Najlepšie domáce vodárne – tipy pre rok 2018

Aj v súčasnosti môžeme nájsť regióny, kde nie je k dispozícii vodovod, ktorý privádza čerstvú pitnú vodu pohodlne a priamo do domácnosti. Jeho obyvateľom tak neostáva nič iné, ako každý deň vážiť cestu k studni či k inému zdroju. Práve preto, aby nebolo nutné neustále chodiť s kanvami či s kýblikmi, vymysleli múdre hlavy špeciálne čerpadlá – domáce vodárne. Tie zvládnu čistú vodu jednoducho vyčerpať a priviesť hadicou tam, kde je jej potreba.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o neustále sa rozvíjajúci segment trhu, ktorý sa stretáva so záujmom čoraz väčšieho množstva ľudí, rozhodli sme sa pre vás napísať nasledujúci článok. V ňom vám poradíme, na čo sa pri výbere tohto systému zamerať a taktiež vám samozrejme predstavíme tie najlepšie zariadenia, ktoré je možné na trhu zakúpiť.

Najlepšie domáce vodárne

SHARKS SH 800W

Elpumps JPV 1500 B

GRUNDFOS MQ3-45

SHARKS SH 800W SHK 368

Elpumps JPV 1500 B

GRUNDFOS MQ3-45

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Nízka cena

Drobné rozmery

Dostatočný výkon

Jednoduchá inštalácia

Tichá prevádzka

Dobrý výkon

Jednoduchá inštalácia

Kvalitná konštrukcia

Tichá prevádzka

Jednoduchá inštalácia a obsluha

Drobné rozmery a skladný

Vysoký výkon a tlak

Ochrana proti chodu bez vody

Zápory

Nižší tlak

Slabšie prevedenie konštrukcie

Vyššia obstarávacia cena

Vysoká obstarávacia cena

Absencia českého návodu

Neustále spínanie motora

ZhrnutieStroj vhodný pre všetkých, ktorí hľadajú nízku cenu a dobrý výtlak.Výborný prístroj pre všetkých, ktorí vyžadujú odolnú konštrukciu a tichú prevádzku.Produkt pre zákazníkov, ktorí vyžadujú tichý, výkonný a kvalitne prevedený prístroj.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: SHARKS SH 800W SHK 368

Druh: povrchová | Maximálna dopravná výška: 40 m | Výkon motora: 800 WMaximálne čerpané množstvo: 3000 l/h | Maximálna sacia výška: 8 m | Výtlak: 40 m | Maximálny pracovný tlak: 3 bar |  Približná cena: 104 €

KLADY:
 • Nízka cena
 • Drobné rozmery
 • Dostatočný výkon
 • Jednoduchá inštalácia

ZÁPORY:
 • Nižší tlak
 • Slabšie prevedenie konštrukcie

Domáca vodáreň Sharks SH 800W SHK 368 je prvým modelom nášho prehľadu. Stroj je rýchlym riešením na zabezpečenie prepravy úžitkovej vody. Najviac boduje svojou nízkou cenou, za ktorú zákazník získa pomerne spoľahlivé zariadenie, ktoré zvládne po prechodnú dobu zásobovať napríklad aj celú domácnosť pitnou vodou.

Medzi výhody radíme aj drobné rozmery, vďaka ktorým aparát dobre zapadne prakticky kamkoľvek a nebude zaberať zbytočne veľa miesta. Inštalácia stroja je jednoduchá a prakticky hneď po zapojení prístroja k zdroju vody začne pracovať.

Najväčšou nevýhodou je pomerne nízky tlak, kvôli ktorému je možné dôjsť k úplnému zastaveniu prúdu kvapaliny, najmä v dlhšej rozvodnej sieti. Slabšie prevedenie konštrukcie poskytuje nebezpečenstvo, že prístroj nezvládne pracovať dlhodobo. Z toho dôvodu je skôr vhodná na prečerpávanie vody, prípadne ako záložné čerpadlo pre zásobovanie domácnosti.

Celkovo tak ide o vydarený výrobok, ktorý poteší najmä nízkym finančným obnosom nutným k jeho obstaraniu. Občasnú prácu zastane vždy bez akýchkoľvek výrazných ťažkostí.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Elpumps JPV 1500 B

Druh: povrchová | Maximálna dopravná výška: 48 m | Maximálna sacia výška: 9 m | Maximálne čerpané množstvo: 6300 l/h | Výtlak: 48 m | Maximálny pracovný tlak: 4,8 bar | Približná cena: 130 €

KLADY:
 • Tichá prevádzka
 • Dobrý výkon
 • Jednoduchá inštalácia
 • Kvalitná konštrukcia

ZÁPORY:
 • Vyššia obstarávacia cena

Domáca vodáreň Elpumps JPV 1500 B je vhodná pre dopravu čistej a ľahko znečistenej vody (bez sedimentujúcich látok) alebo neagresívnych a nehorľavých kvapalín podobných vlastností. Vďaka veľkej výkonovej rezerve spoľahlivo dopraví aj veľké množstvo prečerpávanej tekutiny. Vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Je vyrobená z odolných materiálov, ktoré bránia vzniku korózie aj pri dlhšom odstavení. Disponuje heavy-duty mosadzným obehovým kolesom, ktoré ešte viac chráni čerpadlo pred poškodením. Vodáreň má veľmi tichý chod. Široký podstavec je potom dobrý pre udržanie stability stroja a široké pohodlné madlo pre jeho pohodlné prenášanie.

K vodárni si môžete obstarať účinný predfilter 1 l alebo ochranu proti behu naprázdno. Pomocou Hydrokontroly z nej vytvoríte automatickú vodáreň. Táto vodáreň je v základe vybavené veľkým predfiltrom s objemom 2 l.

Ďalšou výhodou vodárne je jej jednoduchá inštalácia a dobrý výkon, ktorý je 1 500 W. Jedinou nevýhodou domácej vodárne je jej vyššia obstarávacia cena.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: GRUNDFOS MQ 3-45

Druh: ponorná | Maximálna dopravná výška: 45 m | Maximálna sacia výška: 8 m |  Maximálne čerpané množstvo: 4380 l/h | Objem tlakovej nádoby: 0,16 l | Výtlak: 48 m | Maximálny pracovný tlak: 4,8 bar | Približná cena: 365 €

KLADY:
 • Tichá prevádzka
 • Jednoduchá inštalácia a obsluha
 • Drobné rozmery a skladný
 • Vysoký výkon a tlak
 • Ochrana proti chodu bez vody

ZÁPORY:
 • Vysoká obstarávacia cena
 • Absencia českého návodu
 • Neustále spínanie motora

Poslednou domácou vodárňou v našom článku je model značky GRUNDFOS MQ 3-45. Produkty od spoločnosti GRUNDFOS patria medzi tie najlepšie, ktoré môžete zohnať v kategórii domácich vodární. U tohto modelu si určite najviac obľúbite jeho tichú prevádzku, vďaka čomu ho je možné umiestniť aj do obytnej zóny.

Pri tomto prístroji je samozrejmosťou aj jeho jednoduchá inštalácia a potešia vás tiež kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa produkt vmestí v podstate kamkoľvek a nebude zaberať veľa miesta. Vďaka svojmu vysokému výkonu a tlaku zvládne vyčerpať kvapalinu aj z väčších hĺbok. Disponuje ochranou proti chodu bez vody.

Najväčšou nevýhodou je najmä pomerne vysoká obstarávacia cena, ktorá je však vyvážená dobrými parametrami. Jedinca, ktorý zrovna neovláda cudzie jazyky nepoteší ani absencia českej jazykovej verzie návodu. Drobný rozmer tlakovej nádoby potom núti prístroj k neustálemu spínaniu motora, čím dochádza k zvýšeniu jeho zaťaženia.

Ide teda o vynikajúci výber pre náročných zákazníkov, ktorí vyžadujú najmä precízne prevedenie konštrukcie, bezpečnostné poistky a vysoký výkon.

Zobraziť na Heureka.sk >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie čerpadlá podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako správne vybrať domácu vodáreň?

Najdôležitejším kritériom, na ktoré je nutné pri výbere svojho favorita brať ohľad, je prietok. Práve od neho sa odvodzuje využiteľnosť vodárne pre plnenie rôznych funkcií. Podstatnými parametrami sú tiež dopravná výška a prevedenie tlakovej nádoby. Svoju úlohu samozrejme hrajú aj miera vydávaného hluku a prídavné bezpečnostné funkcie a poistky.

Prietok

Prvým a úplne zásadným kritériom pre nákup domácej vodárne je účel jej použitia. Výrobok totiž môže slúžiť jednak ako zásobáreň pitnej vody pre domácnosť, ale aj ako zavlažovací či prečerpávací systém. Každý z týchto úkonov si však vyžaduje úplne odlišný prietok, a práve preto je nutné pri nákupe zvažovať výšku tohto parametra. Tú je možné si overiť v nasledujúcej tabuľke:

Druh činnosti Optimálny prietok
Zásobovanie domácností 2 – 4 m3/h
Zalievanie 1,5 m3/h
Prečerpávanie 3 m3/h

Údaje, ktoré sú uvedené v tabuľke, predstavujú odporúčanú úroveň prietoku pre štandardné domácnosti. V prípade náročných, viacgeneračných rodín, bude rozhodne ich spotreba vyššia.

Pre výpočet požadovaného prietoku pre prečerpávanie je nutné celkový objem nádoby, z ktorej je čerpané vydeliť požadovaným časom a vynásobiť 60. Výsledok určuje prietok zabezpečený prístrojom, pričom pre štandardnú domácnosť plne postačujú 3m3 kvapaliny za hodinu.

V prípade, že je potrebné vyčerpať nádobu s objemom 1 000 litrov za 30 minút, je potreba kúpiť zariadenie podľa výpočtu 1/30 × 60 = 1 m3/h.

Dopravná výška

Druhým kľúčovým atribútom je potom dopravná výška. Tá udáva, z akej vzdialenosti bude prístroj schopný vodu vyčerpať a dostať do miesta určenia. Všeobecne sa jedná o súčet dvoch samostatných parametrov, a to sacej a výtlačnej výšky.

Sacia výška udáva, z akej hĺbky a vzdialenosti je aparát schopný vodu dodať. Základnou jednotkou sú metre a jedná sa o dĺžku potrubia vedúceho od zdroja kvapaliny až po jej cieľ. Kým každých 10 metrov ležatých trubiek vydá za 1 meter sacej výšky, v prípade vedenia do hĺbky je pomer 1: 1.

Maximálna sacia výška povrchových vodární sa pohybuje okolo 9 metrov, v prípade výraznejšej vzdialenosti či hĺbky je nutné zvoliť ponorný aparát, ktorého sacia výška je nulová, pretože je umiestnený priamo v zdroji vody.

Rovnakú úlohu hrá aj výtlačná výška. Tá je udávaná celkovou dĺžkou potrubia bez ohľadu na jeho smerovanie. Kľúčovým faktorom je tu tlak, pričom jeho výška musí byť minimálne 1 bar pre každých 10 metrov. Pri vytváraní siete je tak nutné sa zamyslieť nad tým, s akou razanciou by mala byť voda vytláčaná a podľa toho voliť jednak silu prístroja, jednak celkovú dĺžku rozvodu.

Tlaková nádoba

Neoddeliteľnou súčasťou každej domácej vodárne je aj tlaková nádoba. Zvyčajne sa jedná o zváraný kontajner s membránou z gumovej pryže, ktorá pomáha vodu vytláčať do potrubia. Podľa potreby je možné zvoliť nádoby ležaté či stojaté, rovnako tak je možné vyberať aj z najrôznejších objemov podľa toho, akú silu tlaku potrebujeme a koľko vody vlastne bude čerpané.

Hlučnosť

Špecifickým, avšak podstatným kritériom, je hlučnosť aparátu. Vzhľadom k tomu, že domáce vodárne bývajú často umiestnené v susedstve obytnej plochy domu, je potrebné, aby bola ich prevádzka čo najtichšia. Producenti však mieru hluku svojich výrobkov často neudávajú, prípadne len nepresne.

Všeobecne platí, že ponorné systémy pracujú úplne potichu, preto sú pre citlivejšie osoby ideálne. V prípade, kedy je nutné použiť povrchové čerpadlo, je dobré sa zamerať najmä na vykonanie chladenia, ktoré by malo byť vykonávané kvapalinou. Výhodou tiež je, ak sú hydraulické časti produktu odhlučnené.

Dodatočné funkcie

Komfort práce s čerpadlom ďalej zvyšujú najrôznejšie funkcie, zamerané najmä na zvýšenie bezpečnosti. Spätná klapka je umiestnená medzi čerpadlom a ďalšími dielmi, a zamedzuje vytečeniu vody späť do studne, čím udržuje konštantný tlak.

Dôležitou poistkou je aj ochrana proti chodu na sucho. Špeciálne čidlo kontroluje stav vody v nádrži a v prípade poklesu jej množstva pod danú hranicu automaticky zastaví chod systému. Vďaka tomu je zabezpečené, že nedôjde k zbytočnému zaťaženiu motora a prečerpávaniu malého množstva kvapaliny.

Výrobky tiež bývajú chránené tepelnými poistkami, ktoré automaticky vypnú prístroj pri prekročení určitého napätia na svorkách, prípadne ochranou proti skratu.

Najpredávanejšie čerpadlá podľa Heureky

Najlepšie domáce vodárne – tipy pre rok 2018
5 (100%) 2 votes

Matej Brundza

Veľmi rád sa učí nové veci, najmä v ekonomickom smere, pretože miluje čísla. Milovník prírody. Slobodne mysliaci človek, ktorý musí mať na všetko svoj názor. Motto: Všetko sa dá docieliť, len sa o to človek musí snažiť; Človek sa má stále čo učiť a preto by sa mal neustále vzdelávať a rozvíjať svoju inteligenciu.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte