Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Starostlivosť o telo

Najlepšie zubné pasty – tipy a recenzie

16. 10. 2022 Aktualizované

Čistenie zubov je činnosť, ktorá by mala byť vykonávaná dva krát denne. V rámci nej je dôležité vedieť, že nie len technika čistenia a zubná kefka, ale aj zubná pasta je podstatným faktorom pre zdravie zubov. V tomto článku vám predstavíme najlepšie zubné pasty a v druhej časti opíšeme aké typy a aké zloženie môže mať.

Najlepšia na bežné použitie

Zubná pasta na bežné použitie s výbornou ochranou pre zuby a ďasná.

Najlepšia detská zubná pasta

Jedna z najobľúbenejších detských zubný pást s ochranou pred zubným kazom.

Najlepšia bieliaca

Kvalitná univerzálna zubná pasta s kvalitným bieliacim účinkom.

Najlepšie zubné pasty

Recenzia: Zendium Complete Protection

Zubná pasta Zendium Complete Protection recenzia

Typ: univerzálna | Výrobca: Zendium | Objem: 75 ml | Určenie: pre dospelých | S príchuťou: áno | Obsah fluoridu: 1 450 ppm | Približná cena: 3 €

Klady
 • Ochrana ďasien
 • Absencia SLS
 • Obsahuje proteíny a enzými
Zápory
 • Nič

Univerzálna zubná pasta Zendium Complete Protection je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú prípravok pre bežné užívanie. Poskytuje ochranu nie len pre zubnú sklovinu a pred kazmi, ale aj pre ďasná.

Veľkým pozitívom tejto pasty sú prirodzené proteíny a enzými. Tie podporujú v ústnej dutine množenie prospešných baktérii a zároveň eliminujú tie zlé. Výrobca udáva, že eliminácia zlých a tvorba dobrých baktérii sa prejaví po 14 týždňoch. To má za následok zníženie citlivosti, ochranu pred tvorbou zubných kazov a celkové zdravie ústnej dutiny.

V zložení tejto pasty nenájdete SLS, tak ako to je u mnohých iných prípravkoch. Vďaka tomu nebudú vaše mäkké tkanivá vo vnútri úst nijako ohrozené. Taktiež obsahuje 1 450 ppm fluoridov, čo je normálna hodnota. Avšak pre deti do 6 rokov určite nie je vhodná. Jej penivosť je mierna a má jemnú príchuť pričom 12 hodín po vyčistení zubov pomocou nej budete mať svieži pocit v ústach.

Pri hľadaní informácii o tejto paste sme nenarazili na žiadne nevýhody alebo negatívne skúsenosti. Preto sme ju označili ako jednu z najlepších univerzálnych zubných pást pre bežné používanie.

Recenzia: Elmex Kids 50 ml

Zubná pasta Elmex kids recenzia

Typ: detská | Výrobca: Elmex | Objem: 50 ml | Určenie: pre deti | S príchuťou: áno | Obsah fluoridu: 500 ppm | Približná cena: 3 €

Klady
 • Kvalitný výrobca s dlhoročnou tradíciou
 • Veľké množstvo pozitívnych ohlasov
 • Nízky obsah fluoridu
Zápory
 • Trochu vyššia cena

Hľadáte pre svoje dieťa zubnú pastu, ktorá poskytuje výborné čistiace a ochranné účinky? Elmex Kids 50 ml je vhodnou voľbou práve pre vás. Táto pasta je určená hlavne pre deti do 6 rokov. Ako prvé je potrebné zdôrazniť veľké množstvo pozitívnych recenzii od používateľov tejto pasty. Viacerí zákazníci ju opísali ako ideálnu prevenciu pred tvorbou zubných kazov.

Elmex patrí k veľmi známym značkám zubných pást. Vyrába sa už vyše 65 rokov, počas ktorých sa výrobcovia neustále snažia vylepšovať receptúru. Vďaka tomu poskytuje výbornú ochranu pred zubnými kazmi. Obsah fluoridov je 550 ppm, čo je množstvo, ktoré je vhodné aj pre deti do 6 rokov. Pri dávkovaní na kefku však stačí naniesť len veľmi malé množstvo. Pre deti do troch rokov stačí množstvo vo veľkosti zrnka ryže. Pre deti od 3 do 6 rokov to môže byť o trochu viac.

Ako nevýhodu sme označili trochu vyššiu cenu vzhľadom na objem 50 ml a to, že je určená pre deti do 6 rokov. Iné zubné pasty rovnakého typu sú o niečo lacnejšie, avšak kvalita cenu dostatočne vyvažuje. Treba taktiež poznamenať, že ako je spomenuté v riadkoch vyššie je dávkovanie pre deti veľmi malé. Preto vám jedno balenie môže vydržať pomerne dlhú dobu.

Recenzia: SWISSDENT Extreme Whitening

Zubná pasta Swissdent Extreme Whitening recenzia

Typ: bieliaca zubná pasta | Výrobca: Swissdent | Objem: 100 ml | Určenie: pre dospelých | S príchuťou: áno | Obsah fluoridu: 1 180 ppm | Približná cena: 13,50 €

Klady
 • Bieliace účinky
 • Obsahuje koenzým Q10 a vitamín E
 • Absencia SLS
 • Veľa pozitívnych hodnotení
Zápory
 • Vysoká cena

Ste fajčiar alebo máte v obľube pitie kávy, červeného vína či čaju? Ak áno, tak vás možno trápia škvrny na vašich zuboch. Tento problém vám môže pomôcť vyriešiť bieliaca zubná pasta Swissdent Extreme Whitening. Jej zloženie je špeciálne navrhnuté pre čo najlepšie odstránenie pigmentácie. O to sa najviac pričiňuje kalcium peroxid, ktorý je v množstve 0,1 %. Má silnú mentolovú príchuť, ktorá sa postará o svieži dych hodiny po vyčistení zubov.

Musíme však poznamenať, že žiadna bieliaca zubná pasta vám nedokáže zmeniť farbu zubov pod ich povrchom. Preto ak máte pigmentové škvrny práve pod povrchom zubov, tak v tomto prípade vám dokážu pomôcť iba iné špeciálne prípravky alebo odborníci. Tvorbu zubných kazov eliminuje hydrogenuhličitan sodný.

Túto zubnú pastu sme taktiež zaradili medzi najlepšie bieliace, pretože má veľké množstvo kladných skúseností od jej používateľov. Navyše obsahuje aj vitamín E a koenzým Q10. Tieto látky sa starajú o zdravie ďasien. Ďalším pozitívom je absencia SLS. Abrazivita má hodnotu 40 RDA a hodnota fluoridov je 1 180 ppm (trochu menej ako bežné zubné pasty), čím je táto pasta vhodná pre citlivé zuby. Ako nevýhodu sme označili vysokú cenu, ktorá je oproti iným zubným pastám aj tri krát vyššia.

Porovnanie – zubné pasty

Zendium Complete Protection Elmex Kids 50 ml SWISSDENT Extreme Whitening Opalescence Cool Mint Elmex Sensitive Parodontax Fluorid Ecodenta
Zubná pasta Zendium Complete Protection recenzia Zubné pasty Elmex kids recenzia Zubná pasta Swissdent Extreme Whitening recenzia Zubné pasty Opalescence Cool Mint recenzia ubná pasta Elmex Sensitive recenzia Zubná pasta Parodontax Fluorid recenzia Zubná pasta Ecodenta recenzia
Typ univerzálna detská bieliaca bieliaca na citlivé zuby na krvácajúce ďasná bieliaca
Výrobca Zendium Elmex Swissdent Opalescence Elmex Parodontax Ecodenta
Približná cena 3 € 3 € 13,50 € 8 € 2,40 € 2,70 € 3 €
Objem 75 ml 50 ml 100 ml 100 ml 75 ml 75 ml 100 ml
Určenie pre dospelých pre deti pre dospelých pre dospelých pre dospelých pre dospelých pre dospelých
S príchuťou áno áno áno áno áno áno
Obsah fluoridu 1 450 ppm 500 ppm 1 180 ppm 1 100 ppm 1 400 ppm
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanejšie zubné pasty podľa Heuréky

Ako vyberať zubné pasty

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych typov a značiek zubných pást. Preto nemusí byť vždy jednoduché vybrať tú správnu. Zubná pasta je taktiež pri zubnej hygiene veľmi dôležitá. Jednotlivé zložky majú pomôcť s niektorými ústnymi problémami, ktoré sú u väčšiny ľudí najčastejšie. Je to napríklad zápal ďasien, zubný kameň, citlivosť alebo bielenie.

V nasledujúcich riadkoch si teda bližšie vysvetlíme, aké konkrétne rozdelenia a zložky môžu zubné pasty obsahovať.

zubne pasty

Rozdelenie podľa účelu zubnej pasty

Najčastejšie budeme pravdepodobne vyberať zubnú pastu podľa jej účelu, preto sme rozdelili zubné pasty do týchto kategórii:

Bieliace zubné pasty

Každý z nás by chcel mať žiarivo biely úsmev. Z tohto dôvodu často siahame po zubných pastách s označením „whitening“. Ich účelom je okrem vyčistenia zubov aj odstraňovanie škvŕn od pitia kávy či fajčenia. Avšak nedokážu zmeniť prirodzenú farbu zubov alebo odstrániť z nich škvrny, ktoré sú pod povrchom.

Zubná pasta na bielenie zubov obsahuje abrazíva, ktoré majú za úlohu šetrne čistiť zuby. Množstvo tejto zložky sa určuje v jednotkách RDA v hodnote od 0 po 200. Čím nižšie je toto číslo tým je zubná pasta vhodnejšia na čistenie citlivejšieho chrupu. Zubné pasty s vyššími hodnotami RDA sa používajú na elimináciu škvŕn a povlaku. Ďalšou zložkou môže byť peroxid prípadne aj iné chemikálie, ktoré odstraňujú škvrny.

Detské zubné pasty

Pri výbere zubnej pasty pre dieťa sa zamerajte na obsah fluoridov. Ten je vo väčšom množstve pre deti nevhodný. Teraz nemáme na mysli nevhodnosť pre zuby ale pre žalúdok dieťaťa. Pretože čím je dieťa mladšie tým má väčšiu tendenciu prehltnúť pri umývaní zubov viac pasty. Pre najmenšie deti (menej ako 5 rokov) sa odporúča použiť pasty bez fluoridu prípadne s veľmi malým množstvom.

Je dôležité aj koľko zubnej pasty si dieťa dáva na zubnú kefku. Tu taktiež platí, že čím je dieťa mladšie, tým by si malo dávať menšie množstvo pasty pri čistení zubov. Dieťaťu do troch rokov by malo mať na kefke množstvo zubnej pasty vo veľkosti zrnka ryže.

Zubné pasty bez fluoridu

Niektorí ľudia sa vyhýbajú zubným pastám s obsahom fluoridu, pretože si myslia, že má negatívne následky pre ich telo. To však veľa zubných odborníkov vyvrátilo. Fluorid je látka, ktorá má pozitívne účinky na zubnú sklovinu. Zubné pasty bez tejto látky majú iné zložky, ktoré by mali nahradiť účinky fluoridu.

Zubné pasty na citlivé zuby

Ak pri jedení studených alebo teplých jedál (aj pri pití nápojov) pociťujete bolesť, tak máte citlivé zuby. Zvýšenú citlivosť spôsobuje oslabená zubná sklovina alebo zubné kazy. V tomto prípade je vhodná špeciálna zubná pasta na citlivé zuby, ktoré môžu tento problém vyriešiť. Tá obsahuje menej abrazívnych zložiek, čo je šetrnejšie pre vaše zuby. Taktiež je vhodné umývať si zuby kefkou s jemnejšími štetinami. Ak ani zubná pasta nezaberá, tak určite navštívte zubára, ktorý vám pomôže tento problém vyriešiť.

Bylinné zubné pasty

Bylinnú zubnú pastu z väčšej časti tvoria prírodné látky ako napríklad rumanček, mäta, repík alebo šalvia. Tieto pasty sú vhodné pre ľudí, ktorí majú alergiu alebo neznášanlivosť k látkam, ktoré sa bežne dávajú do zubných pást. Bylinná zubná pasta bez fluóru je taktiež riešením pre ľudí, ktorí chcú z nejakých dôvodov vynechať túto látku pri čistení zubov.

Zubné pasty proti paradentóze

Paradentóza alebo paradontitída je ochorenie, ktoré sa prejavuje krvácaním ďasien pri umývaní zubov alebo pri jedení. Toto zápalové ochorenie môže viesť až k strate zubov, preto by ste ho nemali podceňovať. Hlavným faktorom prevencie pred týmto ochorením je dôkladná ústna hygiena. V rámci nej je určite vhodné aj zvážiť používanie špeciálnej zubnej pasty proti paradentóze. Tá obsahuje chlórhexidín, ktorý má protizápalové účinky.

Proti zubnému kameňu

Zubné pasty určené na odstránenie alebo prevenciu pred tvorbou zubného kameňa obsahujú jemné abrazíva. Tie sa starajú o odstránenie usadenín zubného kameňa. Taktiež sú vytvorené tak, aby eliminovali zubný povlak a tým zabránili tvorbe zubného kameňa.

Jednotlivé zložky zubných pást

Zubné pasty môžu obsahovať rôzne prírodné aj umelé látky. Poďme sa bližšie pozrieť na to, ktoré to sú a aké vlastnosti majú.

Fluoridy

Fluoridy obsahujú mnohé zubné pasty. Existuje viacero druhov, no najčastejšie sa používajú amínové fluoridy a fluorid sodný alebo cínatý. Odborníci z oblasti dentálnej starostlivosti sa zhodujú na tom, že zohrávajú významnú rolu pri boji proti zubným kazom. Poskytujú aj ochranu zubnej skloviny a dokonca majú antibakteriálne účinky. V zubných pastách sa ich množstvo určuje v jednotkách ppm. Množstvo v jednotlivých zubných pastách závisí od ich účelu. Prípravky na bežné čistenie zubov majú približne 1 500 ppm.

Nižšie množstvo majú detské zubné pasty, pričom niektoré neobsahujú žiadne množstvo fluoridov. Vyšší obsah majú naopak pasty na terapeutické účely, ktoré sa používajú na liečenie niektorých komplikácii.

Penidla

Penidla v zubných pastách majú za úlohu zvýšiť ich účinok pri čistení. Väčšinou sú syntetické a ich obsah je v rozmedzí od 1 do 4 %. Avšak môžete natrafiť aj na pasty s prírodným penidlom. Tie sú vhodnejšie pre deti prípadne pre osoby s citlivejšou ústnou dutinou.

Niektoré však môžu mať väčšie množstvo syntetického penidla, ktoré nemusí pôsobiť na ústnu dutinu pozitívne. Hlavne ak máte citlivú dutinu, tak pri používaní zubnej pasty so zvýšenou penivosťou sa môžu tvoriť afty.

Abrazíva

Abrazíva v zubnej paste slúžia na odstraňovanie nečistôt a zvyšok jedál zo zubov. Množstvo abrazívnych zložiek závisí od typu pasty. Väčšinou tvoria 15 až 55 % z celkového zloženia. Zubné pasty s menším množstvom sú vhodné pre citlivé zuby. Naopak s veľkým obsahom sú vhodné pre odstránenie zubného povlaku a škvŕn.

Medzi najčastejšie abrazíva, ktoré sú súčasťou zubných pást je uhličitan a fosforečnan vápenatý, chlorid sodný alebo hydrogénuhličitan sodný. To aký majú tieto abrazíva čistiaci účinok závisí aj od ich množstva, veľkosti alebo tvaru.

Aromatické látky a príchute

Hlavným účelom aromatických látok je poskytnúť pri čistení zubov príjemnú chuť. Najčastejšie natrafíte na zubné pasty s mentolovou príchuťou. No výnimkou nie sú ani ovocné či bylinkové príchute.

Náš tip

V rámci ústnej hygieny je dôležité aj to akú zubnú kefku používate. V súčasnej modernej dobe ide čím ďalej tým viac do popredia používanie elektrických zubných kefiek. To z dôvodu, že tie vedia odstrániť zubný povlak dôkladnejšie ako klasické kefky. V článku Najlepšie elektrické zubné kefky sa dozviete o týchto produktoch ďalšie zaujímavé informácie.

Objem balení

Objem balení zubných pást je v rozmedzí od približne 10 ml do 200 ml. Ak hľadáte cestovné varianty balenia, tak určite siahnite po baleniach s objemom do 30 ml. Naopak rodinné balenia presahujú aj 125 ml. V prípade kúpy balenia s veľkým objemom dajte pozor na dátum záruky. Po jeho ukončení určite neodporúčame žiadnu zubnú pastu používať.

Aké množstvo pasty na zubnej kefke je správne?

To aké množstvo zubnej pasty vytlačíte na štetiny zubnej kefky pred čistením závisí hlavne od vášho veku. Deti do šiestich rokov majú oproti dospelým ľuďom oveľa menší chrup, preto im stačí zubná pasta vo veľkosti zrnka ryže prípadne hrášku. Pri deťoch je menšie množstvo pasty dôležité aj kvôli tomu, že majú tendenciu pastu prehltnúť.

Dospelí ľudia by mali mať na zubnej kefke pastu vo veľkosti priemernej fazuľky. Nikdy to s pastou nepreháňajte, pretože neplatí pravidlo, že čím viac pasty tým lepší účinok pri čistení bude mať. Naopak len budete zbytočne pastou mrhať.

Kde kúpiť zubnú pastu

Zubná pasta je produkt, ktorý je dostupný v rôznych obchodoch. Avšak, ak hľadáte zubnú pastu so špeciálnym zložením, prípadne špeciálny typ, tak budete musieť s hľadaním stráviť trochu viac času. Populárny eshop Alza ponúka veľké množstvo zubných pást rôznych typov a rôzneho zloženia. Nájdete tam cestovné balenia s malým objemom, ale aj veľké rodinné balenia.

Porovnávací portál Heureka má vo svojej ponuke vyše 2 000 rôznych zubných pást. Pri každej máte zobrazené koľko stojí v akom eshope a na základe toho si môžete vybrať, kde bude pre vás cena najvýhodnejšia. Pre jednoduchšie hľadanie máte taktiež k dispozícii produktový filter. Aj eshop Notino, ktorý je známy predajom produktov pre starostlivosť o telo má v ponuke zubné pasty.

Najobľúbenejšie značky zubných pást

Medzi najobľúbenejšie značky patria:

Zubné pasty Elmex

Značka Elmex je vo svete zubnej hygieny veľmi populárna. Zubná pasta Elmex sa dostala do obchodov už v roku 1962. Bola prvá, ktorá mala v zložení amínfluorid. Má množstvo pravidelných používateľov, ktorý si ju chvália. Jej výrobcom je švajčiarska spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou značkových produktov pre ústnu hygienu.
Zubné pasty Elmex logo

Zubné pasty Ecodenta

Pôvod tejto značky je v Litve. Zubné pasty značky Ecodenta sú známe ich prírodným zložením. Jednou z látok je aj vápnik, ktorý má na starosti regenerovanie poškodeného povrchu zubov. Ďalšou výnimočnou látkou v týchto zubných pastách je teavigo. Tá je získavaná zo zeleného čaju a dodáva paste antibakteriálne účinky.
Zubné pasty Ecodenta logo

Zubné pasty Curaprox

Švajčiarsky výrobca Curaprox začal svoju činnosť už pred vyše 45 rokmi. V ich portfóliu nájdete nie len produkty pre ústnu hygienu, ale aj tréningové programy pre dentálnych profesionálov. Zubné kefky Curaprox sú známe vyššou cenou, avšak tá odzrkadľuje ich výbornú kvalitu. Taktiež tento výrobca ponúka aj zubnú pastu bez fluoridu alebo na bielenie zubov.
Zubné pasty Curaprox logo

Zubné pasty Sensodyne

História značky Sensodyne siaha do 60-tych rokov minulého storočia kedy bola uvedená na trh zubná pasta s účinkami, ktoré znižujú citlivosť zubov. Odvtedy až do dnes stále vyvíjajú zubné pasty tak, aby mali čo najlepšie účinky pre ľudí, ktorí majú práve problémy s vysokou citlivosťou zubov.
Zubné pasty Sensodyne logo

Cenové kategórie zubných pást

Cena zubnej pasty závisí od objemu a jej zloženia. Poďme sa bližšie pozrieť na to aké cenové kategórie tento produkt má.

Cena do 2 eur

V cenovej kategórii do dvoch eur nájdete poväčšine zubné pasty menej známych značiek. Prípadne môžete natrafiť na zubné pasty Colgate, Lacalut alebo Signal. Ich zloženie nie je ničím špeciálne a sú určené pre bežné používanie. Cena najlacnejších začína na 0,50 €.

Cena od 2 do 5 eur

Za cenu v rozmedzí od 2 do 5 eur si si môžete zakúpiť zubnú pastu takmer každého typu. Taktiež v tejto kategórii nájdete rôzne objemy balení od cestovných až po rodinné.

Cena nad 5 eur

Zubné pasty s cenovkou nad 5 eur majú najkvalitnejšie zloženie. Nájdete tu rôzne pasty s bieliacimi účinkami prípadne s prírodným zložením (tie sú označené bio).

Najpredávanejšie zubné pasty podľa heuréky


Zdroje:
https://www.innovativepediatricdentistry.com/choosing-the-best-toothpaste-for-kids/
https://www.healthline.com/health-news/you-shouldnt-buy-fluoride-free-toothpaste#5
https://www.westvillagedentalcare.com/types-of-toothpaste/
https://zubne-pasty.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-zubnu-pastu/

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár