Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Ostatné recenzie

Recenzia a test elektrokolobežky – Aerium HX8

26. 3. 2022 Aktualizované

Elektrická kolobežka AERIUM HX8 recenziaNáš tipTestado

Do našej redakčnej garáže dorazila elektrická kolobežka Aerium HX8. Počas dvoch týždňov sme kolobežku riadne vyskúšali pri cestách do práce a voľnočasových aktivitách. Chválime pekné spracovanie, slušný dojazd a veľmi dobré jazdné vlastnosti. Naše zážitky vám prezradí podrobná recenzia.

Hodnotenie elektrickej kolobežky Aerium HX8

8.2

Perfektná

Recenzia a test elektrokolobežky Aerium HX8 dopadol výborne. Oceňujeme komfortnú jazdu na kvalitnej konštrukcii, slušný dojazd a praktický tempomat, ktorý si zamilujete. Pohodlné 10-palcové kolesá sa osvedčili v meste aj na dedine. A taktiež vyberateľná batéria sa len tak niekde nevidí. TIP redakcie Testado.sk!

Konštrukcia a design
8.5
Rýchlosť, dojazd a jazdné vlastnosti
8
Výdrž batérie a nabíjanie
8
Klady
  • Pevná a kvalitná konštrukcia
  • Rýchle zloženie
  • Mimoriadne pohodlná jazda
  • Slušný dojazd + vynímateľná batéria
  • Návykový tempomat
  • Perfektný pomer cena/výkon
Zápory
  • Nosnosť 100 kg
  • Nepodporuje aplikáciu

Obsah balenia

Pri doručení bola elektrokolobežka Aerium HX8 bezpečne zabalená. Po otvorení krabice zistíte, že je kompletne zložená. Stačí iba naskrutkovať madlá a upevniť zvonček a brzdu pomocou imbusového kľúča (v balení). Otázka niekoľkých málo minút. Krabica obsahuje aj nabíjačku a návod v českom jazyku. Na zostavenie a sprevádzkovanie nepotrebujete žiadne externé náradie.

aerium hx8 obsah balenia

Konštrukcia a design

Výrobca stavil na konzervatívnejšiu čiernu farbu s červenými prvkami, teda elektrokolobežka Aerium HX8 pôsobí decentne. A to je dobre, pretože ju môžu využívať vlastne všetci. Hmotnosť konštrukcie je 15 kg, čo je vzhľadom na výkon a dojazd – obvyklý parameter.

Tiež nosnosť 100 kg nie je nijako obmedzujúca. Konštrukcia spĺňa odolnosť IP54, čo je certifikácia chrániaca pred prachom a striekajúcou vodou z každého smeru. Ani dážď by tak nemal kolobežke uškodiť.

aerium hx8 elektrokolobežka

Testovaný model Aerium HX8 sedí na 10-palcových nafukovacích kolesách, ktoré dobre sedia na povrchu. Zároveň efektívne tlmí nárazy. Pokiaľ budete mať pneumatiky správne nahustené, ani nájazd na obávané kocky nie je extra nepríjemný. Toto by som dvakrát podčiarkol.

Pochvalu si zaslúži dostatočne široký nášľap, ktorý je na svojom povrchu pogumovaný. Nohy sa nešmýkajú a jazdec sa teší z istého postoja. Bezpečnosť jazdy istí zadná kotúčová brzda, ktorá sa ovláda pomocou páčky na riadidlách (ako na klasickom kolese). Brzda je účinná a ešte jej dopomáha prítomný elektromotor. Vďaka takej kooperácii sa znižuje brzdná dráha.

Elektrokolobežka Aerium HX8 je opatrená kvalitným LED svetlom na prednej aj zadnej strane. Zatiaľ čo vám predné svetlo svieti na cestu, zadné svieti na červeno a po stlačení brzdy sa typicky rozbliká. El. kolobežku zároveň nemusíte nikde opierať alebo pokladať, pretože je pri ľavej strane opatrené praktickým stojanom.

Svetlá je možné jednoducho vypnúť na ovládacom paneli. Ten sa skladá z dvoch mechanických tlačidiel a pohyblivej páčky. Povrch je pogumovaný, takže vám neskĺzne prst. V blízkosti ovládania je tiež farebný LCD displej, na ktorom zreteľne vidíte aktuálnu rýchlosť, zvolený režim jazdy a kapacitu batérie. Displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku.

aerium hx8 elektrokolobežka test

Za povšimnutie stojí aj háčik na upevnenie batohu alebo drobnejších osobných vecí. Pozorný čitateľ už tiež vie, že je na dosah mechanický zvonček. A verte mi: niekedy sa naozaj hodí. Pomocou sklopenia páčky je možné elektrokolobežku Aerium zložiť v niekoľkých krokoch. Otázka malej chvíľky.

Spracovanie recenzovanej elektrokolobežky Aerium HX8 kvitujem. Oceňujem nenápadný dizajn, ktorý neurazí ani náročnejšie dámy, a celkovo vyvážený pomer a súlad kvalitných komponentov.

Rýchlosť, dojazd a jazdné vlastnosti

Testovanú elektrickú kolobežku Aerium HX8 poháňa 350W motor. Ten je schopný vyvinúť rýchlosť až 25 km/h, pričom zvládne stúpanie okolo 20 stupňov.

S výkonom som bol nadmieru spokojný. Pokiaľ sa pustíte do naozaj strmšieho kopca (pozri most na obrázku nižšie), rýchlosť sa spomalí na cca 7 km/h a potom začne motor „ťahať“. Do mestského prostredia, parkov a na vidiecke cestičky ideálna záležitosť. Všade tu som typ HX8 poriadne otestoval.

aerium hx8 elektrokolobežka test 1

Elektrokolobežka Aerium HX8 disponuje tromi režimami jazdy. Ak si chcete jazdu naozaj vychutnať a nikam sa neponáhľate, aj také kochanie vám hodnotený model umožní. Zvolený jazdný režim vždy vidíte na LCD displeji. Počas testov som v drvivej väčšine využíval najvyšší výkon, ktorý s mojimi 84 kg pekne lomcoval.

Veľký benefit navyše predstavuje tempomat. Pokiaľ po dobu šiestich sekúnd pôjdete konštantnou rýchlosťou, tempomat sa automaticky zapne a bude udržiavať stálu rýchlosť. Pre vás to znamená jediné – nemusíte držať páčku.

Vďaka tempomatu sa zvyšuje jazdný komfort a bezpečnosť, pretože sa môžete riadidiel držať pevne oboma rukami. Naozaj veľmi praktická záležitosť, ktorú sme s drahou polovičkou pravidelne využívali. Zatiaľ čo ja som vedľa nej behal, ona mi týmto spôsobom strážila rýchlosť…

Znovu tiež vypichnem podarenú konštrukciu, ktorá vám ponúka pohodlný a široký nášľap a veľké 10-palcové kolesá. Jazda je príjemná na každom povrchu.

Aerium HX8 nepodporuje aplikáciu, preto sa musíte spoľahnúť iba na prítomný displej.

Náš tip

Ďalšie zaujímavé alternatívy nájdete v porovnaní najlepších elektrokolobežiek.

Výdrž batérie a nabíjanie

Kľúčovým parametrom je celkový dojazd na plné nabitie. Testovaná elektrokolobežka Aerium HX8 vlastní lítiovú rekuperačnú SMART batériu s kapacitou 10 Ah (napätie 36 V).

elektrokolobežka aerium hx8 test a recenzia

Za ideálnych podmienok je el. kolobežka schopná prejsť až 40 km, ale skôr počítajte s približne 30-35 km. To je napokon veľmi dobrý výsledok, ktorý vás nebude obmedzovať.

Batériu je dokonca možné vybrať. Čiže ak si prikúpite ešte jednu, dojazd bude teoreticky neobmedzený.

Doba nabíjania sa pohybuje okolo 6 hodín. Priebeh nabíjania môžete sledovať cez svetelný indikátor. Akonáhle je akumulátor plne nabitý, rozsvieti sa zelená dióda. Displej počas nabíjania nie je možné zapnúť. Vždy je potrebné odpojiť nabíjačku z batérie.

Kľúčové vlastnosti Parametre
Max. rýchlosť 25 km/h
Výkon 350 W
Dojazd 30 – 40 km
Kapacita batérie 10 Ah
Rýchlosť nabíjania 6 hod.
Hmotnosť 15 kg
Nosnosť 100 kg
Priemer kolies 10″

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (2 hlasy)

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár