Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie moka koťogo kanvičky 2024

3. 8. 2020 Aktualizované

Nič nedokáže zmeniť ráno tak účinne, ako šálka kvalitnej kávy. Vedeli ste, že si môžete lahodnú a chutnú kávu vychutnať aj bez kávovaru? Stačiť vám na to bude moka koťogo kanvička, ktorých recenzie nájdete v tomto článku.

Najlepšia celkovo

Vynikajúca mokka kanvička, ktorá zaujme nielen kávou, no aj dizajnom.

Najlepší pomer cena/kvalita

Pekná dizajnová kanvička, s ktorou bude spokojný každý milovník kávy.

Najlepšia lacná

Nenáročný lacný model pre občasnú prípravu výborného espressa.

Najlepšie moka kanvičky

Recenzia: Bialetti Moka Induction 6

Recenzia Bialetti Moka Induction 6

Výrobca: Bialetti | Typ: klasická | Počet šálok: 6 šálok | Objem: 300 ml | Materiál: hliník | Farba: čierna, červená, zlatá, strieborná | Vhodná na indukciu: áno | Približná cena: od 45 €

Klady
 • Pekný dizajn
 • Jednoduchá príprava kávy
 • Ľahká údržba
 • Je vhodná aj na indukciu
Zápory
 • Vyššia cena

Talianska značka Bialetti je jednoducho kultovou značkou. Pre milovníkov kávy, ktorí preferujú použitie moka kanvičiek, je ako stvorený model Bialetti Moka Induction 6. Ide o vydarený dizajnový kúsok, ktorý sa ponúka vo viacerých farebných prevedeniach.

Použitým materiálom tu je tradičný hliník, ktorý prepožičiava pripravovanému nápoju charakteristickú chuť a arómu. Spodná časť výrobku je tvorená magnetickou nerezovou oceľou. Vďaka tomu je zariadenie možné používať aj na indukčných sporákoch. Ak máte často hostí a potrebujete pre nich pripraviť kávu, tento koťogo kávovar vás nesklame. Dá sa s ním totiž pripraviť až 6 šálok kávy naraz.

Jedinou nevýhodou tejto koťogo kanvičky je vyššia cena. S prihliadnutím na vlastnosti a krásny dizajn je však podľa nášho názoru pochopiteľná.

Recenzia: Bialetti Moka Express 6

Recenzia Bialetti Moka Express 6

Výrobca: Bialetti | Typ: klasická | Počet šálok: 6 šálok | Objem: 300 ml | Materiál: hliník | Farba: čierna, biela, strieborná | Vhodná na indukciu: nie | Približná cena: od 25 €

Klady
 • Precízne spracovanie
 • Výborný pomer kvality a ceny
 • Pekný tradičný dizajn
 • Pripraví 6 šálok kávy naraz
 • Jednoduchá príprava
Zápory
 • Vzhľadom k cene nič

V klasickom talianskom dizajnovom duchu sa nesie aj moka kanvička Bialetti Moka Express 6. Tento šikovný pomocník do kuchyne každého milovníka kávy prináša vynikajúci pomer kvality a ceny. Spracovanie a kvalita materiálov je tu skutočne na veľmi vysokej úrovni.

V tomto prístroji pripravíte až 6 šálok kávy naraz, takže ani nečakaná návšteva nebude robiť problém. Káva sa pripravuje veľmi jednoducho. Vzhľadom k výbornému pomeru kvality a ceny nie je tomuto modelu moka kanvičky ani čo vytknúť.

Recenzia: Tescoma Paloma 2

Recenzia Tescoma Paloma 2

Výrobca: Tescoma | Typ: klasická | Počet šálok: 2 šálky | Objem: 100 ml | Materiál: hliník | Farba:  strieborná | Vhodná na indukciu: nie | Približná cena: od 15 €

Klady
 • Nízka cena
 • Ergonomická rukoväť
 • Kvalitný hliník
Zápory
 • Menší objem
 • Náročnejšia údržba

Ak hľadáte moka kanvičku pre seba alebo pre pár, potom bude výbornou voľbou Tescoma Paloma 2. Táto lacná kanvička je vyrobená z kvalitného hliníka, vďaka čomu má káva v nej pripravená špecifickú arómu. Výhodou tohto modelu je aj ergonomická rukoväť, ktorá skvele sedí v ruke a dobre sa drží.

Táto kanvička má aj svoje slabšie stránky. Predovšetkým ide o menší objem, hodí sa preto len pre jednotlivcov alebo páry. Okrem menšieho objemu vytkneme tejto moka kanvičke aj náročnejšiu údržbu.

Na občasné varenie kávy za nízku cenu je však táto kanvička skvelou voľbou, ktorú neoľutujete.

Porovnanie najlepších moka kanvičiek

Bialetti Moka Induction Bialetti Moka Express Tescoma Paloma Bialetti Venus Ariette Scarlett Bialetti Musa
Recenzia Bialetti Moka Induction 6 Recenzia Bialetti Moka Express 6 Recenzia Tescoma Paloma 2 Recenzia Bialetti Venus 6 Recenzia Ariette-Scarlett 135810 2-4 Recenzia Bialetti Musa 4
Výrobca Bialetti Bialetti  Tescoma Bialetti Ariette Bialetti
Typ klasický klasický klasický klasický elektrický klasický
Počet šálok 6 šálok 6 šálok 6 šálok 6 šálok 2 až 4 šálky 4 šálky
Objem 300 ml 300 ml 100 ml 300 ml 200 ml 200 ml
Materiál hliník hliník hliník nerez hliník hliník
Farba čierna, červená, zlatá, strieborná čierna, biela, strieborná strieborná strieborná čierna a biela strieborná
Vhodná na indukciu Áno Nie Nie Áno Nie Nie
Približná cena od 45 € od 25 € od 15 € od 15 € od 30 € od 35 €
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanejšie moka kanvičky

Ako vybrať moka kanvičku?

Odkiaľ sa vzali moka kanvičky?

Gurmánstvo talianov je známe celosvetovo. Prejavilo sa aj pri príprave kávy, kde taliani vždy hľadali nové a lepšie spôsoby, ako pripraviť lahodnú kávu. Výsledkom tejto snahy je aj moka kanvička, ktorú vymyslel Alfonso Bialetti v roku 1933. Značka Bialetti žije dodnes a moka kanvičky tejto značky sa predávajú do dnešného dňa.

Ak by vás zaujímalo, odkiaľ sa vzal exoticky znejúci názov moka koťogo kanvička, pochádza z maďarského výrazu kotyogó. Pod týmto názvom sa viac ako 50 rokov u našich južných susedov vyrába kópia svetoznámej talianskej kanvičky na kávu.

Niekedy sa moka kanvička označuje aj ako moka kávovar, nejde však o presné označenie, keďže kávovar je drahší a sofistikovanejší prístroj.

Prečo práve mokka kanvica?

V čom spočíva najväčšia výhoda moka koťogo kanvičiek? Určite je za veľkou obľúbenosťou moka kanvičiek fakt, že umožňujú prípravu veľmi chutnej a lahodnej kávy za nízku cenu. Je preto jasnou voľbou pre každého, kto si chce dopriať kvalitne pripravenú kávu, no nechce investovať veľa peňazí do kávovaru.

Kým v svojej rodnej zemi, Taliansku, je mokka kávovar národným fenoménom a vlastní ju drvivá väčšina domácností, na našom území sa tento trend ešte len pomaličky začína.

Princíp fungovania moka kanvičky

Moka kanvičku tvoria tri základné časti. Ide o tri nádobky, najspodnejšia z nich je určená na vodu, prostredná na mletú kávu a posledná nádobka slúži na hotovú kávu. Na to, aby ste si mohli doma vychutnať kávu ako z kaviarne vám tak stačí moka konvička, trochu vody a mletá káva. Čo sa stupňa pomletia týka, vhodná je ľahko až stredne pomletá káva. Pripravenú kanvicu položíte na bežnú platňu, kde ju zahrejete. Samotná príprava kávy je triviálna a poradí si s ňou naozaj hocikto.

Moka kanvička, perkolátor a french press

Títo traja pomocníci na prípravu kávu majú toho veľa spoločného, v mnohých oblastiach sa ale významne líšia. Poďme si preto bližšie charakterizovať každý z nich.

Moka kanvička

Moka kanvička, alebo tiež ľudovo koťogo, je hlavnou hviezdou tohto článku. Je to malý a šikovný nástroj, ktorý dokáže „vyrobiť“ malé množstvo silnej kávy, ktorá svojou chuťou a vlastnosťami pripomína kávu (espresso) z kávovaru alebo kaviarne. Vo všeobecnosti ide naozaj o malé množstvo pripravenej kávy, približne 30 ml. Nápoj je pripravovaný pomocou tepla a tlaku približne 1,5 baru.

Pre koho je moka kanvička určená? Pre každého, kto si rád pochutná na malej a silnej káve bez toho, aby musel chodiť do kaviarne, či kupovať si drahý kávovar.

Perkolátor

Tento pomerne menej známy prístroj na prípravu kávy si niektorí ľudia zamieňajú s moka kanvičkou. Faktom však je, že ide o veľmi odlišné zariadenie. Káva pripravená v perkolátore je odlišná nielen chuťou, no aj spôsobom prípravy. Na prípravu obľúbeného povzbudivého nápoja sa totiž nepoužíva tlak, ale len priebežná cirkulácia pary. Káva sa postupne pripravuje a dostáva do dolnej časti prístroja.

French press

Dobre známym prístrojom pre milovníkov kávy je aj french press. Totot zariadenie sa značne líši od predošlých dvoch. Nejde o kanvičku typického tvaru, ale o sklenený valec, ktorý na prípravu nápoja nevyužíva tlak ani cirkuláciu pary. Prácu tu odvádza veľmi jemné sitko. Dá sa preto povedať, že káva z french pressu sa nápadne podobá na klasiku – zalievanú kávu, nápoj veľmi obľúbený v našich končinách.

Výhodou french pressu oproti klasickej zalievanej káve je fakt, že mletá káva sa vám nedostane až do šálky. Jemné sitko ju totiž odfiltruje. Ďalšou značnou výhodou tohto zariadenia je jeho všestrannosť, dokážete v ňom totiž pripraviť nielen kávu, ale aj ľubovoľný čaj.

Veľkosť moka konvičky

Jedným zo základných parametrov pri výbere je veľkosť moka kanvičky. Musíte si určiť, aké veľké množstvo kávy budete chcieť pripravovať. Pamätajte však na to, že moka koťogo kanvička je určená predovšetkým pre malé množstvo kávy. Existujú však aj kanvičky určené na prípravu kávy pre viac ľudí. Ak však pripravujete kávu len pre seba, nebude vo veľkej kanvičke taká chutná (resp. bude obsahovať príliš veľa kofeínu).

Mnoho používateľov to preto rieši tak, že si zaobstarajú hneď dve moka kanvičky rôznych objemov. Môžu si tak robiť lahodnú kávu pre seba a neprekvapí ich ani prípadná návšteva. Takýto postup vám odporúčame aj my, hlavne kvôli tomu, že moka kanvičky sú lacné a majú dobrú životnosť.

Pre lepšiu predstavu o potrebnom objeme koťogo kanvičky počítajte s objemom 30 ml na jednu šálku. Ak chcete kanvičku pre 3 osoby, budete potrebovať približne 100 ml objem, 6 osôb bude potrebovať 200 ml atď. Stačí vám vynásobiť počet osôb, ktoré budú kanvičku používať 30 ml a získate potrebný objem.

Mokka koťogo kanvička

Použité materiály

Tradičné moka kanvičky sa vyrábali z hliníka. Bolo to zapríčinené rôznymi faktormi spojenými s dobou, kedy tieto kanvičky vznikli. Dnes je situácia iná a výrobcovia majú pri výbere materiálov voľnejšie ruky. Súčasne najčastejšie používanými materiálmi sú hliník a nerez. Viac o nich v súvislosti s moka kanvicami vám povedia nasledujúce riadky:

Hliníkové moka kanvičky

Najčastejšie sa na trhu stretnete s hliníkovými moka kanvičkami. Hliník je tradičným materiálom, ktorý je s týmito výrobkami úzko spätý. Okrem tradície má však výhodu aj v skvelej tepelnej vodivosti. Pri správnom používaní má tiež dlhú životnosť. Platí to však iba v prípade, že sa o neho staráte správnym spôsobom.

Práve údržba je najväčšou nevýhodou hliníkových moka kanvičiek. Nie sú vhodné do umývačky riadu a je nutné ich umývať len ručne. Pri nesprávnom spôsobe umývania a údržby by hrozilo nenávratné poškodenie kanvičky. Okrem toho je hliník nevhodný na použitie na indukčných sporákoch.

Vášniví milovníci kávy preferujú hliník pred ostatnými materiálmi aj z dôvodu špecifickej chuti, ktorú káva pripravená v hliníkovej kanvičke nadobúda. Porézny povrch dovoľuje aróme kávy postupné prenikanie, vďaka čomu získa špecifickú chuť.

Treba poznamenať, že moderné druhy hliníku sú zdravotne nezávadné a ich používania sa nemusíte obávať.

Nerezové moka kanvičky

Ak nie ste zaťažený na tradície a preferujete radšej moderný a lesklý vzhľad. Potom je nerez vašou voľbou. Nerezové moka kanvičky majú oproti hliníkovým mnoho výhod. Medzi najvýznamnejšie patrí dlhá životnosť a skvelá odolnosť. Údržba nerezovej kanvičky je veľmi jednoduchá a navyše ju možno používať na všetkých typoch sporákov vrátane indukčného.

Prakticky jedinou nevýhodou je chýbajúca aróma, ktorú káva získa pri príprave v hliníkovej kanvičke.

Sklo a ďalšie materiály

Okrem nereze a hliníka niekedy nájdeme u moka kanvičiek aj sklo. Tento materiál však vo väčšine prípadov plní predovšetkým dizajnovú funkciu. Niektoré prvky týchto prístrojov bývajú vyrobené tiež z plastov, ktoré majú oproti kovovým materiálom svoje výhody a prednosti (predovšetkým tepelnú izoláciu a pod.).

Tesnenie moka kanvičky

Keď hovoríme o materiáloch moka kanvičiek, mali by sme venovať priestor aj tesneniu. Práve to tvorí veľmi dôležitý parameter, ktorý by sme pri výbere mali zhodnocovať. Dá sa povedať, že tesnenie je najzraniteľnejšou časťou moka kanvičky. Určite si ho všimnite a snažte sa vyberať kanvičku s čo najkvalitnejším tesnením.

Po čase sa tesnenie opotrebuje a vy budete potrebovať jeho výmenu. Tomuto sa jednoducho nevyhnete, no našťastie sú v ponukách obchodov všetky možné tesnenia.

Dizajnové prevedenie

V moderných domácnostiach hrá významnú úlohu aj dizajnové prevedenie jednotlivých spotrebičov. Mnoho moka kanvičiek sa vyrába v retro štýle, no na svoje si prídu aj milovníci moderného dizajnu. Taktiež farebné prevedenia sú veľmi rôznorodé a vy tak môžete prispôsobiť vzhľad moka kanvičky celkovému rázu vašej kuchyne.

Náš tip

Ak patríte medzi ozajstných milovníkov kávy, vo vašom obydlí nesmie chýbať ani kvalitný kávovar.

Spôsob zahrievania

Ako sme už spomenuli vyššie hliníkové moka kanvičky nie sú vhodné na indukčné sporáky. Nerezová oceľ sa však hodí na všetky typy sporákov. Okrem klasických moka kanvičiek, ktoré si vyžadujú použitie externého zdroja tepla existujú aj elektrické moka kanvičky. Tie sú vynikajúcou voľbou na cesty, chatu alebo pri kempovaní. Pripraviť sa však musíte na vyššiu cenu týchto prístrojov.

Ako si pripraviť výbornú kávu pomocou moka kanvičky

Žiadny článok o moka kanvičkách by nebol úplný bez návodu, ako si pripraviť vynikajúcu kávu pomocou tohto nástroja. Nebojte sa, nepôjde o nič zložité. Príprava kávy je veľmi jednoduchá a časovo nenáročná. Stačí vám 5 minút a lahodná káva bude na stole.

Prvým krokom na ceste k povzbudzujúcemu nápoju je jemné až stredné namletie kávových zŕn. Tento krok môžete preskočiť kúpou už namletej kávy.

Druhý krok spočíva v naplnení nádoby moka kanvičky určenej na kávu pomletými kávovými zrnami. Aby ste správne odhadli potrebné množstvo, pomôže vám k tomu označenie na nádobe.

Tretím krokom je naplnenie spodnej časti kanvičky vodou. Skúste použiť aj prevarenú vodu a porovnať chuť, mala by byť lahodnejšia.

Za štvrté je potrebné moka kanvičku umiestniť na sporák alebo varič.

Stačí niekoľko minút, kým sa voda ohreje na dostatočnú teplotu a moka kanvica začne vydávať syčivé zvuky signalizujúce, že váš povzbudzujúci nápoj je hotový.

Ako sami vidíte, je tento proces veľmi jednoduchý a zvládne ho ktokoľvek. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšiu chuť pripravovanej kávy, je vhodné kanvičku po každom použití umyť. Tiež vám odporúčame vlastnoručné pomletie kávy, to zaručí lahodnejšiu chuť, než kúpa už pomletej kávy. Našim posledným tipom na prípravu výbornej kávy je častá výmena tesnenia

Kde kúpiť moka kanvičku

Na nákup moka kanvičiek sa javí ako ideálne miesto porovnávací web Heuréka. Nielenže tu nájdete prehľadným spôsobom zoradené ceny v jednotlivých eshopoch, no máte tu hneď viditeľné aj užívateľské recenzie. Sú to práve skúsenosti reálnych používateľov, ktoré vedia významne pomôcť pri vyberaní tých správnych produktov.

Ďalším dobrým miestom na nákup je aj obchod Tescoma alebo Lidl. Oba ponúkajú výborný pomer kvality a ceny moka kanvičiek.

Najobľúbenejšie značky moka kanvičiek

Nákup moka kanvičky by nemal byť bezmyšlienkovitým procesom. Ide o tradičný výrobok, preto vám odporúčame tradičné značky. Iba nákupom produktu kvalitnej značky môžete získať kvalitnú kanvičku, ktorá vám pripraví excelentnú kávu. Nižšie vám preto prinášame pár riadkov o najlepších značkách moka kanvičiek.

Moka kanvičky Bialetti

Táto značka predstavuje vrchol moka kanvičiek. Niet sa čomu čudovať, veď toto zariadenie bolo patentované mužom menom Alfonso Bialetti. Značka, nesúca jeho meno je jedným z popredných výrobcov moka kanvičiek, ktoré sú známe nekompromisnou kvalitou a výbornou chuťou pripravovanej kávy.

Logo bialetti

Moka kanvičky Tescoma

Značka Tescoma si v priebehu rokov vyslúžila reputáciu kvalitného výrobcu všemožného kuchynského náradia. Inak tomu nie je ani v prípade moka kanvičiek od tohto výrobcu. Okrem tradičného hliníka ponúka firma aj produkty vyrobené z nerezovej ocele.

Logo Tescoma

Moka kanvičky Banquet

Spoločnosť Banquet je známa produkciou kuchynského vybavenia s vynikajúcim pomerom kvality a ceny. Ak hľadáte lacnú moka kanvičku, ktorá ale bude ponúkať dostatočne vysokú kvalitu, potom vám môžeme túto značku odporúčať.

Logo Banquet

Ceny moka kanvičiek

Čo sa cien týka, určite vám odporúčame nebáť sa investovať do kvalitnejších modelov. Dôvodom je, že pri správnej údržbe vám moka kanvičky vydržia mnoho rokov. Vyberajte preto takú moka kanvičku, ktorá splní vaše požiadavky z hľadiska materiálov, kvality prevedenia a v neposlednom rade aj dizajnu.

Moka kanvičky do 15 eur

V tejto cenovej hladine nájdete menšie modely, ktoré sa hodia pre jednotlivcov, alebo pre páry. Kvalita tu býva nižšia, ako u drahších modelov, no aj napriek tomu môžete natrafiť na modely s výborným pomerom kvality a ceny.

Moka kanvičky do 30 eur

Do 30 eur sa zmestí väčšina záujemcov o moka kanvičky. V tejto cenovej hladine sa predávajú väčšie modely vhodné pre použitie vo väčších domácnostiach. Kvalita aj dizajnové prevedenie býva na veľmi vysokej úrovni.

Moka kanvičky do 40 eur

Ozajstní vyznávači kvalitnej kávy sa neuspokoja len tak s hocičím. Stále hľadajú nové spôsoby, ako si kávu vychutnať ešte viac. Presne pre nich je určená kategória drahých moka kanvičiek. Prístroje tejto cenovej kategórie sú najlepšou voľbou aj v prípade, že chcete pripravovať kávu pre viacero ľudí súčasne, keďže disponujú väčšími objemami.

Najpredávanejšie moka kanvičky

Zdroje:

https://www.stumptowncoffee.com/blog/brew-guides-moka-pot
https://www.javapresse.com/blogs/stovetop-brewing/ultimate-guide-moka-pot-coffee
https://www.bialetti.co.nz/blogs/making-great-coffee

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.9 (1 hlas)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár