Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie nožnice na trávu – tipy a rady 2024

Ak chcete mať krásny trávnik, určite viete, že to vyžaduje množstvo času a trpezlivosti. Nie vždy je ľahké upraviť trávu v okolí chodníkov a zeleninových záhonov. Práve pre toto sme pre vás pripravili recenzie troch najlepších modelov a užitočné rady, ako si správne vybrať. Celkovým víťazom nášho porovnávania sa stali nožnice na trávu Makita DUM604SYX, aj pre svoju komfortnú manipuláciu.

Najlepší celkovo

Výkonné nožnice na trávu aj kríky. Dlhá výdrž, pohodlná práca, široký záber.

Najlepší pomer cena/výkon

Šikovné nožnice na trávu, ktoré si poradia aj s tenkými konárikmi.

Najlepší lacný (do 25 €)

Lacné nožnice na trávu, ktoré nájdu využitie v menšej záhrade.

Najlepšie nožnice na trávu

Recenzia: Makita DUM604SYX – nožnice na trávu s veľkou výdržou

Makita DUM604SYX Nožnice na trávu Recenzia Pre náročných

Šírka strihu trávy: 160 mm | Doba prevádzky:  | Typ akumulátora: Li-Ion | Hlučnosť:  dB | Hmotnosť: 1,7 kg kg | Približná cena: 142 €

Klady
 • Vhodné pre úpravu trávy aj kríkov
 • Dostatočný výkon
 • Kapacita akumulátora
 • Komfortná manipulácia
 • LED indikátor stavu batérie
Zápory
 • Vyššia cena

Akumulátorové nožnice na trávu MAKITA DUM604SYX si získavajú aj náročnejších záhradkárov hneď po viacerých stránkach. A to najmä výkonom, ergonómiou a výdržou batérie. Vhodné sú tak i na dlhšiu prácu, pričom si poradia aj s úpravou živých plotov.

Výhodou totiž je, že nožnice na trávu môžete premeniť na plotostrih. Súčasťou balenia je čepeľ na strihanie trávy aj čepeľ na zastrihovanie kríkov. Ostrie má šírku 16 cm. Očakávať môžete ostrý strih. Výšku strihu viete nastaviť v štyroch stupňoch – 10, 15, 20 a 25 mm.

Už spomínaný akumulátor poteší veľkou kapacitou 1,5 Ah. V cene je samozrejme aj nabíjačka. Na nožniciach nechýba LED indikátor slabého nabitia akumulátora alebo preťaženia prístroja. Vybavené sú taktiež mäkkým úchopom, ktorý prispieva k pevnejšiemu a pohodlnejšiemu držaniu. Celkovo sa s nožnicami pracuje príjemne, a to pri hmotnosti cca 1,7 kg.

Recenzia: AL-KO GS 7,2 Li Multicutter – nožnice na trávu so zberačom

AL-KO GS 7,2 Li Multicutter nožnice na trávu Zlatý stred

Šírka strihu trávy: 80 mm | Doba prevádzky: 50 min. | Doba nabíjania: – hod. | Typ akumulátora: Li-Ion | Hlučnosť: – dB | Hmotnosť: 0,5 kg | Približná cena: 65 €

Klady
 • Slušná výdrž batérie
 • Kvalitné nože
 • Zberač trávy v balení

Zápory
 • Biele prevedenie sa špiní

Zástupcom zo strednej cenovej kategórie nožníc na trávu je model AL-KO GS 7,2 Li Multicutter. Tak ako z názvu nožníc vyplýva aj tieto sa dajú použiť na trávu i kríky. Okrem okrajov trávnika tak s nimi, vďaka nástavcu na kríky, upravíte tiež menšie dreviny.

Nožnice na trávu sú vybavené batériou, ktorá dokáže na jedno nabitie pracovať približne 50 minút. Vďaka Li-Ion technológii sa môže batéria pochváliť dlhou životnosťou. Rovnako nie je zaťažená samovoľným vybíjaním.

Rukoväť nožníc je ergonomická a dobre padne do dlane. Nože nožníc sú brúsené diamantom, vďaka čomu sú ostré a vydržia v perfektom stave dlhú dobu. V balení nožníc nájdete praktický zberač trávy. Ten nasadíte na nožnice a ostrihaná tráva je jednoducho usmernená na jednu stranu. Samozrejmosťou je tiež nabíjačka. Pre zvýšenie pohodlia pri práci si môžete dokúpiť teleskopickú tyč.

Recenzia: Fieldmann FZN 4101-A – nožnice vhodné aj na malé dreviny

Fieldmann FZN 4101-A nožnice na travu Lacný základ

Šírka strihu trávy: 100 mm | Doba prevádzky: 30 min. | Doba nabíjania: 4 hod. | Typ akumulátora: Li-Ion | Hlučnosť: 81 dB | Hmotnosť: 0,6 kg | Približná cena: 25 €

Klady
 • Nízka cena
 • Jednoduchá obsluha
 • Indikátor nabitia batérie
 • Bezpečnostný spínač

Zápory
 • Krátka doba prevádzky
 • Dlhšia doba nabíjania

Favoritom z kategórie lacných nožníc na trávu je nepochybne model Fieldmann FZN 4101-A. Za nízku cenu získate šikovného pomocníka do záhrady, ktorý na jedno použitie vydrží pracovať približne 30 minút. Doba prevádzky je teda nižšia, ale do menších záhrad dostačujúca.

Doba nabíjania batérie je tiež mierne dlhšia. Do plného stavu nabijete batériu za 4 hodiny. Praktickým doplnkom nožníc je indikátor stavu batérie, s ktorým vždy viete, kedy je potrebné nožnice  na trávu nabiť. Bezpečnostný spínač zvyšuje bezpečnosť použitia nožníc.

Výrobca ponúka k nožniciam i náhradnú batériu. V balení týchto nožníc nájdete aj nadstavec na kríky. S ním jednoducho a rýchlo upravíte malé dreviny. Ak nechcete do nožníc na trávu investovať veľa peňazí, model Fieldmann FZN 4101-A je pre vás ako stvorený.

Porovnanie nožníc na trávu

Makita DUM604SYX AL-KO GS 7,2 Li Fieldman FZN 4101 Makita DUM604 ZX Riwall PRO RASH 1236 Gardena Comfort 8733
Makita DUM604SYX Nožnice na trávu Recenzia Pre náročných AL-KO GS 7,2 Li Multicutter nožnice na trávu Zlatý stred Fieldmann FZN 4101-A nožnice na travu Lacný základ Makita DUM604ZX Riwall PRO RASH 1236 Gardena Comfort 8733
Typ Akumulátorové Akumulátorové Akumulátorové Akumulátorové Akumulátorové Ručné
Približná cena 142 € 65 € 25 € 72 € 23 € 16,8 €
Doba prevádzky 50 min. 30 min. 40 min.
Doba nabíjania  4 hod. 3 hod.
Typ batérie Li-Ion Li-Ion Li-Ion Li-Ion Li-Ion
Šírka strihu 160 mm 80 mm 100 mm 160 mm 80 mm
Hmotnosť  1,7 kg 0,5 kg 0,6 kg 1,4 kg 0,6 kg 3 kg
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanejšie nožnice na trávu podľa Heureky

Ako vybrať nožnice na trávu

Čo sú nožnice na trávu a prečo ich používať

Nožnice na trávu sú vo svojej najjednoduchšej forme prakticky presne to, čo hovorí ich názov. Klasické modely sú teda nožnice, ktoré sa využívajú na zastrihávanie trávy a používajú sa tak ako hocijaké iné nožnice. Na trhu samozrejme existujú aj moderné záhradné nožnice z kategórie akumulátorových modelov. Tieto plnia rovnakú funkciu, ale iným spôsobom. Ich zúbkaté nože sa horizontálne pohybujú proti sebe a strihajú trávu.

Nožnice na trávu sú určené na miesta, kde sa jednoducho nedostane kosačka. Využitie nájdu pri strihaní trávy v okolí chodníkov, obrubníkov, kvetinových, či zeleninových záhonov. Ak chcete mať trávnik upravený aj v okolí takýchto ťažko dostupných miest, sú nožnice na trávu pre vás to pravé.

Typy nožníc na trávu

Akumulátorové nožnice na trávu

Práca s akumulátorovými nožnicami na trávu je pohodlná. O samotné strihanie sa stará motor, s ktorým je celý proces rýchly. Takéto nožnice sú určené aj na väčšie plochy, ale ich precíznosť je, v porovnaní s mechanickými modelmi, nižšia. Ich použitie je však limitované výdržou batérie, ktorá sa pri lacnejších modeloch počíta na minúty. Ak plánujete takého nožnice využívať pravidelne, odporúčame dokúpenie ďalšieho akumulátora, s ktorým sa čas práce s nožnicami zdvojnásobí.

Mechanické (ručné nožnice na trávu)

Mechanické nožnice na trávu patria ku klasickým modelom nožníc, ktoré je potrebné pri práci stláčať. Práca s nimi je manuálne náročnejšia a rovnako dlhšie trvá. Sú preto vhodné skôr na občasné strihanie menších úsekov trávy.

K výhodám ručných nožníc patrí najmä ich nízka cena a fakt, že sú vždy pripravené na použitie. Strihanie je s nimi rovnako precíznejšie a keďže sa na nich nemá prakticky čo pokaziť, budú vám slúžiť dlhé roky.

Najlepšie nožnice na trávu_

Doba prevádzky a doba nabíjania aku nožníc na trávu

Tieto atribúty hrajú v prípade aku nožníc na trávu skutočne dôležitú úlohu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím väčšia je kapacita batérie nožníc, tým dlhšie s nimi môžete pracovať. Rovnako však stúpa čas nabíjania nožníc. Doba prevádzky sa zvyšuje so stúpajúcou cenou nožníc a pohybuje sa v rozmedzí od 30 do 130 minút. Doba nabíjania sa potom pohybuje od 3 do 8 hodín.

Rozmery – šírka lišty aku nožníc na trávu

Šírka lišty aku záhradníckych nožníc dosahuje obyčajne okolo 80 mm. Takýto rozsah ponúka ideálny pomer medzi dostatočným záberom a jednoduchou manipuláciou s nožnicami.

Materiál nožov

Ak plánujete nožnice na trávu používať pravidelne, investujte do takých, ktorých nože sú vyrobené z nereze alebo ocele. Tieto materiály sú odolné voči otupeniu a hrdzaveniu. Rovnako je vhodné voliť modely, ktorých nože sú doplnené nepriľnavou vrstvou (napríklad Teflón). Nožnice sa potom ľahko čistia.

Náš tip

Pozrite si krátke video, v ktorom sa dozviete všetky základné funkcie aku nožníc na trávu.

Hmotnosť

Každý nástroj, ktorý sa používa v ruke by mal mať čo najnižšiu hmotnosť. Iba tak práca zbytočne nezaťažuje ruku. Hmotnosť akumulátorových nožníc na trávu dosahuje obyčajne 500 až 800 gramov.

Niektoré manuálne nožnice môžu byť aj ťažšie. V tom prípade sú však určené najmä na strihanie trávy, v ktorej rastú aj drobné drevinaté rastliny. Tie sa s nožnicami s vyššou hmotnosťou strihajú jednoduchšie.

Príslušenstvo pre nožnice na trávu

Teleskopická tyč

Ak sa nechcete pri strihaní trávy zbytočne zohýbať, odporúčame vám teleskopickú tyč, ktorá predstavuje praktické predĺženie nožníc. Na jej rukoväti nájdete spínač, ktorým uvediete nožnice do prevádzky.

Najlepšie nožnice na trávu_žena strihá trávu teleskopickými nožnicami na trávu

Čepeľ na kríky

Mnoho nožníc na trávu ponúka možnosť výmeny čepele. Takéto modely sa označujú 2v1 a okrem trávy s nimi upravíte i kríky. Nástavce na kríky sú súčasťou mnohých nožníc na trávu a poradia si obyčajne s konárikmi do priemeru 8 až 10 mm.

Náhradná batéria

Mnoho výrobcov ponúka k aku náradiu náhradné batérie, ktoré v prípade ich poruchy jednoducho vymeníte a nemusíte hneď kupovať nový výrobok. Aj v prípade nožníc na trávu je možné náhradné batérie k niektorým modelom dokúpiť. Odporúčame ich najmä v prípade drahých nožníc, ktoré plánujete používať pravidelne.

Obal nožnic na trávu

Ochranný obal predstavuje praktický doplnok niektorých nožníc na trávu, do ktorého nožnice jednoducho odložíte vtedy, keď ich práve nepoužívate. Obal nožnice chráni a rovnako uľahčuje ich prenášanie.

Kde kúpiť nožnice na trávu

Širokú ponuku nožníc na trávu nájdete na porovnávacom webe Heureka. Tu sa dozviete, ktorý obchod predáva vami zvolené záhradnícke nožnice za najlepšiu cenu. Rovnako si môžete prečítať užívateľské recenzie, ktoré vám s kúpou rozhodne pomôžu.

Nožnice na trávu má vo svojej ponuke aj populárny internetový obchod Nay. Rovnako ich nájdete, spolu s inými pomôckami do záhrady, na stránke predajcu Alza.

Ak si chcete byť istí, že sú nožnice pre vás vhodné a zároveň nechcete veľa investovať, inšpirujte sa aku nožnicami na trávu od tých najlacnejších.

Fieldman

Česká spoločnosť Fieldmann vyrába náradie, ktoré sa teší obľube nielen na Slovensku. Pre produkty značky je charakteristická výrazná zelená farba a pochváliť sa môžu skvelým pomerom ceny a kvality. V ponuke Fieldmann nájdete niekoľko modelov nožníc na trávu za naozaj priaznivú cenu.

Fieldmann logo

Makita

Tradícia spoločnosti Makita siaha do roku 1915, kedy ju v Japonsku založil Masaburo Makita. V roku 2004 začala svoje produkty predávať aj na Slovensku. Náradie Makita poznajú po celom svete a teší sa naozaj veľkej popularite. Spojenie kvality a moderných technológií je zárukou skvelých výrobkov.

Makita logo

Gardena

Ak hľadáte odborníka na náradie do záhrady, už ste ho našli. Spoločnosť Gardena vznikla v roku 1961 v Nemecku a venuje sa výhradne produktom do záhrady. V jej ponuke nájdete rozmanitý výber ručných i akumulátorových nožníc na trávu. Od roku 2007 je spoločnosť členok skupiny Husquarna Group a jej výrobky sa predávajú vo viac ako 80 krajinách sveta.

Gardena logo

Bosch

Nemeckú spoločnosť Bosch určite netreba predstavovať. Jej náradie sa teší obľube po celom svete. V ponuke Bosch nájdete samozrejme aj nožnice na trávu, ktoré sa môžu pochváliť naozaj vysokou kvalitou použitých materiálov i prevedenia. Elektrické nožnice na trávu od tejto značky vám budú slúžiť dlhé roky.

Bosch logo

STIHL

Spoločnosť STIHL sa preslávila výrobou motorových píl. V jej ponuke však nájdete aj iné elektrické náradie a samozrejme aj nožnice na trávu. Spoločnosť vznikla v roku 1926 v Nemecku a prvé nožnice na trávu sa pod jej menom začali predávať v sedemdesiatych rokoch. Dnes patria k najkvalitnejším, ale rovnako tiež najdrahším na trhu.

Stihl logo

Cenové kategórie

Do 20 €

V cenovej kategórii do 20 € si môžete kúpiť mechanické modely nožníc na trávu. Ich kvalita samozrejme stúpa s cenou a v sume okolo 20 € sa predávajú modely, ktorých nože sú z naozaj kvalitných materiálov. Takéto nožnice vám budú slúžiť dlhé roky.

Od 20 do 100 €

V tomto cenovom rozpätí sa predáva väčšina akumulátorových nožníc na trávu. So stúpajúcou cenou sa v tejto kategórii zvyšuje najmä doba prevádzky nožníc na jedno nabitie. Rovnako sa v tejto kategórii stretnete so štandardným ergonomickým prevedením rukoväte, vďaka ktorej bude práca s nožnicami naozaj pohodlná.

Od 100 €

Nad sumou 100 € sa predávajú nožnice vysokej kvality. V ich balení už obyčajne nájdete aj bohaté príslušenstvo. Mnohokrát je ich súčasťou i náhradná batéria. Výdrž nožníc z tejto cenovej kategórie sa pohybuje aj na hranici 2 hodín.

Zdroje

https://www.cleanhomezone.com/best-grass-shears/
https://www.greenandvibrant.com/best-grass-shears
https://noznice-na-travu.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-noznice-na-travu/
https://www.einhell.de/en/garden/garden-shears-saws/

Najpredávanejšie nožnice na trávu podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (10 hlasov)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár