Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie fotobanky roku 2022 – Porovnanie a recenzie

Dátum 6.8.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Fotobanky sú obrovskými zásobárňami fotografií a ďalších médií, medzi ktorými sa dá nájsť profi fotografie, amatérske fotky, obrázky zadarmo, videá a hudba. V tomto článku vám chceme priblížiť najlepšie fotobanky roku 2020 a ukázať ich silnejšie aj slabšie stránky.

Najlepšia fotobanka

Bezkonkurenčne najlepšia fotobanka na trhu poskytujúca veľké množstvo fotiek, videí aj hudby.

Lacnejšia alternatíva

Lacnejšia a veľmi populárna fotobanka s dostatočne veľkou databázou.

Najlepšia zdarma

Aj zadarmo môžete nájsť mnoho kvalitných fotografií a videí.

Najlepšie fotobanky

Obrázok Názov Zhrnutie Približná cena
1 Najlepšie fotobanky shutterstock Shutterstock Najlepšia a najväčšia fotobanka na trhu s obrovským množstvom fotiek, videí a hudby. Vyskúšať zdarma
2 Depositphotos Fotobanka z nižšiu cenu, ktorá poskytuje solídnu databázu fotiek. Vyskúšať zdarma
3 Pixabay Najlepšia a najobľúbenejšia fotobanka úplne zdarma. Vyskúšať zdarma

Recenzia: Shutterstock – nejlepší fotobanka roku

Najlepšie fotobanky shutterstock

Klady
 • Najlepšia fotobanka na internete
 • Obrovská databáza fotiek, videí a hudby
 • Množstvo rozličných kategórií
 • Editor fotografií k dispozícii
 • Mobilná aplikácia pre Android a iOS
 • Česká lokalizácia
Zápory
 • Nemožnosť kúpy iba jednej fotografie
 • Vyššia cena

Shutterstock je považovaný za najlepšiu fotobanku na svete. Obrovskej obľúbenosti sa teší nielen u tunajších používateľov, ale celosvetovo. Zaplatením si tejto fotobanky získate k dispozícii obrovskú databázu najrôznejších fotografií. Máte tu hneď niekoľko kategórií. Nájdete tu zvieratá, umenie, pamiatky, financie, celebrity, jedlo, priemysel, šport a nechýba ani retro. Okrem klasických obrázkov si môžete stiahnuť aj vektory, rôzne typy videí a dokonca aj hudbu v rôznej kvalite. Shutterstock ponúka aj obrázky na stiahnutie zdarma (tzv. free obrázky), tých tu nájdete rádovo v miliónoch.

Z používateľskej perspektívy oceňujeme jednoduché a rýchle vyhľadávanie. Skvele tu funguje aj hľadanie podľa fotografií, teda hľadanie podobných obrázkov. Shutterstock na svojich stránkach ponúka aj vlastný editor. Ten ocenia používatelia, ktorý radi upravujú fotografie podľa seba a dodávajú im tak na unikátnosti. Pre šikovnejšiu prácu s fotobankou si môžete do prehliadača stiahnuť aj niekoľko šikovných doplnkov, ktoré vám poskytnú možnosti úpravy fotografií a obrázkov.

Ak vám nestačí free fotobanka, ktorú Shutterstock ponúka, môžete si vybrať hneď z niekoľkých metód platenia. Najčastejšie používatelia siahajú po balíčku 750 snímok za mesiac. Jedna snímka vás v takomto prípade vyjde na približne 0,21 eur. Dajú sa kúpiť aj menšie balíčky, no jednotlivé obrázky by vás potom stáli omnoho viac. Aj keď je cena za využívanie tejto fotobanky oproti konkurencii vyššia, ponúka omnoho väčšiu databázu a ďalšie služby. Služby Shutterstocku si môže záujemca vyskúšať aj zdarma. Je to dobrým krokom, ak si nie ste úplne istý, či chcete do tejto fotobanky investovať, alebo jednoducho chcete mať pred investíciou trošku lepšiu predstavu o tom, čo vlastne ponúka.

Vedeli ste, že na Shutterstocku si môžete aj zarobiť? Stačí vám trochu fotografického cítenia a môžete sa pokúsiť svoje fotky predať. Vaše výtvory však musia byť dostatočnej kvality, inak vás stránka odmietne, čím si stráži vlastnú kvalitu a úroveň. Výhodou tejto fotobanky je aj lokalizácia v českom jazyku.

Shutterstock je bezpochyby najlepšou fotobankou na webe, ktorá za posledné roky neustále zlepšuje svoje služby. Používateľom prináša fotky na profesionálnej úrovni, skvelé videá a taktiež aj hudobné súbory. Predstavuje tak ultimátne miesto pre všetky vaše fotografické potreby. Navyše ponúka aj užitočnú aplikáciu, ktorú si môžete stiahnuť do vášho Androidu alebo iOSu.

Recenzia: Depositphotos – fotobanka s veľkou databázou za dobrú cenu

Klady
 • Veľmi populárna fotobanka
 • Milióny fotografií a veľké množstvo videí
 • Viacero kategórií
 • Appka pre Android a iOS
 • Lacnejšia než Shutterstock
 • Lokalizácia v českom jazyku
Zápory
 • Nedá sa kúpiť len jedna fotografia
 • Chýbajú hudobné súbory
 • Absencia editora fotiek

Depositphotos sa právom zaraďuje medzi najlepšie fotobanky na webe. Aktuálne ponúka takmer 150 miliónov súborov, medzi ktorými je obrovské množstvo fotografií a videí. Databáza obrázkov sa neustále rozrastá a nájdete v nej veľa rôznych kategórií. Príkladom sú deti, peniaze/podnikanie, ročné obdobia, kreativita, mestá atď., ide o zaujímavé kategórie, v ktorých určite nájdete všetko, čo potrebujete.

Databáza Depositphotos síce neponúka tak ohromné množstvo obrázkov ako konkurenčný Shutterstock, no pre bežného používateľa bude výber dostatočný. Nechýbajú tu ani obrázky zadarmo na stiahnutie. Hudobné súbory tu nenájdete, čo je veľká škoda. Ďalšou chýbajúcou vecou je editor fotografií, ktorý tu žiaľ tiež nie je.

Ako sme už spomenuli vyššie, foto banka ponúka aj fotografie zdarma. Oveľa väčšiu ponuku ale nájdete v platenej databanke. Depositphotosje možné zaplatiť viacerými spôsobmi. Tie sa odlišujú svojím časovým obmedzením a množstvom dostupných fotografií. Pre lepšiu predstavu, za 100 obrázkov zaplatíte takmer 300 eur. Ak ste menej náročným používateľom, potom si vystačíte s mesačným limitom 30 fotiek na stiahnutie, čo vás vyjde na 29 eur za mesiac. Samozrejme ponúk je omnoho viac a nie je preto problém nájsť si nejakú presne pre vaše potreby.

Depositphotos ponúka aj možnosť vykupovania fotografií. Ak ste fotograf, môžete svoje fotky ponúknuť stránke na predaj. Tá ich najprv posúdi a potom ich môže aj schváliť. Dostať sa medzi pravidelných predajcov snímok pre Depositphotos nie je vôbec jednoduché. Stránka má totiž prísne kritériá na kvalitu obrázkov, čo je však pre bežných používateľov skvelou správou. Výhodou tejto fotobanky je tiež lokalizácia v českom jazyku, ktorú ocenia predovšetkým používatelia, ktorí si s angličtinou veľmi nerozumejú.

Aby sme to zhrnuli, Depositphotos je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá databanku za dobrú cenu s veľkým množstvom ponúkaných fotografií. Okrem toho pozitívne vnímame aj prítomnosť aplikácie kompatibilnej s Androidom aj operačným systémom iOS.

Recenzia: Pixabay – najobľúbenejšia fotobanka zadarmo

Klady
 • Najlepšia fotobanka zdarma
 • Obrázky a videá sú bez autorských práv
 • Má aj aplikáciu na Android a iOS
Zápory
 • Menšia databáza fotografií
 • Neponúka hudobné súbory
 • Bez editora obrázkov

Pixabay je tou správnou voľbou, ak potrebujete obrázky a fotografie zdarma. Táto free fotobanka ponúka fotografie a videá bez autorských práv. Všetok obsah je licencovaný samotnou fotobankou Pixabay. Všetky fotky z tejto free fotobanky tak môžete využívať na svoje účely nezávisle od toho, či ide o osobné účely, alebo komerčné. Aby bola prevádzka free fotobanky vôbec možná, databanka obrázkov obsahuje aj snímky z fotobanky Shutterstock.

Pixabay má v ponuke takmer 2 milióny obrázkov zdarma. Tento počet síce nie je nijako závratný v porovnaní s konkurenciou, no mnohých používateľom postačí. Okrem bežných obrázkov tu nájdete aj vektory a krátke videá. Pri výbere toho správneho obrázku alebo videa vám môže pomôcť aj hodnotenie fotiek. Zaujímavá je aj možnosť zobrazenia najčastejšie používaných fotoaparátov užívateľov. Ak zvažujete kúpu nového foťáku, môžete si tu pozrieť, ako fotí.

Stránke nechýba rýchle vyhľadávanie s pokročilým filtrom. Názvy hľadaných obrázkov môžete pokojne zadávať aj v slovenčine. Pixabay má totiž aj slovenskú lokalizáciu. Databáza fotiek je rozčlenená do rôznych kategórií. Patria medzi nich napríklad stavby, cestovanie, krása, počítače, šport alebo zvieratá. Pred stiahnutím si môžete pri každom obrázku navoliť aj požadovanú kvalitu. Pomocou registrácie zdarma bude vaše vyhľadávanie obrázkov a celkové používanie fotobanky efektívnejšie.

Rovnako ako aj ostatné fotobanky, Pixabay naberá do svojej databázy stále nové fotografie. Je to príležitosť pre zverejnenie aj vašich snímok, ak radi fotíte. Pred ich prijatím však musia prejsť schvaľovacím procesom. V porovnaní s prémiovými plateným fotobankami sú ale administrátori Pixabay voči kvalite fotiek zhovievavejší.

Pixabay je určite jednou z najlepších fotobankiek zadarmo. Aj keď je databáza obmedzenejšia, ponúka dostatok fotiek pre potreby bežných užívateľov. Zabudnúť nesmieme ani na fakt, že táto fotobanka disponuje aplikáciou bežiacou na Androide aj iOSe.

Čo je to fotobanka?

Fotobanka je databáza rôznych obrázkov, fotografií, videí a niekedy aj zvukových súborov.

Každý text na internete aj mimo neho by mal ideálne zdobiť nejaký obrázok, ktorý urobí daný text zaujímavejším a živším. Používanie fotografií z internetu má ale svoje obmedzenie v podobe autorských práv. Ak by ste na svojich stránkach využívali hocijaký obrázok z internetu, hrozila by vám nepríjemná pokuta.

Aby ste tomu predišli, môžete využiť služby fotobanky. Práve tu totiž nájdete obrázky na stiahnutie, ktoré potom môžete používať na svoje potreby. Niekedy sa nepotrebujete ani zaregistrovať a stiahnuť si fotky môžete okamžite zadarmo. Inokedy je zase nutné vyplniť niekoľko základných údajov a za fotografie aj náležite zaplatiť.

Fotobanka zadarmo

Free fotobanka, teda fotobanka zadarmo, alebo tiež voľné fotobanky, svojim používateľom ponúkajú fotografie zadarmo. Najväčšou výhodou je samozrejme fakt, že za nich nemusíte platiť. Obrázky sa dajú stiahnuť úplne zdarma, čo je veľmi príjemné. Fotobanky zdarma sú tu najmä pre takých používateľov, ktorí potrebujú len pár fotiek čas od času.

Ich najväčšou nevýhodou je totiž obmedzenosť fotografií, ktoré ponúkajú. Free obrázkov jednoducho nie je tak veľa, ako tých, za ktoré sa platí. Celkom frekventovane sa vám môže stať, že ani nenájdete obrázok pre svoje potreby. Pri používaní free fotobánk tak budete musieť dosť veľa improvizovať a vyberať si len z ohraničeného počtu obrázkov. Kým nenáročným používateľom môže byť takéto obmedzenie ľahostajné, pre náročných tvorcov obsahu predstavuje veľký problém. Pre takýchto náročnejších používateľov sú vhodné platené fotobanky.

Platené fotobanky

Ak ste sa rozhodli do fotografií a obrázkov zainvestovať, odmenou vám bude množstvo výhod. Platené databanky obrázkov vám totiž poskytnú takmer nekonečné množstvo fotografií a právom sa označujú za najlepšie fotobanky. Ich počet sa u niektorých lepších prémiových fotobánk pohybuje v desiatkach miliónov. Platená foto banka vám tak poskytuje špičkové obrázky na akúkoľvek tému, ktoré by ste inak nenašli. Zároveň sa môžete tešiť aj z kvalitnej užívateľskej podpory a servisu. Prepracovanejšie býva aj vyhľadávanie obrázkov. K dispozícii máte rôzne nastavenia filtrov podľa detailných špecifikácií. Platené fotobanky vám jednoducho budú uľahčovať vašu prácu. Určite oceníte aj hľadanie podobných obrázkov k nejakému, ktorý už máte. V celku ponúkajú prémiové fotobanky lepší a efektívnejší používateľský zážitok.

Ceny platených fotobánk

Platené fotobanky majú pre svojich zákazníkov stanovené určité balíčky. Existuje niekoľko spôsobov, ako si fotografie kúpiť. Najekonomickejším spôsobom je predplatné, ktoré vychádza v prepočte na jeden obrázok najlacnejšie. Ďalším variantom je kúpa kreditu, ktorý míňate za sťahovanie fotiek. Poslednou možnosťou je samostatná platba za jednotlivé fotografie. Túto možnosť odporúčame iba pre používateľov, ktorí potrebujú len pár dopredu určených fotografií a obrázkov.

Ceny tých najlepších fotobánkna trhu sa veľmi nelíšia. Samozrejme, existujú tu nejaké rozdiely. Pred tým, než urobíte finálne rozhodnutie a zainvestujete do fotobanky vám odporúčame si prezrieť aj kvalitu a ponuku fotografií. Fotobanky, ktoré nájdete vyššie medzi našimi odporúčaniami patria medzi to najlepšie, čo sa dá na webe nájsť. Určite neurobíte chybu, keď budete niektorú z nich používať.

Pre lepšiu predstavu uvádzame nasledujúcu tabuľku, v ktorej sú uvedené podrobnejšie informácie o cene:

Shutteerstock Depositphotos Pixabay
Počet fotografií 300 miliónov 149 miliónov 1,9 miliónov
Približná cena za mesiac 750 fotiek / 250 € 750 fotiek /  250 € obrázky zdarma
Nákup kreditu áno áno
Samostatný nákup obrázkov nie nie

Licencia

Je potrebné si uvedomiť, že databanka fotiek môže podliehať určitým pravidlám. Najčastejšie sa stretnete s dvoma typmi licencií: Royalty-free (RF) a Rights Managed (RM). Nižšie si vysvetlíme, čo tieto názvy znamenajú. Určite si nájdite čas na prečítanie a pochopenie nasledujúceho textu. Vysvetlí vám totiž pravidlá používania takýchto fotiek.

Royalty-free licencia

Táto licencia patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce. Jednorazovou investíciou do fotografie získate práva na opakované použitie. Nie ste nijako limitovaný ani ich umiestnením. Takéto fotky môžete potom používať na internete alebo aj do reklám. Fotografie s licenciou Royalty-free nepodliehajú ani časovému limitu použitia. Bez problémov ich tak môžete používať dlhé roky.

Chybičkou krásy licencie Royalty-free je skutočnosť, že zakúpené obrázky môže na rovnaké účely použiť aj hocikto ďalší. S takouto databankou fotiek je preto potrebné zaobchádzať opatrne. Takéto fotky totiž môžu vyznieť tuctovým dojmom, keď ich používa priveľa ľudí. Ak chcete použiť fotografie na drahú firemnú kampaň a vyhnúť sa situácii, že ich bude používať aj niekto ďalší, je lepšie zaobstarať si obsah chránený licenciou Rights Managed.

Rights  Managed (RM) licencia

Licencia Rights Managed je oproti Royalty-free omnoho viac limitovaná. Stiahnutím fotky sa zaväzujete k jej konkrétnemu použitiu. To je špecifikované nielen miestom a spôsobom využitia, ale aj dĺžkou použitia. Tieto podmienky sa líšia v závislosti od konkrétnej fotobanky. Hoci tieto obmedzenia môžu pôsobiť takmer až nevýhodne, sú tou najlepšou voľbou pre firemné a komerčné využitie.

Predaj fotiek

Ak ste vášnivým fotografom a radi by ste sa so svojimi výtvormi podelili aj so zvyškom sveta, môže byť pre vás zaujímavé predávanie fotografií fotobankám. Väčšina súčasných fotobánk totiž od svojich užívateľov fotografie vykupuje za reálne peniaze. Následne potom tieto snímky predáva ostatným používateľom. Keď sa vaša fotografia teší úspechu a predáva sa, časť ziskov pôjde vám a časť si ponechá fotobanka.

Fotografovanie

Znie to lákavo, však? Predaj fotiek ale nie je vôbec ľahký. Hoci to môže na prvý pohľad javiť ako rýchly a jednoduchý zárobok cez internet, opak je bližšie k pravde. Aby ste vôbec snímku predali, musíte absolvovať niekoľko krokov. Samozrejme sa musíte snažiť o čo najvyššiu kvalitu snímky. Inak nemáte šancu dosiahnuť, aby fotobanka schválila vašu prácu a mala o ňu záujem.

Určite sa však nenechajte odradiť. Ak máte fotografovanie radi, potom si môžete touto cestou celkom slušne zarobiť. Zo začiatku nečakajte viac, ako pár eur mesačne. Ak ale na sa sebe budete pracovať, môže sa váš príjem vyšplhať do veľmi pekných čísiel. To sa však dá len za predpokladu vysokej kvality fotiek a aj ich veľkého počtu. Určite nejde o rýchle peniaze, ale skôr o dlhoročné úsilie a prácu.

Pamätajte na to, že foto banky nevykupujú len obrázky a fotografie, ale aj videá a rôzne vektory. Predať sa tu preto dajú aj tieto typy súborov.

Našou záverečnou radou je zaobstarať si kvalitný digitálny foťák. Iba s naozajstnou kvalitou totiž máte šancu uspieť v krutej konkurencii fotografov predávajúcich svoju prácu fotobankám. Vašim cieľom bude zaobstarať si fotoaparát s dostatočným rozlíšením (v Mpx), ktorý vám umožní snímať fotografie v dostatočne vysokej kvalite.

Najpredávanějšie digitálne fotoaparáty

Zdroje:

https://pixabay.com/sk/
https://www.shutterstock.com/
https://cz.depositphotos.com/
https://blog.snappa.com/free-stock-photos/

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 2.0 (10 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pridať komentár