Porovnanie najlepších kuchynských robotov pre domácnosť 2017

V dnešnej dobe nájdete na trhu stovky najrôznejších domácich robotov, od tých najjednoduchších až po sofistikované modely, ktoré zvládnu takmer čokoľvek. Ich hlavnou devízou je uľahčenie práce a úspora času. Pomáhajú sekať, strúhať, hniesť, šľahať, miešať a veľa ďalšieho.

V nasledujúcom článku prinášame porovnanie najlepších kuchynských robotov v troch cenových kategóriách. Ďalej sme vybrali 6 z nášho pohľadu najzaujímavejších modelov, ktoré pri kúpe určite stoja za zváženie. Taktiež sme pripravili niekoľko tipov, na ktoré parametre sa pri výbere kuchynského robota zamerať.

Najlepšie kuchynské roboty

Bosch MUM48A1Bosch MUM4880ETA Gratussino 0023 90050Kenwood KMM 770 Major PremierETA Gratus 0028 90030
Bosch MUM 48A1 Bosch MUM 4880 ETA Gratussino Maxo 0023 90050 Kenwood-KMM-770 ETA-0028-90030-Gratus
Užívateľské hodnotenie na Heureke 83% 86% 93% 80% 78%
Cena 93 € 130 € 235 € 300 € 330 €
Materiál nerez/plast nerez/plast nerez nerez nerez
Príkon 600 W 600 W 1 000 W 1 200 W 1 200 W
Objem nádoby 3,9 l 3,9 l 4,5 l 6,7 l 5,5 l
Regulácia rýchlosti
Počet rýchlostí 4 4 8 7 8
Ovládanie mechanické-gombíkové mechanické-gombíkové mechanické-gombíkové mechanické-gombíkové mechanické-gombíkové
Sekanie - krájanie
Strúhanie
Šľahanie
Hnetenie
Mixovanie
Lis na citrusy
Mlynček na mäso
Odšťavovač
Planetárny systém miešania
Rozmery 26.5x26.5x30.5 cm 26.5x26.5x30.5 cm 39x29x34 cm 34x39x23 cm 32.5x32x28 cm
Hmotnosť 4.85 kg 6.75 kg 11 kg 10.2 kg 9.11 kg
Dĺžka kábla 1,2 m 1,2 m 1,2 m 1 m 1,3 m

Bosch MUM 48A1

KLADY:
 • Cena
 • Umývateľný v umývačke
 • Nízka hmotnosť

ZÁPORY:
 • Nižší príkon
 • Prevažne plastová konštrukcia
 • Drahé doplnky

Najlacnejším kuchynským robotom, ktorý stojí za zváženie, je Bosch MUM 48A1. S cenou do 95 € ponúka výborný pomer ceny a výkonu, vďaka čomu patrí medzi najobľúbenejšie modely na trhu. Jeho používanie je veľmi jednoduché a ľahko sa čistí, pretože jednotlivé diely je možné vložiť do umývačky riadu. Ďalšou výhodou je nízka hmotnosť a široká škála dokúpiteľného príslušenstva, medzi ktoré patria mlynček na mäso, šľahač na zmrzlinu, odšťavovač citrusov, strúhadlo na strúhanku alebo mixér. Za tieto doplnky si však bohužiaľ výrazne priplatíte.

Výkon prístroja patrí k nižším, ale bez problémov zvládne hniesť, šľahať, strúhať alebo krájať. Model je, rovnako ako všetky ostatné v tomto porovnaní, už vybavený planetárnym miešacím systémom. Robot je z veľkej časti vyrobený z plastu, avšak kvalita konštrukcie je veľmi dobrá. Samotná misa je z antikora a jej objem je 3,9 litrov, čo stačí na miešanie cesta s celkovou hmotnosťou 2,7 kg.

Porovnajte ceny >>

ETA Gratus 002890070

KLADY:
 • 10-ročná záruka na motor
 • Bohaté príslušenstvo
 • Kvalitné vyhotovenie

ZÁPORY:
 • Drahé doplnkové príslušenstvo

Z drahších robotov s cenou nad 300 € vyniká svojou výbavou a kvalitou ETA Gratus. Môže sa pýšiť veľmi výkonným 1200 W motorom s 10-ročnou zárukou, veľkou 5,5-litrovou antikorovou misou a množstvom príslušenstva. Z nich možno spomenúť napríklad hák na miesenie, metly na šľahanie, flexi metly, sklenený mixér, diskové strúhadlá, mlynček na mäso či najrôznejšie cukrárske a údenárske nadstavce. Vďaka lisu na ovocie a citrusovaču si navyše môžete vyrobiť čerstvý domáci džús. Medzi dokúpiteľné príslušenstvo patria mlynček na mak, krájače rezancov, tvorítko na cestoviny a veľa ďalších. Bohužiaľ aj tieto doplnky sú pomerne drahé.

Ovládanie a údržba sú relatívne jednoduché a jednotlivé diely možno samozrejme umývať v umývačke. Celokovové vyhotovenie je veľmi kvalitné a prístroj je stabilný aj pri miesení tuhšieho cesta. Všeobecne možno povedať, že patrí medzi to najlepšie a spokojní s nim budú aj nároční domáci kuchári.

Porovnajte ceny >>

back to menu ↑

Najpredávanejšie kuchynské roboty dle Heureky.sk

back to menu ↑

Ako vybrať kuchynský robot

Kuchynský robot je skvelým pomocníkom do vašej kuchyne. Ako však vybrať ten pravý? Aby na jednu stranu zodpovedal vašim potrebám a na stranu druhú ste zbytočne nekupovali drahý profesionálny prístroj, ktorý vo výsledku dostatočne nevyužívate? Tu je prehľad hlavných parametrov, na ktoré sa pri kúpe treba zamerať:

Príkon

Príkon vypovedá o tom, koľko toho stroj zvládne. Ide teda o jeden z najdôležitejších parametrov. Ako absolútne minimum odporúčame 600 W, pretože menej výkonné stroje budú skôr na škodu ako na úžitok (napríklad s nimi nepomeliete mäso alebo neuhnetiete väčšie množstvo cesta). Dostatočná hodnota na bežné domáce varenie v štvorčlennej domácnosti sa pohybuje okolo 1000 W. Ak však chcete to najlepšie a nevadí vám si priplatiť, siahnite po robotoch s príkonom 1400 W a viac. To sú už úplne profesionálne zariadenia, ktoré zvládnu spracovať veľké množstvo surovín.

Testado radí: Pretože sa robot môže ľahko preťažiť, výrobcovia často v návode uvádzajú maximálnu dobu, počas ktorej môže byť prístroj v prevádzke, prípadne maximálny počet dávok cesta, ktoré zvládne spracovať tesne za sebou.

Typ konštrukcie

Existujú 2 typy konštrukcie kuchynských robotov. Prvý je poháňaný zospodu, keď na nadstavec zhora nasadíte nádobu so surovinami. Tento typ je však menej častý, pretože sa horšie umýva a navyše uberá miesto v nádobe. Obľúbenejším je druhý typ, ktorý je založený na princípe sklopného ramena. V porovnaní vyššie nájdete iba roboty druhého typu.

Väčšina prístrojov s ramenom je dnes vybavená planetárnym systémom miešania, čo znamená, že dokážu miešať suroviny elipticky (napodobňujú pohyb planét) a neotáčajú iba metlou okolo vlastnej osi, ako je to v prípade najlacnejších prístrojov. Vďaka planetárnemu systému tak zvládnete premiešať suroviny aj na zle dostupných miestach, akými sú steny či dno nádoby.

Materiál a vyhotovenie

Najlacnejšie prístroje sú vyrábané z plastu, a to vrátane miešacích nádob. Ak však chcete kvalitného robota, ktorý vám chvíľu vydrží, voľte vyhotovenie v antikorovej oceli, ideálne celokovové. Treba si síce priplatiť, ale verte, že rozdiel v životnosti prístroja je veľmi poznať.

Ak si prístroj vyberáte v obchode, overte si, ako dobre sa prisaje k linke a bude pri práci stabilný. Praktickou drobnosťou je aj prítomnosť ucha na mise.

Objem misy

Veľkosť nádoby určuje, koľko toho môžete naraz pripraviť. Pokiaľ by bola misa menšia, než sú vaše potreby, museli by ste mlieť alebo šľahať na viackrát, čo časom môže byť otravné. Nehovoriac o tom, že pri spracovaní viacerých dávok za sebou sa robot môže ľahko prehriať. Vyberajte preto prístroje s dostatočne veľkou misou. Pre dvojčlennú domácnosť stačia misy s objemom 3 litre, ale pre štvorčlennú rodinu voľte 4 a viac litrové nádoby.

Funkcie

Výber funkcií záleží na tom, na čo robota chcete najčastejšie využívať. Tu je zoznam najčastejších, pričom prvých 5 je základných, a ak ich robot nezvládne, skôr alebo neskôr vám budú chýbať:

 • sekanie a krájanie
 • strúhanie
 • šľahanie
 • hnetenie
 • miešanie
 • mixovanie
 • mlynček na mäso (ideálne s možnosťou zvoliť hrúbku mletia)
 • lis na citrusy
 • odšťavovač

Pri výbere funkcií je dôležité si zistiť, či ich má robot v základnej výbave, alebo či sa dané nadstavce a príslušenstvo dajú aspoň dokúpiť. Je totiž zbytočné, aby ste v budúcnosti kupovali nový prístroj, keď by stačilo objednať iba jednu súčiastku. Možnosť dokúpenia súčiastok je dôležité aj v prípade, že sa vám niečo rozbije či stratí.

Medzi najrôznejšie „vychytávky“ patria mlynček na mak, orechy alebo korenie, strojček na zmrzlinu, hranolkovač, kostičkovač na prípravu zemiakového šalátu alebo plnič jaterníc a klobás.

Testado radí: Pri dokúpiteľnom príslušenstve sa nezabudnite opýtať na cenu. Občas môžu byť veľmi vysoké a oplatí sa tak kúpiť drahší prístroj, ktorý ich má už v základnej výbave. Množstvo funkcií navyše, ako sú lis na citrusy alebo odšťavovač, nemusí byť pre mnohé kuchárky dostatočné, a preto je lepšie kúpiť samostatný prístroj.

Rýchlosť

Kuchynský robot možno ovládať buď pomocou gombíkov, alebo mechanicky, pričom väčšina prístrojov má oba typy ovládania. Pri príprave rôznych druhov surovín je dôležité mať možnosť nastaviť rôznu rýchlosť. Najlacnejšie modely ponúkajú iba pár možností, avšak už stredne drahé prístroje ponúkajú 7 – 8 rýchlostných stupňov.

Drahé inteligentné spotrebiče samy dokážu nastaviť rýchlosť a výkon vzhľadom na druh a množstvo spracovávaných surovín.

Čistenie a údržba

Pretože je robot vybavený množstvom nadstavcov, ktoré sa zložito čistia, zaujímajte sa, či je možné prístroj rozmontovať a jednotlivé súčiastky umývať v umývačke. Dizajn prístroja by mal byť navyše pokiaľ možno čo najhladší, pretože veľa záhybov a medzier čistenie príliš neuľahčuje. Kuchynský robot je skvelý pomocník, ktorý by vám mal ušetriť veľa času, tak by bola škoda ho plytvať jeho umývaním.

Držiak na príslušenstvo

Trochu podceňovanou, avšak v praxi veľmi dôležitou výbavou, je držiak na príslušenstvo. Možno vám táto vec nepríde dôležitá, ale vedzte, že bez neho sa vám časom budú jednotlivé kusy príslušenstva váľať po celej kuchyni a vy ich budete zložito hľadať.

Miesto v kuchyni

Hmotnosť aj rozmery jednotlivých modelov sa pomerne líšia, a tak je potrebné počítať s tým, koľko vám zaberú v kuchyni priestoru. Tomu by ste tiež mali prispôsobiť aj svoj výber. Je pekné, že profesionálne modely zvládnu spracovať úplne všetko, čo si vysnívate, ale ak sa vám nezmestia na linku a budú zatvorené v komore, odkiaľ sa vám ich kvôli veľkej váhe nebude chcieť stále vyberať a schovávať, veľa úžitku vám neprinesú. Vhodnejšia pre vás môže byť voľba kompaktnejšieho, aj keď menej kvalitného prístroja.

Bezpečnosť

V neposlednom rade pamätajte na bezpečnú prevádzku prístroja. Prístroje by dnes mali byť vybavené ideálne dvojicou poistiek. Poistka proti prehriatiu chráni pred preťažením motora a zabraňuje tak, aby sa robot rozbil. Poistka proti spusteniu znemožňuje zapnutie, pokiaľ robot nie je správne zostavený. Toto ocenia najmä rodičia neposedných a zvedavých detí.

Najpredávanejšie kuchynské roboty dle Heureky.sk

Porovnanie najlepších kuchynských robotov pre domácnosť 2017
4.8 (96%) 5 votes

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

We will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply