Recenzia Xiaomi Redmi Note 4 Global

Rada telefónov Redmi Note od čínskej značky Xiaomi si získala srdce nejedného užívateľa vďaka prívetivej cene, za ktorú prináša rozmerný 5,5 palcový displej, kvalitné kovové telo a vysoký výkon. Rovnako je tomu aj pri 4. generácii, ktorá pred pár týždňami konečne prišla aj vo verzii Global podporujúcou „slovenské“ LTE na frekvencii 800 MHz. Čím sa líši od svojho predchodcu a vyplatí sa jeho kúpa? Dozviete sa v recenzii.

Obsah balenia

Slovenský e-shop beryko.sk nám telefón dodal v anglickej krabičke, ktorá obsahovala samotný prístroj, nabíjačku, kábel a sponku na vysunutie slotu pre SIM karty. Slovenský návod chýbal, rovnako tak aj slúchadlá, ktorí však v tejto cenovej triede nie sú bežnou výbavou.

Mobil je k dostaniu v troch farebných prevedeniach – striebornej, zlatejtmavo šedej. Note 4 Global je momentálne ponúkaný iba v nami recenzovanej 3GB/32GB variante, avšak sa pripravuje aj 4GB/64GB varianta. Pri ne-globálnej verzii potom môžete naviac siahnuť aj po 2GB/16GB modely.

Design a spracovanie – 9/10

Na prvý pohľad sa Xiaomi Redmi Note 4 príliš nelíši od staršieho Note 3 Pro. Rozmery oboch 5,5“ telefónov sú takmer totožné, rovnako ako hmotnosť 165 gramov. Pri bližšom skúmaní však zistíme, že telefón ma za sebou pár kozmetických zmien, pričom všetky je možné hodnotiť pozitívne.

Miesto malého lemu, ktorý ohraničoval prednú stranu telefónu, sú teraz hrany tvorené zbrúseným sklom vytvárajúci pekný estetický 2,5D efekt. Pre veľmi pohodlné držanie potom prispievajú aj zbrúsené hrany prístroja, nahradzujúce pôvodný zaoblený tvar. Musím povedať, že vďaka oboma týmto prvkom, vyzerá telefón ešte o niečo luxusnejšie. Ako som sa minule sťažoval na horšie zalícovanie zadných plastových líšt na oboch koncoch telefónu, tentokrát už všetko sedí úplne perfektne.

Zmeny sa dočkalo aj umiestnenie reproduktoru, ktorý je po novom na spodnej hrane telefónu. Pre bežného užívateľa ide rozhodne o krok dobrým smerom, avšak hráči si príliš nepolepšili. Aj keď vyzerá ako stereo-reproduktor, vzhľad klame. Reproduktor sa skrýva iba za dierkami vpravo, pod tými vľavo nájdeme mikrofón.

Ovládacie prvky zostali bez zmien. Pod displejom potešia podsvietené senzorické tlačidlá s vibračnou odozvou, napravo je klasický vypínač a regulátor hlasitosti a čítačka odtlačkov prstov sídli na zadnej strane pod foťákom. Behom testovania rozoznávala prsty spoľahlivo a nikdy nesklamala.

Pre majiteľov menších rúk telefón ponúka, rovnako ako starší model, možnosť režimu pre jednu ruku (ľahko zapnete rýchlym prejdením po tlačidlách doľava či doprava). Aj tak budete však telefón, vďaka jeho veľkým rozmerom, najčastejšie ovládať oboma rukami.

Rozmetenie konektorov nikoho neprekvapí, slúchadlá sa zasúvajú nahor a microUSB kábel dole. Naľavo sídli hybridný slot pre microSIM a nanoSIM, prípadne microSIM a microSD kartu. Hračičky poteší možnosť zmeniť farbu blikania LED notifikačnej diódy, umiestnenej hore vedľa slúchadiel. Nezabudlo sa ani na infraport.

Spracovanie telefónu je na vysokej úrovni, aj keď občas trochu zaškrípe. Celkove Note 4 predstavuje reprezentatívne zariadenie, o ktoré bytiu sa môžete presvedčiť na nižšie priloženom videuž:

späť na obsah ↑

Displej – 8,5/10

Dobré pozeranie zaručuje 5,5“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1080) a výslednou jemnosťou 400 ppi, vďaka ktorej budete jednotlivé pixely hľadať len ťažko. IPS technológia displeju zaručuje verné podanie farieb aj veľmi dobré pozorovacie uhly. Teplotu farieb a kontrast si je možné čiastočne prispôsobiť v nastavení.

Automatická regulácia jasu funguje dobre, aj keď trochu pomalosti, a široký rozsah intenzity jasu je možné tiež pochváliť. Maximálny jas zaručuje dobrú čitateľnosť na slnku, zatiaľ čo ten minimálny nebude výrazne pomáhať  vašim očiam v tme. Pre nočných čitateľov je naviac k dispozícii čítanie, ktoré odfiltruje modré svetlo. Ďalej oceňujem možnosť rozsvietiť si displej dvojitým  poklepaním.

Displej chráni tvrdené sklo, a o jeho odolnosti voči poškrabaniu sa môžete presvedčiť vyššie vo videu (v časti Design). Aj keď sa kvalitou obrazovky od svojho predchodcu Note 4 výrazne nelíši a na trhu nájdete zariadenie s lepším displejom, jedná sa o dobrý štandard, ktorý bežného užívateľa nijak nesklame.

 

späť na obsah ↑

Výkon a hardware – 8,5/10

Redmi Note 4 bol pôvodne vybavený desaťjadrovým procesorom Mediatek Helio X20, avšak tohtoročné modely, vrátane nami testovaného, miesto neho dostali podobne výkonný osemjadrový Qualcomm Snapdragon 625. Ten doplňuje grafika Adreno 506. Papierovo ide voči Note 3 Pro síce o pohoršenie, čo dokladá aj nižší výsledok Antutu testu (62 221 bodov), avšak v praxi rozdiel takmer nenájdete. Telefón si na maximálne detaily hravo poradil aj s náročnými hrami typu Dead Effect 2.

Plynulý chod Note 4 Global zaisťuje 3 GB operačnej pamäte. Aj pri viac zapnutých aplikáciách naraz telefón šľape pomerne hladko, aj keď drobné neplynulosti animácií by pozorovať išli. S výraznými zásekmi či dokonca pádmi aplikácií som sa nestretol.

Aj keď telefón papierovo ponúka 32 GB úložného priestoru, po spustení má užívateľ k dispozícii slabých 22,5 GB, čo už tak slávne nie je. Na druhú stranu nejde ani o nič vyložene obmezujúceh a kapacitu je možné naviac rozšíriť pomocou pamäťovej karty.

O umiestnení reproduktoru som sa už zmienil. Pokiaľ ide o jeho maximálnu hlasitosť, tak tá je vysoká a volanie rozhodne neprepočujete. Pri počúvaní hudby však odporúčam otáčky znížiť, pretože na maxime započujete nepríjemné chrčanie. Celkovo sa dá kvalita zvuku zaradiť k priemeru a nenáročného užívateľa neurazí, obzvlášť pokiaľ zapojí kvalitné slúchadlá.

späť na obsah ↑

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 8,5/10

O výdrž sa stará batéria s kapacitou 4100 mAh, ktorá v spolupráci s úsporným procesorom bez problémov zaistí dvojdenní chod. Pokiaľ ju budete šetriť, tak nemusíte nabíjať kľudne aj tri dni. V teste prehrávania youtube videa mobil zvládol bežať 13 hodín v kuse a hráči si prídu na 6-9 hodín hrania v závislosti na náročnosti hry. O dobrej výdrži svedčí aj výsledok Antutu Battery testu 11 057 bodov.

Aj keď by mal telefón podporovať rychlonabíjanie, s dodanou nabíjačkou trvalo nabitie z nuly na sto percent dve a tri štvrte hodiny, pričom za hodinu sa dostanete zhruba na polovicu kapacity.

späť na obsah ↑

Fotoaparát a video – 6,5/10

Fotografie obstarané hlavným 13 Mpx snímačom neurazia, ale ani nenadchnú. Chcete vyfotiť nejakú zaujímavosť alebo zaobstarať pár fotiek do rodinného albumu, sklamaná nebudete. Ak však patríte k skúsenejším fotografom, zistíte, že ostrosť snímkov ani ich farebné spektrum zďaleka nepatrí k najlepším. To isté je možné povedať o prednej 5 Mpx kamere. Vo svojej cenovej hladine ide teda o priemer a od predchádzajúceho modelu bohužiaľ nedošlo k výraznému zlepšeniu. (Originály snímkov nájdete tu).

Aplikácia fotoaparátu je veľmi prehľadná a ponúka celú radu režimov, vrátane manuálneho. Bohužiaľ nastaviť v ňom môžete iba vyváženie bielej a ISO, takže ne nejaké veľké hranie zabudnite. K dispozícii je tiež niekoľko farebných filtrov či možnosť HDR.

Žiadne zázraky nečakajte ani od videa. To je možné natáčať maximálne vo Full HD, pri frekvencii 30 fps. Pre krátke videá z dovolenky postačí. Ukážky môžete vidieť nižšie:

späť na obsah ↑

Systém a konektivita – 9/10

Pokiaľ ste oboznámení s telefónmi Xiaomi, neprekvapí vás užívateľské rozhranie v podobe slovensky  lokalizovaného MIUI 8, čo je upravená nadstavba Androidu 6.0. Ja osobne mám tento systém veľmi v obľube, avšak užívatelia čistého Androidu môžu byť pri prvom stretnutí s ním trochu prekvapení. Prostredie je výrazne farebnejšie, chýba menu aplikácií a celkovo je tu všetko trochu inak.

Systém behá plynule, bez akýchkoľvek zásekov. Vďaka širokej ponuke najrôznejších grafických tém si ho môžete ľahko prispôsobiť k obrazu svojmu. Poteší minimum zbytočných aplikácií, naopak na vás čakajú všetky dôležité nástroje a googlovské aplikácie, vrátane Google Store. Zo špeciálnych funkcií spomeňme zjednodušený režim, detský režim, režim čítania či ovládania jednou rukou.

Prvá verzia Note 4, ktorá dorazila na slovenský trh, nemala LTE na najdôležitejšej frekvencii 800 MHz. Tento nedostatok s novo prídenou globálnou verziou konečne mizne a môžeme teda konektivitu hodnotiť ako veľmi slušnú. Jediné, čo tu chýba je totiž len NFC. Naopak nechýba Bluetooth 4.1, Wi-Fi, infraport či podpora dvoch SIM kariet.

späť na obsah ↑

Alternatívy k Xiaomi Redmi Note 4 Global

Redmi Note 4 Global stojí momentálne 169 eur (9/2017) a jeho hlavným konkurentom je starší Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global s cenovkou o pár desiatok eur menšou. Porovnať oba modely som sa snažil už behom recenzie. V stručnosti teda: Note 4 má krajší design a lepšie reproduktory. Čo sa týka displeja, výkonu, batérie, vnútorného úložiska, operačného systému a fotoaparátu sú oba modely porovnateľné. Či sa vyplatí investovať do novšieho modelu alebo sa uspokojiť so starým, zostáva záhadou a dôležitou otázkou.

Chcete za podobnú cenu lepší fotoaparát, potom siahnite po Huawei P9 Lite (2017), ktorý je k dostaniu za 259 eur (9/2017). Vďaka 5,2palcovému displeju a hmotnosti 147 gramov poteší kompaktnejšími rozmermi. Kladom je tiež prítomnosť NFC a najnovšieho Androidu 7.0. Naopak je treba sa zmieriť s menšiu výdržou batérie a iba 6 GB vnútornej pamäte.

Xiaomi Redmi Note 4 LTE

Inteligentný telefón Xiaomi Redmi Note 4 predstavuje vybrúsený klenot so špičkovými parametrami za viac ako prijateľnú cenu.

€154,90 €239,90
späť na obsah ↑

Záverečné zhodnotenie

8.3 Total Score
Skvelý

Čínsky smartphone Xiaomi Redmi Note 4 Global nadchne nádherným designom, dvojdennou výdržou batérie, odladeným operačným systémom, svižným výkonom a veľkým 5,5“ displejom. Najväčšou slabinou je naopak priemerný fotoaparát, dlhšia doba nabíjania a absencie NFC. Za danú cenu sa však jedná len o drobné nedostatky a telefón môžeme vrelo odporučiť.

Design a spracovanie
9
Displej
8.5
Výkon a hardware
8.5
Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania
8.5
Fotoaparát a video
6.5
Systém a konektivita
9
KLADY
 • Skvelá výdrž batérie
 • Dobrý výkon
 • Vydarený displej
 • Krásny dizajn a dobré dielenské spracovanie
ZÁPORY
 • Priemerný fotoaparát a video
 • Doba nabíjania (s dodávanou nabíjačkou)
 • Absencia NFC
 • Staršie microUSB
User Rating: 4.25 (12 hlasov)

Najpredávanejšie mobilné telefóny podľa heureka.sk

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

1 Comment
 1. Príjemný deň dovolím sa podeliť o svoje skúsenosti pri kúpe nového
  mobilu. Používal som Lenovo K6 po
  čase som sa rozhodol kúpiť nový mobil a Lenovo si nechať ako rezervný.
  Prvý som si vyhliadol MotoM M po dvoch dňoch som ho vrátil po skúsenostiach s Lenovo K 6 tento bol
  pomalý na otvorenie stránky bolo
  treba až 2,3 pokusy. Predajca v Datare
  potvrdil že so želaním mali viac reklamácií. Potvrdil dobré skúsenosti s Xiaomi redmi note 4 tu mali len jednu vystavenú. Rozhodol som sa pre Honorár 6x. Za dva dni som bol naspäť.
  Baterka vydržala pol dňa. Predajca v Datare v Pokuse nakoniec zistil že
  2 kusy Xiaomi mali v Spravili tak som
  sa vybral a vzal redmi note 4. To bol
  na rozdiel od predošlých skutočne
  bomba . A lepší ako predošlé Lenovo
  ktoré oproti Moto M a hodnotu 6x bolo
  pri mojich skúsenostiach lepšie. Tak
  možno som natrafil na vadne kusy ,ale
  Xiaomi môžem len odporučiť.
  t

Okomentujte