Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia aku kosačky EGO POWER+ LM1701E-SP

1. 9. 2020 Aktualizované

Recenzia kosačky EGO POWER

Akumulátorové kosačky sú výbornou voľbou pre ľudí hľadajúcich kompromis medzi kosačkou na benzínový a elektrický pohon. Nízky hluk, jednoduchá údržba, dosah bez obmedzenia káblu sú hlavnými dôvodmi, prečo sú akumulátorové kosačky obľúbené.

Jedným z najlepších modelov tohto druhu kosačiek je EGO POWER+ s modelovým označením LM1701E-SP. V rámci tejto obšírnej recenzie sme kosačku podrobili rozsiahlemu testovaniu. Ak ste zvedavý, na čo sme prišli, čítajte ďalej.

Obsah balenia

V útrobách veľkej krabice, ktorá nám bola doručená, sme našli dve batérie (2,5 Ah a 5 Ah), nabíjačku, dve časti zberného koša, dva manuály (jeden na kosačku a jeden na nabíjačku), kľúč (na štartovanie) a krásnu novú kosačku EGO POWER+ LM1701E-SP

Aj keď v našom „testovacom“ balení sme našli dve batérie, bežne sa model LM1701E-SP predáva len s jednou 2,5 Ah batériou.

Nie je potrebné nič montovať. Iba dve časti koša je potrebné spojiť, aby ho bolo možné používať. Kosačka je v zloženom stave, takže ju len je potrebné rozložiť. Batérie boli nabité, takže sme do niekoľkých minút mohli začať s testovaním.

Konštrukčné spracovanie 9/10

Keď sme vybrali kosačku EGO POWER+ z krabice, boli sme prekvapení jej moderným dizajnom. Celý zovňajšok naznačuje, že tu máme do činenia s inovatívnym strojom. Aj keď vzhľad pri kosačkách nie je rozhodujúcim faktorom, pri tomto modeli si zaslúži pochvalu.

Väčšina konštrukcie kosačky je vyrobená z plastu. Nejde však o žiaden mäkký a zraniteľný plast, ale o odolný a trvácny materiál. Pri rozumnom používaní v súlade s odporúčaniami výrobcu sa netreba obávať poškodenia.

Recenzia kosačky EGO POWER konštrukčné spracovanie 1

Samozrejmosťou je u tejto kosačky možnosť nastavenia výšky kosenia. Volí sa klasicky pomocou páčky na bočnej strane kosačky. Používateľ môže vyberať zo 7 rôznych polôh rozsahu 25 až 95 mm. Nechýba ani možnosť nastavenia sklonu rukoväte kosačky, takže je možné pohodlné používanie osobami rôznej výšky. K dispozícii sú tri rôzne stupne nastavenia.

Kosačku EGO POWER+ je možné zložiť do veľmi skladných rozmerov, vďaka čomu šetrí priestor. Môžete ju dokonca aj zavesiť (vertikálne skladovanie). Túto jej schopnosť nemožno inak, ako pochváliť.

Plastová konštrukcia kosačky má výhodu v nízkej hmotnosti. Váži len 25 kg bez batérie. Práca s ňou je tak veľmi jednoduchá a skvele sa s ňou manipuluje. Pri práci s touto kosačkou máte naozaj pocit, že nič neváži, za čo môže aj výkonný pohon. EGO POWER+ možno odporúčať aj fyzicky menej zdatným osobám a seniorom.

Kovové skelety kosačiek sú často obeťou korózie. V prípade plastového skeletu, akým je vybavená EGO POWER+ sa korózie obávať nemusíte.

Pár slove venujeme aj kolieskam. Vo všeobecnosti sú kvalitné, majú veľký priemer a sú bez závažnej vady. Pri manévrovaní s kosačkou si ale treba dávať pozor na prudké zmeny smeru pohybu. Keď sa s kosačkou pohybujete dopredu a máte zapnutý pohon, zastavte a až potom „cúvajte“ – ťahajte ju za sebou. Ak by ste to urobili príliš náhle, mohlo by sa vám stať, že by došlo ku zaseknutiu kolieska. Koliesko jednoducho odblokujete miernym pohybom vpred a potom znovu vzad. Omnoho jednoduchšie je však zastaviť a „cúvať“ až potom.

Zhruba v strede rukoväte kosačky sa nachádza stĺpik, ktorý obe rukoväte spája. Trošku komplikuje vyberanie koša na trávu, keďže tam takpovediac zavadzia. Nejde však o nič strašné a je to skôr otázkou zvyku. Všetka kabeláž je ukrytá v konštrukcii kosačky. Nemusíte sa preto obávať zachytenia káblu o nejakú prekážku.

Dôležitou súčasťou kosačky je aj zberný kôš. V prípade tejto aku kosačky má kapacitu 55 litrov, čo je pre bežného používateľa dostačujúce. Navyše je zberný kôš vybavený aj indikáciou naplnenia. Vždy sme preto presne vedeli, kedy je čas na jeho vyprázdnenie. Pri práci sa zberný kôš napĺňa bez problémov až na maximum. Pri kosení vyššej a mokrej trávy však môže dôjsť k upchatiu tunela odvádzajúceho trávu do koša. Netreba sa však zľaknúť, pretože kosačka sa automaticky vypne, čím sa uchráni pred poškodením.

Výkon a práca s kosačkou 9/10

Stačí stlačiť tlačidlo a aku kosačka EGO POWER+ sa prebudí k životu. Štartovanie je extrémne jednoduché – stačí stlačiť jediné tlačidlo a kosačka je pripravená na prácu. Myslelo sa však aj na bezpečnosť, a pred naštartovaním je nutné vložiť do kosačky kľúč. Takto sa zamedzí nechcenému zapnutiu, napr. deťmi.

Motor je dostatočne výkonný a poradí si aj s vyššou trávou. Tento bezkartáčový elektromotor disponuje 3 000 otáčkami za minútu (bez záťaže). Nejde o žiadneho slabocha, ktorý by sa pri trošku hustejšom a vyššom poraste začal dusiť. Práve naopak, kosačku sme skúšali aj na zhruba 15 cm tráve a prešla cez ňu ako po masle.

Veľkou výhodou akumulátorovej kosačky EGO POWER+ LM1701E-SP je takmer úplná absencia akýchkoľvek vibrácií. Väčšina ľudí pozná pocit, keď pracujú s benzínovou kosačkou. V prípade POWER+ máte úplne iný pocit. Konštrukcia kosačky je navrhnutá tak, aby všetko pohlcovala. Dôležitú rolu v tom hrá hliník, použitý v rukoväti kosačky.

Motor je veľmi tichý. Pri práci ho takmer nie je počuť. Samozrejme, kosačka produkuje hluk rotáciou nožov a pod. Oproti benzínovým kosačkám je však tichučká (približne 80 dB). Teoreticky ju tak môžete používať aj večer. Práve pre tento prípad výrobca vybavil kosačku štýlovými LED svietidlami. Tie vám efektívne posvietia na trávnik a trochu predĺžia pracovný deň.

Pohon je dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na celkový komfort pri práci. Batériová kosačka EGO POWER+ LM1701E-SP má vlastný pohon, ktorý je možné nastaviť. Na výber používateľ má rýchlosti v rozmedzí od 2,2 do 5 km/h. Pohon je silný a s kosačkou môžete bez problémov kosiť aj vo svahovitom teréne.

Kosačka disponuje dostatočne širokým záberom 42 cm. Dá sa s ňou preto kosiť s rozumnou rýchlosťou. Zároveň je však dostatočne úzka na delikátne kosenie členitých trávnikov. S kosačkou sa dá dobre manévrovať a aj pri kosení pri obrubníkoch a podobných prekážkach zostane len minimum trávy.

LM1701E-SP ponúka tri rôzne metódy kosenia. Okrem zbierania do zberného koša sa dá využiť aj zadné vyhadzovaniemulčovanie. Na posledné menované si však budete musieť dokúpiť mulčovaciu sadu ABP1900.

Batéria a nabíjanie 7/10

Batéria kosačky EGO POWER+ LM1701E-SP je kompatibilná aj s ostatnými zariadeniami s týmto označením. Ak vlastníte reťazovú pílu, vyžínač, krovinorez atď. budete môcť jednu batériu používať na všetky zariadenia. To je dobrý dôvod zaobstarať si viac produktov z rady EGO POWER+.

My sme v balení našli hneď dve oblúkové batérie, ktoré sme so záujmom testovali. Prvá z nich mala kapacitu 2,5 Ah a druhá 5,0 Ah. Výrobca uvádza prevádzkový čas batérií na 20 minút (pre 2,5 Ah baterku) a 35 minút pre (5,0 Ah baterku).

Pri bežnom nákupe kosačky EGO POWER+ LM1701E-SP je v balení zahrnutá len jedna 2,5 Ah batéria a druhú batériu si musíte dokúpiť. Nejde o lacnú záležitosť. Nižšie ponúkame prehľad cien batérií rôznych kapacít.

Batéria s kapacitou v Ah Približná cena
EGO POWER+ 2,5 Ah 125 €
EGO POWER+ 5,0 Ah 250 €
EGO POWER+ 7,5 Ah 380 €
EGO POWER+ 10 Ah 500 €

Uvedené ceny sú z oficiálnych stránok výrobcu. Nejde o malé sumy, preto je kúpa záložnej batérie na zváženie. Cenovo najpriaznivejšia je 2,5 Ah batéria, ktorú sme testovali a nájde uplatnenie aj v modeli EGO POWER+ LM1701E-SP.

Pri našom testovaní sa nám podarilo tieto časy prekročiť, z čoho sme boli milo prekvapení. 2,5 Ah batéria nám vydržala takmer 25 minút a 5,0 Ah akumulátor nám vystačil na niečo málo nad 40 minút kosenia. Celková výdrž ale závisí od mnohých faktorov. Veľkosť trávy, rýchlosť pohonu, spôsob používania atď.

Ako vidíte, kosačka nie je určená na prácu na veľkých plochách. Za 25 minút stihnete pokosiť len menšiu záhradku. Za 40 minút urobíte viac práce, no stále to nie je dosť na veľkú záhradu. To ale neznamená, že by táto kosačka nebola vhodná pre majiteľov stredne veľkých a veľkých trávnikov. EGO POWER+ LM1701E-SP sa hodí aj pre väčšie plochy, je však potrebné zaobstarať si záložnú batériu. Ide síce o dodatočnú investíciu, no predĺži sa doba prevádzky kosačky. Behom toho, ako kosíte s jednou baterkou sa môže druhá nabíjať a vy môžete pracovať takmer bez prestávky.

Batérie by nám boli na nič, nebyť 56V nabíjačky. Tá dokáže akumulátory nabiť pomerne rýchlo. Výrobca udáva rýchlosť nabitia 2,5 Ah batérie za 25 minút. Nám sa ju podarilo nabiť za 30 minút. Nabitie 5,0 Ah baterky nám trvalo takmer hodinu a pol. O stave nabitia vás informuje svetelná indikácia umiestnená priamo na batériách.Tá je viditeľná aj po vložení do kosačky, keďže je batéria chránená transparentným krytom. Pri práci tak máte vždy prehľad o stave nabitia batérie. Keď sa batéria pri kosení vybije, stroj sa automaticky vypne.

Ak sa vám zdá byť doba nabíjania príliš dlhá, môžete si zaobstarať rýchlu nabíjačku EGO POWER+ CH5500E. S touto nabíjačkou sa významne skráti doba potrebná na nabitie batérie. Napríklad 5 Ah batéria je v rýchlej nabíjačke nabitá už za 40 minút.

Ešte spomenieme, že batérie EGO sú odolné voči nárazom. Disponujú stupňom ochrany IPX4 a dokážu odolať dokonca aj striekajúcej voda alebo dažďu.

Častým neduhom akumulátorov je prehrievanie. EGO batérie sú preto vybavené funkciou KeepCool, vďaka ktorej lepšie absorbujú tepelnú energiu a zamedzuje sa tak ich prehriatiu.

Údržba 10/10

Elektrické kosačky majú jednoduchú a lacnú údržbu, no vyžadujú si napojenie do siete. Benzínové zase nie sú obmedzené káblom, no ich údržba je pomerne náročná. Vyžadujú si výmenu oleja, dolievanie benzínu a môže pri nich byť problematické štartovanie.

Je pochopiteľné, že ľudia hľadali kompromis. Týmto kompromisom je práve akumulátorová kosačka. Disponuje jednoduchosťou a používateľskou prívetivosťou elektrickej kosačky a kombinuje ju s mobilitou a voľnosťou benzínovej kosačky. Presne taká je aj EGO POWER+.

Celá údržba sa zužuje na nabíjanie, výmenu batérií, čistenie kosačky a brúsenie nožov. Bezkartáčový elektromotor je úplne bezúdržbový. Žiadne výmeny olejov, dolievanie pohonných hmôt a výmena ďalších súčiastok, ako tomu je u benzínových zariadení.

Kosačku stačí po použití očistiť od trávy a je to. Ani to však nie je „povinné“, keďže polykarbonátový skelet nehrdzavie.

Mnoho zákazníkov zaujíma aj to, ako často treba brúsiť nože. Všetko závisí od povahy terénu, na ktorom sa kosačka používa, od frekvencie používania a pod. Nedá sa preto jednoznačne predpokladať, ako často je nože potrebné brúsiť.

Chceme podotknúť, že kombinácia nízkej hmotnosti, jednoduchej manipulácie a nenáročnej údržby robí z tejto kosačky jasnú voľbu pre ľudí, ktorí chcú udržiavať svoj trávnik bez zbytočných komplikácií. Akumulátorovú kosačku EGO POWER+ LM1701E-SP si určite zamilujú aj ženy.

Náš tip

Ďalšie možnosti a inspirácie kosačkami si prečítajte v článkoch o záhradných alebo bubnových kosačkách, kde sa napríklad dozviete, ako záhradnú kosačku správně vybrat.

Záverečné zhodnotenie

8.8

Skvelá

Akumulátorová kosačka EGO POWER+ LM1701E-SP je vskutku moderným a revolučným strojom. Ponúka výkon a mobilitu benzínovej kosačky a kombinuje ich s jednoduchosťou používania a ľahkou údržbou elektrickej kosačky. Skvelá voľba pre každého, kto sa nezľakne vyššej ceny a prípadnej nutnosti dokúpiť ďalšiu batériu.

Konštrukčné spracovanie
9
Výkon a práca s kosačkou
9
Batéria a nabíjanie
7
Údržba
10
Klady
  • Jednoduché používanie
  • Nenáročná údržba
  • Dostatočný výkon
  • Dlhá výdrž batérie (5 Ah)
  • Moderný a štýlový dizajn
  • Vynikajúca voľba pre menšie plochy
  • Výborná skladnosť (šetrí priestor)
Zápory
  • Vyššia cena
  • Investícia do druhej batérie (na zváženie)

Najpredávanějšie kosačky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (3 hlasy)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Michal (9. 10. 2023 01:10)

Pred dvomi rokmi som zakúpil Ego power so záberom 52 cm so 7,5 Ah batériou, dostal som k nej vyžínač vhodný tak na kosienie trávičky popri bránke. Tento rok mi batéria po zapnutí kosačky a v nepravidelných intervaloch, vysvietila červené kontrolky a prestala kosiť. Takže teraz kosím, kedy ona chce. Vypadlo mi zadné ľavé koleso, vo vnútri boli dve na šrot zhrdzavené a rozpadnuté ložiská, dokrčené prachovky. Volal som a písal do centrály v P.Bystrici, nech mi zašlú cenovú reláciu na tie ložiská. Pri prvom telefonáte mi bolo povedané, že do dvoch týždňov by som ich mohol obdržať. Odvtedy je už asi vyše mesiaca. Viac som sa tam nedovolal. Tak som si ich zaobstaral cez inú firmu. Kosačka ide, baterka menej. Za novú som zaplatil cca. 900.-€. Za tú cenu som mohol mať superkovú benzínovú, výkonnú kosačku. Kto váhate na el. alebo benzínovou, berte benzín.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár