Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Starostlivosť o telo

Najlepšie samoopaľovacie krémy – recenzie a tipy 2024

Opálená pokožka je atraktívna. V našom podnebnom pásme sa však opálenie dá dosiahnuť len pomerne krátky čas behom letných mesiacov. Alternatívou k prírodnému opaľovaniu na slnku sú samoopaľovacie krémy a ďalšie prípravky. V tomto texte sa dozviete všetko potrebné o týchto prípravkoch a o tom, ako si ich správne vybrať. Nas najviac zaujala samoopaľovacia pena od Veniry, jednoduchá aplikácia a zaujímavá vôňa.

Najlepšie samoopaľovacie krémy

Samoopaľovací sprej

Tento sprej sa jednoducho používa a navyše pokožku aj hydratuje.

Samoopaľovací krém

Kvalitný samoopalovací krém vhodný aj pre veľmi citlivú pokožku.

Samoopaľovacia pena

Samoopaľovacia pena pre rýchle použitie a s krásnou vôňou marcipánu.

Samoopaľovacie mlieko

Získate bronzový odtieň pokožky a kvalitnú hydratáciu.

Recenzia: Ziaja Cupuacu Bronzové telové mlieko 300 ml

Recenzia samoopaľovací krém Ziaja Cupuacu

Značka: Ziaja | Typ prípravku: telové mlieko | Objem: 300 ml | Približná cena: 4,5 €

Klady
 • Hydratuje pokožku
 • Výborná cena
 • Veľký objem
 • Jemný odtieň opálenia
Zápory
 • Nič

Samoopaľovacie telové mlieko Ziaja Cupuacu je podľa nášho názoru najlepším produktom svojej kategórie. Prípravok má príjemnú konzistenciu a ľahko sa aplikuje. Efektom používania tohto telového mlieka je príjemný a jemný odtieň opálenia, ktorý vyzerá veľmi prirodzene.

Tento produkt si zaslúži pochvalu aj za výbornú cenu. Predáva sa v dostatočne veľkom 300 ml balení. Ziaja Cupuacu navyše pokožku aj hydratuje. Dodáva jej pružnosť a vláčnosť. Tomuto telovému mlieku nemáme čo vytknúť.

Recenzia: Venira samoopaľovacia pena

Venira samoopalovacia pena

Značka: Venira | Typ prípravku: pena | Objem: 200 ml | Približná cena: 18 €

Klady
 • Jednoduchá aplikácia
 • Prirodzené opálenie
 • Rýchle použitie
Zápory
 • Vyššia cena

Zaujímavým produktom na samoopaľovanie je samoopalovacia pena Venira. Ide o penu, ktorá dokáže na pokožke vytvoriť príjemne vyzerajúce opálenie bez negatívnych vplyvov slnečného žiarenia. Je vhodná aj pre použitie na tvár no vyhnite sa kontaktu s očami.

Prípravok sa veľmi jednoducho aplikuje. Penu nanášajte krúživými pohybmi rovnomerne po celom tele.  Po nanesení vyčkajte niekoľko minút s obliekaním. Použitie tejto peny je veľmi rýchle a je vhodná pre všetky typy pokožky. A potešila ma aj jemná vôňa marcipánu.

Recenzia: Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 ml

Recenzia samoopaľovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant spray

Značka: Bioderma | Typ prípravku: sprej | Objem: 150 ml | Približná cena: 15 €

Klady
 • Jednoduché použitie
 • Hydratácia
 • Nezanecháva fľaky
 • Dlhotrvajúci účinok
 • Hodí sa aj pre citlivú pokožku
Zápory
 • Vyššia cena

Kombináciu aktívnych tónovacích látok a špeciálny difúzny systém ponúka Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 ml. Tento samoopaľovací sprej je najlepším produktom svojej kategórie za rok 2015, 2016, 2017, čo hovorí veľa o jeho kvalite a efektivite.

V prvom rade chválime jednoduché používanie. Sprej stačí nastriekať na pokožku a okamžite začne pôsobiť. Difúzny systém rozšíri DHA po pokožke a vytvorí pekný opálený odtieň. Intenzita odtieňa závisí od frekvencie používania a množstva prípravku pri aplikácii. Okrem opálenia ponúka aj hydratáciu a výživu pokožky. Pôsobenie prípravku Bioderma Photoderm Autobronzant je veľmi citlivé a možno ho odporúčať aj osobám s problémovou pokožkou. Tento samoopaľovací sprej nezanecháva fľaky.

Jedinou nevýhodou tohto produktu je jeho vyššia cena. Vzhľadom k jeho kvalite a účinkom je ale opodstatnená.

Recenzia: La Roche Posay Autohelios

Recenzia samoopaľovací krém La Roche Posay Autohelios

Značka: La Roche Posay | Typ prípravku: krém | Objem: 100 ml | Približná cena: 4,5 €

Klady
 • Vhodné pre citlivú pleť
 • Jemne opálený vzhľad
 • Dobrá hydratácia
 • Rovnomerné opálenie
 • Jednoduchá aplikácia
Zápory
 • Vyššia cena

Samoopaľovací krém La Roche Posay Autohelios je tou najlepšou voľbou pre citlivú pokožku. Ak patríte medzi ľudí, ktorým nerobia dobre lúče slnka, bude pre vás tento produkt výborným spôsobom, ako dosiahnuť prirodzený jemne opálený vzhľad. Autohelios je skvelý samoopaľovací krém na tvár.

Tento prípravok má aj hydratačné účinky, ktoré pôsobia po dlhú dobu (12 hodín). Konzistencia krému je gélová a veľmi jednoducho sa rozotiera, vďaka čomu dosiahnete rovnomerne opálenie bez akýchkoľvek škvŕn. Krém obsahuje aj termálnu vodu z La Roche-Posay, ktorá mu dodáva upokojujúce a zvláčňujúce účinky. Jedinou chybičkou na kráse tohto produktu je jeho vyššia cenovka.

Porovnanie samoopaľovacích krémov

Najlepšie samoopaľovacie krémy
DERMACOL Self Tan Lotion 200 ml

Samoopaľovacie mlieko, ktoré sa výborne vstrebáva do pokožky.

Samoopaľovacie mlieko, ktoré sa výborne vstrebáva do pokožky.

Aktuálna cena
ASTRID Samoopaľovací sprej 150 ml

Samoopaľovací sprej pre prirodzené opálenie.

Samoopaľovací sprej pre prirodzené opálenie.

Aktuálna cena
ASTRID Hodvábna samoopaľovacia pena 150 ml

Telová pena pre zlatisto bronzový odtieň opálenia.

Telová pena pre zlatisto bronzový odtieň opálenia.

Aktuálna cena
Dove DermaSpa Summer Revived

Tónovacie mlieko za dobrú cenu.

Tónovacie mlieko za dobrú cenu.

Aktuálna cena
Nivea Q10 Firming + Bronze

Samoopaľovacie mlieko so spevňujúcimi účinkami.

Samoopaľovacie mlieko so spevňujúcimi účinkami.

Aktuálna cena
Collistar Tan Without Sunshine Body-Legs Magic Drops

Samoopaľovacia emulzia určená na telo aj nohy.

Samoopaľovacia emulzia určená na telo aj nohy.

Aktuálna cena

Najpredávanejšie samoopaľovacie krémy

Ako vybrať samoopaľovací krém

Čo to vlastne samoopaľovací krém je a ako funguje? Pred viac ako 30 rokmi sa na trhu objavil produkt, ktorý zmenil pohľad na hnedú žiarivú pokožku. Samoopaľovanie sa stalo bezpečnou činnosťou, ktorá zabezpečila krásnu, rovnomerne opálenú pleť. Ako sa však vyhnúť zafarbeným textíliám, fľakom či neprirodzenej oranžovej farbe? Čítajte ďalej a my vám to prezradíme.

Slnečné opálenie sa líši od opálenia pomocou prípravku na samoopaľovanie. Na rozdiel od slnečných lúčov, samoopaľovacie krémy prenikajú len do vrchných buniek pokožky. To znamená, že nepoškodzujú bunky kože no zároveň má opálenie nižšiu trvácnosť.

Vrchná vrstva pokožky sa často obmieňa, preto je pre trvácne opálenie nutné procedúru opakovať častejšie. Aby ste predišli zbytočným nepríjemnostiam, prípravok nikdy neaplikujte na zranenú pokožku či sliznice. Na zvýšenú opatrnosť by mali dbať aj tehotné ženy a diabetici.

DHA

Pre dokonalý výsledok používania samoopaľovacích krémov je nutné si vopred zistiť o produkte niečo viac. V hornej vrstve kože sa nachádzajú aminokyseliny keratínu, ktoré reagujú s látkami obsiahnutými v samoopaľovacích krémoch, čo spôsobuje stmavnutie pokožky.

Látka na báze cukru- Dihydroxyacetón (DHA) je hlavnou zložkou všetkých účinných látok. Princíp reakcie hnednutia kože je podobný karamelizovaniu cukru. Nemusíte sa báť poškodenia pokožky, pretože DHA preniká len do vrchnej vrstvy kože, čím nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky či starnutie pleti. Táto látka sa bežne používa v kozmetike už roky a je nezávadná.

Náš tip

Ďalším spôsobom ako získať pekne opálenú pokožku je horské slnko. Toto zariadenie má navyše niekoľko ďalších pozitívnych účinkov, ktoré sa dočítate v článku Najlepšie horské slnká.

Prečo sa rozhodnúť pre samoopaľovací krém?

Opálená pokožka bude vždy in. K letu neodmysliteľne patrí aj tmavšia pleť pobozkaná slnkom. Opálenie však so sebou prináša aj svoje riziká. Spálené plecia, nerovnomerné opálenie či fľaky. Ultrafialové žiarenie (UV) zo slnka je taktiež strašiakom, pretože môže spôsobovať poškodenie a starnutie pokožky.

Tieto riziká takisto hrozia aj v soláriách. Zvýšené starnutie pokožky či dokonca rakovina kože sú veľkými strašiakmi. V dnešnej dobe však existuje aj alternatíva k opáleniu pod slnkom.

Samoopaľovacie krémy. So samoopaľovacím krémom sa môže krásne žiarivá pokožka stať vašou súčasťou počas každého ročného obdobia. Zaistí rovnomerné opálenie bez spálenín či fľakov. V tomto článku vám poradíme ako si vybrať spomedzi rôznych produktov ten najlepší.

Typ pleti

Pri výbere samoopaľovacích prípravkov majte vždy na pamäti typ vlastnej pokožky. Bez ohľadu na to, či máte citlivú pleť, mastnú alebo suchú pleť, vždy je vhodné vyberať kozmetiku presne na daný typ pleti.

Väčšina samoopaľovacích krémov a prípravkov sú určené na celé telo. Existujú, ale aj prípravky so špecifickým určením. Príkladom je napríklad samoopaľovací krém na tvár, nohy a pod.

Čo by mal spĺňať kvalitný samoopaľovací krém?

V žiadnom prípade nie je jedno, čo si na svoju pokožku aplikujete. Preto by ste si pred použitím nového prípravku mali vždy naštudovať zloženie a prípadne otestovať malé množstvo na zápästí. Aké vlastnosti by mal a naopak nemal mať kvalitný prípravok na samoopaľovanie?

 • Rozhodne by pokožka po nanesení produktu nemala štípať, svrbieť či začervenať. Kvalitný prípravok je vhodný pre všetky typy pleti a nemal by robiť problém ani citlivej pokožke. Ak sa takéto príznaky u vás vyskytnú, jednoznačne sa vyhnite aplikácií na celé telo.
 • Kvalitný produkt spoznáte tak, že opálenie je jednoliate a postupné. To znamená, že po nanesení sa z vás v momente nestane černoška, ale opálenie postupne zvyšuje svoju účinnosť.
 • Prirodzene vyzerajúce opálenie trvá pár dní a bledne postupne a prirodzene. Krém nezanecháva fľaky či bledé miesta. Úplne normálne je, že na miestach kde dochádza k častejšiemu kontaktu napr. s vodou či potom opálenie vymizne skôr.
 • Samoopaľovacie prípravky majú taktiež vlastnosť hydratácie. Tie kvalitné sa spoznajú tak, že v zložení majú obsiahnuté prírodné oleje a vitamíny (vitamín E). Na rozdiel od slnečného opálenia, tieto produkty pokožku navyše chránia pred starnutím tým, že ju hydratujú a dodajú výživu.
 • Dôležitou kvalitou je aj to, že pri nanášaní produktu sú miesta po nanesení pokryté bielym alebo ľahko hnedým filmom, vďaka ktorému presne viete, ktoré miesta je potrebné natrieť. Tento jemný film do pokožky buď vsiakne, alebo je ho nutné umyť.

Typy samoopaľovacích prípravkov

V ponukách obchodov nie sú len samoopaľovacie krémy, ale mnohé ďalšie typy týchto prípravkov. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito:

 • Samoopaľovacie krémy a gély – najčastejšia forma samoopaľovacích prípravkov. Pri ich aplikácii si treba dávať pozor na rovnomerné rozotretie. Inak by mohli vzniknúť svetlejšie a tmavšie miesta a neucelený vzhľad opálenia. Vo všeobecnosti sa gély rozotierajú jednoduchšie ako krémy.
 • Samoopaľovacie telové mlieka – okrem opálenia dodávajú aj hydratáciu a výživu. Výhodou je jednoduché rozotieranie bez šmúh a škvŕn.
 • Samoopaľovacie spreje – sprejové prípravky majú výhodu v jednoduchom nanášaní, no predávajú sa za vyššie ceny.
 • Samoopaľovacie peny – ak preferujete aplikáciu samoopaľovacích prípravkov v sprche, sú pre vás peny tou správnou voľbou. Penové prípravky nie sú veľmi vhodné na použitie na tvár.
 • Samoopaľovacie kvapky – predávajú sa v malých objemoch. Fungujú tak, že sa len primiešajú do bežnej kozmetiky v malom množstve.

Skôr než začnete s aplikáciou prípravku

Pred samotnou aplikáciou samoopaľovacieho produktu je potrebné pokožku náležite pripraviť. Pre dosiahnutie trvajúceho, jednotného opálenia sa odporúča deň vopred použiť peeling. Dôkladný peeling odstráni odumreté vrchné bunky pokožky, čo umožní následnej aplikácií prípravku dlhšie trvanie a jednotný vzhľad.

Tiež je pred aplikáciou dôležité zbaviť sa chĺpkov. Odporúčame deň vopred, aby pokožka nebola podráždená. Tesne pred aplikáciou „samoopaľováku“ naneste na pokožku hydratačný krém, ktorým ošetríte suché miesta.

Aplikácia samoopaľovacieho krému

Pre bezchybne bronzovú pokožku nestačí mať len kvalitný samoopaľovací produkt. Rovnako dôležitá je aj správna aplikácia prípravku. Vyhraďte si dostatok času a poďme na to.

 • Pri aplikácii prípravku si nasaďte rukavice. Pri niektorých produktoch sú súčasťou balenia. Predídete tak oranžovým dlaniam a manipulácia bude príjemnejšia.
 • Nechajte prípravku čas. Po aplikácií krému pokožka potrebuje chvíľku času, kým sa všetok produkt vstrebe. Buďte trpezlivá a skúste zamedziť obliekaniu či zotretiu prípravku z pokožky.
 • Produkt nanášajte v smere zdola nahor. Postupnými krúživými pohybmi od členkov až po stehná. Na rukách taktiež od dlaní k ramenám.
 • Zachovajte opatrnosť pri nanášaní prípravku na suchšie miesta. Práva na takýchto miestach môže dôjsť k nahromadeniu produktu v záhyboch či vráskach. Precízne rozotretie zabezpečí jednoliaty odtieň.

Zloženie

Ako sme spomenuli vyššie, základom zloženia je látka s názvom dihydroxyaceton, teda DHA. Tá vytvára v pokožke efekt opálenia.

Okrem tejto látky však samoopaľovacie prípravky obsahujú ďalšie zložky. Napríklad prírodné samoopaľovacie prípravky majú v zložení aj výťažky z liečivých rastlín a rôzne oleje. Častým prídavkom sú aj vitamíny a hydratačné zložky, ktoré dokážu pokožku zvláčniť a vyživovať.

Intenzita a trvanie opálenia

Frekvencia a množstvo aplikovaného prípravku majú dopad na intenzitu opálenia. Majte však na pamäti, že odtieň pokožky po nanesení samoopaľovacieho prípravku nie je trvalý. Teplé sprchy, peelingy a holenie urýchľujú výmenu vrchnej vrstvy kožných buniek a tým aj skracujú trvanie opálenia. Priemerná výdrž takéhoto opálenia je 5 až 7 dní. Potom je nutné opätovne naniesť prípravok na pokožku.

online zoznamka slovensko

Objem balenia

Pri výbere samoopaľovacieho prípravku venujte pozornosť aj jeho objemu. Napovie vám, ako dlho vám dokáže vydržať. Výdrž je veľmi individuálna a závisí od množstva prípravku, ktoré sa použije pri aplikácii a taktiež samozrejme od frekvencie používania.

Vo všeobecnosti sprejové prípravky vydržia pri rovnakom objeme dlhšie, ako telové mlieka a krémy.

Ako predísť nežiaducim účinkom?

Niektoré ženy od samoopaľovacích prípravkov odrádza možnosť oranžového sfarbenia, fľakov na pokožke, či rýchleho zmývania. Pri dodržaní návodu a výbere kvalitného prípravku sa týmto negatívam dá ľahko vyhnúť. Ako však mať istotu, že samoopaľovanie prebehne hladko, bez negatívnych účinkov? Tu je pár rád.

 • Asi najväčším strašiakom je oranžový alebo žltý odtieň pokožky po aplikácií prípravku. To sa môže stať, ak nanesiete príliš hrubú vrstvu produktu. Ak sa vám už predsa len podarilo chytiť oranžovú farbu, žiadnu paniku. Stačí, ak použijete peeling a dáte si horúcu sprchu. To pomôže odstrániť aspoň časť „náteru“ a pokožka bude opäť vyzerať prirodzene.
 • Menej kvalitné prípravky môžu spôsobovať otieranie prípravku o svetlé oblečenie a obliečky. Najmä tie, ktoré majú v zložení bronzer. Ak nechcete riskovať škvrny na oblečení, vyhnite sa prípravkom s bronzerom.
 • Fľaky, škvrny a nerovnomerné opálenie. To sa dá eliminovať už pri aplikácií. Dôkladné ošetrenie pokožky peelingom pred aplikáciou a dôsledná aplikácia minimalizujú vznik fľakov. Ak už na pokožke máte nejaké tmavšie fľaky, pomôcť si môžete sódou bikarbónou, ktorú zmiešate s vodou. Obdobne poslúži aj citrónová šťava alebo zubná pasta, ktorú aplikujete na fľakaté miesta.
 • Nepríjemný zápach. Ďalší faktor, ktorý odrádza od samoopaľovacej procedúry. Ak nechcete po aplikácií produktu voňať ako mokrý pes, odporúčame vyhnúť sa lacným produktom. Zrada je v tom, že samotný produkt nesmrdí, no zápach sa objaví až pri reakcií s pokožkou. Preto sa investícia do drahšieho, osvedčeného produktu vždy vyplatí. Ak ste natrafili práve na takýto prípravok, nesnažte sa zápach zamaskovať parfémom. Riskujete tak vznik škvŕn na pokožke, ktoré sa môžu objaviť po chemickej reakcii s voňavkou.

Kde kúpiť samoopaľovací krém?

Zaujímavou voľbou pre nákup je aj dobre známa Alza. V tomto obchode nájdete samoopaľovacie krémy od rôznych výrobcov a v rôznych cenových kategóriách.

Za zmienku určite stojí aj obchod Notino. Mnoho ľudí si ho spája s predajom voňaviek, avšak v jeho ponuke nájdete veľké množstvo ďalších produktov. Nechýbajú tu ani kvalitné samoopaľovacie krémy.

Najobľúbenejšie značky

Vaša pokožka je vzácna a mali by ste dbať o jej zdravie a čo najlepší stav. Určite preto nie je jedno, aké látky a prípravky na ňu aplikujete. Odporúčame vám preto kupovať samoopaľovacie prípravky od kvalitných značiek. Zaručíte tak, že na svoju pokožku budete aplikovať prípravky s kvalitným zložením, ktoré sú zdravotne nezávadné.

Samoopaľovacie krémy Dermacol

Značka Dermacol má český pôvod. Začiatky Dermacolu sú úzko späté s barrandovskými filmovými ateliérmi. Cieľom firmy bolo vyrábať kozmetiku, ktorá je vhodná aj pre osoby s alergiami, kožnými ochoreniami a celkovo citlivou pokožkou. Samoopaľovacie prípravky Dermacol sú preto veľmi šetrné a skvele sa hodia na citlivejšiu kožu.
Dermacol logo

Samoopaľovacie krémy Bioderma

Produkty Bioderma sú z Francúzska a tešia sa veľkej popularite. Je to najmä kvôli profesionálnemu prístupu firmy a nadštandardnej kvalite jej produktov. Bioderma sa na pokožku díva holisticky, ako na ekosystém. Samoopaľovacie krémy a iné prípravky tohto druhu značky Bioderma sú vysoko efektívne a navyše aj šetrné k pokožke.
Bioderma logo

Samoopaľovacie krémy St. Moritz

Filozofiou značky St. Moritz je priniesť verejnosti kvalitné a cenovo dostupné samoopaľovacie krémy, spreje, peny a telové mlieka.
St.Moritz logo

Cenové kategórie

Samoopaľovacie krémy sa ponúkajú v rôznych cenových hladinách. Ako sa líši kvalita a účinnosť týchto prípravkov vzhľadom k cene? To sa dozviete v riadkoch nižšie.

Cena do 10 eur

Aj pod 10 eur si môžete zakúpiť kvalitný prípravok na samoopaľovanie. Najčastejšie pôjde o krémy a telové mlieka. Všímajte si zloženie a recenzie používateľov, aby ste sa vyhli kúpe nekvalitného prípravku.

Cena od 10 do 20 eur

V tejto cene sa vám do rúk môžu dostať aj samoopaľovacie spreje a peny do sprchy. Spreje majú výhodu v jednoduchšej aplikácii. Zloženie drahších prípravkov je vo väčšine prípadov kvalitnejšie.

Cena nad 20 eur

V cene nad 20 eur si môžete zaobstarať skutočne luxusný samoopaľovací prípravok. Samozrejmosťou je najkvalitnejšie zloženie a efektívna dlhotrvajúca hydratácia.

Najpredávanejšie samoopaľovacie krémy

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (3 hlasy)

Autor

Katarína Kmeťová
Katarína Kmeťová

Som mama dvoch malých detí, ktorá sa už viac ako 15 rokov pohybuje v oblasti PR, marketingu a obchodu. Počas rodičovskej dovolenky je písanie nástroj, vďaka ktorému mám kontakt so svetom. Okrem toho spravujem vlastný blog a zaujímam sa o zdravý životný štýl, motivačnú literatúru, módu a smart technológie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár