Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie rybárske navijaky 2024

21. 9. 2022 Aktualizované

Kvalitný navijak predstavuje pohodlie pri zdolávaní. Na trhu nájdete rôzne navijaky od mnohých výrobcov. My sme pre vás vybrali tri najlepšie rybárske navijaky z troch cenových kategórii. Na prvom mieste skončil veľkokapacitný model Shimano Ultegra CI4 14000 XTC.

Najlepší celkovo

Ľahký navijak s vysokou kvalitou spracovania a atraktívnym dizajnom.

Najlepší pomer cena/kvalita

Navijak od overeného výrobcu s dobrý pomerom cena/kvalita.

Najlepší lacný

Vhodná voľba vo výbornej kvalite pre začínajúcich aj pokročilých rybárov za prijateľnú cenu.

Najlepšie rybárske navijaky

Recenzia: Shimano Ultegra CI4 14000 XTC

Shimano Navijak Ultegra CI4 14000 XTC recenzia Pre náročných

Typ: kaprový | Výrobca: Shimano | Kapacita cievky: 550 m / 0,35 mm | Počet ložísk: 6 | Prevod: 4,3:1 | Náhradné cievky: áno | Hmotnosť: 540 g | Približná cena: 300 €

Klady
 • Veľmi nízka hmotnosť
 • Kapacita cievky
 • Vysoká kvalita spracovania
 • Atraktívny dizajn
Zápory
 • Vysoká cena

Shimano Ultegra CI4 14000 XTC je vynikajúci navijak, ktorý si nás získal v prvom rade veľmi nízkou hmotnosťou. Jeho telo je vyrobené z ľahkého kompozitu CI4+, vďaka čomu váži iba 540 g. Znížením hmotnosti sa výrobcovi podarilo zlepšiť rýchlosť prútu pri nahadzovaní.

Oceňujeme taktiež použitie pokládky vlasca Super Slow 5 a AR-C cievky, ako aj vysokorýchlostnej brzdy Hi-Speed. Prevodový pomer navijaka je 4,3:1. Kapacita cievky dosahuje 550 m pri hrúbke 0,35 mm. Kaprový navijak je vybavený technológiou Shimano X-Protect, ktorá predstavuje spoľahlivú ochranu vnútorných častí mechanizmu voči vode a prachu. Za pozornosť nepochybne stojí aj atraktívny dizajn, v matno-čiernom prevedení.

Pri rozhodovaní o kúpe sa zrejme nevyhnete uvažovaniu nad vysokou obstarávacou cenou. Tá je však daňou za vysokokvalitný a ľahký navijak, ktorý obzvlášť oceníte pri dlhšom rybolove.

Recenzia: Naviják Okuma 8K

Okuma 8K recenzia Zlatý stred

Typ: kaprový | Výrobca: Okuma | Kapacita cievky: 550 m / 0,35 mm | Počet ložísk: 6 | Prevod: 4,7:1 | Náhradné cievky: nie | Hmotnosť: 750 g | Približná cena: 99 €

Klady
 • Prevod 4,7:1
 • Pomalý zdvih cievky
 • Systém Fast Progessive Grag
Zápory
 • V cene nie sú náhradné cievky
 • Vyššia hmotnosť

Ďalším navijakom nášho výberu je Okuma 8K. Tento model sa teší medzi kaprármi veľkej obľube. Niet divu keďže za prijateľnú cenu dostanete naozaj kvalitný a prepracovaný navijak. Pomocou neho nebudete mať problém zdolať aj kaprov nad 20 kg. Má elegantný dizajn v čiernom prevedení. Pri navíjaní z väčšej vzdialenosti vás poteší prevod 4,7:1.

Počas navíjania sa cievka pomaly vysúva čo zabezpečí presné uloženie vlasca na cievku. Vďaka tomu je vhodný aj na ďaleké náhody, keďže sa silon ľahko a rovnomerne odvíja. Ďalšou prednosťou je, že brzda sa dá dotiahnuť už za pol otáčky – systém Fast Progessive Grag.

V cene však nie je náhradná cievka. Tú si musíte zakúpiť zvlášť. Taktiež sme do negatívnej stránky zaradili hmotnosť 750 g. Niektoré konkurenčné navijaky sú o trochu ľahšie. Avšak to je vec zvyku a nie každému to musí prekážať.

Recenzia: Giants Fishing Deluxe Reel FD 9000

Giants Fishing Navijak Deluxe Reel FD 9000 recenzia Lacný základ

Typ: kaprový | Výrobca: Giants Fishing | Kapacita cievky: 340 m / 0,34 mm (vievka 9000)| Počet ložísk: 6 + 1 | Prevod: 4,6:1 | Náhradné cievky: áno | Hmotnosť: 594 g | Približná cena: 60 €

Klady
 • Nižšia cena
 • Náhradná cievka na odhody zdarma
 • Kvalitné prevedenie
Zápory
 • Nič zásadné

Pre začínajúcich rybárov, ktorý nechcú na začiatok investovať do navijakov veľa peňazí je vhodnou voľbou model Giants Fishing Deluxe Reel FD 9000. Tento navijak sa vyznačuje kvalitným prevedením a pekným tmavým dizajnom. S kapacitou cievky 340 m / 0,34 mm je vhodný aj na zavážanie člnom. V prípade, že budete chytať iba na odhod máte k dispozícii náhradnú cievku s menšou kapacitou. Tá je k navijaku zdarma.

Vzhľadom na cenu musíme pochváliť aj 6 + 1 ložísk. Na jedno otočenie kľukou naviniete na navijak 1,05 m. Takže aj navíjanie z väčšej vzidalenosti nebude také namáhavé. Jeho hmotnosť sa blíži k 600 g, konkrétne 594 g. Tu nemáme čo vytknúť keďže na tento typ navijaku je to štandardom.

Proti zamotaniu vlasca poslúži rolnička. Vďaka odhodovej hrane budú vaše nadhody o niečo dlhšie. Keďže navijak sa radí do nižšej cenovej kategórie nemáme mu čo vytknúť. O spokojnosti hovoria aj mnohé pozitívne recenzie od rybárov, ktorí si tento navijak zakúpili.

Porovnanie rybárskych navijakov​​​​

Shimano Ultegra CI4 14000 XTC Okuma 8K Giants Fishing Deluxe Reel FD 9000 Tica Urus 4000 Mivardi Omicron FS
Shimano Navijak Ultegra CI4 14000 XTC recenzia Pre náročných Okuma 8K recenzia Zlatý stred Giants Fishing Navijak Deluxe Reel FD 9000 recenzia Lacný základ Tica Urus 4000 recenzia Mivardi Navijak Omicron FS recenzia

Typ

kaprový kaprový kaprový prívlačový kaprový

Približná cena

300 € 99 € 60 € 41 € 81 €

Výrobca

Shimano Okuma Giant Fishing Tica Mivardi m
Kapacita cievky 550 m / 0,35 mm 550 m / 0,35 mm 340 m / 0,34 mm 205 m / 0,30 mm 700 m / 0,35 mm

Počet ložísk

6 6 6 + 1 8 9
Prevod 4,3:1 4,7:1 4,6:1 5,2:1 4,5:1

Náhradné cievky

áno nie áno nie nie
Hmotnosť 540 g 750 g 594 g
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Najpredávanejšie rybárske navijaky podľa Heureky

Ako vybrať rybársky navijak

Navijak je taktiež ako prút jednou z najdôležitejších súčastí rybárskej výbavy. V obchodoch nájdete veľké množstvo rôznych typov, a preto môže byť výber celkom zložitý. Výber nevhodného typu vám prinesie len starosti naviac. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime niekoľko dôležitých skutočností, ktoré nie je na škodu pre výberom poznať.

Typy navijakov podľa metódy lovu

Tak ako pri rybárskych prútoch aj pri navijakoch je potrebné vedieť akou metódou budete chytať. Medzi základné typy patria:

Kaprové navijaky

Tento typ navijakov je pravdepodobne najpoužívanejší. Používa sa na lov na ťažko (na položenú). Disponuje zadnou alebo prednou brzdou. Niektoré modely majú prednú brzdu a zadnú voľnobežnú (tzv. baitrunner). Dôležitým údajom je v tomto prípade kapacita cievky. Tú nájdete napísanú priamo na nej.

Odporúča sa kupovať kaprove navijaky s kovovou cievkou. Tá má väčšiu výdrž a hlavne odolnosť. Avšak hmotnosť navijaku a jeho cena je vyššia. Ak chcete trochu ušetriť, tak v mnohých eshopoch ponúkajú rybárske sety 1 navijak + druhý zdarma. Konečná cena je o niečo nižšia ako keby ste ich kupovali samostatne.

Prívlačové navijaky

Prívlačové navijaky sú o niečo menšie. Pri tomto type je dôležité myslieť na to, že počas lovu ho stále držíte v ruke a navíjate. Preto ak budete na prívlač chytať častejšie je vhodné zvoliť kvalitnejší model. Kapacita cievky nie je až taká podstatná keďže touto metódou sa zväčša chytá na malé vzdialenosti.

Sumcove navijaky

Tieto navijaky sú veľké a robustné kvôli veľkej záťaži pri zdolávaní ryby. Ak viete, že na revíry, kde budete chytať sa nachádzajú veľké sumce, tak si kvalitu navijaku poriadne rozmyslite. Lacné navijaky z nie veľmi odolných materiálov môžu pri zdolávaní veľkého sumca predstavovať problém.

Muškárske navijaky

Muškárske navijaky sú oproti ostatným typom trochu atypické. Sú označované tak ako muškárske prúty číslami AFTMA. Tento údaj označuje pre akú šnúru je konštruovaný. Lacnejšie modely sú z umelej hmoty. Samozrejme tie nemajú takú veľkú odolnosť, avšak pre začínajúcich muškárov môžu byť vhodné. Drahšie sú už vyrobené z veľmi odolných materiálov, vďaka ktorým majú celkom dlhú životnosť.

Ostatné typy

Navijaky sa vyrábajú aj špeciálne pre lov na feeder, plávanú či na morský rybolov. Konkrétne na feeder a na plávanú sú na tom podobne ako kaprové. Na morský rybolov sú navijaky robustné a veľmi odolné.

Konštrukcia navijaku

Navijaky môžeme rozdeliť aj podľa ich konštrukcie na dva základné typy:

Smekacie navijaky / S pevnou cievkou

Tieto navijaky sú u nás najpoužívanejšie. Konštrukcia disponuje prednou a zadnou brzdou. Tou sa nastavuje odpor odvíjania silonu z cievky.

Multiplikátory

Tieto typy sa používajú na morský lov, prípadne na lov sumcov. Ich cievky sú otočné. To znamená, že pri náhode sa silon z cievky odvíja zároveň s jej otáčaním. Vďaka tomu sa s týmto navijakom dá pomerne presne nahodiť.

multiplikatory

Brzda navijaku

Dôležitou súčasťou navijaku je tzv. brzda. Vďaka nej dokážete šetrnejšie a jednoduchšie zdolať aj väčšiu rybu. Pomocou nej si nastavujete intenzitu odvíjania silonu z navijaku.

Predná brzda

Ako to z názvu vyplýva, tento typ sa nachádza v prednej časti navijaku priamo na cievke. Regulácia intenzity je o niečo citlivejšia ako pri zadnej brzde.

Zadná brzda

Výhodou zadnej brzdy je, že pri zdolávaní je regulácia citlivosti jednoduchšia. Taktiež sa cievka dá z navijaku odmontovať stlačením tlačidla. Najviac tento typ oceníte pri chytaní na prívlač.

Voľnobežná brzda / Baitrunner

Voľnobežná brzda sa používa pri love kaprov na položenú. Jej prednosťou je okamžité vypnutie či zapnutie vami nastavenej citlivosti odvíjania. Avšak nevýhodou je to, že navijak tým pádom obsahuje viac mechanických častí. Preto je pravdepodobnosť poruchy väčšia. Kaprové navijaky s baitrunnerom sú zväčša za dostupné ceny.

Bojová brzda

Táto brzda je riešená „páčkovým systémom“. To znamená, že po stlačení páčka sa dočasne zvýši alebo zníži citlivosť odvíjania. Táto brzda je najviac využívaná pri love na prívlač.

Počet ložísk

Počet ložísk v navijaku môžu určovať aj jeho kvalitu. Samozrejme nie je úplne pravda, že čím viac ložísk má tým je lepší. Áno, viac guľôčkových ložísk pridá na kvalite, no mechanizmus je o to zložitejší a tým náchylnejší na poškodenie.

Pomer prevodu

Prevodový pomer hovorí o tom koľko krát sa otočí silon okolo cievky na jednu otáčku kľučky. Môže to byť napríklad 5:1. Tento parameter si všímajte najmä vtedy ak budete chytať na veľké vzdialenosti. Čím väčší pomer bude, tým rýchlejšie naviniete silón.

Kapacita cievky

Tento parameter znamená koľko silonu a v akom priemere sa na cievku zmestí. Napríklad 250 m / 0,30 mm znamená, že sa zmestí 250 m o hrúbke 0,30 mm. Veľa navijakov má tri označenia a to v troch rôznych priemeroch silonu. Nie je tam uvedený ten priemer, ktorý vy chcete použiť? Podľa tejto kalkulačky si môžete dodatočne dopočítať.

Údržba

Chcete, aby vám navijak na ryby poslúžil dlhé roky? Je potrebné sa oň pravidelne starať. Minimálne raz do roka (pred alebo po sezóne) by ste ho mali poriadne vyčistiť a pohyblivé časti premazať. Ideálne je to robiť po každej rybačke, a to hlavne vtedy ak sa zašpiní.

Náš tip

Pri výbere si skúste zistiť, ako je to s náhradnými dielmi. V prípade, že aj základné diely ako cievka či kľučka sú ťažko dostupné, si kúpu riadne premyslite. Tieto diely sa môžu pri rybačke poškodiť, cievku môžete dokonca aj stratiť.

Kde kúpiť rybársky navijak

Navijak kúpite viac-menej v špecializovaných eshopoch. Jedným z nich je Parys.sk. Tam nájdete širokú ponuku takmer všetkých typov. Po registrácii môžete dokonca využívať aj zľavy. Ďalším veľmi známym obchodom je Alza.sk. Aj tam nájdete rybárske príslušenstvo, medzi ktorým nechýbajú navijaky.

Najobľúbenejšie značky

Niektorý výrobcovia sa zameriavajú na výrobu cenovo dostupných navijakov. Iný zase idú po špičkovej kvalite. Pri kúpe vás bude pravdepodobne zaujímať aj značka.

Okuma

Značka Okuma je predovšetkým známa vďaka kvalitným navijakom. Tie sú navyše za dostupnú cenu. Mnohí začiatočníci aj pokročilý rybári tieto navijaky používajú roky a sú s nimi spokojný.

okuma logo

Daiwa

Navijaky Daiwa patria k jedným z najdrahších ale zároveň aj najkvalitnejších na celom svete. Japonský výrobca sa venuje inovácii svojich produktov už vyše 60 rokov. V portfóliu nájdete prívlačové aj kaprové navijaky.

daiwa logo

Delphin

Slovenský výrobca rybárskeho príslušenstva taktiež ponúka svojim zákazníkom navijaky. Ich ceny začínajú už na 15 €. Ich činnosť začala v roku 2004 a odvtedy neustále rozširujú sortiment.

delphin logo

Ceny

Najlacnejšie navijaky začínajú na sume 15 €. Za najdrahšie modely zaplatíte vyše 500 €. V nasledujúcich riadkoch nájdete bližšie opísané konkrétne cenové kategórie.

Cena do 50 €

V tejto cenovej kategórii nájdete všetky typy navijakov. Sú predovšetkým vhodné pre začínajúcich rybárov. Nájdete tu aj sety 1 + 1 navijak zdarma prípadne dostane k navijaku aj silon.

Cena od 50 do 100 €

Tieto navijaky disponujú kvalitnými materiálmi. Zväčša majú kovové cievky a odolné prevedenie. Aj tieto navijaky sú vhodné pre začínajúcich a pokročilých rybárov. Nájdete tu aj prestížnu značku Daiwa.

Cena nad 100 €

Pri kúpe navijaku za cenu vyššiu ako 100 € môžete očakávať vysoko kvalitné prevedenie. Využívajú ich najmä pokročilý či športový rybári, ktorý požadujú tie najlepšie vlastnosti.

Najpredávanejšie rybárske navijaky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár