Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie nože nielen do kuchyne – recenzie a tipy

11. 6. 2021 Aktualizované

Nôž je nástroj, bez ktorého by náš život bol podstatne zložitejší a používame ho snáď každý deň. Ak ste sa rozhodli pre kúpu kvalitného outdoorového noža prípadne sady kuchynských nožov a nechcete vyhodiť peniaze do vzduchu, tak čítajte ďalej. V tomto článku sa dozviete všetko podstatné, čo by ste mali vedieť pri kúpe a taktiež výbere tých najlepších sad kuchynských nožov.

Najlepší celkovo

Sada vysoko kvalitných nožov pre náročných používateľov.

Najlepší pomer cena/výkon

Sada kvalitných kuchynských nožov s výborným pomerom cena/kvalita.

Najlepší lacný (do 60 €)

Kuchynská sada za priaznivú cenu od známej značky.


Najlepšie sady kuchynských nožov

Recenzia: Tescoma Azza

Tescoma Azza blok na nože so 6 nožmi Pre náročných

Počet nožov: 6 | Materiál čepele: nerezová oceľ | Materiál rukoväte: plast + oceľ | Farba rukoväte: čierna | Stojan: áno | Nožnice: nie | Možnosť umytia v umývačke: nie | Približná cena: 139 €

Klady
 • Vysoká kvalita spracovania
 • Záruka až 10 rokov
 • Vysoko kvalitná oceľ
 • Stojan z odolného plastu a ocele
Zápory
 • Stojan zaberá viac miesta
 • Vyššia cena

Sada kuchynských nožov Tescoma Azza je určená pre ľudí, ktorí si potrpia na vyššiu kvalitu. Sú vyrobené z jednoliatej nerezovej ocele. Tá zaručí ich vysokú pevnosť a dlhú životnosť. Výrobca udáva záruku až 10 rokov, takže si stojí za tvrdením, že tieto nože majú vysoký prah odolnosti a životnosti.

Sada obsahuje celkovo 6 kuchynských nožov. Medzi nimi nájdete dva univerzálne s dĺžkou čepele 9 a 13 cm. Nechýba ani nôž na zeleninu, porciovací nôž, kuchársky nôž s dĺžkou čepele 16 cm a najdlhším nožom na pečivo. Rukoväte nožov sú tvarované tak, aby krájanie bolo čo najpohodlnejšie.

Stojan, ktorý je súčasťou tejto sady pôsobí moderným a štýlovým dojmom. Je vyrobený z vysoko odolného plastu a nehrdzavejúcej oceli. Jeho rozmery sú však väčšie, preto treba počítať s tým, že vám zaberie na kuchynskej linke viac miesta. Taktiež vyššia cena môže byť jedna z nevýhod. Avšak ak zhodnotíte vysokú kvalitu spolu s veľmi dlhou záručnou dobou, tak cena je primeraná.

Recenzia: Klarstein Katana 8

Klarstein Katana 8 recenzia Zlatý stred

Počet nožov: 8 | Materiál čepele: nerezová oceľ | Materiál rukoväte: plast | Farba rukoväte: čierna a nerezová | Stojan: áno | Nožnice: áno | Približná cena: 85 €

Klady
 • Vynikajúci pomer kvality a ceny
 • 8-dielna súprava nožov
 • Štýlový stojan z masívneho dreva
 • Ocieľka na brúsenie v cene
Zápory
 • Nie je čo vytknúť

Táto sada kuchynských nožov neponúka len vysokú kvalitu ale aj zaujímavý dizajnový prvok do každej kuchyne.

Obsahuje 8 kuchynských nožov vrátane nožníc. Dizajn nožov je vkusný, prevedenie je čiernej farby s nerezovými prvkami. Zmienku si zaslúži krásny stojan z masívneho dreva, ktorý sa bude v kuchyni skvele vynímať. Nože sú vyrobené z kvalitnej nerezovej ocele a plastu. Taktiež ich ergonomický tvar zabezpečuje príjemný úchop. V sade sa nachádza aj ocieľka na ručné prebrúsenie nožov.

Súprava nožov Klarstein Katana 8 je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá kvalitnú súpravu nožov za dobrú cenu.

Recenzia: Victorinox kuchynská sada 5 ks

Victorinox kuchynská sada 5 ks nožov Lacný základ

Počet nožov: 5 | Materiál čepele: nerezová oceľ | Materiál rukoväte: polypropylén | Farba rukoväte: čierna | Stojan: nie | Nožnice: nie | Možnosť umytia v umývačke: ? | Približná cena: 60 €

Klady
 • Priaznivá cena
 • Prvotriedna švajčiarska oceľ
 • Ergonomicky tvarovaná rukoväť
Zápory
 • Bez stojanu
 • Prevedenie budí horší dojem

Obsahom tejto sady kuchynských nožov je 5 rôzných nožov. Sú balené v peknej reprezentatívnej krabici, vďaka ktorej ju môžete venovať, ako darček. Švajčiarsky výrobca týchto nožov sa preslávil švajčiarskymi vreckovými nožmi. No do svojho portfólia neskôr zaradil aj kuchynské nože ako sú tieto.

Táto sada obsahuje 5 nožov. Prvý je klasický kuchynský nôž s 8 cm dlhou čepeľou. Tej iste dĺžky je nôž na zeleninu. Tretím je nôž na krájanie paradajok s dĺžkou čepele 11 cm. A posledné dva nože majú dĺžku čepele 21 cm. Pričom jeden má vlnité ostrie určené na krájanie chrumkavého pečiva a druhý s hladkým ostrím je určený na dranžírovanie.

Materiál čepele je, tak ako u väčšiny nožov tejto cenovej kategórie, nerezová oceľ. Rukoväť je vyrobená z polypropylénu. Výrobca uvádza, že jeho povrch je protišmykový, takže pri práci s mokrými rukami by nemal byť problém. Taktiež je rukoväť ergonomicky tvarovaná, vďaka čomu by mala pekne sedieť v ruke. Za nevýhodu tejto sady môžeme považovať jej prevedenie, ktoré nebudí najlepší dojem a taktiež nie je v cene stojan.

Nože​​ pre rôzné činnosti

Obrázok Názov Typ Zhrnutie
1 Recenzia Victorinox Spartan

Victorinox Spartan

Švajčiarský nôž Základný model švajčiarskeho noža vhodný pre menej náročných ľudí. Aktuálna cena
2 Recenzia Victorinox RangerGrip 57 Hunter

Victorinox RangerGrip 57 Hunter

Švajčiarský nôž Kvalitný švajčiarsky nôž s 13 funkciami a pogumovanou rukoväťou. Aktuálna cena
3 Recenzia GERBER Remix

GERBER Remix

Vreckový nôž Jednoduchý, praktický a pevný vreckový nožík. Aktuálna cena
4 Recenzia Gerber Commuter

GERBER Commuter

Vreckový nôž Skvelý vreckový pomocník na každodenné použitie. Aktuálna cena
5 Recenzia MIKOV 130-NZn-1

MIKOV 130 Nzn 1

Rybička Legendárna rybička od známeho českého výrobcu. Aktuálna cena
6 Recenzia Mora kniv Bushcraft Survival

Morakniv Bushcraft Survival

Survival nôž Kvalitný survival nôž pre milovníkov Bushcraftu. Aktuálna cena

Najlepšie outdoorové nože podľa Heuréky

Ako vybrať nôž

Pri výbere noža to nemusí byť jednoduché, keďže na trhu je ich veľké množstvo z každého typu. Nôž by ste mali kupovať podľa toho na akú činnosť ho budete požívať. Určite nebude vhodný vyskakovací nôž do kuchyne alebo naopak kuchynský nôž na vyrezávanie dreva. Podľa toho sa v základe delia na kategóriu kuchynských nožov, do ktorých patria ďalšie typy, o ktorých si povieme v riadkoch nižšie. Ďalšie druhy môžu byť napríklad poľovnícke nože, zatváracie nože, survival nože a mnoho ďalších. Tak sa poďme pozrieť na aké vlastnosti sa pri výbere kvalitného noža treba zamerať.

Druhy kuchynských nožov

Kuchynské nože pravdepodobne patria k najpoužívanejším typom nožov vôbec. Možno ste ani netušili, že existujú nože na rezanie skoro každého typu potraviny a to od noža na ovocie až po nôž na maslo.

Univerzálne

Určite je súčasťou kuchyne každého z vás, ktorí práve teraz toto čítate. Či už potrebujete prerezať paradajku alebo natrieť chlieb, tak vo väčšine prípadov používate univerzálny kuchynský nôž. Jeho čepeľ je približne 11 až 15 cm dlhá.

Japonské

Japonsko sa preslávilo kvalitnou kováčskou prácou a to najmä veľmi populárnym mečom katana. Taktiež sú výrobcom veľmi kvalitných kuchynských nožov. Na výrobu ich čepelí používajú ušľachtilú antikorovú oceľ, ktorá sa vyznačuje vysokou tvrdosťou a životnosťou.

Na ovocie a zeleninu

Patríte k ľuďom, ktorým nie je cudzí zdravý životný štýl?  Obsahuje váš každodenný jedálniček rôzne ovocné či zeleninové šaláty? Tak určite by ste mali používať kuchynský nôž na zeleninu či ovocie. Jeho čepeľ je približne 15 až 22 cm. Pre mäkké ovocné plody sa odporúča použiť nôž so zvlneným ostrím.

Na byliny

Nôž na byliny má oproti klasickým nožom trochu netradičný kolískový tvar. Taktiež má dvojitú čepeľ.  Jeho rozmery sú približne od 15 do 20 cm pre dĺžku čepele a 10 až 15 cm pre šírku. Vďaka nemu dokážete narezať rýchlo a pohodlne nie len akékoľvek bylinky, ale aj orechy alebo čokoládu.

Na pečivo

Nože na pečivo sa vyznačujú dlhou čepeľou, ktorej dĺžka je v rozmedzí 20 až 30 cm. Taktiež ich ostrie má pílkovitý tvar, vďaka ktorému s ľahkosťou prerežete chrumkavý chlieb.

Na filetovanie

Kuchynské nože na filetovanie majú úzku čepeľ zakončenú ostrou špičkou. Môže byť dlhá 15 až 25 cm. Tento typ noža najviac oceníte pri vykosťovaní mäsa a hlavne rýb.

Ďalšie typy kuchynských nožov

Ak si radi pochutnáte na šťavnatých steakoch, tak možno viete, že na ich krájanie je taktiež špeciálny nôž. Pomocou neho môžete krájať steak bez toho, aby z neho uniklo veľa šťavy. Medzi ďalšie typy kuchynských nožov môžeme zaradiť nože na syr, na šunku prípadne kuchynský nôž na torty. V podstate, ako sme spomínali v úvode, existujú kuchynské nože takmer na každý druh potraviny.

Druhy nožov podľa použitia

Najpodstatnejšia vec pri výbere noža je to, že viete na akú činnosť ho budete používať. Medzi ďalšie delenie patria nože podľa ich využitia.

Zatvárací nôž

Zatváracie nože sú vhodné pre nosenie napríklad vo vrecku alebo ruksaku. No na ťažšiu prácu sú vhodnejšie nože s pevnou rukoväťou.

Vreckový nôž

Vreckové nože patria k najpraktickejším typom. Ich súčasťou môžu byť rôzne nástroje ako pílka, nožničky, šraubovák, vývrtka, vidlička a ďalšie. Výrobcovia dokážu do týchto nožov vložiť snáď každý základný nástroj. Sú vhodné pre domácich kutilov alebo outdoorových nadšencov.

Švajčiarsky nôž

Pojem švajčiarsky nôž je známy po celom svete. Každý si hneď vybaví malý, červený vreckový nožík s rôznymi nástrojmi. K najznámejším výrobcom týchto nožov patrí Victorinox. Ponuka švajčiarskych nožov je v súčasnosti široká. Môžete si ich vybrať podľa veľkosti alebo podľa počtu a typu nástrojov.

Multifunkčný nôž

Multifunkčné nože majú viacero čepelí, vďaka ktorým má tento typ noža mnoho využití. Okrem klasickej čepele noža v ňom môžu byť zabudované nástroje ako pílka, šraubovák, pilník a ďalšie.

Poľovnícky nôž

Poľovnícke nože známe aj pod pojmom lovecký nôž sú, tak ako to z názvu vyplýva určené pre poľovníkov. Tieto nože majú klasický tvar a sú prevažne vyrábané z prírodných materiálov. Na trhu ich nájdete v zatváracej forme alebo aj s pevnou čepeľou. Pre tie s pevnou čepeľou je vhodne používať puzdra na nože. Vďaka puzdru lovecký nôž nestratíte a jeho nosenie bude pohodlné a praktické.

Hubársky nôž

Hubársky nôž je má oproti klasickému vytvarovanú čepeľ tak, aby sa s ním ľahko manipulovalo pri čistení húb. Vo väčšine prípadov je zatvárací a nemal by chýbať v košíku žiadneho vášnivého hubára.

Rybička

Rybička patrí k legendárnym zatváracím nožom. Je vyrobený z kvalitných ušľachtilých materiálov. Čepeľ je z damaškovej ocele, ktorá je známa svojou pevnosťou a dlhou životnosťou. Zväčša sa tieto nože dávajú ako darčeky. Ich rukoväť môže byť pozlátená alebo postriebrená, no tieto exkluzívne prevedenia majú aj vysokú cenu.

Druhy nožov podľa materiálu

Rukoväte a čepele nožov sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najviac sú využívané materiál ako nerez, uhlíková oceľ alebo keramika.

Nerezové nože – nerezová oceľ je zvyčajný materiál, z ktorého sa vyrábajú nože. Zväčša ide o kuchynské nože, ktoré patria k najpoužívanejším nie len u bežných používateľov, ale aj profesionálnych kuchárov. Ich veľkou výhodou je minimálna potreba údržby.

Uhlíková oceľ – tento typ ocele je kvalitnejší ako nerezová oceľ. Čepele nožov z tejto ocele sa ľahko brúsia a sú ostrejšie. Avšak nevýhodou je, že je potrebné im venovať väčšiu starostlivosť tzn. časté brúsenie, prípadne pretrenie olejom.

Keramika – nože z keramiky sú obľúbené najmä v kuchyni. Výhodou týchto nožov je, že sú veľmi ostré a to po veľmi dlhú dobu (pár rokov). Takže s ich brúsením nemusíte mať starosť. Taktiež sú oproti oceľovým šetrnejšie k ovociu a zelenine. To tým spôsobom, že nevytvárajú pri krájaní oxidáciu vitamínov, tak ako oceľové nože. Na druhej strane ich nevýhodou je krehkosť. Preto sa neodporúča s nimi krájať tvrdé potraviny, ako napríklad kosti.

Titánová oceľ – nože z titánu sa taktiež radia k veľmi kvalitným, keďže sa vyznačujú mnohými pozitívnymi vlastnosťami. Najväčšia prednosť je dokonalá ochrana voči korózii a taktiež sú vhodné pre alergikov. Pri krájaní potravín nezanechávajú pach ocele ako je to pri ostatných nožoch.

Ďalšie materiály – ďalší veľmi obľúbený materiál je damašková oceľ. Čepele nožov z tohto typu ocele sa vyznačujú špecifickým vzorom, ktorý je vytvorený prekladaním ocele pri jej výrobe. Ich prednosťou nie je len jedinečný vzhľad, ale aj vysoká pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu.

Dĺžka čepele a ostria

Dĺžka čepele noža závisí od jeho typu. Z pravidla platí, že čím kratšia je čepeľ, tým sa viac hodí na krájanie menších a mäkších vecí. Naopak dlhé čepele sú vhodné pre krájanie pečiva, mäsa alebo rýb. Nože môžu mať niekoľko typov ostria. Základným je klasické hladké a rovné ostrie, ktoré je na bežných nožoch. Ďalším typom môže byť vlnité ostrie používané na krájanie pečiva a zúbkované ostrie.

Rukoväť

V minulosti boli rukoväte z prírodných materiálov ako paroh alebo drevo. V dnešnej modernej dobe sa na rukoväte používajú syntetické materiály ako Kraton, G10 alebo Micarta. Tieto materiály sú vysoko odolné, dobre sa držia aj s mokrými rukami a majú dlhú životnosť. Survival nože na prežitie môžu mať rukoväť upletenú paracordom, ktorý v prípade núdze môže poslúžiť na viacero účelov.

Uloženie

Správne uloženie noža vám môže predĺžiť jeho životnosť a ponechať kvalitu. V prípade kuchynských nožov je vhodné ak sa skladujú v stojane. Prípadne ak ich máte uložené v šuplíku, tak by sa ich ostrie nemalo navzájom dotýkať, pretože sa môže skôr otupiť. V prípade outdoorových nožov je určite vhodné používanie puzdra na nože.

Údržba

V rámci údržby nožov je základná činnosť jeho brúsenie. Aj tie najkvalitnejšie a najdrahšie nože sa postupom času otupia. Brúska na nože vám poslúži v tom prípade, že si chcete nože nabrúsiť sami. Druhou možnosťou je zaniesť nože do brusiarne, kde vám ich nabrúsi odborník.

Ďalším bodom údržby je čistenie nožov. Každý nôž by sa mal vyčistiť hneď po jeho použití. Väčšina výrobcov neodporúča dávať nože do umývačky riadu. Chemikálie, ktoré sa pri umývaní v umývačke používajú by ich mohli otupiť a zničiť ich kvalitatívne vlastnosti. Taktiež pri ručnom umývaní by ste mali používať mäkkú hubku.

Kde kúpiť nôž?

Ak ste sa rozhodli pre kúpu noža, tak vám určite odporúčame navštíviť portál Heureka.sk, kde nájdete širokú ponuku rôznych typov nožov. Hľadanie toho správneho vám uľahčí prehľadný filter, pomocou ktorého si dáte vyhľadať nôž presne podľa vašich predstáv.

Kuchynské nože nájdete aj v obchode Lidl. Taktiež známy eshop Tescoma ponúka rôzne typy nožov a taktiež príslušenstvo, ako je napríklad brúska na nože. Na inzertnom portáli Bazos.sk nájdete inzeráty, v ktorých ponúkajú predajcovia nie len používané ale aj nové nože.

Najobľúbenejšie značky nožov

Medzi najobľúbenejšie značky nožov patria:

Opinel

Francúzska značka Opinel sa venuje výrobe nožov už vyše 120 rokov. V ich portfóliu nájdete takmer všetky najpoužívanejšie typy nožov, ako napríklad zatváracie nože, poľovnícke nože či kuchárske nože. Na výrobu čepele používajú nerezovú oceľ zo Švédska. Zatváracie nože tejto značky majú vlastný a unikátny systém Virobloc. Na výrobu rukovätí týchto nožov používa výrobca bukové, dubové, olivové alebo orechové drevo.
Logo opinelVictorinox

Švajčiarske nože Victorinox sú známe po celom svete. Tieto nože majú aj označenie Swiss Army Knife. Vďaka ich širokému výberu nástrojov majú viacnásobné využitie. Otvárač na konzervy, ktorý je súčasťou tohto noža patrí k najlepším na svete. Dokážete ním otvoriť konzervu jednoducho, bez použitia veľkej sily a konzerva bude mať rovné záhyby.
Victorinox logoMorakniv

Nože švédskej značky Morakniv sú známe priaznivou cenou a výbornou kvalitou. Činnosť tejto značky začala už v 19. storočí. Do ich portfólia patria pracovné a outdoorové nože. Výrobca používa na výrobu týchto nožov nerezovú, uhlíkovú prípadne laminovanú oceľ. Vďaka ich ergonómii výborne sadnú do ruky a ich používanie je bezproblémové.
Morakniv logoMikov

Tradičná československá značka Mikov má široké portfólio nožov, medzi ktoré patria poľovnícke nože, zatváracie nože a mnoho ďalších. No najznámejším nožom tejto značky je tzv. „Rybička“. Tento legendárny nôž sa vyrába už vyše sto rokov. Je vyrobený z kvalitnej ocele. Niektoré exkluzívne modely majú pozlátenú alebo postriebrenú rukoväť.
Mikov logoCeny nožov

Cenové rozpätie nožov je naozaj pestré. Najlacnejšie modely začínajú na cene 0,50 €. Tieto nože sú vyrobené z lacných materiálov, ako je plast alebo menej kvalitná oceľ. Najdrahšie nože sú cenovo menej dostupné keďže niektoré modely začínajú na cene 2 000 €. Zberateľské nože môžu mať hodnotu až v desiatkach tisícoch eur. My sme pre vás zostavili tieto orientačné cenové kategórie:

Cena do 20 €

Najnižšia cenová kategória obsahuje všetky typy nožov. Čepele týchto nožov sú zväčša vyrobené z nerezovej ocele a ich rukoväte sú z plastu. Nájdete tu aj švajčiarsky nôž Victorinox, avšak len základný model. Pri kúpe noža s cenou do 20 € nerátajte s materiálmi ako damašková oceľ alebo titán.

Cena od 20 do 100 €

V tomto cenovom rozpätí nájdete zatváracie nože aj s pevnou čepeľou. Materiály nožov môžu byť nerezová oceľ, plast alebo drevo. S cenou približujúcou sa k 100 € dokážete kúpiť aj nôž s damaškovou oceľou. Taktiež v tejto cenovej kategórii môžete nájsť pomerne kvalitné sady nožov.

Cena nad 100 €

Pri kúpe noža s cenou nad 100 € už môžete očakávať vysokú kvalitu. Nájdete tu všetky typy materiálov vrátane najkvalitnejšej nerezovej ocele alebo titánu.

Najlepšie kuchynské nože podľa Heureky


Zdroje:
https://noze.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-noz/
https://kuchynske-noze.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-kuchynsky-noz/
https://sharpedgeshop.com/blogs/learn/how-to-choose-a-kitchen-knife

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (5 hlasov)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár