Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie domáce vodárne – test a recenzie 2024

17. 12. 2022 Aktualizované

Domáca vodáreň zvládne čistú vodu jednoducho vyčerpať a priviesť hadicou tam, kde je jej potreba. Rozhodli sme sa pre vás napísať článok, v ktorom vám poradíme, na čo sa pri výbere tohto systému zamerať a taktiež vám samozrejme predstavíme tie najlepšie zariadenia, ktoré je možné na trhu zakúpiť.

Najlepšia celkovo

Produkt pre zákazníkov vyžadujúcich kvalitný a výkonný prístroj.

Najlepší pomer cena/kvalita

Výborný prístroj pre všetkých, ktorí vyžadujú odolnú konštrukciu a tichú prevádzku.

Najlepšia lacná

Výkonne čerpacie zariadenie pre základné potreby na záhrade alebo v dome.

Najlepšie domáce vodárne

Recenzia: Domáca vodáreň AL-KO HW 6000 FMS

AL-KO HW 6000 FMS recenzia Pre náročných

Druh: ponorná | Maximálna dopravná výška: 50 m | Maximálna sacia výška: 8 m |  Maximálne čerpané množstvo: 6 000  l/h | Objem tlakovej nádoby: 20 l | Výtlak: 60 m | Maximálny pracovný tlak: 6 bar | Približná cena: 365 €

Klady
 • Tichá prevádzka
 • Jednoduchá inštalácia a obsluha
 • Kompaktná konštrukcia
 • Vysoký výkon a tlak
 • Odolný materiál
Zápory
 • Vysoká obstarávacia cena

Poslednou domácou vodárňou v našom článku je model značky AL-KO HW 6000 FMS Premium. Produkty od spoločnosti AL-KO patria medzi tie najlepšie, ktoré môžete zohnať v kategórii domácich vodární. Pri tomto modeli si určite najviac obľúbite jeho pomerne tichú prevádzku, vďaka čomu ho je možné umiestniť aj do obytnej zóny.

Pri tomto prístroji je samozrejmosťou aj jeho jednoduchá inštalácia a potešia vás tiež kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa produkt vmestí v podstate kamkoľvek a nebude zaberať veľa miesta. Vďaka svojmu vysokému výkonu a tlaku zvládne vyčerpať kvapalinu aj z väčších hĺbok. Vynikajúca je aj kvalita a odolnosť tohto produktu.

Najväčšou nevýhodou je najmä pomerne vysoká obstarávacia cena, ktorá je však vyvážená dobrými parametrami.

Ide teda o vynikajúci výber pre náročných zákazníkov, ktorí vyžadujú najmä precízne prevedenie konštrukcie, bezpečnostné poistky a vysoký výkon.

Recenzia: Domáca vodáreň Elpumps JPV 1500 B

Elpumps JPV 1500 B recenzia Zlatý stred

Druh: povrchová | Maximálna dopravná výška: 48 m | Maximálna sacia výška: 9 m | Maximálne čerpané množstvo: 6300 l/h | Výtlak: 48 m | Maximálny pracovný tlak: 4,8 bar | Približná cena: 150 €

Klady
 • Tichá prevádzka
 • Dobrý výkon
 • Jednoduchá inštalácia
 • Kvalitná konštrukcia
Zápory
 • Vyššia obstarávacia cena

Domáca vodáreň Elpumps JPV 1500 B je vhodná pre dopravu čistej a ľahko znečistenej vody (bez sedimentujúcich látok) alebo neagresívnych a nehorľavých kvapalín podobných vlastností. Vďaka veľkej výkonovej rezerve spoľahlivo dopraví aj veľké množstvo prečerpávanej tekutiny. Vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Je vyrobená z odolných materiálov, ktoré bránia vzniku korózie aj pri dlhšom odstavení. Disponuje heavy-duty mosadzným obehovým kolesom, ktoré ešte viac chráni čerpadlo pred poškodením. Vodáreň má veľmi tichý chod. Široký podstavec je potom dobrý pre udržanie stability stroja a široké pohodlné madlo pre jeho pohodlné prenášanie.

K vodárni si môžete obstarať účinný predfilter 1 l alebo ochranu proti behu naprázdno. Pomocou Hydrokontroly z nej vytvoríte automatickú vodáreň. Táto domáca vodáreň je v základe vybavené veľkým predfiltrom s objemom 2 l.

Ďalšou výhodou vodárne je jej jednoduchá inštalácia a dobrý výkon, ktorý je 1 500 W. Jedinou nevýhodou domácej vodárne je jej vyššia obstarávacia cena.

Recenzia: Domáca vodáreň PROTECO 1100W

Domáca vodáreň PROTECO 1100W

Druh: povrchová | Maximálna dopravná výška: 45 m | Výkon motora: 1 100 W | Maximálne čerpané množstvo: 4 200 l/h | Maximálna sacia výška: 8 m | Výtlak: 45 m | Maximálny pracovný tlak: 3 bar | Približná cena: 130 €

Klady
 • Kompaktné prevedenie
 • Výborný prietok vodárne a dostatočný výkon
 • Automatický integrovaný tlakový spínač
 • Jednoduchá inštalácia
 • Výborná cena
Zápory
 • Dodávaná bez príslušenstva
 • Nižší tlak
 • Vyššia hlučnosť

Našli ste spôsob, ako zužitkovať úžitkovú vodu? Realizujte svoj nápad domácou vodárňou Proteco 1100W. Praktické zariadenie, ktoré prečerpáva dažďovú vodu alebo vodu zo studne, môžete mať teraz za veľmi rozumnú cenu.

Domáca vodáreň s tlakovou nádržou, nazývaná aj darling, je automatická vodáreň s veľmi nenáročnou obsluhou a nenáročným prevádzkovaním. Na fungovanie si vystačí s pevným podkladom a prístupom k sieti. Tlaková nádrž je vyrobená z kvalitnej ocele, vybavená gumeným plášťom. Tlakový spínač, manometer, filter aj spätná klapka sú už integrované v tele vodárne.

Malá vodáreň nezaberá veľa miesta, zato dokáže urobiť kus roboty. Poháňa ju výkonný 1100 W motor. Za hodinu dokáže prečerpať dosť vody pre vaše potreby.

Domáca vodáreň je automatizovaná, chod čerpadla ovláda tlakový spínač. Proteco 1100W je skonštruované tak, aby ste ho mohli používať od jari do jesene, dokonca aj pri miernej zime. Vytknúť jej musíme vyššiu hlučnosť, ktorá dosahuje až 85 dB, tiež slabším prevedením vonkajšieho krytu.

Najpredávanejšie čerpadlá podľa Heureky

Ako správne vybrať domácu vodáreň?

Najdôležitejším kritériom, na ktoré je nutné pri výbere svojho favorita brať ohľad, je prietok. Práve od neho sa odvodzuje využiteľnosť vodárne pre plnenie rôznych funkcií. Podstatnými parametrami sú tiež dopravná výška a prevedenie tlakovej nádoby. Svoju úlohu samozrejme hrajú aj miera vydávaného hluku a prídavné bezpečnostné funkcie a poistky.

Prietok

Prvým a úplne zásadným kritériom pre nákup domácej vodárne je účel jej použitia. Výrobok totiž môže slúžiť jednak ako zásobáreň pitnej vody pre domácnosť, ale aj ako zavlažovací či prečerpávací systém. Každý z týchto úkonov si však vyžaduje úplne odlišný prietok, a práve preto je nutné pri nákupe zvažovať výšku tohto parametra. Tú je možné si overiť v nasledujúcej tabuľke:

Druh činnosti Optimálny prietok
Zásobovanie domácností 2 – 4 m3/h
Zalievanie 1,5 m3/h
Prečerpávanie 3 m3/h

Údaje, ktoré sú uvedené v tabuľke, predstavujú odporúčanú úroveň prietoku pre štandardné domácnosti. V prípade náročných, viacgeneračných rodín, bude rozhodne ich spotreba vyššia.

Pre výpočet požadovaného prietoku pre prečerpávanie je nutné celkový objem nádoby, z ktorej je čerpané vydeliť požadovaným časom a vynásobiť 60. Výsledok určuje prietok zabezpečený prístrojom, pričom pre štandardnú domácnosť plne postačujú 3m3 kvapaliny za hodinu.

V prípade, že je potrebné vyčerpať nádobu s objemom 1 000 litrov za 30 minút, je potreba kúpiť zariadenie podľa výpočtu 1/30 × 60 = 1 m3/h.

Dopravná výška

Druhým kľúčovým atribútom je potom dopravná výška. Tá udáva, z akej vzdialenosti bude prístroj schopný vodu vyčerpať a dostať do miesta určenia. Všeobecne sa jedná o súčet dvoch samostatných parametrov, a to sacej a výtlačnej výšky.

Sacia výška udáva, z akej hĺbky a vzdialenosti je aparát schopný vodu dodať. Základnou jednotkou sú metre a jedná sa o dĺžku potrubia vedúceho od zdroja kvapaliny až po jej cieľ. Kým každých 10 metrov ležatých trubiek vydá za 1 meter sacej výšky, v prípade vedenia do hĺbky je pomer 1: 1.

Maximálna sacia výška povrchových vodární sa pohybuje okolo 9 metrov, v prípade výraznejšej vzdialenosti či hĺbky je nutné zvoliť ponorný aparát, ktorého sacia výška je nulová, pretože je umiestnený priamo v zdroji vody.

Rovnakú úlohu hrá aj výtlačná výška. Tá je udávaná celkovou dĺžkou potrubia bez ohľadu na jeho smerovanie. Kľúčovým faktorom je tu tlak, pričom jeho výška musí byť minimálne 1 bar pre každých 10 metrov. Pri vytváraní siete je tak nutné sa zamyslieť nad tým, s akou razanciou by mala byť voda vytláčaná a podľa toho voliť jednak silu prístroja, jednak celkovú dĺžku rozvodu.

Tlaková nádoba

Neoddeliteľnou súčasťou každej domácej vodárne je aj tlaková nádoba. Zvyčajne sa jedná o zváraný kontajner s membránou z gumovej pryže, ktorá pomáha vodu vytláčať do potrubia. Podľa potreby je možné zvoliť nádoby ležaté či stojaté, rovnako tak je možné vyberať aj z najrôznejších objemov podľa toho, akú silu tlaku potrebujeme a koľko vody vlastne bude čerpané.

Hlučnosť

Špecifickým, avšak podstatným kritériom, je hlučnosť aparátu. Vzhľadom k tomu, že domáce vodárne bývajú často umiestnené v susedstve obytnej plochy domu, je potrebné, aby bola ich prevádzka čo najtichšia. Producenti však mieru hluku svojich výrobkov často neudávajú, prípadne len nepresne.

Všeobecne platí, že ponorné systémy pracujú úplne potichu, preto sú pre citlivejšie osoby ideálne. V prípade, kedy je nutné použiť povrchové čerpadlo, je dobré sa zamerať najmä na vykonanie chladenia, ktoré by malo byť vykonávané kvapalinou. Výhodou tiež je, ak sú hydraulické časti produktu odhlučnené.

Dodatočné funkcie

Komfort práce s čerpadlom ďalej zvyšujú najrôznejšie funkcie, zamerané najmä na zvýšenie bezpečnosti. Spätná klapka je umiestnená medzi čerpadlom a ďalšími dielmi, a zamedzuje vytečeniu vody späť do studne, čím udržuje konštantný tlak.

Dôležitou poistkou je aj ochrana proti chodu na sucho. Špeciálne čidlo kontroluje stav vody v nádrži a v prípade poklesu jej množstva pod danú hranicu automaticky zastaví chod systému. Vďaka tomu je zabezpečené, že nedôjde k zbytočnému zaťaženiu motora a prečerpávaniu malého množstva kvapaliny.

Výrobky tiež bývajú chránené tepelnými poistkami, ktoré automaticky vypnú prístroj pri prekročení určitého napätia na svorkách, prípadne ochranou proti skratu.

Najpredávanejšie čerpadlá podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (150 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár