Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie kompasy a buzoly – test a recenzie 2019

Orientácia v teréne nie je vždy jednoduchá. Okrem mapy a hviezd sa na tento účel využíva kompas alebo buzola, pomocou ktorých človek vždy vie, kde sa nachádza sever. Ak obľubujete turistiku v neznámom teréne, určite si kompas alebo buzolu zaobstarajte.

V našom článku si môžete prečítať tri recenzie vybraných buzol, z rôznych cenových kategórií. Na záver sa dozviete rozdiel medzi kompasom a buzolou a prehľad základných atribútov, ktoré vám s výberom takéhoto pomocníka pomôžu.

  Najlepšie kompasy a buzoly

  Meteor 71009Suunto A-30 NHSilva Ranger S
  Recenzia Meteor 71009Recenzia Suunto A-30 NHRecenzia Silva Ranger S
  Lacný základZlatá stredná cestaPre náročných
  KLADYNízka cena
  Kompaktné rozmery
  Dve pravítka
  Veľmi nízka hmotnosť
  Pravítka v štyroch mierkach
  Luminiscenčné prvky
  Veľmi kvalitné prevedenie
  Rýchla reakcia ručičky
  Integrované zrkadlo
  Pogumované telo
  ZÁPORYMenej kvalitné prevedenie
  Bez lupy
  Plast menej odolný voči poškriabaniuVysoká cena
  ZHRNUTIEJednoduchá buzola vhodná na sporadické použitie.Kvalitná buzola, ktorá je doplnená množstvom praktických doplnkov.Skvelá buzola, s ktorou sa nestratíte ani v náročnom a neprehľadnom teréne.
  POROVNAJTE CENYPOROVNAJTE CENYPOROVNAJTE CENY

  Recenzia: Meteor 71009

  Recenzia Meteor 71009

  Ihla vyvážená pre: severnú pologuľu | Lupa: nie | Pravítko: áno | Počet mierok: dve | Hmotnosť: 60 g

  Klady
  • Nízka cena
  • Kompaktné rozmery
  • Dve pravítka
  Zápory
  • Menej kvalitné prevedenie
  • Bez lupy

  Meteor 71009 patrí k najzákladnejším buzolám na trhu. Model slúži na určenie geografických smerov a azimutov na mapách. Praktickým doplnkom sú dve pravítka, ktoré nájdete po dĺžke jeho dlhých strán. Jedno je v centimetroch a druhé v palcoch. Pomocou nich rýchlo a jednoducho zmeriate vzdialenosť na každej mape.

  Výhodou buzoly je jej kompaktné prevedenie, vďaka ktorému ju schováte do každého vrecka. Pomocou integrovanej šnúrky si ju môžete zavesiť aj na krk. Model je vyrobený z plastu. Samotná buzola je biela a prevedenie tela je v žiarivo žltej farbe.

  Recenzia: Suunto A-30 NH

  Recenzia Suunto A-30 NH

  Ihla vyvážená pre: severnú pologuľu | Lupa: áno | Pravítko: áno | Počet mierok: štyri | Hmotnosť: 32 g

  Klady
  • Veľmi nízka hmotnosť
  • Pravítka v štyroch mierkach
  • Luminiscenčné prvky
  Zápory
  • Plast menej odolný voči poškriabaniu

  Kvalitná buzola Suunto A-30 NH vám poslúži na každej turistike. Model sa vyrába vo Fínsku a spája v sebe kvalitné prevedenie a nízku hmotnosť. Zárukou jeho presnosti je nielen kvalitné ložisko, ale aj fixná korekcia magnetickej deklinácie a kvapalinová výplň obalu buzoly.

  Na lepšie čítanie mapy môžete využiť lupu, ktorú nájdete na tele buzoly. Pri orientácii na mape vám pomôžu aj otvory na značenie kontrolných bodov. Samozrejmosťou sú pravítka v štyroch rôznych mierkach.

  Praktickým doplnkom buzoly sú tiež luminiscenčné prvky, vďaka ktorým ju bez problémov využijete aj v noci. Na krk si ju zavesíte pomocou odopínateľnej šnúrky. Model je transparentný, doplnený červenou farbou.

  Recenzia: Silva Ranger S

  Recenzia Silva Ranger S

  Ihla vyvážená pre: severnú pologuľu | Lupa: áno | Pravítko: áno | Počet mierok: dve | Hmotnosť: 58 g

  Klady
  • Veľmi kvalitné prevedenie
  • Rýchla reakcia ručičky
  • Integrované zrkadlo
  • Pogumované telo
  Zápory
  • Vysoká cena

  Ak milujete dlhé turistiky v prírode je pre vás buzola Silva Ranger S správnou voľbou. Model uspokojí aj potreby najnáročnejšieho používateľa. Buzola je výklopná a na jej kryte nájdete, z vnútornej strany, zrkadielko, ktoré vám pomôže s určením smeru na dlhé vzdialenosti.

  Základ buzoly tvorí ručička z nerezovej ocele so zafírovým ložiskom. Telo buzoly je pogumované, takže sa vám nebude v ruke šmýkať. Samozrejmosťou je korekcia magnetickej deklinácie, ktorá je v prípade tejto buzoly fixná.

  Použitie v noci umožňujú luminiscenčné prvky. Telo je priehľadné a po jeho obvode nájdete dve pravítka v dvoch mierkach. Mierkou je rovnako vybavená aj šnúrka na krk. Praktickým doplnkom je tiež integrovaná lupa.

  Najpredávanejšie kompasy a buzoly podľa Heureky

  Ako správne vybrať kompas alebo buzolu?

  Na trhu nájdete kompasy i buzoly rôznych prevedení a cien. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať základný rozdiel medzi kompasom a buzolou. Rovnako sme pre vás pripravili prehľad základných atribútov a doplnkov kompasu a buzoly.

  Aký je rozdiel medzi kompasom a buzolou?

  Kompas – prístroj na určovanie svetových strán, ktorý pracuje na princípe magnetickej sily.

  Buzola – kompas, ktorý je doplnený otočným uhlomerom, pomocou ktorého určíte azimut (uhol medzi severom a vybraným bodom).

  Základné atribúty kompasu a buzoly

  Vyváženie ihly – ihla kompasu, či buzoly môže byť vyvážená na použitie na severnej alebo južnej pologuli. Na trhu rovnako nájdete modely na globálne, teda celosvetové využitie.

  Odolnosť – kompas aj buzola by mali byť samozrejme odolné. Používajú sa v teréne, kde sa nedá vždy vyhnúť ich pádu na zem. Ak ste zástancom náročnej turistiky, určite voľte skutočne odolné modely.

  Hmotnosť – hmotnosť kompasu, či buzoly sa vo všeobecnosti ráta v desiatkach gramoch. Čím ľahší model je, tým pohodlnejšie sa bude nosiť na krku, či vo vrecku.

  Rozmery – buzola aj kompas by mali v batohu, či vrecku zaberať čo najmenej miesta. Na trhu nájdete aj gombíkové kompasy, ktoré sú skutočne drobné. Buzoly sú vo všeobecnosti väčšie, čo je zapríčinené ich telom, na ktorom nájdete doplnky buzoly.

  Praktické doplnky buzoly

  Lupa – pomôže vám lepšie čítať mapu, okrem toho ju v teréne využijete napríklad pri zakladaní ohňa, či vyberaní triesok z prstov.

  Pravítko – na jednoduché odmeranie vzdialenosti na mape.

  Zrkadielko – uľahčuje orientáciu na dlhé vzdialenosti.

  Luminiscenčné prvky – uľahčia orientáciu v tme, takže sa nestratíte ani vtedy, keď vyštartujete pred svitaním alebo sa vaša túra skončí až po západe slnka.

  Šnúrka – na zavesenie na krk, niektoré sú doplnené mierkou.

  Najpredávanejšie kompasy a buzoly podľa Heureky

  Zdieľajte článok

  Ohodnoťte článok

  Zatial nikto neohodnotil, buďte prvý.

  Autor článku

  Dominika Halusková
  Dominika Halusková

  Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

  Podobné články

  Diskusia u článku

  Pridať komentár

  Pridať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Pridať komentár