Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Xiaomi Redmi Note 5 Global

16. 8. 2018 Aktualizované

Očakávaná novinka z čínskych dielní konečne dorazila aj k nám. Aktuálne testovaný model sa volá Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global a svoje budúcich majiteľov by si mohol nájsť predovšetkým svojou nízkou cenou, veľkým displejom a trebárs aj vynikajúcou výdržou. No povedzte sami – necelých 200 € predsa nie je zase až tak veľa …

Naše redakčné stoly obťažkala verzia čierna, avšak niektoré obchodné regály ponúkajú aj bielu, modrú alebo zlatú farbu. Pre náročnejších je k dostaniu dokonca vybavenejší variant Xiaomi Redmi Note 5 4GB/64GB.

Obsah balenia

Po otvorení krabičky na vás vybafne mobilný telefón Redmi Note 5, 2A nabíjačka, dátový kábel s koncovkou microUSB, drôt na vybratie šuplíku, sprievodca nastavením a silikónový obal.

Ten sedí na telefóne ako prišitý a jeho fyzickú prítomnosť nadmieru vítame. Ako totiž sami zistíte, zadné fotoaparáty sú vystúpené, teda ich konštrukciu aspoň niečo chráni.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB32GB Global obsah balení

Dizajn a spracovanie – 8/10

Po vzhľadovej stránke patrí Xiaomi Redmi Note 5 medzi nevýrazné telefóny. Prístroj je síce na prvý pohľad poriadne veľký a rozmerný, avšak žiadny prvok tak nejako nevybočuje zo zažitého smartphonového štandardu.

Konštrukcia sa vošla do rozmerov 158,6 × 75,64 × 8,05 mm, čo z nej razom robí poriadneho tučka. Tiež hmotnosť 180 gramov už v ruke spoznáte a prístroj sa dosť prenesie.

Aby aj nie, veď jeho čelnú stranu zdobí 5,99″ obrazovka, ktorá zaberá vyše 77 % plochy. Našťastie sú ale rámčeky minimalistické a 2,5D efekt vytvára užívateľsky príjemné prostredie. Tiež hrany sú ideálne zaoblené a nikde nevzniká žiadne nepríjemné zakončenie. Kým bol predok potiahnutý ochrannou vrstvou Corning Gorilla Glass, zadnej strane dominuje matný povrch.

Zadná časť ale oproti tej čelnej trpí značným kozmetickým nedostatkom – obrovskou ušpinenosťou. Prakticky každučký dotyk je na telefóne okamžite viditeľný, čo pôsobí nepekne. Povrchové spracovanie z veľkej väčšiny zastáva pevný hliník, avšak hornú aj dolnú stranu vyplnil plast. Celkovo ale jednotlivé časti vytvárajú celistvý a nevŕzgajúci odliatok.

Manipulácia s telefónom nie je vôbec zlá. Prístroj sa pekne drží a žiadna hrana do rúk či prstov nerýpe. Ovládateľnosť je na tom však horšie, lebo veľký displej s jedným palcom skrátka neobslúžite. Je to skrátka logická daň za väčšiu rozmernosť. Našťastie môžete siahnuť po režime ovládania jednou rukou, ktorým si obrazovku zmenšíte trebárs na príjemných 3,5″.

Čelná strana okrem displeja svojmu majiteľovi ponúka servis v podobe selfie kamerky, telefónneho reproduktor, notifikačnej LED diódy a senzora. Navigačnú trojku si rieši obrazovka po svojej línii. Na prvej strane teda tlačidlo nenájdete.

Zadná strana však tak uhladená nie je, lebo skôr naopak vytvára výrazný prvok, ktorý sa tiahne celým telefónom. Reč je o duálnych fotoaparátoch, medzi ktorými je umiestnený duálny blesk. Objektívy z tela telefónu výrazne vytŕčajú, čo je za prvé nevzhľadné a za druhé nepraktické až otravné. Po položení na stôl sa totiž smartphone značne kymáca.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB32GB Global - design

Okrem fotoaparátov chrbát okupuje kruhová čítačka odtlačkov prstov. Jej služby boli vždy rýchle a spoľahlivé, takže sme si na svižné odomykanie ihneď zvykli. Pravá strana potom slúži na ovládanie obrazovky a k znižovaniu a zvyšovaniu hlasitosti, pričom neďaleká ľavica obsluhuje hybridný slot. Duálna prevádzka teda nie je vylúčená, avšak za predpokladu oželenia microSD karty.

Nezostáva než dovysvetliť zostávajúcu hornú stranu, kde je k videniu infraport a dierka mikrofónu. Jej druhú odnož potom dohľadáte úplne dole, kde ďalej uvidíte port pre 3,5 mm jack, napájací microUSB konektor a prieduch mono reproduktora.

Displej – 9/10

Ak existuje niečo, čo by vás mohlo o kúpe tejto mašiny presvedčiť, túto pomyselnú úlohu jednoznačne zastáva displej s pomerom strán 18: 9. Obria 5,99″ IPS dotyková obrazovka s rozlíšením Full HD + totiž zastáva svoju prácu úplne dokonale.

Skrátka sme boli spokojní po všetkých stránkach: či už sme niečo riešili v kancelárii alebo vonku, kvalita rozlíšenia 2 160 × 1 080 pixlov s jemnosťou 403 ppi bola vždy skvelá.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB32GB Global

Výborne sa predviedli aj reakcie obrazovky a úroveň jasu. Na výber ďalej máte niekoľko vychytáviek v podobe automatickej regulácie jasu, teplôt farieb alebo čítací režim, pri ktorom možno jeho proporcie manuálne prispôsobiť a naplánovať. Prebudenie obrazovky je možné tiež dvojitým poklepaním na dotykovú plochu.

Displej Xiaomi Redmi Note 5 sa hodí ako na hranie hier, tak pre vybavenie bežnej práce. Sledovanie filmov a videí je potom úplnou rozprávkou. Určite nás potešila aj skutočnosť, že pri využívaní obrazovky bolo vidieť minimum šmúh (oproti zadnej strane). Za také peniaze sa skrátka jedná o prvotriednu zobrazovaciu kvalitu.

Hardware a výkon – 8,5/10

Telefón k svojej práci využíva osemjadrový procesor Snapdragon 636, ktorému stojí po boku 3 GB operačnej pamäte. Spoločne vytvárajú dokonalú výkonnostnú súhru, ktorá majiteľom telefónu dovolí hrať aj veľmi náročné hry.

Vyskúšali sme napríklad populárne PUBG MOBILE a smršť prebiehala v pohode a takmer bez zášklbov. AnTuTu test vykázal 115 045 bodov, čo je treba o dosť lepší výsledok ako nedávno testovaný a drahší model Huawei P Smart Dual SIM.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB32GB Global HW

Výborné je tiež zistenie, že sa telefón poväčšine nijako dramaticky nezahrieva. Tento Xiaomi teda môžeme odporučiť aj hráčom, ktorí nechcú za svoju hernú pomôcku utrácať veľké peniaze. O poznanie horšie je na tom ale interné úložisko s 32 GB priestoru, kde je po prvom spustení voľných len 21,7 GB dát. Našťastie si ale môžete interný úložisko rozšíriť pomocou pamäťovej karty až o ďalších 256 GB.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB32GB Global

Pochvalu si naopak zaslúži zvuk. Použitý reproduktor je veľmi hlučný, pričom hlasový prejav je tiež celkom kvalitný. Kým pozícia výšok dosiahla na slušnú medzu, basový výstup skôr niekde pospával. Pre bežné počúvanie a hranie však reproduktor úplne vystačí.

Výdrž batérie a doba nabíjania – 9/10

Telefóny Xiaomi sú všeobecne známe vysokou výdržou. Ani tu to nie je inak a recenzovaný kúsok vydrží bez väčších problémov aj dva dni intenzívneho používania.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB32GB Global baterie

Na pekných číslach má nepochybne zásluhu veľká batéria s kapacitou 4 000 mAh. Hoci telefón podporuje rýchlonabíjanie, dodávaná 2A nabíjačka sa s touto technológiou nekamaráti. Nabíjanie tak trvá dosť dlho.

Z úplného vybitia na maximálnu kapacitu sa dostanete asi za 2 hodiny a 15 minút. Za dvadsať minút sa je baterka schopná dobiť na nejakých 20 %. Nie je to teda žiadna sláva, ale človek musí brať do úvahy samotnú veľkosť batérie. AnTuTu test batérie utŕžil 16 136 bodov.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Po zakúpení prístroja sa vám do rúk dostane fotografická výbava, ktorej číselný výstup si ľahko oprášime. Väčšinu bude zaujímať predovšetkým chrbát, kde majú po ruke kombináciu 12 Mpx so svetelnosťou f/1,9 a 5 Mpx s f/2,2. Kým prvý objektív zastáva rolu hlavnej, vedľajší sekundant mu asistuje a rozostruje presne to, čo je potrebné. Na prednej strane potom slúži 13 megapixelov so svetelnosťou f/2,0.

Viac fotografií v originálnej kvalite nájdete na tejto stránke.

Aby sme boli úprimní, ľahkých predsudkov sme sa pred samotným vyskúšaním neubránili: od telefónu za 200 € sme toho skrátka príliš neočakávali. O to viac sme boli po prvom bližšom preskúmaní fotografií milo prekvapení. Niektoré výsledky vyzerajú totiž úplne precízne. Nechýba im šmrnc, farebný nádych, ostrosť a kus naturalizmu.

Farby s fotografiami krásne lícujú a na niektoré obrázky je skrátka radosť pozerať. Takto dobre sú na tom však iba fotky zachytávajúce neďaleký objekt vrátane makra. Akonáhle sa pokúsite zvečniť vzdialené stromy, lístie, domy a ďalšie objekty, prvotriedna detailnosť sa rýchlo vytráca a čaká vás pohľad na holý priemer.

Ideálne sú teda fotografie zo vzdialenosti niekoľkých málo metrov a za dobrých svetelných podmienok. Tiež sa slnečným žiarením si šošovky príliš dobre neporadí a fotografované ciele sú prepálené a zrnité. Naopak a napodiv v domácich podmienkach si vedú dobre, a to aj za zhoršených svetelných podmienok a tieňov.

Za úplne dokonalé ale považujeme selfie výtvory, ktoré sú v kombinácie s režimom portrét skutočne parádne. Takže ak hľadáte kladivo na sociálne siete, tento Xiaomi vaše očakávania splní na výbornú.

Kvalitu videí potom hodnotíme ako čistý priemer. Maximálne rozlíšenie zastupuje variant Full HD s 30 snímkami za sekundu, čo skutočnosti tak nejako zodpovedá. Nemôžete teda očakávať ktovieaký detail a ostrosť, pre zachytenie bežných srandičiek ale zábery vystačia.

Za vynikajúce však považujeme prítomnú stabilizáciu, ktorá patrí medzi jedny z najlepších svojej cenovej kategórie. Dokonca aj pri chôdzi sú zábery pozerateľné a nenavádzajú pocit nevoľnosti. Nočné zábery dopadli o niečo horšie, čo sa ale dalo očakávať.

Užívateľské prostredie je prehľadné a dokonca aj začiatočník sa bude čoskoro cítiť ako ryba vo vode. Dolná časť ponúka tradičný výber režimov vrátane portrétu, ktorým jednoducho rozmažete pozadie za fotografovaným objektom. Mimo panorámy je na výber tiež manuálny režim, kde sa dá nastaviť vyváženie bielej či hodnota ISO.

Okrem HDR máte možnosť zapnutia vodováhy, rozostrenia, skrášlenia, časovača, nočného režimu a ďalších scén. Zadná kamera tiež dokáže skenovať QR kód a vyhotoviť snímku vo formáte 4:3, 16:9 alebo 18:9. Nikto vám ani nebráni hrať sa s kontrastom, sýtosťou, ostrosťou či redukciami pruhov na displeji.

Vychváliť sa určite musí svižný chod fotoaparátov. Zaznamenávanie obrázkov bolo vždy otázkou nepatrných chvíľ, o čo sa bezpochyby zaslúžilo bleskové ostrenie a vyladený systém. Na telefón za 200 € toho tento smartphone proste vie skutočne dosť.

Systém a konektivita – 8,5/10

Testovaný model bežal na najnovšom operačnom systéme Android 8.1 Oreo, ktorý bol ovenčený Xiaomi nadstavbou MIUI 9.5. Prostredie bolo svižné, nikdy sa nič nezasekávalo a žiadny problém sme ani nezaznamenali.

Budúcich záujemcov poteší prítomnosť rýchleho Wi-Fi (802.11a / b / g / n / ac), LTE, GPS, Bluetooth 5.0 a infraportu. Súčasťou systému je aj FM rádio, na druhú stranu niekomu môže chýbať NFC.

Vnútorné nastavenie systému vám dovolí pohrávať sa s batériou, kde je prítomný šetrič a prehľad o energetickom vyťažení. Perfektný je tiež druhý priestor, prostredníctvom ktorého vytvoríte druhý samostatný priestor vo svojom telefóne. Za zmienku stojí pomôcka Quick ball, s ktorou dokážete ovládať mnoho funkcií telefónu pomocou jediného prsta a jednoduchých gest.

K užívateľskému naprogramovanie toho je ale ešte veľa. Trebárs dlhým stlačením tlačidla “domov” vypnete obrazovku, podržaním tlačidla “menu” zase spustíte svietidlo a tak ďalej.

Recenzie a skúsenosti zákazníkov

Server Heureka nazhromaždil 36 užívateľských recenzií, ktoré spoločne vypotili pekné 96 % hodnotenie. Spokojní zákazníci si väčšinou pochvaľujú krásny displej, pekné fotografie, dlhú výdrž batérie a nízku cenu.

Zo zahraničných recenzií vypichnime článok na TechRadar.com, kde sa tamojší recenzent rozplýval nad pekným displejom, dobrou životnosťou batérie alebo kvalitnými fotografiami. Dobrú výdrž batérie a slušný výkon pochvaľujú aj na serveri PCWorld.idg.com.au.

Alternatívy ku Xiaomi Redmi Note 5

Za ideálnu lacnejšiu chytrú alternatívu považujeme aktuálne model Huawei P Smart Dual SIM, čo je telefón s pevným hliníkovým telom, rýchlou čítačkou odtlačkov, pekným Full HD displejom a slušným výkonom vrátane NFC, ktoré u recenzovaného Xiaomi chýba.

Ako mierne drahšie, ale vynikajúcu alternatívu odporúčame Huawei Mate 10 Lite Dual SIM, ktorá vás obdaruje atraktívnou podobou, veľkou obrazovkou, množstvom pohybových gest a veľkým interným úložiskom cez 50 GB.

Záverečné hodnotenie

8.5

Skvelý

Xiaomi Redmi Note 5 boduje na celej fronte a znovu nám dokazuje, že aj za menší obnos môžete kúpiť kvalitný telefón s peknou obrazovkou, solídnym výkonom, dlhou výdržou a sympatickými fotografiami. Chýbajúcu odolnosť a prítomnosť staršieho konektora ale prehliadnuť nemôžeme.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
9
Hardware a výkon
8.5
Výdrž batérie a doba nabíjania
9
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
 • Pevná konštrukcia
 • Obrií a kvalitný displej
 • Slušný výkon a zvuk
 • Skvelá výdrž
 • Pekné fotografie
 • Stabilizované FHD videá
 • Svižný a odladený systém
 • Silikónový obal v balení
Zápory
 • Bez odolnosti voči prachu a vode
 • Ušpinený chrbát
 • Pomalšie nabíjanie
 • Staršie microUSB

Najpredávanejšie telefóny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár