Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Ostatné

Najlepšie detektory kovov 2024

14. 10. 2021 Aktualizované

Asi každý raz sníval o tom, že sa mu podarí objaviť poklad. Vravíte si, že ide len o zabudnutý detský sen? S detektorom kovov to tak nemusí byť a môže sa stať realitou. Na trhu je k dispozícii veľké množstvo rôznych hobby aj profesionálnych detektorov kovov, ktoré môžete využiť na hľadanie kovových predmetov. Nech už hľadáte poklad, alebo ich potrebujete na výkon svojej práce, my vám poradíme, ako si vybrať ten najlepší detektor kovov.

Najlepší celkovo

Špičkový detektor kovov s množstvom funkcií a nastavení pre skúsených hľadačov.

Najlepší pomer cena/kvalita

Pokročilý detektor kovov s chvályhodnou výbavou a výborným pomerom ceny a kvality.

Najlepší lacný

Detektor kovov so slušným výkonom a jednoduchým ovládaním s displejom, za nižšiu cenu.

Najlepšie detektory kovov

Recenzia detektoru kovov: Garrett AT Pro International 99630

Garrett AT Pro International 99630 recenzia Pre náročných

Typ detektora: digitálny | Maximálna hĺbka vyhľadávania: 180 cm | Priemer sondy: 280 mm | Hmotnosť: 1, 4 kg | Približná cena: 740 €

Klady
 • Množstvo funkcií a nastavení
 • Rýchla detekcia kovov
 • Jednoduché používanie
 • 6 vyhľadávacích programov
 • Nízka hmotnosť
Zápory
 • Vysoká cena

Detektor kovov Garrett AT Pro International 99630 je stvorený pre prácu v každom teréne. Presnosťou i bohatou výbavou funkcií a možnosťami nastavení splní nároky aj náročných hľadačov.

Na výber je štandardný alebo profesionálny režim vyhľadávania, ktorý prináša zlepšené vlastnosti signálu. Celkovo zariadenie ponúka 6 rôznych vyhľadávacích programov. Potešením je rýchle rozpoznávanie kovov a praktickou stránkou vodotesnosť do 3 metrov. Vyzdvihujeme vysokú presnosť filtra na hľadania železa (diskrimináciu železa sa dá nastaviť v 40 segmentoch).

Detektor kovov disponuje LCD displejom a vyznačuje sa jednoduchým používaním. Súčasťou balenia sú polstrované slúchadlá s ovládaním hlasitosti na oboch stranách. Pozitívom je taktiež nízka hmotnosť 1, 4 kg.

Recenzia detektoru kovov: Garrett Euro ACE Package 99616

Garrett Euro ACE Package recenzia Zlatý stred

Typ detektora: digitálny | Maximálna hĺbka vyhľadávania: 150  cm | Priemer sondy: 280 mm | Hmotnosť: 1,27 kg | Približná cena: 400 €

Klady
 • Množstvo funkcií a nastavení
 • Jednoduché ovládanie
 • Nízka hmotnosť
 • Pomer ceny a kvality
Zápory
 • Nič podstatné

Detektor kovov Garrett Euro ACE Package 99616 si kvalitou ľahko získa aj náročnejších záujemcov, ktorých navyše poteší dobrou cenou, a to vzhľadom na všetko, čo ponúka. Vybavený je totiž veľmi slušnou nádielkou funkcií a širokými možnosťami nastavení, ktoré prispievajú k vyššej úspešnosti hľadania.

Detektor kovov má všestranné využitie. Zariadenie ponúka 5 vyhľadávacích programov a maximálnu hĺbku vyhľadávanie 150 cm. Vyznačuje sa pracovnou frekvenciou 8,25 kHz, disponuje ukazovateľom hĺbky a prináša širšiu škálu diskriminácie.

Do pozornosti dávame aj nízku váhu, a to iba 1,27 kg, čo zaručuje pohodlnú manipuláciu. Jednoduché je taktiež ovládanie detektoru, k čomu prispieva dobre čitateľný LCD displej, v balení nechýbajú slúchadlá s reguláciou hlasitosti.

Recenzia detektoru kovov: Velleman CS250

Velleman CS250 recenzia Lacný základ

Typ detektora: digitálny | Maximálna hĺbka vyhľadávania: 22 cm | Priemer sondy: 250 mm | Hmotnosť: 0,89 kg  | Približná cena: 200 €

Klady
 • Jednoduché ovládanie
 • Veľmi ľahký
 • Schopnosť filtrovať falošné signály
 • Nižšia cena
Zápory
 • Menšia max. hĺbka vyhľadávania

Detektor kovov Velleman CS250 je naším odporúčaním pre začiatočníkov i skúsenejších používateľov, ktorí hľadajú spoľahlivého partnera na bádanie za rozumnú cenu.

Zariadenie je schopné identifikovať kovové predmety do hĺbky 22 cm. Disponuje 8 úrovňami citlivosti a 3 tónmi pre rôzne typy kovov. Výhodou je schopnosť odfiltrovať povrchové znečistenie zeme, pri hľadaní tak nerušia falošné signály zapríčinené kovovým odpadom. Detektor disponuje integrovaným reproduktorom, pripojiť je možné slúchadla.

Ovládanie detektoru kovov je komfortné a jednoduché, a to vďaka viacerým faktorom. Vybavený  je LCD displejom a má nízku hmotnosť. Pohodlie, ktoré oceníte najmä pri dlhšej práci, ešte zvyšuje ergonomická lakťová opierka.

Porovnanie detektorov kovov​

Garrett AT Pro International 99630 Whites 3900 D Velleman CS250 Garrett ACE 150 Garrett Euro ACE Package Renkforce MD 5000
Garrett AT Pro International 99630 recenzia Pre náročných
Whites 3900 Detektor kovov
Velleman CS250 recenzia Lacný základ Detektor kovov Garrett ACE 150 Detektor kovov Garrett Euro ACE Package Detektor kovov Renkforce MD 5000
Typ detektora Digitálny Analógový Digitálny Digitálny Digitálny Digitálny
Približná cena 740 € 500 € 200 € 180 € 410 € 200 €
Maximálna hĺbka vyhľadávania 180 cm 140 cm 22 cm 12 cm 150 cm 20 cm
Priemer sondy 280 mm 210 mm 250 mm 230 mm 280 mm 200 mm
Hmotnosť 1,4 kg 1,75 kg 0,89 kg 1,2 kg 1,27 kg 1,1 kg
Do obchodu Porovnať
ceny
Do obchodu Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanějšie detektory kovov podľa Heureky

Ako vybrať detektor kovov

Príbeh detektorov kovov sa začal písať okolo roku 1960, kedy sa začali širšie využívať na nájdenie kovov pred začatím ťažby, alebo na detekciu mín a iné vojnové využitie. V súčasnosti sa tieto zariadenia najčastejšie používajú na odhaľovanie zbraní a rôznych kovových predmetov, pri archeologických vykopávkach a prieskume a taktiež ich pri svojej práci hojne využívajú aj geológovia. Svoje nezastupiteľné miesto majú aj v stavebníctve a dokonca aj v potravinárskom priemysle. Veľkú časť moderných používateľov detektorov kovov tvoria aj hobby hľadači pokladov. Tí ale môžu svoju aktivitu vykonávať len v súlade so zákonom! Pred tým, než začnete hľadať a používať detektor kovov si poriadne preštudujte zákon.

Predstavenie najlepších detektorov kovov máme za sebou. Teraz sa pozrieme bližšie na parametre a charakteristiky, ktoré by ste si pri výbere detektoru kovov mali primárne všímať. Najprv si však zodpovieme základnú otázku, čo to vlastne detektor kovov či detektor zlata je.

Ako funguje detektor kovov?

Ide o zariadenie, ktoré dokáže reagovať na kovové materiály. Zjednodušene, ide o prístroj využívajúci cievku a oscilátor. Princíp funkčnosti spočíva v tom, že ak sa v okolí cievky bude nachádzať predmet z vodivého kovu, budú do neho indikované vírivé prúdy, čím vznikne magnetické pole striedavého charakteru. Cievka, ktorou je detektor kovov vybavený, je schopná toto pole zaznamenať a tým odhaliť kovový predmet.

Aký detektor kovov vybrať?

Ak ste v tejto problematike celkom nový, môže sa vám svet detektorov kovov zdať pomerne zložitý. Nebojte sa však, všetko potrebné si vysvetlíme. Základom je zistiť si dostatok špecifikácií, aby ste vedeli lepšie určiť, či pôjde o model vhodný pre vaše potreby.

Úplne na začiatku výberu je dobré zodpovedať si, čo a kde chcete s detektorom hľadať. Častou chybou začiatočníkov je, že si vyberajú viacúčelové detektory kovov, ktoré by papierovo mali nájsť čokoľvek. Pravda je však taká, že často zlyhávajú a niekedy je lepšie zaobstarať si skôr špecializovaný model detektora kovov.

Čo máme na mysli pod pojmom špecializovaný detektor kovov? Najlepšie si to uvedieme na príklade. Niektoré detektory kovov sú prispôsobené primárne na hľadanie mincí, ak si takýto detektor vezmete ako detektor zlata na hľadanie zlata, s najvyššou pravdepodobnosťou nebudete úspešný. Niektoré typy detektorov sú zase určené na hľadanie v pôdach s veľkým výskytom minerálov, ďalšie zase špeciálne uspôsobené na prácu pod vodou.

Ako sami vidíte, univerzálnosť hobby detektora kovov, je často mylná. Poznať miesto, kde chcete detektor používať a tiež mať vopred predstavu o tom, aký typ predmetov chcete hľadať, vám pri výbere značne pomôže. Skvelou pomôckou v tomto smere môže byť aj rozhovor s odborníkom, ktorý vám bude vedieť poradiť detektor kovov presne na mieru vašim potrebám. Ak nemáte možnosť sa pozhovárať s nikým, kto sa v hľadaní s detektorom vyzná, môžete navštíviť rôzne fóra a diskusné skupiny, kde sa môžete dozvedieť veľa užitočných informácií od reálnych používateľov detektorov kovov.

Typy detektorov kovov

Digitálne detektory kovov

Digitálne detektory kovov rozdeľujeme podľa použitia na digitálne detektory pre začiatočníkov a digitálne detektory kovov pre profesionálnych používateľov.

Kategória pre začiatočníkov sa vyznačuje dostupným LCD displejom a taktiež zvukovou indikáciou kovov. Väčšina modelov rozlišuje feromagnetické a neferomagnetické kovy. Tento typ detektorov býva cenovo viac dostupný, takže je často obľúbenou voľbou začínajúcich hľadačov. Aj keď výrobcovia sa často snažia neskúsených zákazníkov zlákať na množstvo zbytočných funkcií, našim odporúčaním je sústrediť sa len na schopnosť detekcie kovových predmetov, citlivosť detektora a na jeho výkon.

Profesionálni používatelia budú mať vyššie nároky na digitálny detektor kovov. Takéto detektory disponujú LCD displejom s grafickou indikáciou, ktorá je navyše veľmi rýchla. Nechýba tu ani veľa rôznych užitočných funkcií a nastavení, ktoré umožňujú „vyladiť“ si detektor podľa preferencií používateľa. Pri výbere tohto typu detektorov klaďte dôraz predovšetkým na presnosť, citlivosť a výkon.

Analógové detektory kovov

Analógovým detektorom kovov chýba LCD displej, namiesto toho sa sústreďujú len na základné funkcie. Lacnejšie analógové detektory kovov umožňujú používateľovi pár základných nastavení. Máme na mysli nastavenie citlivosti, diskriminácie (teda rozlišovania predmetov) a hlasitosti. Analógové detektory nižšej ceny sú skvelé na naučenie sa práce s detektormi kovov.

Ak sa nebojíte trošku viac do analógového detektoru kovov zainvestovať, odvďačí sa vám pokročilejšími vlastnosťami. Aj keď LCD displej ponúkať nebudú, zaručia vám skvelé rozlišovacie schopnosti a výborný dosah. Dokonca aj na miestach zamorených kovovým odpadom bude vedieť zariadenie dobre rozlišovať jednotlivé predmety. Veľkej obľube sa tento typ detektorov kovov teší predovšetkým vďaka nižšej cene v porovnaní s digitálnymi detektormi, zatiaľ čo si zachováva obdobnú presnosť a citlivosť.

Detektory kovov na zlato

Chytila vás zlatá horúčka? Potom si zaobstarajte detektor zlata. Ak sa vám podarilo na záhrade stratiť zlatý šperk, pomôže vám ho nájsť aj bežný detektor kovov. Ak by ste ale mali ambíciu hľadať zlato vyskytujúce sa prirodzene v prírode, budete na to potrebovať špeciálny detektor kovov na zlato. Nejde však o lacnú záležitosť, pretože ceny za detektory zlata sa pohybujú v niekoľkotisícových sumách. Je to zapríčinené aj tým, že zlato, ktoré sa dá nájsť vo voľnej prírode má často miniatúrne rozmery. Detektor kovov tak musí mať zodpovedajúce vlastnosti, aby tieto kúsky zlata dokázala nájsť.

Detektory kovov na zlato

Detektory na hľadanie vo vode

Na trhu nájdete aj detektory kovov určené na hľadanie vo vode. Takéto detektory disponujú cievkou odolnou voči vode. Samozrejme, nejde o lacnú záležitosť a zaplatiť si za potápačský detektor budete musieť naozaj tučnú sumu. Cena sa odvíja aj od toho, v akej hĺbke by ste chceli detektor používať.

Slovníček pojmov hľadača pokladov (používateľa detektoru kovov)

Hľadač pokladov – tento pomerne poetický názov je prebratý z anglického treasure hunter a označujú sa ním používatelia detektoru kovov.

Elektromagnetické pole – toto pole je vytvárané všetkými predmetmi z kovu, keď cez nich prechádza elektrický prúd. Tento fyzikálny jav predstavuje základ fungovania detektorov kovov.

Feromagnetické horniny – niektoré horniny obsahujú veľký podiel kovov. Pre hľadača pokladov môžu znamenať problémy, keďže jednoduché prístroje tieto horniny dokážu „pomýliť“. Ak však zainvestujete viac, dostane sa vám do rúk detektor kovov s pokročilejšími možnosťami nastavenia, vďaka ktorým budete môcť hľadať úspešne aj v oblastiach s výskytom týchto hornín.

Ground ballance – pomocou nastavenia Ground ballance si môžete detektor vyladiť presne podľa typu pôdy, v ktorej hľadáte. Druh a typ pôdy má totiž veľký vplyv na prácu s detektorom kovov. Niektoré jednoduchšie modely majú nastavenia Groundballance predvolené. Pokročilejšie nástroje umožňujú používateľovi zvoliť si želané nastavenia ručne.

Frequency – touto funkciou nedisponujú všetky detektory kovov. Niektoré však používateľovi umožňujú zvoliť si pracovnú frekvenciu. Využitie nájde táto funkcia predovšetkým vtedy, keď hľadáte spoločne v skupine. Zamedzíte tak tomu, aby sa vaše detektory navzájom rušili.

Tone – ide o jednoduchú funkciu umožňujúcu zmeniť tóny detektoru kovov. Ako viete, detektor signalizuje nájdený predmet zvukovo. Najčastejšie majú detektory kovov k dispozícii 3 tóny, podľa toho o aký typ kovu sa jedná.

Identifikácia hĺbky – touto užitočnou funkciou sú vybavené takmer všetky kvalitnejšie detektory kovov. Vďaka tejto funkcii viete presne (alebo aspoň približne) v akej hĺbke sa nachádza nájdený predmet.

Odozva – tento parameter je pre hľadačov pokladov veľmi dôležitý, preto mu často venujú veľa priestoru rôzne špecializovane recenzie. Hľadajte preto detektor kovov s čo najrýchlejšou odozvou.

Zameranie – zamerať nájdený predmet s čo najvyššou presnosťou je veľmi dôležité. Ušetrí vám to zbytočné kopanie. Ak je odozva dostatočne rýchla, môžete zamerať cieľ presnejšie. Určite sa vám bude hodiť aj špeciálna technika na presnejšie zameranie cieľa. Ide o to, aby ste pohybovali cievkou detektora do kríža a získali tak pomyselný priesečník, v ktorom sa bude nachádzať váš cieľ.

Najdôležitejšie parametre detektorov kovov

Výber detektoru kovov by ste nemali nechať na náhodu. Určite by ste mali poznať tie najdôležitejšie parametre, ktorými sú:

 • Hmotnosť detektoru kovov

Je jedným z úplne najzásadnejších parametrov. Nemal by byť však rozhodujúcim. Keďže držíte pri používaní detektor kovov v ruke (často aj celý deň), budete chcieť, aby bola jeho hmotnosť čo najnižšia.

 • Citlivosť detektoru kovov

Citlivosť, alebo tiež Sensitivity, je ďalším základným parametrom. Nastavovaním a prispôsobovaním citlivosti zlepšujete svoje výsledky pri používaní detektoru kovov. Rôzne modely sa líšia predovšetkým v stupňoch citlivosti a možnostiach jej nastavenia. Hobby zariadenia majú vo väčšine prípadov menej možností v tomto smere, zatiaľ čo profesionálne prístroje si viete nastaviť podľa svojej ľubovôle.

 • Diskriminácia

Vďaka diskriminácii je schopný detektor kovov rozlišovať medzi feromagnetickými a neferomagnetickými kovmi. Vo výsledku je tak proces hľadania možné lepšie prispôsobiť a taktiež aj dosahovať želané výsledky.

 • Hlasitosť

Detektor vám dáva vedieť o prípadnom náleze primárne pomocou zvuku. Väčšina hľadačov využíva pri hľadaní pomocou detektoru kovov slúchadlá. Ak z nejakého dôvodu nechcete slúchadlá používať, mali by ste si vyberať model detektoru kovov s dostatočne výkonným reproduktorom.

 • Dosah detektoru kovov

Často nájdete v špecifikáciách detektorov kovov aj informáciu o maximálnom dosahu. Ide o maximálnu hĺbku, v ktorej dokáže detektor kovov odhaliť predmet. Je treba poznamenať, že tento parameter je veľmi orientačný, keďže závisí od mnohých faktorov.

 • Ďalšie funkcie

Vplyv na efektivitu hľadania s detektorom kovov a váš zážitok z neho majú aj rôzne doplnkové funkcie. Najčastejšie ide o rôzne nastavenia a automatické režimy. Týchto funkcií existuje naozaj mnoho. Za jednu z najdôležitejších považujeme schopnosť automatického naladenia detektoru podľa konkrétnej pôdy.

 • Príslušenstvo k detektorom kovov

K detektoru patrí lopatka, pomocou ktorej nájdený predmet vykopete. Preferencie hľadačov pokladov sa v tomto smere rozchádzajú a každý uprednostňuje iný typ lopatky. Výhodné je aj použitie slúchadiel. Neunikne vám tak žiaden zvuk a hľadanie sa stane predsa len o trošku nenápadnejším.

Kde kúpiť detektor kovov?

Našim tradičným odporúčaním je porovnávací web Heureka , ale do úvahy pripadajú aj špecializované obchody ako electronic-star.sk. Ak hľadáte vyslovene len hobby detektor kovov na vyskúšanie, môžete si skúsiť jeden kúpiť aj v Lidli. Detektory za dobrú cenu nájdete aj na stránke Bazoš.sk a iných bazároch.

Najobľúbenejšie značky detektorov kovov

Táto podkapitola je u detektorov kovov veľmi dôležitá a potrebná. Nie je totiž žiaden problém zaobstarať si detektor kovov neznámej značky za pár eur. Aká však bude jeho kvalita? S najvyššou pravdepodobnosťou veľmi nízka a vaše úsilie pri hľadaní s ním bude mať takmer nulové výsledky. Takéto zariadenie môžete použiť nanajvýš ako detektor kovov pre deti. Aby ste zaručili, že vaše hľadanie bude s detektorom kovov zmysluplné, mali by ste si zaobstarať prístroj od kvalitnej a osvedčenej značky.

Detektory kovov Garrett

Spoločnosť Garrett produkuje vysoko kvalitné detektory kovov, ktoré sa vyznačujú skvelými vlastnosťami a sú výbornou voľbou pre začínajúcich hľadačov pokladov aj pre skúsených a náročných používateľov.

Detektory kovov Minelab

Firma Minelab sa venuje výrobe a vývoju detektorov kovov už dlhé roky. Začiatky firmy sa datujú do roku 1985, kedy ju založil BruceCandy. Tento muž je považovaný za jedného z najlepších konštruktérov detektorov kovov na svete. Produkty tejto spoločnosti sú vysokej kvality a splnia požiadavky aj tých najnáročnejších.

Detektory kovov Bosch

Značka Bosch sa teší obrovskej obľube a pre mnohých ľudí je synonymom kvality a profesionálneho náradia. Aj detektory kovov Bosch nesú tieto charakteristiky. Pripravte sa však na vyššiu cenu, ktorá kvalitu a dobrú značku tak často sprevádza.

Ceny detektorov kovov

Ako sme už spomenuli v kapitole o značkách, existuje možnosť kúpy detektoru kovov za smiešne peniaze. Pamätajte však na to, že smiešne budú aj vaše výsledky pri hľadaní s ním. Aké sú teda realistické cenové kategórie v segmente detektorov kovov a čo od nich môžete očakávať?

Cena do 100 eur

Lacné hobby detektory kovov viete nájsť vo veľkých obchodných reťazcoch a na internete už za cenu pod 100 eur. Faktom však je, že od takýchto zariadení nemôžete očakávať veľmi veľa. Ide o zariadenia vhodné ako detektory kovov pre deti, alebo úplných začiatočníkov, ktorí si hľadanie pokladov chcú vyskúšať.

Cena od 100 do 200 eur

Ak to myslíte s hľadaním pomocou detektoru kovov vážne, budete sa musieť porozhliadať v cenových vodách nad 100 eur. Celkom kvalitný a spoľahlivý detektor kovov viete kúpiť už v tejto cene. Stále však pôjde len o hobby prístroj, ktorý má od profesionálnych zariadení ďaleko.

Cena nad 200 eur

Ozajstní hľadači pokladov nebudú váhať zainvestovať do detektoru kovov viac financií. Aj keď začiatok tejto cenovej kategórie sme stanovili na 200 eur, cena za profesionálny detektor kovov, nabitý rôznymi užitočnými a pokročilými funkciami sa môže vyšplhať omnoho vyššie. Nie je zriedkavé, keď takýto prístroj stojí aj okolo 1 000 eur, ba dokonca aj viac.

Najpredávanějšie detektory kovov podľa Heureky


Zdroje:

https://www.tegus.cz/magazin/zajimavosti-a-tipy/jak-vybrat-ten-spravny-detektor-kovu
https://www.lovecpokladu.cz/poradna/jak-vybrat-detektor/#slovnik-detektorarskych-pojmu
https://www.detektorykovu.cz/jak-vybirat-detektor
https://www.metaldetector.com/learn/buying-guide-articles/getting-started/which-metal-detector-is-best-for-you
https://www.meraj.sk/blog/2_ako-si-vybrat-detektor-kovov.html

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.3 (10 hlasov)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár