Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie nožnice na trávu – tipy a rady 2020

Datum 9.5.2020 Dominika Halusková Dominika Halusková

Ak sa oddane venujete svojej záhrade určite viete, že starostlivosť o trávniky si vyžaduje množstvo času a trpezlivosti. V prípade, že chcete mať trávu vždy perfektne upravenú aj v okolí chodníkov a zeleninových záhonov, kúpte si nožnice na trávu.

V nasledujúcom článku sme pre vás pripravili recenzie troch najlepších modelov nožníc na trávu. V jeho závere si môžete rovnako prečítať všetky užitočné informácie, ktoré vám s výberom tých správnych záhradných nožníc pomôžu.

Najlepší celkovo
STIHL HSA 25
Pre náročných

Špičkové a kvalitné nožnice na trávu, s ktorými môžete na jedno nabitie pracovať takmer dve hodiny.

Najlepší pomer cena/výkon
AL-KO GS 7,2 Li Multicutter
Zlatý stred

Šikovné nožnice na trávu, ktoré si poradia aj s tenkými konárikmi.

Najlepší lacný (do 25 €)
Fieldmann FZN 4101-A
Lacný základ

Lacné nožnice na trávu, ktoré nájdu využitie v menšej záhrade.

  Najlepšie nožnice na trávu

  Recenzia: STIHL HSA 25

  Recenzia STIHL HSA 25

  Šírka strihu trávy: 110 mm | Doba prevádzky: 110 min. | Doba nabíjania: – hod. | Typ akumulátora: Li-Ion | Hlučnosť: – dB | Hmotnosť: 0,6 kg | Približná cena: 129 €

  Klady
  • Dlhá doba prevádzky
  • Ergonomický tvar
  • Nízke vibrácie
  • Slušné príslušenstvo

  Zápory
  • Vysoká cena
  • Dlhšia doba nabíjania

  K najlepším nožniciam na trávu môžeme nepochybne zaradiť model STIHL HSA 25. K jeho najväčším výhodám patrí dlhá doba prevádzky. Na jedno nabitie vydržia nožnice pracovať až 110 minút. Práve preto sú ideálne do väčších záhrad. S dlhou dobou prevádzky však súvisí aj dlhšia doba nabíjania.

  Súčasťou balenia nožníc je tiež nástavec na zastrihávanie živých plotov a drevín. Ten si poradí s konárikmi do maximálnej hrúbky 8 mm. Práca s nožnicami je pohodlná a jednoduchá. Vďaka ergonomickej rukoväti a nízkym vibráciám môžete s nožnicami bez problémov pracovať dlhšiu dobu.

  V balení nožníc na trávu nájdete akumulátor a nabíjačku. Praktickým doplnkom je ochranný obal, ktorý využijete vtedy, keď nožnice nepoužívate. Predajca ponúka na zakúpenie aj náhradný akumulátor. Rovnako si môžete k nožniciam dokúpiť teleskopickú tyč, s ktorou bude strihanie trávy ešte jednoduchšie.

  Recenzia: AL-KO GS 7,2 Li Multicutter

  Recenzia AL-KO GS 7,2 Li Multicutter

  Šírka strihu trávy: 80 mm | Doba prevádzky: 50 min. | Doba nabíjania: – hod. | Typ akumulátora: Li-Ion | Hlučnosť: – dB | Hmotnosť: 0,5 kg | Približná cena: 60 €

  Klady
  • Slušná výdrž batérie
  • Kvalitné nože
  • Zberač trávy v balení

  Zápory
  • Biele prevedenie sa špiní

  Zástupcom zo strednej cenovej kategórie nožníc na trávu je model AL-KO GS 7,2 Li Multicutter. Tak ako z názvu nožníc vyplýva aj tieto sa dajú použiť na trávu i kríky. Okrem okrajov trávnika tak s nimi, vďaka nástavcu na kríky, upravíte tiež menšie dreviny.

  Nožnice na trávu sú vybavené batériou, ktorá dokáže na jedno nabitie pracovať približne 50 minút. Vďaka Li-Ion technológii sa môže batéria pochváliť dlhou životnosťou. Rovnako nie je zaťažená samovoľným vybíjaním.

  Rukoväť nožníc je ergonomická a dobre padne do dlane. Nože nožníc sú brúsené diamantom, vďaka čomu sú ostré a vydržia v perfektom stave dlhú dobu. V balení nožníc nájdete praktický zberač trávy. Ten nasadíte na nožnice a ostrihaná tráva je jednoducho usmernená na jednu stranu. Samozrejmosťou je tiež nabíjačka. Pre zvýšenie pohodlia pri práci si môžete dokúpiť teleskopickú tyč.

  Recenzia: Fieldmann FZN 4101-A

  Recenzia Fieldmann FZN 4101A

  Šírka strihu trávy: 100 mm | Doba prevádzky: 30 min. | Doba nabíjania: 4 hod. | Typ akumulátora: Li-Ion | Hlučnosť: 81 dB | Hmotnosť: 0,6 kg | Približná cena: 24 €

  Klady
  • Nízka cena
  • Jednoduchá obsluha
  • Indikátor nabitia batérie
  • Bezpečnostný spínač

  Zápory
  • Krátka doba prevádzky
  • Dlhšia doba nabíjania

  Favoritom z kategórie lacných nožníc na trávu je nepochybne model Fieldmann FZN 4101-A. Za nízku cenu získate šikovného pomocníka do záhrady, ktorý na jedno použitie vydrží pracovať približne 30 minút. Doba prevádzky je teda nižšia, ale do menších záhrad dostačujúca.

  Doba nabíjania batérie je tiež mierne dlhšia. Do plného stavu nabijete batériu za 4 hodiny. Praktickým doplnkom nožníc je indikátor stavu batérie, s ktorým vždy viete, kedy je potrebné nožnice  na trávu nabiť. Bezpečnostný spínač zvyšuje bezpečnosť použitia nožníc.

  Výrobca ponúka k nožniciam i náhradnú batériu. V balení týchto nožníc nájdete aj nástavec na kríky. S ním jednoducho a rýchlo upravíte malé dreviny. Ak nechcete do nožníc na trávu investovať veľa peňazí, model Fieldmann FZN 4101-A je pre vás ako stvorený.

  Porovnanie nožníc na trávu

  Fieldmann FZN 4101-AAL-KO GS 7,2 Li MulticutterSTIHL HSA 25Makita DUM604 ZXRiwall PRO RASH 1236Gardena Comfort 8733
  Recenzia Fieldmann FZN 4101ARecenzia AL-KO GS 7,2 Li MulticutterRecenzia STIHL HSA 25Makita DUM604ZXRiwall PRO RASH 1236Gardena Comfort 8733
  TypAkumulátorovéAkumulátorovéAkumulátorovéAkumulátorovéAkumulátorovéRučné
  Hodnotenie
  Heureka
  93%57%83%93 %100 %88 %
  Približná cena24 €60 €130 €75 €23 €19 €
  Doba prevádzky30 min.50 min.110 min.40 min.
  Doba nabíjania 4 hod.3 hod.
  Typ batérieLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-Ion
  Šírka strihu100 mm80 mm110 mm160 mm80 mm
  Hmotnosť 0,6 kg0,5 kg0,6 kg1,4 kg0,6 kg3 kg
  Porovnať
  ceny
  Porovnať
  ceny
  Porovnať
  ceny
  Porovnať
  ceny
  Porovnať
  ceny
  Porovnať
  ceny

  Najpredávanejšie nožnice na trávu podľa Heureky

  Ako vybrať nožnice na trávu

  Čo sú nožnice na trávu a prečo ich používať

  Nožnice na trávu sú vo svojej najjednoduchšej forme prakticky presne to, čo hovorí ich názov. Klasické modely sú teda nožnice, ktoré sa využívajú na zastrihávanie trávy a používajú sa tak ako hocijaké iné nožnice. Na trhu samozrejme existujú aj moderné záhradné nožnice z kategórie akumulátorových modelov. Tieto plnia rovnakú funkciu, ale iným spôsobom. Ich zúbkaté nože sa horizontálne pohybujú proti sebe a strihajú trávu.

  Nožnice na trávu sú určené na miesta, kde sa jednoducho nedostane kosačka. Využitie nájdu pri strihaní trávy v okolí chodníkov, obrubníkov, kvetinových, či zeleninových záhonov. Ak chcete mať trávnik upravený aj v okolí takýchto ťažko dostupných miest, sú nožnice na trávu pre vás to pravé.

  Typy nožníc na trávu

  Akumulátorové

  Práca s akumulátorovými nožnicami na trávu je pohodlná. O samotné strihanie sa stará motor, s ktorým je celý proces rýchly. Takéto nožnice sú určené aj na väčšie plochy, ale ich precíznosť je, v porovnaní s mechanickými modelmi, nižšia. Ich použitie je však limitované výdržou batérie, ktorá sa pri lacnejších modeloch počíta na minúty. Ak plánujete takého nožnice využívať pravidelne, odporúčame dokúpenie ďalšieho akumulátora, s ktorým sa čas práce s nožnicami zdvojnásobí.

  Mechanické (ručné nožnice na trávu)

  Mechanické nožnice na trávu patria ku klasickým modelom nožníc, ktoré je potrebné pri práci stláčať. Práca s nimi je manuálne náročnejšia a rovnako dlhšie trvá. Sú preto vhodné skôr na občasné strihanie menších úsekov trávy.

  K výhodám ručných nožníc patrí najmä ich nízka cena a fakt, že sú vždy pripravené na použitie. Strihanie je s nimi rovnako precíznejšie a keďže sa na nich nemá prakticky čo pokaziť, budú vám slúžiť dlhé roky.

  Nožnice na trávu 1

  Doba prevádzky a doba nabíjania aku nožníc na trávu

  Tieto atribúty hrajú v prípade aku nožníc na trávu skutočne dôležitú úlohu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím väčšia je kapacita batérie nožníc, tým dlhšie s nimi môžete pracovať. Rovnako však stúpa čas nabíjania nožníc. Doba prevádzky sa zvyšuje so stúpajúcou cenou nožníc a pohybuje sa v rozmedzí od 30 do 130 minút. Doba nabíjania sa potom pohybuje od 3 do 8 hodín.

  Rozmery – šírka lišty aku nožníc

  Šírka lišty aku záhradníckych nožníc dosahuje obyčajne okolo 80 mm. Takýto rozsah ponúka ideálny pomer medzi dostatočným záberom a jednoduchou manipuláciou s nožnicami.

  Materiál nožov

  Ak plánujete nožnice na trávu používať pravidelne, investujte do takých, ktorých nože sú vyrobené z nereze alebo ocele. Tieto materiály sú odolné voči otupeniu a hrdzaveniu. Rovnako je vhodné voliť modely, ktorých nože sú doplnené nepriľnavou vrstvou (napríklad Teflón). Nožnice sa potom ľahko čistia.

  Náš tipNáš tip

  Pozrite si krátke video, v ktorom sa dozviete všetky základné funkcie aku nožníc na trávu.

  Hmotnosť

  Každý nástroj, ktorý sa používa v ruke by mal mať čo najnižšiu hmotnosť. Iba tak práca zbytočne nezaťažuje ruku. Hmotnosť akumulátorových nožníc na trávu dosahuje obyčajne 500 až 800 gramov.

  Niektoré manuálne nožnice môžu byť aj ťažšie. V tom prípade sú však určené najmä na strihanie trávy, v ktorej rastú aj drobné drevinaté rastliny. Tie sa s nožnicami s vyššou hmotnosťou strihajú jednoduchšie.

  Príslušenstvo

  Teleskopická tyč

  Ak sa nechcete pri strihaní trávy zbytočne zohýbať, odporúčame vám teleskopickú tyč, ktorá predstavuje praktické predĺženie nožníc. Na jej rukoväti nájdete spínač, ktorým uvediete nožnice do prevádzky.

  Nožnice na trávu 4

  Čepeľ na kríky

  Mnoho nožníc na trávu ponúka možnosť výmeny čepele. Takéto modely sa označujú 2v1 a okrem trávy s nimi upravíte i kríky. Nástavce na kríky sú súčasťou mnohých nožníc na trávu a poradia si obyčajne s konárikmi do priemeru 8 až 10 mm.

  Náhradná batéria

  Mnoho výrobcov ponúka k aku náradiu náhradné batérie, ktoré v prípade ich poruchy jednoducho vymeníte a nemusíte hneď kupovať nový výrobok. Aj v prípade nožníc na trávu je možné náhradné batérie k niektorým modelom dokúpiť. Odporúčame ich najmä v prípade drahých nožníc, ktoré plánujete používať pravidelne.

  Obal

  Obal predstavuje praktický doplnok niektorých nožníc na trávu, do ktorého nožnice jednoducho odložíte vtedy, keď ich práve nepoužívate. Obal nožnice chráni a rovnako uľahčuje ich prenášanie.

  Kde kúpiť nožnice na trávu

  Širokú ponuku nožníc na trávu nájdete na porovnávacom webe Heureka. Tu sa dozviete, ktorý obchod predáva vami zvolené záhradnícke nožnice za najlepšiu cenu. Rovnako si môžete prečítať užívateľské recenzie, ktoré vám s kúpou rozhodne pomôžu.

  Nožnice na trávu má vo svojej ponuke aj populárny internetový obchod Nay. Rovnako ich nájdete, spolu s inými pomôckami do záhrady, na stránke predajcu Lidl.

  V prípade, že nemáte záujem o nový model nožníc na trávu, môžete využiť tiež ponuku internetového bazára Bazoš. Tu si však dajte pozor, pretože kúpa z druhej ruky nemusí byť vždy výhodná.

  Najobľúbenejšie značky

  Fieldman

  Česká spoločnosť Fieldmann vyrába náradie, ktoré sa teší obľube nielen na Slovensku. Pre produkty značky je charakteristická výrazná zelená farba a pochváliť sa môžu skvelým pomerom ceny a kvality. V ponuke Fieldmann nájdete niekoľko modelov nožníc na trávu za naozaj priaznivú cenu.

  Fieldmann logo

  Makita

  Tradícia spoločnosti Makita siaha do roku 1915, kedy ju v Japonsku založil Masaburo Makita. V roku 2004 začala svoje produkty predávať aj na Slovensku. Náradie Makita poznajú po celom svete a teší sa naozaj veľkej popularite. Spojenie kvality a moderných technológií je zárukou skvelých výrobkov.

  Makita logo

  Gardena

  Ak hľadáte odborníka na náradie do záhrady, už ste ho našli. Spoločnosť Gardena vznikla v roku 1961 v Nemecku a venuje sa výhradne produktom do záhrady. V jej ponuke nájdete rozmanitý výber ručných i akumulátorových nožníc na trávu. Od roku 2007 je spoločnosť členok skupiny Husquarna Group a jej výrobky sa predávajú vo viac ako 80 krajinách sveta.

  Gardena logo

  Bosch

  Nemeckú spoločnosť Bosch určite netreba predstavovať. Jej náradie sa teší obľube po celom svete. V ponuke Bosch nájdete samozrejme aj nožnice na trávu, ktoré sa môžu pochváliť naozaj vysokou kvalitou použitých materiálov i prevedenia. Elektrické nožnice na trávu od tejto značky vám budú slúžiť dlhé roky.

  Bosch logo

  STIHL

  Spoločnosť STIHL sa preslávila výrobou motorových píl. V jej ponuke však nájdete aj iné elektrické náradie a samozrejme aj nožnice na trávu. Spoločnosť vznikla v roku 1926 v Nemecku a prvé nožnice na trávu sa pod jej menom začali predávať v sedemdesiatych rokoch. Dnes patria k najkvalitnejším, ale rovnako tiež najdrahším na trhu.

  Stihl logo

  Cenové kategórie

  Do 20 €

  V cenovej kategórii do 20 € si môžete kúpiť mechanické modely nožníc na trávu. Ich kvalita samozrejme stúpa s cenou a v sume okolo 20 € sa predávajú modely, ktorých nože sú z naozaj kvalitných materiálov. Takéto nožnice vám budú slúžiť dlhé roky.

  Od 20 do 100 €

  V tomto cenovom rozpätí sa predáva väčšina akumulátorových nožníc na trávu. So stúpajúcou cenou sa v tejto kategórii zvyšuje najmä doba prevádzky nožníc na jedno nabitie. Rovnako sa v tejto kategórii stretnete so štandardným ergonomickým prevedením rukoväte, vďaka ktorej bude práca s nožnicami naozaj pohodlná.

  Od 100 €

  Nad sumou 100 € sa predávajú nožnice vysokej kvality. V ich balení už obyčajne nájdete aj bohaté príslušenstvo. Mnohokrát je ich súčasťou i náhradná batéria. Výdrž nožníc z tejto cenovej kategórie sa pohybuje aj na hranici 2 hodín.

  Zdroje

  https://www.cleanhomezone.com/best-grass-shears/

  https://www.greenandvibrant.com/best-grass-shears

  https://noznice-na-travu.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-noznice-na-travu/

  Najpredávanejšie nožnice na trávu podľa Heureky

  Zdieľajte článok

  Ohodnoťte článok

  Celkové hodnotenie: 4.5 (10 hlasov)

  Autor článku

  Dominika Halusková
  Dominika Halusková

  Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

  Podobné články

  Diskusia u článku

  Pridať komentár

  Pridať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Pridať komentár