Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie fotobanky roku 2024 – Porovnanie a recenzie

14. 3. 2023 Aktualizované

Fotobanky sú obrovskými zásobárňami fotografií a ďalších médií, medzi ktorými sa dá nájsť profi fotografie, amatérske fotky, obrázky zadarmo, videá a hudba. V tomto článku vám chceme priblížiť najlepšie fotobanky roku a ukázať ich silnejšie aj slabšie stránky.

Najlepšia fotobanka

Bezkonkurenčne najlepšia fotobanka poskytujúca veľké množstvo fotiek, videí aj hudby.

Lacnejšia alternatíva

Lacnejšia a veľmi populárna fotobanka s dostatočne veľkou databázou fotiek, videí aj hudby.

Najlepšia zdarma

Aj zadarmo môžete nájsť mnoho kvalitných fotografií a videí pre použitie u vás.

Porovnanie  – najlepšie fotobanky

Shutterstock Depositphotos Pixabay iStock Adobe Stock Pexels Unsplash
Shutterstock logo Depositphotos logo Pixabay logo iStock logo Adobe Stock logo Pexels logo Unsplash logo
Najlepšia cena – najmenší balíček obrázkov za mesiac 29 €/10 obrázkov 36 €/25 obrázkov zadarmo 29 €/10 obrázkov 29,99 €/10 obrázkov€ zadarmo zadarmo
Cena najvýhodnejšej tarify (mesačne) 159 € 199 € zadarmo 134 € 159,99 € zadarmo zadarmo
Počet obrázkov v najvýhodnejšej tarife (mesačne) 750 750 neobmedzene 750 750 neobmedzene neobmedzene
Cena 1 obrázka v najvýhodnejšej tarife 0,21 € 0,27 € zadarmo 0,18 € 0,21 € zadarmo zadarmo
Celkový počet obrázkov vo fotobanke viac ako 424 miliónov viac ako 234 miliónov cca 2 milióny viac ako 140 miliónov viac ako 200 miliónov cca 1 milión cca 3 milióny
Nákup iba 1 obrázka × × ×
Skúšobné sťahovanie zadarmo ✔ – nutná registrácia ×
Sťahovanie obrázkov bez registrácie × × × ×
Štandardná licencia
Rozšírená licencia
Editor obrázkov × × × ×
Vektory × ×
3D modely × × × × ×
Videá
Hudba × ×
Šablóny × × × ×
Lokalizácia v slovenskom jazyku × × × × ×
Lokalizácia v českom jazyku ×
Mobilná aplikácia Android
Mobilná aplikácia iOS
Zákaznícka podpora
Spôsob e-mail, telefón, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, nápoveda e-mail, nápoveda e-mail, nápoveda e-mail, nápoveda e-mail, nápoveda
Vyskúšať
zadarmo
Vyskúšať
zadarmo
Vyskúšať
zadarmo
Vyskúšať
zadarmo
Vyskúšať
zadarmo
Vyskúšať
zadarmo
Vyskúšať
zadarmo

Recenzia: Shutterstock – nejlepší fotobanka roku

Najlepšie fotobanky shutterstock

Klady
 • Najlepšia fotobanka na internete
 • Obrovská databáza fotiek, videí a hudby
 • Množstvo rozličných kategórií
 • Editor fotografií k dispozícii
 • Mobilná aplikácia pre Android a iOS
 • Česká lokalizácia
Zápory
 • Nemožnosť kúpy iba jednej fotografie
 • Vyššia cena

Shutterstock je považovaný za najlepšiu fotobanku na svete. Obrovskej obľúbenosti sa teší nielen u tunajších používateľov, ale celosvetovo. Zaplatením si tejto fotobanky získate k dispozícii obrovskú databázu najrôznejších fotografií. Máte tu hneď niekoľko kategórií. Nájdete tu zvieratá, umenie, pamiatky, financie, celebrity, jedlo, priemysel, šport a nechýba ani retro. Okrem klasických obrázkov si môžete stiahnuť aj vektory, rôzne typy videí a dokonca aj hudbu v rôznej kvalite. Shutterstock ponúka aj obrázky na stiahnutie zdarma (tzv. free obrázky), tých tu nájdete rádovo v miliónoch.

Z používateľskej perspektívy oceňujeme jednoduché a rýchle vyhľadávanie. Skvele tu funguje aj hľadanie podľa fotografií, teda hľadanie podobných obrázkov. Shutterstock na svojich stránkach ponúka aj vlastný editor. Ten ocenia používatelia, ktorí radi upravujú fotografie podľa seba a dodávajú im tak na unikátnosti. Pre šikovnejšiu prácu s fotobankou si môžete do prehliadača stiahnuť aj niekoľko šikovných doplnkov, ktoré vám poskytnú možnosti úpravy fotografií a obrázkov.

Ak vám nestačí foto banka free, ktorú Shutterstock ponúka, môžete si vybrať hneď z niekoľkých metód platenia. Najčastejšie používatelia siahajú po balíčku 750 snímok za mesiac. Jedna snímka vás v takomto prípade vyjde na približne 0,21 eur. Dajú sa kúpiť aj menšie balíčky, no jednotlivé obrázky by vás potom stáli oveľa viac. Aj keď je cena za využívanie tejto fotobanky oproti konkurencii vyššia, ponúka oveľa väčšiu databázu a ďalšie služby. Služby Shutterstocku si môže záujemca vyskúšať aj zadarmo. Je to dobrý krok, ak si nie ste úplne istí, či chcete do tejto fotobanky investovať, alebo jednoducho chcete mať pred investíciou trošku lepšiu predstavu o tom, čo vlastne ponúka.

Vedeli ste, že na Shutterstocku si môžete aj zarobiť? Stačí vám trochu fotografického cítenia a môžete sa pokúsiť svoje fotky predať. Vaše výtvory však musia byť dostatočnej kvality, inak vás stránka odmietne, čím si stráži vlastnú kvalitu a úroveň. Výhodou tejto fotobanky je aj lokalizácia v českom jazyku.

Shutterstock je bezpochyby najlepšou fotobankou na webe, ktorá za posledné roky neustále zlepšuje svoje služby. Používateľom prináša fotky na profesionálnej úrovni, skvelé videá a taktiež aj hudobné súbory. Predstavuje tak ultimátne miesto pre všetky vaše fotografické potreby. Navyše ponúka aj užitočnú aplikáciu, ktorú si môžete stiahnuť do vášho Androidu alebo iOSu.

Recenzia: Depositphotos – fotobanka s veľkou databázou za dobrú cenu

fotobanky

Klady
 • Veľmi populárna fotobanka
 • Milióny fotografií a veľké množstvo videí
 • Viacero kategórií
 • Appka pre Android a iOS
 • Lacnejšia než Shutterstock
 • Lokalizácia v českom jazyku
Zápory
 • Nedá sa kúpiť len jedna fotografia

Depositphotos sa právom zaraďuje medzi najlepšie fotobanky na webe. Aktuálne ponúka takmer 250 miliónov súborov, medzi ktorými je obrovské množstvo fotografií a videí. Databáza obrázkov sa neustále rozrastá a nájdete v nej veľa rôznych kategórií. Príkladom sú deti, peniaze/podnikanie, ročné obdobia, kreativita, mestá atď. Ide o zaujímavé kategórie, v ktorých určite nájdete všetko, čo potrebujete.

Databáza Depositphotos síce neponúka tak ohromné množstvo obrázkov ako konkurenčný Shutterstock, no pre bežného používateľa bude výber dostatočný. Nechýbajú tu ani obrázky zadarmo na stiahnutie. Ponuka je rozšírená aj o hudbu a zvukové efekty, na jednom mieste tak nájdete všetko napríklad na oživenie blogu či redizajn webu. Depositphotos odpovedá na požiadavky svojich užívateľov aj rôznymi službami. Dokážete editovať foto, odstrániť pozadie z fotografie či videa, využiť niektorú z pripravených šablón sociálnych sietí, či dokonca si navrhnúť logo.

Ako sme už spomenuli vyššie, foto banka ponúka aj fotografie zadarmo. Oveľa väčšiu ponuku ale nájdete v platenej databanke. Depositphotosje možné zaplatiť viacerými spôsobmi. Tie sa odlišujú svojím časovým obmedzením a množstvom dostupných fotografií. Pre lepšiu predstavu, za 100 stiahnutí za rok zaplatíte takmer 300 eur. Ak ste menej náročným používateľom, potom si vystačíte s mesačným limitom 25 fotiek na stiahnutie, čo vás vyjde na 36 eur za mesiac. Samozrejme ponúk je oveľa viac a nie je preto problém nájsť si nejakú presne pre vaše potreby.

Depositphotos ponúka aj možnosť vykupovania fotografií. Ak ste fotograf, môžete svoje fotky ponúknuť stránke na predaj. Tá ich najprv posúdi a potom ich môže aj schváliť. Dostať sa medzi pravidelných predajcov snímok pre Depositphotos nie je vôbec jednoduché. Stránka má totiž prísne kritériá na kvalitu obrázkov, čo je však pre bežných používateľov skvelou správou. Výhodou tejto fotobanky je tiež lokalizácia v českom jazyku, ktorú ocenia predovšetkým používatelia, ktorí si s angličtinou veľmi nerozumejú.

Aby sme to zhrnuli, Depositphotos je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá databanku za dobrú cenu s veľkým množstvom ponúkaných fotografií. Okrem toho pozitívne vnímame aj prítomnosť aplikácie kompatibilnej s Androidom aj operačným systémom iOS.

Recenzia: Pixabay – najobľúbenejšia fotobanka zadarmo

fotobanky

Klady
 • Najlepšia fotobanka zadarmo
 • Obrázky a videá sú bez autorských práv
 • Má aj aplikáciu na Android a iOS
Zápory
 • Menšia databáza fotografií
 • Bez editora obrázkov

Pixabay je tou správnou voľbou, ak potrebujete obrázky a fotografie zadarmo. Táto free foto banka ponúka fotografie a videá bez autorských práv. Všetok obsah je licencovaný samotnou fotobankou Pixabay. Všetky fotky z tejto free fotobanky tak môžete využívať na svoje účely nezávisle od toho, či ide o osobné účely alebo komerčné. Aby bola prevádzka free fotobanky vôbec možná, databanka obrázkov obsahuje aj snímky z fotobanky Shutterstock.

Free fotobanka Pixabay má v ponuke takmer 2 milióny obrázkov zdarma. Tento počet síce nie je nijako závratný v porovnaní s konkurenciou, no mnohých používateľom postačí. Okrem bežných obrázkov tu nájdete aj vektory, krátke videá, hudbu a zvukové efekty, dokonca aj GIF súbory. Pri výbere toho správneho obrázku alebo videa vám môže pomôcť aj hodnotenie fotiek. Zaujímavá je aj možnosť zobrazenia najčastejšie používaných fotoaparátov užívateľov. Ak zvažujete kúpu nového foťáku, môžete si tu pozrieť, ako fotí.

Stránke nechýba rýchle vyhľadávanie s pokročilým filtrom. Názvy hľadaných obrázkov môžete pokojne zadávať aj v slovenčine. Pixabay má totiž aj slovenskú lokalizáciu. Databáza fotiek je rozčlenená do rôznych kategórií. Patria medzi nich napríklad stavby, cestovanie, krása, počítače, šport alebo zvieratá. Pred stiahnutím si môžete pri každom obrázku navoliť aj požadovanú kvalitu. Pomocou registrácie zdarma bude vaše vyhľadávanie obrázkov a celkové používanie fotobanky efektívnejšie.

Rovnako ako aj ostatné fotobanky, Pixabay naberá do svojej databázy stále nové fotografie. Je to príležitosť pre zverejnenie aj vašich snímok, ak radi fotíte. Pred ich prijatím však musia prejsť schvaľovacím procesom. V porovnaní s prémiovými plateným fotobankami sú ale administrátori Pixabay voči kvalite fotiek zhovievavejší.

Pixabay je určite jednou z najlepších fotobankiek zadarmo. Aj keď je databáza obmedzenejšia, ponúka dostatok fotiek pre potreby bežných užívateľov. Zabudnúť nesmieme ani na fakt, že táto fotobanka disponuje aplikáciou bežiacou na Androide aj iOSe.

Recenzia: iStock – fotobanka s množstvom lukratívnych obrázkov

Logo iSock - fotobanky

Klady
 • Množstvo obrázkov s umeleckou hodnotou
 • Dostupný editor obrázkov
 • Kreditový systém platieb
 • Česká lokalizácia
 • Možnosť 10 skúšobných obrázkov zadarmo
Zápory
 • Slabšia zákaznícka podpora

V našom výbere najlepších fotobaniek nesmie chýbať fotobanka iStock. Ide o ďalšiu platenú fotobanku, ktorú uprednostňuje množstvo užívateľov po celom svete. iStock patrí do skupiny troch vizuálnych expertov (gettyimages, iStock, Unsplash). Ponúkajú o niečo menej fotiek ako konkurenčný poskytovatelia, zato vo veľmi vysokej kvalite.

Medzi 140 miliónmi snímok nájdete obrázok pre každú príležitosť. Cenovo dostupné fotografie v profesionálnej kvalite hľadajte v kolekcii Essentials. Ak je pre vás dôležitejšia kvalita a hľadáte prvotriedne umelecké snímky, kolekcia Signature je tá pravá pre vás. Tu však počítajte s vyššími cenami za obrázky.

iStock ako jedna z mála umožňuje nákup obrázkov na kredity. Ich kreditový systém je veľmi jednoduchý. Každý súbor, či už ide o fotografiu alebo video, je ocenený kreditmi. Môžete si vybrať z niekoľkých kreditných balíčkov, napríklad balíček 24 kreditov, ktoré môžete použiť na 24 obrázkov alebo 4 videá či na kombináciu oboch formátov, vás vyjde na 160 €. Výhodou kreditného systému je, že si môžete stiahnuť aj 1 obrázok.

Z predplatných balíčkov sú k dispozícií 3. Odlišujú sa možnosťami sťahovania. Základný balíček Basic vám umožní sťahovať iba obrázky, zatiaľ čo balíček Premium + Video ukrýva v sebe obrázky, videá aj hudobné skladby. Mesačné plány ponúkajú rôzne objemy od 10 do 250 snímok za mesiac. Vďaka ročným plánom získate ešte lepšiu cenu.

Vyhľadávanie je intuitívne. Ak máte jasno v tom, čo chcete, obrázok ľahko vyhľadáte zadaním kľúčového slova do vyhľadávača. K dispozícii je detailný filter. Filtrovať môžete podľa kolekcie, typu licencie, ľudí, kompozície a dokonca aj na základe farebného grafu, ktorý zobrazuje obrázky relevantné pre ľubovoľnú farbu.

Ak ste si nie istí, či iStock je to pravé orechové pre vás, určite vás poteší možnosť zadarmo si fotobanku vyskúšať. Máte 1 mesiac na to, aby ste si bezplatne stiahli 10 obrázkov z kolekcie Essentials, pričom od služby môžete počas tých 30 dní kedykoľvek odstúpiť. Ak budete pokračovať v predplatnom, táto skúšobná doba vám ušetrí mesačnú platbu. Nechýba ani editor obrázkov.

Jediné, čo užívatelia tejto fotobanke vytýkajú, je pomalá odozva na dotazy. Hoci je to aj česká lokalizácia, chýba live chat. Zákaznícka podpora funguje jedine cez kontaktný formulár.

Recenzia: Adobe Stock – najlepšia fotobanka pre grafické programy

Logo fotobanka AdobeStock

Klady
 • Prepojenie s grafickým softvérom Creative Cloud
 • Predplatné alebo kreditový systém
 • 10 obrázkov na skúšku zadarmo
 • Vac ako 200 miliónmi obrázkov
 • Možnosť prispievať obrázkami
Zápory
 • Zákaznícka podpora najmä v angličtine

Značka Adobe sa valí na nás z každej strany. Okrem office programov a grafických editorov otvorili svetu fotobanku, kde sa môžeme „prehrabávať“ medzi viac ako 200 miliónmi obrázkov. Aj keď iné fotobanky majú k dispozícií oveľa viac obrázkov, aj v Adobe Stock je výber pestrý. Fotobanka má prísne schvaľovacie procesy a do svojej databázy pustí len fotky, ktoré sú ostré a majú vysoké rozlíšenie. Preto, ak hľadáte skutočne kvalitné snímky pre vaše projekty, spoznajte svojho nového spoločníka v biznise.

Adobe Stock sa prispôsobuje užívateľom platformy Creative Cloud za účelom čo najviac im ich prácu zjednodušiť. Je implementovaná priamo do softvéru, takto môžete vyhľadávať snímky bez nutnosti opustiť aplikáciu. Adobe Stock úzko spolupracuje s Photoshop CC, Illustrator CC atď. Ak pracujete v Cloud Creative môžete navyše získať zľavu na predplatnom. Samozrejme, vlastníctvo softvéru CC nie je podmienkou pre sťahovanie obrázkov z Adobe Stock.

Čo sa týka ceny, fotobanka Adobe Stock celkom konkuruje ostatným hráčom na trhu. K dispozícii sú predplatné balíčky aj kreditový systém. Najmenší balíček predplatného zahŕňa 10 súborov za 29,99 €, a hoci ide o ročný plán, platba sa vykonáva mesačne. Sťahovať môžete fotky vo vysokom rozlíšení, vektory, ilustrácie, šablóny, 3D súbory aj hudobné skladby. Prémiové položky medzi ne nepatria. 750 súborov vás vyjde na 159,99 €, v prepočte to vychádza na jeden obrázok cca 0,21 €. V rámci kreditového systému získate za istú sumu istý počet kreditov, ktoré môžete minúť kedykoľvek v priebehu roka na zakúpenie rôznych mediálnych formátov. Aj tu môžete počítať so skúšobnou verziu na jeden mesiac s 10 obrázkami zadarmo.

Máte fotografie, s ktorými by ste sa chceli podeliť? Adobe Stock vám ponúka možnosť zaregistrovať sa ako prispievajúci umelec. Ak ste bezvýhradným majiteľom fotiek, videí či vektorov, môžete ich začať nahrávať bez vstupného poplatku, pričom aj po nahratí budete mať svoje diela naďalej pod kontrolou.

Recenzia: Pexels – bezplatné fotky a videá od vlastných prispievateľov

Logo Pexels - fotobanky

Klady
 • Množstvo bezplatných fotografií
 • Bezplatné videá z rôznych oblastí
 • Slovenská lokalizácia
 • S registráciou získate výhody navyše
Zápory
 • Chýbajú vektory, zvukové súbory aj hudba
 • Nápoveda a podpora v angličtine
 • Menej súborov k dispozícii

Ak nechcete, aby vaša grafika vyzerala lacno, no zároveň nemáte rozpočet na služby profesionála či drahé fotobanky, skamaráťte sa s Pexels. Pexels je bezplatná knižnica fotografií a videí, ktorá pomáha kreatívnym ľuďom oživiť ich projekty a dizajny. Od malých firiem, neziskové organizácie, marketérov až po dizajnérov, milióny ľudí na celom svete vedia, že to, čo potrebujú, nájdu na stránke pexels.com.

Free fotobanka Pexels na svojich stránkach zgrupuje najmä fotky od ich vlastných prispievateľov. Umelecké zábery tu sotva nájdete, no aj napriek tomu môžete počítať s vysokou kvalitou obrázkov. Snímky pochádzajú tiež z iných webov s bezplatnými fotkami. Medzi prispievateľmi do fotobanky ľahko nájdete tých najlepších. Slúži na to rebríček prispievateľov podľa počtu zobrazení  ich fotiek za celý čas alebo za 30 dní. Fotografie sú zaradené do niekoľkých kategórií, teda stačí si kliknúť na oblasť, ktorá vás zaujíma. Možno vám pomôže funkcia populárne vyhľadávanie, ktorá sleduje najčastejšie požiadavky užívateľov. Okrem fotografií tu nájdete aj kopu bezplatných videí. To je tak všetko. Chýbajú vektory, 3D grafika, márne by ste tu hľadali zvukové súbory a hudbu.

Používanie a sťahovanie je skutočne zadarmo, avšak registrácia vám prinesie niekoľko výhod. Okrem iného môžete prispieť vlastnými fotografiami a videami. Je tu dostupná aj slovenská lokalizácia, čo uľahčuje orientáciu na stránke. Ako mínus vidíme slabú zákaznícku podporu. Nápoveda je v angličtine, po anglicky píšte do kontaktného formulára a v angličtine aj dostanete odpoveď. Pexels nájdete ako aplikáciu pre Andorid aj iOS. Potrebujete stiahnuť fotku? S Pexels kedykoľvek a kdekoľvek.

Recenzia: Unsplash – až 3 milióny obrázkov

Logo Unsplash - fotobanky

Klady
 • Viac ako 3 milióny fotografií
 • Jednoduché rozhranie a sťahovanie
 • Unsplash+ za férové predplatné
 • Prehľadné rozdelenie do jednotlivých kategórií
Zápory
 • Nutná znalosť angličtiny
 • Iba fotografie a videá

Hoci existuje oveľa viac fotobaniek, ako sme zaradili do nášho porovnávania, predstavíme vám poslednú, ktorá sa teší veľkej obľube. Bezplatná fotobanka Unsplash je určená najmä anglicky hovoriacim, resp. čítajúcim 😊 užívateľom. Lokalizáciu v slovenskom či českom jazyku ani nehľadajte.

Unsplash je postavená na fotografiách od prispievateľov spomedzi nás, žiadne umelecké diela a kolekcie. Takmer 300 000 fotografov dennodenne prispieva svojimi kúskami, knižnica súborov sa rozšírila na viac ako 3 milióny snímok. Týmto Unsplash vyniká medzi ostatnými poskytovateľmi bezplatných fotografií. Unsplash má veľmi prívetivé užívateľské prostredie, ktorému bol navyše pridelený veľmi pekný a moderný dizajn.

Popri bezplatnej knižnici Unsplash ponúka aj vyššiu triedu Unsplash+ za predplatné. Predplatné Unsplash+ poskytuje užívateľom prístup k plnému bezplatnému obsahu, ktorý je dostupný na komerčné použitie. Okrem toho získate prístup k neustále rastúcej knižnici prémiových vizuálov, ktoré nie sú dostupné pre bezplatných užívateľov. Predplatné je férové, 4 € za mesiac pri ročnom predplatnom.

Orientáciu na stránke uľahčuje veľmi praktické a zrozumiteľné sortovanie fotografií do jednotlivých kategórií, ktoré na vás čaká hneď na hlavnej stránke fotobanky. Sťahovanie je potom umožnené bez „captcha“ overenia a bez nutnosti spomenúť autora fotografie na vašej stránke alebo blogu.

Unsplash je fotobanka, ktorá svoje služby postavila na fotografiách a 3D snímkach. Chýbajú tu videá, hudobné stopy či GIF súbory.

Čo je to fotobanka?

Fotobanka je databáza rôznych obrázkov, fotografií, videí a niekedy aj zvukových súborov.

Každý text na internete aj mimo neho by mal ideálne zdobiť nejaký obrázok, ktorý urobí daný text zaujímavejším a živším. Používanie fotografií z internetu má ale svoje obmedzenie v podobe autorských práv. Ak by ste na svojich stránkach využívali hocijaký obrázok z internetu, hrozila by vám nepríjemná pokuta.

Aby ste tomu predišli, môžete využiť služby fotobanky. Práve tu totiž nájdete obrázky na stiahnutie, ktoré potom môžete používať na svoje potreby. Niekedy sa nepotrebujete ani zaregistrovať a stiahnuť si fotky môžete okamžite zadarmo. Inokedy je zase nutné vyplniť niekoľko základných údajov a za fotografie aj náležite zaplatiť.

fotobanky

Fotobanky zadarmo

Free fotobanka, teda fotobanka zadarmo, alebo tiež voľné fotobanky, svojim používateľom ponúkajú fotografie zadarmo. Najväčšou výhodou je samozrejme fakt, že za nich nemusíte platiť. Obrázky sa dajú stiahnuť úplne zdarma, čo je veľmi príjemné. Fotobanky zdarma sú tu najmä pre takých používateľov, ktorí potrebujú len pár fotiek čas od času.

Ich najväčšou nevýhodou je totiž obmedzenosť fotografií, ktoré ponúkajú. Free obrázkov jednoducho nie je tak veľa, ako tých, za ktoré sa platí. Celkom frekventovane sa vám môže stať, že ani nenájdete obrázok pre svoje potreby. Pri používaní free fotobánk tak budete musieť dosť veľa improvizovať a vyberať si len z ohraničeného počtu obrázkov. Kým nenáročným používateľom môže byť takéto obmedzenie ľahostajné, pre náročných tvorcov obsahu predstavuje veľký problém. Pre takýchto náročnejších používateľov sú vhodné platené fotobanky.

Platené fotobanky

Ak ste sa rozhodli do fotografií a obrázkov zainvestovať, odmenou vám bude množstvo výhod. Platené databanky obrázkov vám totiž poskytnú takmer nekonečné množstvo fotografií a právom sa označujú za najlepšie fotobanky. Ich počet sa u niektorých lepších prémiových fotobánk pohybuje v desiatkach miliónov. Platená foto banka vám tak poskytuje špičkové obrázky na akúkoľvek tému, ktoré by ste inak nenašli. Zároveň sa môžete tešiť aj z kvalitnej užívateľskej podpory a servisu. Prepracovanejšie býva aj vyhľadávanie obrázkov. K dispozícii máte rôzne nastavenia filtrov podľa detailných špecifikácií. Platené fotobanky vám jednoducho budú uľahčovať vašu prácu. Určite oceníte aj hľadanie podobných obrázkov k nejakému, ktorý už máte. V celku ponúkajú prémiové fotobanky lepší a efektívnejší používateľský zážitok.

Ceny platených fotobánk

Platené fotobanky majú pre svojich zákazníkov stanovené určité balíčky. Existuje niekoľko spôsobov, ako si fotografie kúpiť. Najekonomickejším spôsobom je predplatné, ktoré vychádza v prepočte na jeden obrázok najlacnejšie. Ďalším variantom je kúpa kreditu, ktorý míňate za sťahovanie fotiek. Poslednou možnosťou je samostatná platba za jednotlivé fotografie. Túto možnosť odporúčame iba pre používateľov, ktorí potrebujú len pár dopredu určených fotografií a obrázkov.

Ceny tých najlepších fotobánkna trhu sa veľmi nelíšia. Samozrejme, existujú tu nejaké rozdiely. Pred tým, než urobíte finálne rozhodnutie a zainvestujete do fotobanky vám odporúčame si prezrieť aj kvalitu a ponuku fotografií. Fotobanky, ktoré nájdete vyššie medzi našimi odporúčaniami patria medzi to najlepšie, čo sa dá na webe nájsť. Určite neurobíte chybu, keď budete niektorú z nich používať.

Pre lepšiu predstavu uvádzame nasledujúcu tabuľku, v ktorej sú uvedené podrobnejšie informácie o cene:

Shutteerstock Depositphotos Pixabay
Počet fotografií 300 miliónov 149 miliónov 1,9 miliónov
Približná cena za mesiac 750 fotiek / 250 € 750 fotiek /  250 € obrázky zdarma
Nákup kreditu áno áno
Samostatný nákup obrázkov nie nie

Licencia

Je potrebné si uvedomiť, že databanka fotiek môže podliehať určitým pravidlám. Najčastejšie sa stretnete s dvoma typmi licencií: Royalty-free (RF) a Rights Managed (RM). Nižšie si vysvetlíme, čo tieto názvy znamenajú. Určite si nájdite čas na prečítanie a pochopenie nasledujúceho textu. Vysvetlí vám totiž pravidlá používania takýchto fotiek.

Royalty-free licencia

Táto licencia patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce. Jednorazovou investíciou do fotografie získate práva na opakované použitie. Nie ste nijako limitovaný ani ich umiestnením. Takéto fotky môžete potom používať na internete alebo aj do reklám. Fotografie s licenciou Royalty-free nepodliehajú ani časovému limitu použitia. Bez problémov ich tak môžete používať dlhé roky.

Chybičkou krásy licencie Royalty-free je skutočnosť, že zakúpené obrázky môže na rovnaké účely použiť aj hocikto ďalší. S takouto databankou fotiek je preto potrebné zaobchádzať opatrne. Takéto fotky totiž môžu vyznieť tuctovým dojmom, keď ich používa priveľa ľudí. Ak chcete použiť fotografie na drahú firemnú kampaň a vyhnúť sa situácii, že ich bude používať aj niekto ďalší, je lepšie zaobstarať si obsah chránený licenciou Rights Managed.

Rights  Managed (RM) licencia

Licencia Rights Managed je oproti Royalty-free omnoho viac limitovaná. Stiahnutím fotky sa zaväzujete k jej konkrétnemu použitiu. To je špecifikované nielen miestom a spôsobom využitia, ale aj dĺžkou použitia. Tieto podmienky sa líšia v závislosti od konkrétnej fotobanky. Hoci tieto obmedzenia môžu pôsobiť takmer až nevýhodne, sú tou najlepšou voľbou pre firemné a komerčné využitie.

Predaj fotiek pre fotobanky

Ak ste vášnivým fotografom a radi by ste sa so svojimi výtvormi podelili aj so zvyškom sveta, môže byť pre vás zaujímavé predávanie fotografií fotobankám. Väčšina súčasných fotobánk totiž od svojich užívateľov fotografie vykupuje za reálne peniaze. Následne potom tieto snímky predáva ostatným používateľom. Keď sa vaša fotografia teší úspechu a predáva sa, časť ziskov pôjde vám a časť si ponechá fotobanka.

Fotografovanie a fotobanky

Znie to lákavo, však? Predaj fotiek ale nie je vôbec ľahký. Hoci to môže na prvý pohľad javiť ako rýchly a jednoduchý zárobok cez internet, opak je bližšie k pravde. Aby ste vôbec snímku predali, musíte absolvovať niekoľko krokov. Samozrejme sa musíte snažiť o čo najvyššiu kvalitu snímky. Inak nemáte šancu dosiahnuť, aby fotobanka schválila vašu prácu a mala o ňu záujem.

Určite sa však nenechajte odradiť. Ak máte fotografovanie radi, potom si môžete touto cestou celkom slušne zarobiť. Zo začiatku nečakajte viac, ako pár eur mesačne. Ak ale na sa sebe budete pracovať, môže sa váš príjem vyšplhať do veľmi pekných čísiel. To sa však dá len za predpokladu vysokej kvality fotiek a aj ich veľkého počtu. Určite nejde o rýchle peniaze, ale skôr o dlhoročné úsilie a prácu.

Pamätajte na to, že foto banky nevykupujú len obrázky a fotografie, ale aj videá a rôzne vektory. Predať sa tu preto dajú aj tieto typy súborov.

Našou záverečnou radou je zaobstarať si kvalitný digitálny foťák. Iba s naozajstnou kvalitou totiž máte šancu uspieť v krutej konkurencii fotografov predávajúcich svoju prácu fotobankám. Vašim cieľom bude zaobstarať si fotoaparát s dostatočným rozlíšením (v Mpx), ktorý vám umožní snímať fotografie v dostatočne vysokej kvalite.

Najpredávanějšie digitálne fotoaparáty

Zdroje:

https://pixabay.com/sk/
https://www.shutterstock.com/
https://cz.depositphotos.com/
https://blog.snappa.com/free-stock-photos/

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 1.9 (11 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár