, dosahujú hmotnosť len 1 540 g. Aj napriek tak nízkej hmotnosti si ale zachovávajú dostatočnú tvrdosť a tuhosť. Poctivú drevenú štruktúru je z lyží cítiť. Lyže sú stabilné, no pri tom hravé a dobre manévrovateľné.

Lyže Black Crows Orb Freebird 20/21 odporúčame skúsenejším lyžiarom, ktorí hľadajú kvalitné, spoľahlivé a pevnejšie lyže na svoje skialpinistické výpravy.

Recenzia: Fischer Transalp 82 Carbon 20/21

Recenzia Fischer Transalp 82 Carbon Zlatý stred

Výrobca: Fischer | Určenie: univerzálne | Modelový rad: 2020/2021 | Materiál jadra: drevo (paulovnia) | Váhová kategória: 900 – 1 199 g | Približná cena: 480 €

Klady
 • Výborné vlastnosti pri zjazde
 • Dobrý pomer kvalita a cena
 • Vynikajúca kvalita materiálov
 • Pekný dizajn
 • Nízka hmotnosť
Zápory
 • Nič

Za trošku vyššiu cenu, než predošlý model, si môžete zaobstarať veľmi kvalitné a dizajnovo zaujímavé Fischer Transalp 82 Carbon. Ide o skialpinistickú klasiku v novom šate pre sezónu 2020/2021. Lyže sú vybavené novou karbónovou konštrukciou. Jadro lyží sa vyrába z ľahkého dreva paulovnie.

Vďaka zaklenutej forme Aeroshape skombinovanej s klasickými bočnicami dosahujú tieto lyže veľmi dobrých výkonov aj pri zjazde. Lyže sú torzne tuhšie a vynikajú v skvelej stabilite. Majú tiež skvelé vlastnosti v kratších oblúkoch, kde sa prejavujú živosťou a rýchlosťou.

Ide o veľmi moderné a prepracované lyže vyrobené z ľahkých materiálov, ktoré dosahujú hmotnosť len 2 100 gramov (platí pre pár dĺžky 169 cm). Takáto hmotnosť vám nebude prekážať ani pri dlhších a náročnejších výstupoch.

Recenzia: Atomic Backland 85 20/21

Recenzia Atomic Backland 85 Lacný základ

Výrobca: Atomic | Určenie: univerzálne | Modelový rad: 2020/2021 | Materiál jadra: drevo (paulovnia) | Váhová kategória: 1 200 – 1 499 g | Približná cena: 400 €

Klady
 • Priaznivá cena
 • Nízka hmotnosť
 • Dobrá stabilita
 • Univerzálne použitie
Zápory
 • Vzhľadom k cene nič

Lyže Atomic Backland so šírkou 85 mm pod viazaním majú nízku hmotnosť a sľubujú tiež vynikajúcu stabilitu v zjazde. Ide o univerzálne lyže, ktoré sa nestratia na žiadnom type snehu. Okrem toho je táto séria lyží navrhnutá tak, aby lyžiarovi ponúkla rýchlosť a pohodlnosť pri výstupe.

Jadro týchto lyží je vyrobené z dreva paulovnie, ktoré sa vyznačuje ľahkosťou a je na výrobu lyží veľmi vhodné. Aj pri zjazde majú tieto lyže výborné vlastnosti. Vybrať sa s nimi môžete aj na zjazdovku. Na plno sa však ukáže na neupravenom teréne, kde vám bude asistovať technológia All terrain Rocker.

Skialpové lyže Atomic Backland môžeme odporúčať záujemcom o lyžovanie mimo upravených zjazdoviek, ktorí hľadajú univerzálne lyže, ktoré zvládnu dobre všetko.

Porovnanie skialpových lyží

Black Crows Orb Freebird 20/21 Fischer Transalp 82 Carbon 20/21 Atomic Backland 85 20/21 Fischer X-Treme 82 20/21

Black Crows Camox Freebird 20/21

Dynastar M-Tour 87 Ca 20/21

Black Crows Ova Freebird 20/21

Recenzia Black Crows Orb Freebird Pre náročných Recenzia Fischer Transalp 82 Carbon Zlatý stred Recenzia Atomic Backland 85 Lacný základ Fischer X-Treme 82 Black Crows Camox Freebird Dynastar M-Tour 87 Ca Black Crows Ova Freebird
Výrobca Black Crows Fischer Atomic Fischer Black Crows Dynastar Black Crows
Určenie 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021
Váhová kategória 1 300 – 1 599 g 900 – 1 199 g 1 200 – 1 499 g 1 200 – 1 499 g 1 200 – 1 499 g 1 200 – 1 499 g 1 100 – 1 399 g
Modelový rad 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021 2020/2021
Materiál jadra drevo (paulovnia) drevo (paulovnia) drevo (paulovnia) drevo (paulovnia) drevo (paulovnia) drevo (paulovnia) drevo (paulovnia)
Približná cena Od 550 € Od 480 € Od 400 € Od 280 € Od 600 € Od 570 € Od 490 €
Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny

Najlepšie skialpové lyže podľa Heuréky

Ako vybrať skialpové lyže

Skialpinizmus láka ľudí bez ohľadu na pohlavie alebo vek. Nejde len o únik z preľudnených zjazdoviek, ale predovšetkým o vychutnávanie si ticha horskej prírody, lyžovanie v neporušenom snehu, obdivovanie neuveriteľne krásnych horských scenérií a adrenalínu.

Hmotnosť a vlastnosti pri zjazde

Pri výbere skialpinistickej výbavy myslite predovšetkým na to, že každý gram sa počíta. Noseniu svojej výbavy hore kopcami sa určite nevyhnete. Budete cítiť celú jej váhu, preto sa oplatí vyberať čo najľahšiu výbavu. Skialpinista musí myslieť aj na to, že pár gramov tu a tam sa nakoniec zráta a na chrbte pri poriadnych stúpaniach bude ľutovať, že si nevybral výbavu s nižšou hmotnosťou.

Nízka hmotnosť skialpovej výbavy sa ale môže negatívne ukázať na vlastnostiach pri zjazde. Výber výbavy bude preto v prvom rade o kompromisoch. V tomto článku chceme čitateľom poskytnúť určité princípy, no najlepšie je zažiť si pár sezón na vlastnej koži. Iba tak sa vám podarí „vyladiť“ svoju výbavu tak, aby plne zodpovedala vašim potrebám a preferenciám.

Skialpová výbava z druhej ruky?

Pri pohľade na cenovky novej výbavy pre skialpinizmus sa môže mnohých čitateľom javiť ako dobrý nápad skúsiť si zaobstarať použité veci. To síce na prvý pohľad môže vyzerať ako dobrý nápad, nemusí to však tak byť.

Najväčšou prekážkou je totiž dostupnosť jednotlivých dielov výbavy. Najväčší problém je získať lyžiarky, ktoré vám budú dobre sedieť. Kúpiť použité lyžiarky, ktoré vám dobre sadnú a budete schopný s nimi absolvovať niekoľkohodinové túry, je veľmi ťažké.

Niektorí skialpinisti tento problém riešia tak, že si použité lyžiarky upravia podľa seba vyvŕtaním dier. Týmto spôsobom sa dá upraviť viazanie tak, že bude lepšie vyhovovať individuálnym potrebám nového majiteľa.

Nákup novej výbavy je preto v drvivej väčšine prípadov tou najlepšou voľbou.

Čo je to rocker lyže?

V nedávnej dobe sa aj u nás ustálil pojem rocker (doslovný preklad – kolíska). Čo to ale vlastne je? Ide o typ prehnutia lyže, ktorý je opakom klasického camberu (predpätia). Lyže s rocker profilom sú určené na freeride a majú lepšie vlastnosti v neupravenom snehu.

Camber lyže, teda lyže s predpätím majú lepšie vlastnosti na upravených zjazdovkách, pretože umožňujú väčší kontakt lyže so zjazdovkou. Profil camber lyže je taký, že lyže sa v strede pod viazaním nedotýkajú.

Naproti tomu lyže s rocker profilom, ktorému sa vraví aj negatívna, či obrátená klenba sa dotýkajú povrchu pod viazaním. Dvihnuté sú smerom k špičke a päte lyží.

Skialpové lyže

Oproti bežným lyžiam majú tie určené na skialpinizmus určité špecifiká. Rozlišujeme tri základné typy skialpových lyží s rôznymi vlastnosťami.

Ľahké pretekárske lyže

Prvou kategóriou sú pretekárske lyže. Tie sú veľmi ľahké, užšie, kratšie a menej vykrojené. Vo všeobecnosti hmotnosť jednej lyže nepresahuje 800 gramov. Ako sme spomenuli vyššie, je nízka hmotnosť veľmi vítaná, keď ich potrebujete niesť na chrbte. Daňou za ňu sú ale horšie vlastnosti pri zjazde. Tie sa ukážu predovšetkým pri lyžovaní v hlbokom snehu alebo v čerstvom prašane.

Na druhej strane sú zase veľmi obratné a poradia si aj s hladkým a zmrznutým povrchom. Horšie sú na tom pri vyšších rýchlostiach a pri jazde na horšom povrchu. Bohužiaľ, takto sa správajú prakticky všetky ľahké lyže s hmotnosťou nepresahujúcou jeden kilogram.

Freeride prašanové lyže

Freeride lyže s rockerom sú presným opakom ľahkých pretekárskych lyží. Ide o typ lyží, ktoré sa vyznačujú zdvihnutou prednou časťou, ktorá je navyše mäkká. Frekventovane je rocker aj na päte lyže a stredná časť býva rovná. Úlohou rockeru je uľahčovať jazdu v hlbšom snehu.

Podobne, ako pri pretekárskych lyžiach, aj tento typ lyží má väčší polomer otáčania. Často aj nad 20 m. Výhodou tohto typu lyží je ich vysoká stabilita aj vo vyšších rýchlostiach. Keď ich skombinujete s poriadnym viazaním, vydržia aj skoky. Problém môže nastať na strmých zľadovatených plochách. Hmotnosť tohto typu lyží môže dosahovať aj 2 kg.

Vhodnosť prašanových lyží do našich podmienok je diskutabilná. V prvom rade je problém vo vysokej hmotnosti. Tá na túrach dá poriadne zabrať.

Univerzálne lyže

Začiatočníkom, ktorí nevedia, aký typ si vybrať, odporúčame univerzálne skialpinistické lyže. Pod týmto pojmom rozumieme lyže so šírkou 70 – 90 mm a hmotnosťou nepresahujúcou 1 500 gramov. Je síce pravda, že univerzálne lyže nevynikajú v ničom, no zároveň vedia solídne zvládnuť každú situáciu.

Aj medzi univerzálnymi lyžami môžete nájsť také modely, ktoré disponujú rockerom. Podobne aj mäkšia špička si našla cestu takmer na každú lyžu určenú na skialpové lyžovanie. Pre tých z vás, ktorí by chceli lyže s poriadnym rockerom, máme zlú správu. Bude to znamenať hmotnosť na vyše.

Čo sa dĺžky lyží týka, je diskutabilná. Všeobecným pravidlom je, že skúsenejší lyžiari oceňujú vlastnosti dlhších lyží. Platí to však len pri zjazde. Pri túre ocení dlhšie lyže s vyššou hmotnosťou málokto. Okrem toho dlhšie lyže prekážajú aj pri rôznych typoch peších výstupov. Majú totiž nepríjemnú tendenciu búchať a odierať sa o nohy a všemožnými spôsobmi prekážať. V obzvlášť náročných terénoch môžu predstavovať aj bezpečnostné riziko.

Našim odporúčaním je preto vybrať si univerzálne lyže, ktorých dĺžka je asi o 10 cm menšia, ako výška vašej postavy. Ak sa chystáte na náročné túry s výdatnou dávkou lezenia po skalách, určite sa nebojte zaobstarať si aj podstatne kratšie lyže.

Recenzia najlepších skialpinistických lyží

Skialpinistická výbava

Výbavu skialpinistu netvoria ani zďaleka len lyže. Myslieť musíte aj na viazanie, skialpinistické lyžiarky, pásy a v neposlednom rade aj paličky a lavínovú výbavu. Viac o tom, čo by mali obsahovať skialpové sety, si povieme nižšie.

Viazanie skialpových lyží

Výber vhodného viazania je rovnako dôležitý, ako výber správnych lyží. Na skialpové lyžovanie sa používajú dva typy:

 • Rámové viazanie
 • Pinové viazanie

Skialpinisti v minulosti viedli debaty o tom, ktorý typ viazania je najvhodnejší. V súčasnosti vládne konsenzus, že pinové viazanie (známe aj ako techové) má viac predností. To je dôvod, prečo majú takmer všetky ponúkané lyžiarky techové viazanie.

S rámovým viazaním sa stretnete len pri veľmi lacných modeloch. Poprípade aj keď nakupujete použité lyžiarky.

Najväčšou výhodou pinového/techového viazania je jeho nízka hmotnosť. Profi viazanie tejto kategórie môže vážiť niečo málo nad 100 gramov. Hobby viazanie vrátane bŕzd môže mať okolo 500 gramov. Rámové viazanie pod 1 000 gramov by ste hľadali márne.

Počet stúpacích polôh

Keď vyberáte vhodné viazanie, určite sa zamyslite aj nad tým, koľko má stúpacích polôh. Optimálny počet sú tri stúpacie opory:

 • Žiadna
 • Stredná
 • Vysoká

Ktorú polohu budete využívať závisí od charakteru a typu terénu, v ktorom budete lyžovať. Vo všeobecnosti nájde najväčšie uplatnenie stredná.

Pri výbere si všímajte tiež, ako sa medzi jednotlivými polohami prepína. Ideálne je, aby ste všetky potrebné zmeny boli schopní urobiť v stoji len paličkou. Keď so skialpovým lyžovaním začínate, určite budete prepínať často. Ustavičné zohýnanie by bolo veľmi otravné.

Šírka bŕzd a mačiek

Ďalšou vecou, na ktorú chceme pri výbere viazania upozorniť, je šírka bŕzd. Tie sa totiž vyrábajú v rôznych rozmeroch, ktoré sú určené na rôzne šírky lyží.

Tiež nezabudnite venovať pozornosť aj šírke mačiek alebo stúpacích hrebeňov. Stúpacie hrebene sú pomôckou, ktorú oceníte pri stúpaní na strmých úsekoch plných stvrdnutého snehu.

Základným pravidlom je, aby sa hroty mačiek šmýkali po podklade, keď je lyžiarka zdvihnutá. Keď na ňu ale došliapnete, mačka sa má zarezať do podkladu. Pri najvyššej stúpacej opore to fungovať nebude. Začiatočníkom preto odporúčame zaobstarať si aj stúpacie hrebene.

Skialpové lyžiarky

Pri výbere skialpových lyžiarok by ste mali zohľadňovať hmotnosť, ohybnosť/tuhosť a v neposlednom rade aj komfort.

Určitým kompromisom sa nevyhnete. Budete musieť zvoliť, či chcete model určený viac na zjazd, alebo na stúpanie.

Skialpové lyžiarky na zjazd sú poväčšine vybavené 3 – 4 prackami a majú vyššiu hmotnosť, ktorá môže atakovať hranicu 2 kg. S takýmito lyžiarkami je zjazd radosťou. Držanie nohy aj presnosť ovládania lyží bude na lepšej úrovni, než v prípade lyžiarkach na stúpanie.

Skialpové lyžiarky na stúpanie majú pracky len 2 až 3. Okrem toho majú podstatne nižšiu hmotnosť. Často okolo jedného kilogramu. Stúpanie s nimi je tak jednoduchšie, no pri zjazde sa nevyrovnajú skialpovým lyžiarkam určeným na zjazd.

Kategóriou samou o sebe sú profesionálne pretekárske lyžiarky. Tie majú hmotnosť pod 1 kilogram a majú vynikajúce vlastnosti. Pre väčšinu hobby lyžiarov však budú nedostupné najmä kvôli cene.

Náš tip

Lákajú vás zimné športy? Možno by bolo pre vás vhodné aj bežecké lyžovanie. Pozrite si našu recenziu najlepších bežeckých lyží.

Stúpacie pásy

V rámci rekreačného hobby ski touringu je vhodné vyberať pásy, ktoré vás podržia pri stúpaní, no zároveň dokážu slušne kĺzať a vynikajú tiež v odolnosti. Klasikou, ktorá oplýva všetkými týmito vlastnosťami sú tzv. mixové pásy. Tie sú vyrobené zo zmesi mohéru a nylonu v pomere sedem ku trom.

Spôsob upínania je taktiež dôležitý. Klasické gumené upínanie s napínacím segmentom pomaly ustupuje lepším riešeniam. Stretnúť sa s ním ale môžete pri nákupe z bazárov. Jednoznačne odporúčame sa takémuto riešeniu vyhnúť.

Oveľa lepšou voľbou sú úzke rovné pásycarvingové pásy. Začiatočníkom jednoznačne odporúčame carvingové. Tie majú lepšie vlastnosti v prudkých svahoch.

Ďalej odporúčame kupovať pásy rovnakej značky, akej máte lyže. Vďaka tomu sadnú na lyžu ako uliate a dobre sa budú aj upínať.

Riešením môže byť aj kúpa pásov s pevnou dĺžkou a univerzálnym systémom upínania. Vo všeobecnosti sú však takéto pásy drahšie.

Pre zručných jedincov môže byť alternatívou aj výroba pásov. Avšak tá je pomerne náročná a zložitá.

Materiály stúpacích pásov

Pásy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najčastejšie ide o tieto tri:

 • Mohér – má vynikajúce vlastnosti na rôznych typoch snehu a aj pri rôznych teplotách. Nevýhodou môže byť rýchlejšie opotrebovanie tohto materiálu.
 • Nylon – syntetické vlákna majú oproti mohéru omnoho lepšie vlastnosti pri stúpaní. Ich výhodou je tak lepšia odolnosť. Nevýhodou je zhoršenie ich vlastností pri nižších teplotách.
 • Zmes – mix mohérových a syntetických vlákien predstavuje mix vlastností týchto dvoch materiálov. Tento materiál je odolnejší než čistý mohér a zároveň vás lepšie udrží pri stúpaní, než čistá syntetika.

Lepidlo vs. bez lepidla

Aj toto je otázka, ktorú si musíte zodpovedať. S klasickým lepidlom sa síce ťažšie manipuluje a je aj náročnejšie na starostlivosť, no je omnoho spoľahlivejšie než verzie bez lepidla. Tie majú len silikónovú priľnavú vrstvu. Pri menej náročných podmienkach funguje toto riešenie skvele. Pri náročnejších túrach však radšej odporúčame siahnuť po klasike.

Skialpové paličky

Drvivá väčšina skialpinistov používa na svojich dobrodružstvách nastaviteľné paličky. Tie vynikajú v možnosti prispôsobenia na rôzne situácie. Je totiž rozdiel, či idete po rovinke, stúpate, alebo ste v zjazde. S nastaviteľnými paličkami sa nestratíte.

Východiskom z núdze môžu byť aj klasické trekingové palice. Tie však disponujú ťažkopádnym nastavovaním dĺžky, kde je nutné skrutkovanie. Oveľa lepším riešením je páčkový systém skialpových paličiek.

Ďalšie vlastnosti skialpových paličiek, ktoré by ste mali vyhľadávať sú:

 • Dostatočne veľký snehový krúžok na zabránenie zabáraniu sa do hlbokého snehu
 • Ľahká a tenká palica
 • Odporúčame dvojdielne palice

Skialpové batohy

Bez batohu sa na žiadnej skialpovej výprave nezaobídete. Je dôležité, aby bol vyrobený z vysoko odolných, no pri tom ľahkých materiálov.

Inak je výber na vás. Dávajte si však pozor, aby mal aj samostatnú priehradku, ktorá bude slúžiť na lavínovú výbavu. Ďalej budete potrebovať aj uchytenie na lyže a cepín. Odporúčame tiež vybrať taký batoh, ktorý disponuje prístupom do hlavného priestoru z viacerých strán.

Komfort je taktiež veľmi dôležitý. Nikde by vás nič nemalo tlačiť a batoh by vám mal dobre sedieť na chrbte.

Čo sa veľkosti týka, na bežné túry trvajúce celý deň, je vhodný objem okolo 30 litrov.

Ďalšie funkcie batoha sú síce zaujímavé, no nie až také podstatné. Myslite na to, že znamenajú aj hmotnosť na vyše. Pri celodennej túre budete cítiť každý gram na viac.

Bezpečnosť a lavíny

Nikto nerád myslí na to najhoršie, no lavíny a hory patria k sebe. Je preto lepšie byť pripravený, a to nielen psychicky, ale aj výbavou. Určite vám odporúčame absolvovať lavínový kurz aspoň raz a potom nenechať získané vedomosti a zručnosti „zhrdzavieť“ ale si ich precvičovať každú sezónu.

Z hľadiska výbavy odporúčame lavínový batoh s airbagom. Ide o dobrú investíciu, hoci zároveň znamená aj hmotnosť navyše. Lavínový batoh je najlepší prostriedok pre aktívnu lavínovú bezpečnosť.

Ďalej by vo vašej lavínovej výbave nemal chýbať vyhľadávač (lokátor), lopatkasonda. Tieto veci by ste mali mať so sebou na každej freeridovej výprave.

Dávajte si pozor, aby sa vaša vybraná lopatka aj sonda ľahko zmestila do vášho batohu. S lopatkami býva problém, keďže mávajú dlhšie násadky.

Lavínový vyhľadávač nestačí len mať so sebou. Treba ho vedieť používať. Všetky potrebné veci si musíte naštudovať ešte predtým, než sa vyberiete do terénu. Ak by došlo k nešťastiu, nebude čas na čítanie inštrukcií ani hľadanie na internete.

Na záver ešte jeden tip. Na túry by ste nemali ísť bez čelovky. Svietidlo sa môže hodiť v rôznych situáciách, preto si ho so sebou na túru vždy radšej pribaľte.

Skialpová prilba

Chrániť si hlavu pri akejkoľvek forme lyžovania je absolútna nutnosť. Určite by ste preto pri zháňaní výbavy na skialp nemali zabudnúť ani na kvalitnú prilbu. Ide o to, aby bola ľahká, komfortná, no pri tom pevná a poskytovala dostatok bezpečnosti. Veľmi vhodné sú tiež súpravy prilieb s ochranou očí. O prilbách sa nebudete rozpisovať, učinili sme tak v našom veľkom teste lyžiarskych prilieb. Určite si ho prečítajte, aby ste pri výbere prilby na lyžovanie neurobili chybu.

Skialpové oblečenie

Posledným dielom vašej skialpovej skladačky je oblečenie. Outfit na skialpové dobrodružstvá by mal mať určité špecifiká. Na jednej strane by mal byť schopný skvele odvádzať vlhkosť preč od tela, no na druhej strane musí predstavovať ochrannú bariéru pred vonkajšími vplyvmi vetra a sneženia.

Vo všeobecnosti treba mať viac vrstiev oblečenia a jednu aj do zálohy. Pravdepodobne ju totiž budete chcieť využiť na vrchole, kde bývajú extrémnejšie podmienky, než behom výstupu.

Základom je minimálna hmotnosť. Veľmi vítaná je tiež možnosť zloženia oblečenia tak, aby v batohu zaberalo čo najmenej miesta.

Skialpový outfit so všetkými týmito vlastnosťami rozhodne nebude lacnou záležitosťou. Pôjde však o investíciu, ktorá sa určite vyplatí.

Kde kúpiť skialpové lyže

Návšteva obchodu s možnosťou konzultácie výberu s ozajstným odborníkom je vždy preferovaná. Ak však nakupujeme na internete, môže byť skvelou pomôckou Heuréka. Na tomto webe totiž nájdete výber predajcov, ktorí ponúkajú skialp lyže. Budete si tak môcť vybrať tú najvýhodnejšiu cenu. Okrem toho máte na Heuréke k dispozícii aj rôzne recenzie od reálnych lyžiarov. Tie vám môžu pri výbere veľmi pomôcť.

Dobrou voľbou pre kúpu lyží je aj Sportisimo. Výhodou tohto predajcu je široký dostupný sortiment a v neposlednom rade aj kvalitné značky, ktoré ponúka.

Za určitých okolností môže byť dobrou voľbou aj nákup skialpových lyží prostrednícvom bazáru. Najmä, ak chcete ušetriť. Napríklad na bazoši je možné každú sezónu nájsť množstvo inzerátov lyží, lyžiarok a pod. Nakupovanie lyží aj lyžiarskej výbavy z druhej ruky má však aj svoje riziká, preto radšej preferujte nákup novej výbavy.

Najobľúbenejšie značky skialpových lyží

Lacné čínske lyže síce potešia peňaženku, no k úžasnému zážitku zo skialpového lyžovania neprispejú. Odporúčame vám preto radšej zainvestovať do kvalitnejších značiek. Medzi tie najobľúbenejšie patria nasledovné:

Skialpové lyže Völkl

Logo Völkl

Táto nemecká firma s dlhou tradíciou začala v roku 1923. Völkl jednou z najväčších firiem, zaoberajúcich sa výrobou lyží a ich príslušenstva. Určite ide o dobrú voľbu aj pre skialp lyže.

Skialpové lyže Fischer

Logo Fischer

Josef Fischer založil v roku 1924 svoju firmu na výrobu lyží v drevenej stodole. Rakúska firma Fischer sa od tej doby posunula poriadne ďaleko. Patrí medzi najväčších výrobcov lyží a lyžiarskeho vybavenia na svete. V ponuke tejto firmy nájdete aj veľmi kvalitné skialpové lyže a skialp sety.

Skialpové lyže Atomic

Logo Atomic

Kvalitnou značkou lyží je aj Atomic. Patrí medzi popredných svetových výrobcov a záujemcom ponúka aj skvelé skialpy.

Ceny skialpových lyží

Koľko peňazí je potrebné investovať do skialpinistických lyží? Pozrime sa spoločne na ceny a to, čo od nich môžete očakávať.

Cena do 200 eur

V cene do 200 eur toho veľa nevymyslíte. V tejto cene je to skôr na nákup z druhej ruky, alebo kúpu menej kvalitných lyží.

Cena od 200 do 400 eur

V cenovej od 200 do 400 eur kategórii už nájdete slušné modely, s ktorými sa dá vybrať aj na skialpinistické výpravy.

Cena nad 400 eur

Zhruba od hranice 400 eur sa začínajú vyskytovať aj naozaj kvalitné a spoľahlivé kúsky, ktoré je možné vystaviť aj náročnejším podmienkam.

Najlepšie skialpové lyže podľa Heuréky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (2 hlasy)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár