Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Sony Xperia X Compact

4. 4. 2017 Aktualizované

Malých telefónov s displejom pod 5 palcov je dnes na trhu ohromný nedostatok, takže každý takýto príspevok je veľmi vítaný. To platí aj o 4,6-palcovej Sony Xperia X Compact, ktorá je nepriamym nástupcom obľúbenej a vychvaľovanej Xperie Z5 Compact. Podarilo sa Sony udržať vysokú kvalitu, aj napriek nižšej uvádzacej cene, ktorá sa v súčasnosti pohybuje okolo 390 € (03/2017), alebo ide o prepadák?

Obsah balenia

Sony Xperia X Compact

V našom testovacom balení toho príliš nebolo. Mobil, USB-C kábel a návod. V predajnom balení by ste však mali dostať aj rýchlonabíjačku.

Sony Xperia X Compact je v ponuke v 3 farebných variantoch – hmlovomodrom, kozmicky čiernom a nami testovanom bielom.

Dizajn a vyhotovenie – 7/10

Čo vás pri tejto Xperii na prvý pohľad nepochybne zaujme, sú, ako už názov napovedá, jej kompaktné rozmery. So 4,6-palcovým displejom a váhou 135 gramov, ide skutočne o drobčeka, ktorý sa skvele drží v jednej ruke a ľahko sa zmestí do každého vrecka. Dobrému pocitu z držania napomáhajú aj oblé boky, ktoré hladko prechádzajú do zaobleného krycieho skla Gorilla Glass, ktoré chráni displej. Všetko skvele lícuje a nikde sa nič nezarezáva do ruky. V tomto smere telefón naozaj vyniká a zaslúži si jednotku s hviezdičkou.

Čo naopak môže množstvo ľudí odradiť je plastový dizajn. Hoci mobil rozhodne nevyzerá škaredo, vzhľad je trochu obyčajný. Najmä zadná strana na mňa spočiatku pôsobila trochu lacno (na telefón s cenou viac ako 350 €). Na druhú stranu tehlový dizajn má svoje čaro a množstvo ľudí nepochybne zaujme.

Z hľadiska kvality vyhotovenia nemožno veľa vyčítať. Telefón je pevný, nevŕzga a nešmýka. V prípade čiernej verzie sa niektorí recenzenti sťažovali na viditeľné šmuhy, tie však pri nami testovanej bielej neboli takmer vidieť. Jediné, čo by som vytkol, je vysoká náchylnosť na odery a poškriabanie. Testovací model pred nami malo v ruke zrejme niekoľko ľudí a predné rohy sú viditeľne odreté. Odporúčam preto dokúpiť aspoň základné gélové puzdro.

Na prednej strane pod displejom nájdete mikrofón s reproduktorom v jednom. Hore je nad logom SONY druhý reproduktor, vedľa predná kamera, notifikačná dióda a senzory priblíženia okolitého svetla. Hardvérové ​​tlačidlá nečakajte, sú tu len softvérové v rámci displeja.

Pravý bok tvorí trojica ovládačov. Vypínacie tlačidlo, ktoré v sebe ukrýva čítačku odtlačkov prstov, je jediným kovovým prvkom prístroja. Nižšie je trochu neprakticky umiestnená kolíska regulácie hlasitosti. Úplne dole nájdete dvojpolohovú spúšť fotoaparátu, vďaka ktorej je fotografovanie vskutku veľmi pohodlné. Všetky tlačidlá sa ovládajú veľmi pohodlne a ľahko. Najväčší výčitku mám asi k čítačke odtlačkov prstov, ktorej prítomnosť je kladom, avšak spoľahlivosť trochu pokrivkáva. Zrejme je to dané pomerne malou plochou, kam sa prikladá prst.

Na ľavom boku sa nachádza slot na nanoSIM a microSD kartu. Oproti konkurencii sa otvára pomocou nechtu, namiesto kovovej sponky. To je na jednu stranu praktické (nemusíte so sebou neustále mať sponku/špendlík), ale na druhej strane to nie je ani trochu také elegantné. Nehovoriac o tom, že slot nepôsobí nijako pevne a príliš častým vyťahovaním by sa mohol poškodiť.

Konektor na USB je štandardne umiestnený na spodnej strane, zatiaľ čo jack na slúchadlá a sekundárny mikrofón sa nachádzajú hore. Zadnú stranu zdobí decentný nápis Xperia a vľavo hore fotoaparát s LED diódou a snímačom svetla. Uprostred poteší prítomnosť NFC antény.

Ak telefón porovnáme so staršou Xperiou Z5 Compact, bude vám chýbať vodotesnosť.

Displej – 9/10

Sony Xperia X Compact

IPS displej X Compactu sa Sony naozaj podaril. Hoci je rozlíšenie len HD (1280 x 720 px), vďaka malej uhlopriečke je jemnosť 319 ppi. To síce nie je veľa, ale pri bežnom používaní úplne stačí. Kontrast aj farebnosť sú na špičkovej úrovni. V nastavení si navyše môžete vybrať z troch režimov vylepšenia obrazu. Rovnako tak je možné si prispôsobiť vyváženie bielej podľa vlastného výberu.

Čitateľnosť na slnku je bezproblémová, rovnako ako pozorovacie uhly. Automatická regulácia jasu funguje rýchlo a spoľahlivo. Maximálny jas je oslňujúci. Hoci minimálny vy mohol byť trochu nižší, v noci jeho žiara vyložene neruší.

Veľmi chválim vynikajúcu citlivosť displeja. Vďaka špeciálnemu režimu možno telefón navyše pomerne dobre ovládať aj v rukaviciach. Aj keď na nejaké časté posielanie SMS správ to veľmi nie je. Ďalším kladom je ochranné sklo Gorilla Glass, ktoré displej chráni pred poškriabaním.

Výkon a hardvér – 8/10

Telefón je poháňaný šesťjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 650 s frekvenciou 1,8 GHz a grafickým akcelerátorom Adreno 510. Plynulosť zaisťuje 3 GB RAM. Hoci výkon X Compactu nepatrí k absolútnej špičke, v Antutu teste milo prekvapil, keď dosiahol hodnotu 77 083 bodov. V porovnaní napríklad s rovnako drahým Honorom 8 (96 104) je to síce menej, ale rozhodne sa za tento výsledok telefón hanbiť nemusí.

Recenzia Sony Xperia X Compact software

V praxi je chod úplne plynulý, a to aj pri mnohých spustených aplikáciách naraz. Telefón tiež bez problémov zvláda náročné hry typu Asphalt 8 alebo Villagers and Heroes. Vnútorná kapacita je slušných 32 GB, z ktorých pre užívateľov zostane niečo cez 20 GB. Pomocou microSD karty možno navyše celkovú kapacitu rozšíriť o ďalších 256 GB.

Ak sa pozrieme krátko na dvojicu reproduktorov, veľmi poteší ich umiestnenie na prednej strane, vďaka čomu ich pri položení na stol alebo držaní v ruke nezakryjete. Kvalita zvukového výstupu je taktiež nadpriemerná, aj keď audiofilovia budú stále nespokojní a radšej využijú slúchadlá. Jediné čo by som vytkol, je maximálna hlasitosť, keď to reproduktory trochu nezvládajú a počúvanie niektorých skladieb prestáva byť príjemné a je skôr otravné.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 7/10

Výdrž 2700 mAh batérie je skôr priemerná. Pri náročnom používaní je potrebné telefón dobíjať každý deň, avšak pri bežnom používaní zvládne aj dni dva. Hráči hier získajú zhruba 5 hodín prevádzky a v teste nepretržitého prehrávania videí na Youtube (pri strednom jase) smartfón dosiahol hodnotu 8 hodín. Výsledok AnTuTu testu je 7434, čo tiež poukazuje skôr na priemer.

Keďže v prípade nášho recenzného modelu nebola pripojená nabíjačka, nemôžem sa bohužiaľ podeliť o presné hodnoty nabíjania. Údaje ostatných recenzentov však hovoria o rýchlom nabití do 2 hodín, čo určite poteší. Rovnako ako funkcia ochrany batérie, ktorá sľubuje jej až dvojnásobnú životnosť.

Fotoaparát a kamera – 8,5/10

Telefón Sony Xperia X Compact je vybavený dvojicou kvalitných fotoaparátov. Zadný ponúka rozlíšenie 23 Mpx a čelný 5 Mpx. Zobrazenie farieb je prirodzené, len nočné fotografie sú zožltnuté. Makrofotografie sú veľmi kvalitné, však občas tu bol problém so zaostrením. Fotografie za jasného aj slabého svetla hodnotím nadpriemerne, naopak s nočnými zábermi to je už horšie. Ani tie však vyložene neurazia. Okraje fotografie trpia celkovo nižšou ostrosťou a výčitku si zaslúži aj trochu zdĺhavé ukladanie fotografií. Zmenšené ukážky môžete vidieť nižšie (originály tu).

Aplikácia fotoaparátu je kvalitná. Samozrejmosťou sú manuálny aj plne automatický režim. Nastaviť môžete hodnotu ISO (50 – 3200), EV (+/- 2), vyváženie bielej, dĺžku uzávierky alebo zaostrenie. Zo špeciálnych funkcií možno spomenúť panorámu, kreatívne efekty, úpravy portrétu či tvorbu fotografie doplnené zvukom. Jasné body navyše si zaslúži už spomínaná dvojpolohová spúšť, vďaka ktorej nemusíte, ako ďatle ťukať na displej.

Telefón dokáže nahrávať video vo Full HD kvalite (60 fps), čo je oproti staršej Z5 Compact zhoršenie, pretože tá zvládala 4K rozlíšenie. Na druhú stranu kvalita záznamu je veľmi vysoká, ako môžete vidieť nižšie. Obraz je ostrý a farby verné. Vďaka päťosovej elektronickej stabilizácii sa navyše obraz takmer nechveje a je krásne plynulý. Ani zvukovému záznamu nemožno nič vyčítať.

Systém a konektivita – 8/10

X Compact je vybavený mierne upravenou verziou Androidu 6.0.1. Podoba systému je prehľadná a intuitívna. Ako už bolo povedané, všetko funguje hladko a svižne. Plynule fungovanie bez chýb. Samozrejmosťou je možnosť zmeny témy, a to buď zadarmo, alebo (častejšie) za menší poplatok.

Čo niekoho môže po zapnutí nemilo prekvapiť je ohromné ​​množstvo predinštalovaných aplikácií. Nehovorím, že nemôžu byť užitočné, ale osobne by som sa bez mnohých z nich pokojne obišiel. Z tých pozitívnych spomeňme sériu nástrojov od Googlu, nevyhnutné hodiny, Facebook, počasie či kalendár. Výborné sú tiež Sony aplikácie na správu hudby, videa či fotogalérie. Zbytočné mi naopak prišli Amazon Shopping, Správy, AVG protection, Lifelog, Náčrt, Xperia Lounge či aplikácia pre PS4. Väčšinu z nich navyše nemožno odinštalovať, iba zakázať. Väčšia striedmosť by tu rozhodne nebola na škodu. Naopak by som uvítal aplikáciu na poznámky, ktorá v tejto záplave aplikácii nepochopiteľne chýba.

Ak sa zameriame na konektivitu, potom je telefón vybavený všetkými štandardmi Wi-Fi, slovenskou LTE, bluetooth, GPS aj NFC. Veľmi slušná výbava, ktorej na dosiahnutie dokonalosti chýbajú snáď len infraport, Dual SIM či bezdrôtové dobíjanie.

Alternatívy k Sony Xperia X Compact

Hlavným konkurentom Sony Xperia X Compact je starší model Sony Xperia Z5 Compact, ktorý sa v súčasnosti predáva takisto okolo 340 € (01/2017). Výkonovo aj rozmerovo sú si telefóny veľmi podobné a obidva sú vybavené  Androidom 6.0. Z5 sa však pýši vodotesnou konštrukciou, prémiovejším dizajnom alebo možnosťou nahrávať v 4K rozlíšení. Vďaka veľmi slabej konkurencii v kategórii mobilov do 5 obidva patria k najlepším kompaktným telefónom na trhu.

Jednou z mála alternatív vybavených Androidom môže byť Galaxy A3 (2017), ktorý má na slovenský trh vstúpiť vo februári 2017. Jeho cena sa bude začínať na 330 € a hmotnosť bude aj napriek 4,7“ displeju ešte o pár gramov nižšia. Viac o ňom napíšeme v blízkej recenzii.

Ak vám nevadia väčšie rozmery, potom v tejto cenovej triede môžeme odporučiť Honor 8, ktorý ponúka vyšší výkon, lepší fotoaparát, spoľahlivejšiu čítačku odtlačkov prstov a dlhšiu výdrž. Klzký sklenený dizajn však nemusí byť pre každého. Navyše kvalitou nahrávania videa a prehrávaním zvuku za Sony zaostáva.

Záverečné hodnotenie

7.9

Veľmi dobrý

Sony Xperia X Compact patrí bezpochyby medzi najlepšie malé telefóny, a to aj vďaka minimálnej konkurencii. Ponúka nádherný displej, nadpriemerný zvuk, skvelé video a chvályhodnú konektivitu. Výkon je dobrý a chod úplne plynulý. Vďaka ľahkému a kvalitnému dizajnu sa pohodlne drží v ruke. Sklamaním sú nie vždy spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov a náchylnosť k poškrabaniu. Nepoteší ani veľa bloatwaru.

Dizajn a spracovanie
7
Displej
9
Hardvér a výkon
8
Výdrž batérie
7
Fotoaparát a kamera
8.5
Systém a konektivita
8
Klady
 • Ľahký a kompaktný dizajn
 • Skvelý displej a nadpriemerné reproduktory
 • Slušný výkon
 • Výborná konektivita
 • Hardvérová spúšť fotoaparátu
 • Kvalitné video
Zápory
 • Chýba odolnosť proti vode a prachu
 • Nie vždy spoľahlivá čítačka
 • Veľa zbytočných aplikácií
 • Ľahko sa poškriabe

Súhrn zahraničných recenzií

Recenzia na cnet.com – 7,5 / 10

Sony Xperia X Compact je malý telefón s excelentným fotoaparátom, ale chýba pár funkcií, ako je vodeodolnosť a v USA tiež čítačku odtlačkov prstov (v ČR je čítačku odtlačkov na telefóne nájdeme).

Klady: Sony Xperia X Compact je malý telefón s 4,6 palcovým displejom, krásnym displejom, excelentným fotoaparátom a dobrou výdržou batérie.

Zápory: Vodeodolnosť nájdeme len u modelu predávanom v Japonsku a v USA chýba čítačka odtlačkov prstov. Trochu sa zasekáva pri editácii fotiek, alebo pri robení fotiek za horšieho svetla.

Recenzia na trustedreviews.com – 6/10

Nie je tak dobrá ako predchádzajúce telefóny z radu Sony Compact. Jedná sa o slušný telefón strednej triedy, ktorý zhadzuje dolu škaredý dizajn.

Klady: Dobrá životnosť batérie, kompaktné rozmery, klapka fotoaparátu.

Zápory: Hnusný dizajn, pomalý a nespoľahlivý fotoaparát, nie je vodeodolná, drahá vzhľadom k tomu, čo dostanete.

Recenzia na techradar.com – 6/10

Nová Sony X Compact je najlepšie vyzerajúci telefón tejto kompatní radu, aký bol doteraz vyrobený. Bohužiaľ dôraz na dizajn, si vyžiadal priliš mnoho obetí v ostatných kategóriách. V porovnaní s Xperiu Z5 Compact je tento mobilný telefón trochu poddimenzovaný a ponuka nie je toľko zaujímavá.

Klady: Parádny dizajn a telefón je možné bez problémov ovládať jednou rukou. 3 GB RAM a USB-C konektor poteší.

Zápory: Nie je vodeodolná, príliš drahá, v US chýba čítačkou odtlačkov prstov, nedostatočný výkon CPU.

Recenzia na notebookcheck.net – 8,7 / 10

Xperia X Compact je teraz mainstreamový mobilný telefón. Avšak ponúka kompaktné rozmery bez žiadnych veľkých nedostatkov. Výkon je v praxi tiež viac než dostačujúca, ale konkurencia je v tomto cenovom segmente veľmi silná.

Klady: Veľmi dobrá kvalita spracovania, dobrý výkon, v realite veľmi dlhá výdrž, USB-C konektor, slušné reproduktory, dobrý fotoaparát, rozšíriteľné úložisko pomocou microSD karty, jasný displej.

Zápory: Citlivý lesklý povrch, iba USB 2.0, pomalší ako predchádzajúce modely v niektorých prípadoch, chýba certifikácia IP, nepodporuje nahrávanie vo 4K.

Recenzia na androidauthority.com – 8,4 / 10

Nová Sony Xperia X Compact bola vytvorená pre ľudí, ktorí chcú malý telefón bez kompromisov. A toto zadanie plní táto Xperia veľmi dobre, bohužiaľ tomu zodpovedá aj prémiová cena, ktorú asi nebude veľa ľudí ochotných zaplatiť.

Klady: Kompaktné rozmery, jasný displej, dobrá výdrž batérie, skvelý fotoaparát, predné reproduktory, možnosť rozšírenia vnútorného úložiska, rýchly výkon.

Zápory: Nie je odolná proti prachu a vode, prémiová cena.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár