Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie odsávačky mlieka – tipy a recenzie 2024

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Všeobecne sa vie, že materské mlieko je pre dieťa v prvých šiestich mesiacoch najvhodnejšou stravou. Dojčenie je krásy spôsob, akým sa vytvára medzi matkou a dieťaťom pevné puto na celý život. Čo však v situácii, keď dojčenie nemôže z nejakých dôvodov prebiehať prirodzene? Práve pre takéto situácie sú na trhu odsávačky mlieka.

V nasledujúcom článku si môžete prečítať recenzie troch odsávačiek mlieka z rôznych cenových kategórií. Na záver si pomerne podrobne rozoberieme to, čím sa pri výbere odsávačky mlieka riadiť, ako odsávačku používať a ako skladovať materské mlieko.

Najlepšia celkovo

Kvalitná a moderná odsávačka mlieka pre náročné mamičky.

Najlepší pomer cena/kvalita

Skvelý pomer ceny a kvality s dobrým výkonom a slušným vybavením.

Najlepšia lacná

Manuálna odsávačka mlieka ideálna na sporadické použitie.

Najlepšie odsávačky mlieka

Recenzia: Philips Avent SCD395 21 Set

Philips Avent SCD395 21 Set recenzia Pre náročných

Typ odsávačky: elektrická | Počet režimov: 8 stimulačných + 16 na odsávanie | Materiál: polypropylén (BPA free) | Príslušenstvo v balení: áno | Farba: biela| Približná cena: 139 €

Klady
 • Kvalitné prevedenie
 • Príslušenstvo v balení
 • Rýchle odsávanie
 • Odsávanie bez predkláňania
Zápory
 • Vysoká cena

Avent je jeden z najlepších výrobcov potrieb pre dieťa. V ich portfóliu produktov sa nachádza aj odsávačka mlieka Philips Avent SCD395 21 Set. Tá disponuje mnohými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré ocení každá mamička. Jednou z nich je to, že pri odsávaní môžete sedieť vzpriamene a nemusíte sa predkláňať.

Odsávanie má širokú škálu možností nastavenia. Celkovo je to 8 úrovní stimulácie a 16 režimov odsávania. Preto si môžete prispôsobiť odsávanie presne podľa vašich potrieb a naviac to bude pomerne rýchlo. Táto odsávačka je napájaná do elektrickej siete (230 V) a neponúka možnosť používania batérii. Jej chod je veľmi tichý vďaka čomu môžete kdekoľvek diskrétne odsávať mlieko.

Spolu s odsávačkou dostane aj bohaté príslušenstvo. To zahŕňa fľaše a nádoby na uskladnenie mlieka, ale aj na kŕmenie. Fľaše na kŕmenie majú cumlík v tvare bradavky, čím je pre dieťa kŕmenie prirodzenejšie. Za nevýhodu sme označili cenu, ktorá je celkom vysoká, no zodpovedá kvalite tejto odsávačky.

Recenzia: Canpol babies elektrická Easy Start

Canpol babies elektrická Easy Start recenzia Zlatý stred

Typ odsávačky: elektrická + na batérie | Počet režimov: stimulačný + 3 na odsávanie | Materiál: plast | Príslušenstvo v balení: áno | Farba: biela | Približná cena: 74 €

Klady
 • Dvojfázový spôsob odsávania
 • Skvelý pomer ceny a kvality
 • Príslušenstvo v balení
 • Možnosť napájania batériami
Zápory
 • Chýbajú prsné nástavce rôznej veľkosti
 • Manuálne prepínanie medzi fázami
 • Nízka výdrž batérií

Canpol babies Easy Start patrí k elektrickým odsávačkam mlieka zo strednej cenovej kategórie. Odsávačka disponuje dvojfázovým spôsobom odsávania, ktoré simuluje prirodzené sanie dieťaťa. Stimulačný režim sa na začiatku postará o spustenie toku mlieka. V druhej fáze sa intervaly sania predĺžia, čím sa napodobní prirodzené kŕmenie. Prepínanie medzi fázami je žiaľ manuálne.

Vďaka trom stupňom intenzity bude odsávanie mlieka vždy pohodlné a odsávačka sa prispôsobí každej matke. Intenzitu odsávania môžete pohodlne regulovať na základni odsávačky otočným kolieskom.

Model je elektrický, ale môžete v ňom využiť i batérie (dve AAA batérie). To oceníte najmä pri cestovaní. Užívateľské recenzie však upozorňujú na to, že batérie v odsávačke obyčajne dlho nevydržia. S elektrickou prevádzkou súvisí hluk, ktorý sa dá v prípade tejto odsávačky považovať za priemerný.

Každá mamička určite ocení príslušenstvo, ktoré nájde v balení odsávačky. Tešiť sa môžete napríklad na nádobu na mlieko s viečkom, cumlík s fľašou, či praktické puzdro na skladovanie. Rovnako vás potešia adaptéry, s ktorými môžete mlieko odsávať do rôznych nádob. Ako nevýhodu vnímame, v tejto cenovej kategórii, absenciu rôzne veľkých prsných nástavcov, ktoré nie je možné ani dokúpiť.

Dizajn odsávačky je praktický. Telo odsávačky je napojené na zbernú fľašu. Celá odsávačka je umiestnená na základni, ktorá slúži na jej ovládanie. Model si môžete kúpiť v bielej farbe s modrými alebo oranžovými akcentmi.

V prípade Canpol babies Easy Start ide o kvalitnú elektrickú odsávačku, ktorá má pár chybičiek krásy. Predstavuje však ideálny pomer ceny a kvality.

Recenzia: Akuku Manuálna páková BASIC

Akuku Manuálna páková BASIC recenzia Lacný základ

Typ odsávačky: manuálna| Počet režimov: – | Materiál: plast (BPA free)| Príslušenstvo v balení: nie | Farba: biela | Približná cena: 10 €

Klady
 • Nízka cena
 • Bez hluku
 • Jednoduché použitie
Zápory
 • Nízky výkon
 • Bez príslušenstva

Jednoduchá manuálna odsávačka mlieka Akuku BASIC je určená mamičkám, ktoré plánujú odsávať mlieko sporadicky alebo chcú záložnú odsávačku k elektrickej. Nástavec na prsník je vyrobený z mäkkého silikónu a prispôsobí sa preto tvaru prsníka. Samotná odsávačka je zhotovená z plastu a neobsahuje BPA, takže sa nemusíte báť o zdravie svojho dieťaťa.

Ergonomická rukoväť je zárukou pohodlnej a neúnavnej manipulácie. Nízka hmotnosť rovnako neunaví vaše ruky. Používanie manuálnej odsávačky je skutočne jednoduché a my ho hodnotíme kladne.

Odsávané mlieko putuje cez odsávačku rovno do nádobky, takže nehrozí jeho znečistenie. Na túto nádobku môžete nasadiť cumlík, ktorý nájdete v balení a dieťa môže hneď piť. Veľkou výhodou tejto, a v princípe vlastne všetkých manuálnych odsávačiek, je ich bezhlučná prevádzka. Použiť ju teda môžete aj v miestnosti, kde napríklad spí vaše dieťa.

Biele farebné prevedenie je neutrálne a pôsobí čistým dojmom. Nádoba odsávačky je doplnená odmerkou (50 až 150 ml), takže hneď po odsatí budete vedieť, koľko mlieka pre svoje dieťa máte. Výhodou je tiež jednoduchá údržba odsávačky, ktorú bez problémov rozložíte a umyjete.

V prípade, že hľadáte odsávačku na príležitostné použitie je model Akuku BASIC pre vás tým správnym riešením.

Test a porovnanie odsávačiek mlieka

Akuku Manuálna BASIC Canpol babies Easy Start Philips Avent SCD395 21 Set  Philips Avent Natural DUO Nuk Ručná Jolie Medela mini electric Medela Swing
Akuku Manuálna páková BASIC recenzia Lacný základ Canpol babies elektrická Easy Start recenzia Zlatý stred Philips Avent SCD395 21 Set recenzia Pre náročných Philips Avent Natural DUO elektronická Nuk Ručná Jolie Medela mini electric Medela Swing dvojfázová elektrická
Hodnotenie
Heureka
100 % 91 % – % 80 % 74 % 93 %
Približná cena 10 € 74 € 139 € 222 € 26 € 85 € 155 €
Typ odsávačky manuálna elektrická + na batérie elektrická elektrická + na batérie manuálna elektrická + na batérie elektrická + na batérie
Spôsob odsávania dvojfázový dvojfázový jednofázový dvojfázový
Počet režimov štyri 8 štyri jeden dva
Počet prsníkov jeden jeden jeden dva jeden jeden jeden
Materiál plast (BPA free) plast polypropylén (BPA free) polypropylén (BPA free) plast polypropylén polypropylén
Príslušenstvo  nie áno áno nie nie nie nie
Farba   biela biela biela biela biela žltá žltá
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Zistiť cenu Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanejšie odsávačky mlieka podľa Heureky

Ako vybrať odsávačku mlieka

Každá nová mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. V prípade, že si neviete vybrať z veľkého množstva odsávačiek, ktoré ponúka náš trh, prečítajte si nasledujúce riadky, v ktorých sa dozviete nielen všetky potrebné informácie o dôležitých parametroch odsávačiek mlieka, ale aj to ako správne materské mlieko odsať a ako ho skladovať. Rovnako vám predstavíme populárne značky a internetové obchody, v ktorých odsávačky výhodne a spoľahlivo nakúpite.

Kedy používať odsávačku mlieka?

Existujú špecifické situácie, v ktorých je nutné materské mlieko odsať. Najčastejšie je to vtedy, keď musí nová mamička odísť od dieťaťa na dlhšiu dobu (do práce, k lekárovi…) alebo vtedy, keď dieťa nedokáže piť z prsníka. Odsávanie mlieka rovnako podporuje tvorbu mlieka a môže tak pomôcť matkám, ktoré majú problém s rozbehnutím tvorby mlieka, napríklad po cisárskom reze alebo v začiatkoch dojčenia vo všeobecnosti. V neposlednom rade treba povedať, že odsávanie mlieka rovnako pomôže pri nadprodukcii mlieka, ktorá spôsobuje bolesť prsníkov.

Základné delenie odsávačiek mlieka

Podľa napájania

Manuálne

Ako z názvu vyplýva manuálne odsávačky mlieka sa ovládajú rukami. Jednou rukou si pridržíte odsávačku na prsníku a druhou manuálne pumpujete mlieko. Musíme povedať, že táto aktivita si vyžaduje značnú dávku fyzickej sily a odsávanie nie je také efektívne ako v prípade elektrických modelov. Preto sú manuálne odsávačky vhodné pre matky, ktoré neplánujú mlieko odsávať pravidelne alebo ako záloha k elektrickej odsávačke materského mlieka. Najväčšou výhodou takýchto odsávačiek je nepochybne ich nízka cena, ktorá sa pri najlacnejších modeloch pohybuje na úrovni desiatich eur.

Elektrické

Elektrické odsávačky mlieka pracujú po zapojení do elektrickej siete samostatne. Odsávanie je efektívne, rýchle a prakticky bez akejkoľvek námahy. Elektrické modely sú samozrejme drahšie a pri používaní vydávajú hluk. Na trhu nájdete odsávačky na jeden alebo oba prsníky, pričom pri použití druhej možnosti ušetríte ešte viac času.

odsávačka na dva prsníky

Náš tip

Odsávačky na oba prsníky ocenia napríklad mamičky dvojičiek!

Na batérie

Na trhu sú dnes dostupné i odsávačky mlieka na batérie. Ich výhodou je nepochybne fakt, že sa dajú použiť prakticky kdekoľvek, nie iba v blízkosti elektrickej zásuvky. Sú vhodné najmä na cesty. Predpokladom ich fungovania sú však batérie, ktoré musia byť nabité. Nevýhodou takýchto modelov je rovnako ich vyššia cena.

Podľa spôsobu odsávania

Jednofázové

Jednofázové odsávačky mlieka sú určené mamičkám, ktoré nemajú s dojčením žiaden problém. Väčšina elektrických odsávačiek disponuje reguláciou výkonu, ktorý si žena pri odsávaní nastaví tak, aby bolo odsávanie príjemné a nebolelo.

Dvojfázové

Dvojfázové odsávanie mlieka je založené na princípe fyziologického priebehu dojčenia. Na začiatku dojčenia dieťa saje rýchlo a stimuluje tým tok mlieka. Po tejto fáza dieťa sanie spomalí a predĺži intervaly pitia, čím začína samotná fáza kŕmenia. Dvojfázové odsávačky automaticky imitujú tento proces a odsávanie je také prirodzené, ako len môže byť.

dvojfázová elektrická odsávačka

Ako správne zvoliť veľkosť prsného nástavca

Pre pohodlné odsávanie mlieka je dôležité zvoliť správnu veľkosť prsného nástavca. Niektoré odsávačky disponujú v balení rôzne veľkými nástavcami. V prípade, že to tak nie je, dajú sa nástavce obyčajne dokúpiť.

Ak máte pocit, že vám nástavec nesedí, prípadne vás po odsávaní bolí bradavka, overte si, či máte správnu veľkosť. Stačí, keď si zmeriate pravítkom priemer svojej bradavky (bez dvorca). K tomuto číslu potom pripočítate 4 mm a hneď zistíte, aká veľkosť je pre vás tá správna. Prehľad veľkostí nástavcov nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Priemer bradavky Priemer nástavca Označenie nástavca
Do 17 mm 21 mm S
Do 20 mm 24 mm M
Do 23 mm 27 mm L
Do 26 mm 30 mm XL
Do 32 mm 36 mm XXL

Ako správne odsať mlieko

Samozrejmosťou každého kvalitného a efektívneho odsávania by mala byť psychická pohoda ženy, kľud v miestnosti a pohodlná poloha. Spôsob odsávania mlieka sa odlišuje pri manuálnej a elektrickej odsávačke. V nasledujúcich riadkoch si postup v oboch prípadoch zhrnieme v niekoľkých krokoch:

Pomocou manuálnej odsávačky

 1. Uistite sa, že odsávačka je čistá a umyte si dôkladne mydlom ruky a teplou vodou tiež bradavky.
 2. Umiestnite nástavec odsávačky na bradavku a skontrolujte, či je vonkajší okraj nástavca po celom obvode v kontakte s kožou prsníka.
 3. Pred začatím odsávania stlačte niekoľkokrát rýchlo, ale jemne páčku odsávačky, aby ste stimulovali tok mlieka.
 4. Následne stláčajte páčku silnejšie a v dlhších intervaloch.
 5. Opakujte na druhom prsníku.
 6. Vyčistite všetky súčasti odsávačky a nechajte ich dôkladne vysušiť.

Pomocou elektrickej odsávačky

 1. Uistite sa, že odsávačka je čistá a umyte si dôkladne mydlom ruky a teplou vodou tiež bradavky.
 2. Zapojte odsávačku do elektrickej zásuvky a priložte nástavec na prsník.
 3. Ak to odsávačka dovoľuje, regulujte intenzitu odsávania. Začnite na nízkom výkone, aby sa stimuloval tok mlieka.
 4. Zvýšte výkon a odsajte mlieko (kroky 3 a 4 sú v prípade dvojfázovej odsávačky spojené a automatické).
 5. Opakujte na druhom prsníku
 6. Vyčistite všetky súčasti odsávačky a nechajte ich dôkladne vysušiť.

Ako skladovať a ohrievať materské mlieko

Materské mlieko je možné po odsatí skladovať pri izbovej teplote, v chladničke alebo v mrazničke. Ak plánujete mlieko použiť za krátky čas, nemusíte ho vôbec vkladať do chladničky. Pri izbovej teplote vydrží približne štyri až päť hodín. V chladničke môžete mlieko skladovať na poličkách chladničky (nie na dverách) jeden deň. V prípade, že si chcete spraviť zásoby, musíte mlieko uložiť do mrazničky. Tu vydrží až tri mesiace, pričom rozmrazené mlieko je potrebné hneď spotrebovať.

Materské mlieko by sa malo skladovať v špeciálnych nádobách, ktoré buď nájdete v balení odsávačky alebo si ich dokúpite. Ide o jednoduché tégliky, ktoré je samozrejme potrebné pri mrazení označiť dátumom odsávania. Nádobky rovnako neplňte po okraj, pretože pôsobením mrazu zväčší tekutina svoj objem a téglik by mohol prasknúť.

tegliky na mlieko

Ohrievanie mlieka je skutočne jednoduché a poslúži naň vodný kúpeľ, ktorý by nemal dosahovať viac ako 36 °C. Mlieko určite nikdy neohrievajte v mikrovlnnej rúre, pretože by ste znehodnotili jeho výživovú hodnotu. Výslednú teplotu mlieka môžete veľmi jednoducho otestovať na koži predlaktia.

Populárne značky odsávačiek mlieka

Avent

Odsávačky mlieka Avent patria dnes pod spoločnosť Philips. Aj keď mnohí z nás poznajú túto firmu ako výrobcu elektroniky, pravdou je, že na trhu s výrobkami pre starostlivosť o dieťa má celosvetové zastúpenie. Spoločnosť Avent vznikla ako samostatný podnik v roku 1984 a pod značku Philips prešla v roku 2006. Okrem toho, že sa môže pochváliť výrobou prvého silikónového cumľa na detskú fľašu, vyrobila tiež prvú bezpiestovú odsávačku mlieka.

philips avent

Medela

Spoločnosť Medela vznikla v roku 1961 vo Švajčiarsku. Založil ju muž menom Olle Larsson a dodnes patrí jeho potomkom. V dnešnej dobe sa odsávačky Medela tešia popularite vo viac než 100 krajinách sveta. Okrem toho, že v jej ponuke nájdete obľúbené a kvalitné manuálne i elektrické odsávačky mlieka, ktorým sa primárne venuje, vyrába spoločnosť i vákuové pomôcky pre medicínu.

medela

Canpol Babies

Canpol Babies je spoločnosť so sídlom v susednom Poľsku. V jej ponuke nájdete množstvo klasických i inovatívnych produktov na starostlivosť o dieťa. Jej odsávačky mlieka sa rovnako tešia veľkej popularite a to nielen v strednej Európe, ale prakticky po celom svete. Za viac ako 25 rokov na trhu si získala silnú základňu podporovateľov.

Canpol babies

Ceny odsávačiek mlieka

Do 30 €

Modely odsávačiek mlieka do ceny 30 € zahŕňajú prakticky všetky manuálne odsávačky. Tak, ako sme už opakovane napísali, ide o odsávačky na sporadické použitie alebo o odsávačky, ktoré slúžia ako núdzová náhrada pre elektrické odsávačky. Ak nájdete v tejto cenovej relácii elektrickú odsávačku, určite nebude príliš kvalitná a jej kúpu vám nemôžeme odporučiť.

Od 50 do 200 €

V tomto pomerne širokom rozpätí nájdete rôzne druhy elektrických odsávačiek na jeden prsník. So stúpajúcou cenou samozrejme stúpa i kvalita a množstvo príslušenstva. V hodnote od 70 € už kúpite aj odsávačku dvojfázovú, ktorá stimuluje prirodzený spôsob dojčenia. Odporúčame staviť na overené značky. Okrem tých, ktoré sme spomenuli v našom článku by sme vám radi odporučili ešte odsávačky mlieka Nuk a Real Bubee odsávačky.

Od 200 do 400 €

Odsávačky mlieka z tejto cenovej kategórie obyčajne disponujú dvoma prsnými nástavcami a mlieko tak dokážu odsávať z oboch prsníkov naraz. Celý proces je tak rýchlejší a efektívnejší. Samozrejmosťou je tiež dvojfázové odsávanie mlieka.

Od 1500 €

Túto kategóriu spomenieme iba informatívne. Patria tu odsávačky mlieka pre nemocničné použitie. Aj keď nie sú určené na kúpu do domácnosti, niektoré značky umožňujú ich prenájom mamičkám, ktoré majú s dojčením veľké problémy.

Kde kúpiť odsávačku mlieka

Ak hľadáte odsávačku mlieka a ešte stále ste sa nerozhodli pre konkrétny model, navštívte portál Heureka.sk. Tu nájdete porovnanie cien veľkého množstva odsávačiek a rovnako tiež množstvo užívateľských recenzií, ktoré vám s výberom tej správnej odsávačky určite pomôžu.

Širokú ponuku manuálnych i elektrických odsávačiek mlieka nájdete aj v internetovom obchode Alza.sk. Využiť môžete rôzne zľavy, ktoré stránka ponúka. Ideálnym miestom na nákup odsávačky mlieka sú tiež internetové lekárne. Množstvo produktov nájdete napríklad v ponuke populárnej lekárne Dr. Max, ktorá rovnako ponúka mnoho zliav.

Pozor

Keďže je odsávačka mlieka pomerne intímnou pomôckou, neodporúčame v tomto prípade, z hygienických dôvodov, jej nákup z druhej ruky v bazároch.

Použité zdroje:

Najpredávanejšie odsávačky mlieka podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (10 hlasov)

Autor

Dominika Halusková
Dominika Halusková

Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
fitoru (3. 2. 2020 05:02)

Cool read it is. More power to articles like this one.

Odpovědět
Uživatel
Leni (1. 7. 2023 21:07)

Mlieko vydrží pri izbovej teplote aj 24 hodín, v chladničke aspoň 3 dni, a mrazničke rok aj viac. Mýtus, ktoru je napísaný tu, je pravdepodobne preto, lebo v mlieku sa rozkladá enzým, ktorý spôsobuje zlý zápach aj chuť, a preto si myslia, že vydrží len tak krátko, ale zdravotne je mlieko nezávadné. Jedine, čom tkvie skutočný problém, že dieťaťu to nemusí už chutiť, ak sa to skladuje dlho, a preto je lepšie to spotrebovať čo najskôr. Ale nie preto, že by bolo neskôr pokazené. Nie nadarmo sa to nazýva tekuté zlato.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár