Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia whisky Laphroaig 10y

Recenzia whisky Laphroaig

Ste milovníkom dobrej whisky? Chcete ochutnať niečo špeciálne? Potom vám odporúčame vyskúšať whisky Laphroaig 10y. Táto extra dymová whiskey poteší všetkých milovníkov kvalitných jačmenných destilátov.

Okrem tejto whiskey sme testovali aj mnoho ďalších. Ochutnali sme vyzretú škótsku, írsku a obľúbený americký bourbon. Ktoré z nich nám najviac chutili, si môžete prečítať v našom článku Najlepšie whisky.

7.7

Perfektná

Škótska whisky s nezameniteľnou vôňou a jedinečnou chuťou. Silná dymová aróma a sladko-slaná chuť rozhodne stojí za vyskúšanie.

Výroba a proces zrenia whisky Laphroaig
8
Chuť a vôňa whiskey Laphroaig
8
Farba a balenie
7
Klady
  • Jedinečná dymová aróma
  • Unikátna sladko-slaná chuť
  • Kvalitný korkový špunt
Zápory
  • Veľmi intenzívna vôňa
  • Vhodné skôr pre znalcov whisky

Hodnotenie vybraných charakteristík

Výroba a proces zrenia whisky Laphroaig

Whisky Laphroaig 10y pochádza z jednej z najstarších páleníc v Škótsku. Bola založená v roku 1815, takže má naozaj dlhú tradíciu. Liehovar sa nachádza na ostrove Islay. Slaný morský vzduch je jednou z typických vlastností tejto whisky.

Ďalším charakteristickým znakom je silná dymová aróma. Jačmenný slad, z ktorého sa whisky vyrába, sa suší pomocou dymu z horiacej rašeliny. Hoci sa tento spôsob sušenia používa pomerne často, žiadna iná škótska whisky nevonia dymom tak ako Laphroaig. Po vypálení liehovina odpočíva celých 10 rokov v dubových sudoch, kde získa krásnu farbu, skvelú vôňu a chuť.

Chuť a vôňa whiskey Laphroaig

Ako už bolo spomenuté vyššie, Laphroaig má naozaj výraznú chuť a vôňu. Najmä vôňa je taká zvláštna, že niektorých ľudí môže úplne odradiť. Prvé, čo ucítite, je dym. Veľmi silná dymová aróma. Pod rašelinovým dymom sa skrýva akási dezinfekčná vôňa. Mnohým pripomína vôňu lekárničky alebo jódu. V neposlednom rade môžete cítiť slaný morský vzduch. Zvláštna zmes, však?

Recenzia whisky Laphroaig 10y

Ak po tomto “čuchovom” zážitku naberiete odvahu ochutnať, budete veľmi prekvapení. Chuť nie je taká intenzívna a silná ako vôňa. Whisky Laphroaig je hladká a dobre sa pije. Má zmes sladkých a slaných tónov. Dominuje však rašelinový dym, ktorý je doplnený ľahkými ovocnými tónmi a slanou chuťou mora.

Farba a balenie

Whiskey Laphroaig 10y má krásnu tmavú farbu. Hoci by sa mohlo zdať, že túto farbu získalo vďaka dlhému zreniu v sude, nie je to celkom pravda. Táto whisky je v skutočnosti zafarbená karamelom, čo nás trochu sklamalo. Ide však o bežný proces, ktorým mnohé liehoviny vrátane whisky získavajú lepšiu farbu.

Rovnako ako chuť, aj fľaša Laphroaig je nezameniteľná. Vysoká, štíhla fľaša z tmavozeleného skla má striebornú etiketu s kovovým leskom. Oceňujeme kvalitnú korkovú zátku, vďaka ktorej si whisky zachováva svoju kvalitu aj po otvorení. Navyše sa nám páči skvelý zvuk po odklopení.

Spolu s fľašou dostanete aj tubu, v ktorej je fľaša uložená. To sa hodí, keď chcete whisky darovať. Darčekovú tašku si nechajte na víno. V niektorých prípadoch nájdete vo vnútri tuby aj malú brožúru. Píše sa v nej, že ak navštívite liehovar Laphroaig, dostanete s týmto letákom aj malý kúsok pozemku v okolí liehovaru. Pri ďalšej návšteve máte navyše nárok na ochutnávku whisky v priestoroch liehovaru.

Celkové hodnotenie whisky Laphroaig

Motto liehovaru Laphroaig je viac ako presné. Túto whisky buď milujete, alebo nenávidíte. Jej intenzívna dymová vôňa je úplne jedinečná a žiadna iná whisky sa jej nevyrovná. V chuti je whisky oveľa jemnejšia. Okrem rašelinového dymu a morskej soli v nej nájdete aj ľahké kvetinové tóny. Táto sladko-slaná zmes je rovnako nezameniteľná ako vôňa tejto whisky.

Ak nemáte radi silne zadymenú whisky, vyskúšajte jemne sladkú Balvenie Double Wood 12y, ktorú sme tiež testovali. Pokiaľ ide o testy rôznych whisky, máme o nich článok s názvom Najlepšie whisky.

 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár