V prvom rade by som rád zdôraznil, že som nikdy nepatril a asi zrejme ani nepatrím medzi skrytých fanúšikov konzol. Už od útleho detstva bol súčasťou našej domácnosti stolný počítač, s ktorým som vyrastal, učil sa a hlavne prežíval nikdy nekončiace herné seance pri prvý dieloch vojnovej akcie Call of Duty, GTA, stratégiu Commandos a pri nezabudnuteľnom kolotočovom čajíčku Roller Coaster Tycoon.
Aj dnes, teda po zhruba 18 rokoch, si pri písaní týchto riadkov len pospomínam a s dávkou nostalgie si stále spomínam na dobu letných prázdnin, kedy zmienené hry na hernom poli svojou pevnou rukou vládli. Aj keď sa behom rokov na pultoch obchodov objavila celá rada všemožných herných zariadení, všetky ma obrovskou kľučkou minuli. Ako milovní počítačov som skrátka nedal na tieto stroje dopustiť a o konzolách som nechcel nikdy ani len počuť. Časy sa ale menia a v súčasnej dobe som bol nútený svoj prístup – rovnako ako mnohí ďalší – prehodnotiť. Dôvodov je mnoho, pri niektorých sa ale skrátka pozastaviť predsa len musíme.
Výhody herných konzol voči PC
Jednou z hlavných lákadiel konzol je ich pohodlnosť a jednoduchá obslužnosť. Konzoly vybalíte z krabice, zapojíte kábel do zdroja energie, internet (alebo nastavíte Wi-Fi), prepojíte pomocou kabeláže s televíziou alebo monitorom a v hraní vám už nič nebráni. Stačí vsunúť DVD s požadovanou hrou a prístroj si všetko zariadi sám, čo v praxi znamená inštaláciu hry a automatické aktualizácie. Všetko bez akéhokoľvek zásahu alebo problému – čisto a rýchlo. V prípade počítaču niečo také nie je ani mysliteľné. Hráč si musí neustále dávať pozor na kodeky, najnovšie grafické updaty a nemalou mierou sa celkovo starať o plynulý chod počítaču, kedy mám na mysli pravidelnú antivírovú kontrolu, čističe a manuálne mazanie nepotrebných súborov. Ani to však nezabráni občasnému zrúteniu systému, ktorý si žiada kompletné formátovanie disku. Strata dát je potom o to viac bolestnejšia, o fotografiách detí a rodiny ani nehovoriac.
Mimo softwarové stability konzole zaisťujú aj stabilitu hardwarovou. Pre hráčov to v praxi znamená, že nemusí riešiť aktuálnosť svojho HW, teda procesoru, grafickej karty, RAM a ďalšieho. V prípade počítačov totiž platí (rovnako ako pri mobilných telefónoch), že jedna súčiastka zbytok systému nezachráni. Aby ste z postaršieho počítača pretvorili hernú sústavu, nedá sa vymeniť iba procesor alebo grafiku – výmena je nutná pri každé súčiastke. Konzoly ale tento problém absolútne neriešia – nemajú totiž dôvod. Vychádzajú pravidelne s odstupom niekoľkých rokov (Xbox 360, Xbox One, PS1, PS2, PS3, PS4, PS4 Slim, SPS4 Pro), kedy sú po svojom vydaní dostatočne naboostované, aby zvládali aj tie najnovšie hry. Nemusíte sa tak o nič starať, len hráte a ostatné možnosti na konzole využívate na maximum bez nejakých prekážok a zdržaní.
Konzoly sú na vzostupu, aj čo sa herných titulov týka. Na túto platformu vychádza stále viac exkluzívnych hier, ktoré si na počítačoch proste nezahráte. Posledným prírastkom do čisto konzolovej rodiny je Horizon Zero Dawn, kde sa po boku charizmatickej Aloy vydáte vpred mechanickým monštrám. Skvelou výhodou konzol je aj herné pohodlie. Zatiaľ čo ste u počítača prikovaný k stoličke, v prípade konzol toto neplatí. Nie je problém si pri hraní hier poležať na gauči, posedieť uprostred obývacej izby alebo prebiehajúci in-game filmíček sledovať z kuchyne behom prípravy rannej kávy. Aj keď som sa snažil menovať pre mňa najzaujímavejšie a najzásadnejšie výhody konzol, som pevne presvedčený, že si medzi výhodami a prednosťami nájdete mnohé ďalšie. Z pohľadu bývalého počítačového hráča sú pre mňa ale vyššie menované najviac do očí bijúce.
Príchod PlayStation 4 Pro spôsobil medzi hernými nadšenci doslova búrku. Niektorí boli radi, avšak mnohým sa postup spoločnosti Sony príliš nepáčil, pretože prestala platiť jedna z výhod, o ktorej sme si vyššie hovorili – Jedna konzola na niekoľko rokov, žiadne upgrady…) Zase taká pravda, to ale nie je pretože vylepšenú konzolu nie je nutné kupovať a hrať môžete pohodlne aj so staršou verziou, teda PlayStation 4. Novšia Pro verzia však ponúka niekoľko vylepšení a povedzme výsad, ktoré ocenia hlavne veľký herní fanúšikovia a milovníci kvalitných zážitkov. Pre poriadok prídeme na to, že ani spoločnosť Microsoft nechce zostať zahanbená v kúte a pripravuje konzolu pod označením Project Scorpio. Aj keď sú niektoré špecifiká, tak nejaká známa, nebudeme musieť špekulovať a radšej počkáme na výstavu E3 2017, ktorá sa koná už 11. júna tohto roku, kde dôjde k oficiálnemu odhaleniu.
Obsah balenia PS 4 Pro
Než sa pustíme do popisovania všetkých tajov vylepšenej konzoly, najprv si povieme, čo skrýva základné balenie PlayStation 4 Pro. Vo vnútry krabice sa mimo samotnej konzoly nachádza herný ovládač DualShock 4, malé slúchadlo s mikrofónom, prepájací USB kábel k nabíjaniu ovládača, zdrojový kábel vedúci zo zariadenia do elektrickej siete, HDMI kábel k prepojeniu konzoly s televíziou alebo monitorom a niekoľko príručiek pre začínajúcich užívateľov. Cena tejto verzie sa pohybuje v priemere okolo 400 eur (08/2019), avšak sa na trhu nachádza rada drahších verzií, ktoré obsahujú napríklad dva herné ovládače, hernú novinku alebo PlayStation VR Starter Kit. Je samozrejme len na vás, po akej možnosti siahnete. Pokiaľ ešte pred nákupom viete, akú hru si chcete zaobstarať, môžete zakúpením konzoly s pribaleniu hrou nejaké peniaze ušetriť.
PlayStation 4 Pro – pekný a elegantný
Nová verzia PlayStation 4 Pro je vlastne high-end verzia PS4, ktorá je schopná servírovať vylepšenú grafiku v 4K, zaistiť podporu HDR, hladšie a stabilnejšie snímkovanie a v neposlednom rade aj možnosť 4k video streamovania. Je však nutné si uvedomiť, že vylepšená verzia rodinu PS hráčov nerozdeľuje – môžu hrať spolu a všetky hry sú kompatibilné na obe verzie. Nebudú tak ani existovať žiadne exkluzívne tituly na verziu Pro.
Veľkosť nového PSka je oproti svojmu predchodcovi znateľne väčšia. V domácnosti tak počítajte so zariadením o rozmeroch 265 x 39 x 288 mm, ktoré váži približne 2,1 kilogramov. Jedná sa o krásny kus elektroniky, ktorý netreba nikam skrývať. Základňu prístroja zastáva trojica obdĺžnikových poschodí, ktoré sú od seba rozdelené ani nie centimetrovými linkami. Na čelnej strane zariadenia je umiestená skratka Sony a PS4, pričom kúsok dole je umiestené tlačítko pre zapínanie a vypínanie konzoly vrátane obslužného tlačidla pre mechaniku. Pre nabíjanie herných ovládačov potom dobre poslúži dvojica USB vstupov. Ľavá časť prístroja je určená pre BD/DVD mechaniku. V okolí mechaniky sa pri chode prístroja pravidelne objavuje nadčasovo vyzerajúca svetelná linka. Hornú stranu konzoly zdobí logo výrobcu, avšak na bočných stranách k videniu nič nie je. Zadná strana prístroja je ale naopak techniky plná. Okrem dierky pre napájajúci elektrický kábel a vetracích priechodov sa tu nachádzajú USB a HDMI vstupy vrátane otvoru pre internetový kábel.
Výkonný hardware
Vnútri PS4 Pro pochoduje jednočipový špeciálny procesor x86-64 AMD Jaguar, ktorý sa môže pyšnieť ôsmimi jadrami bežiacich na 2,1 GHz (staršia verzia ide na 1,6 GHz). O ladný obraz sa stará grafická karta 4,2 TFLOPS (oproti 1,84 TFLOPS), ktorej grafická architektúra stavia na báze AMD Radeon. O rýchly chod sa stará 8 GB operačnej pamäte typu GDDR5 s vyššou priepustnosťou než pôvodná verzia, pričom súbory je možné ukladať na 1 TB diskové úložisko. Dané parametre zaručujú mimo vysokej kompatibility plynulý chod všetkých hier, u ktorých je teraz náhly pokles snímkovania úplnou raritou. A pokiaľ sa snáď nejaký problém naskytne, prakticky každá hra ponúka možnosť výberu hrať na 60 alebo 30 FPS.
Nová verzia konzoly podporuje tiež 4K Ultra HD rozlíšenie a technológiu HDR, vďaka ktorým sa dočkáte realistickejších expozícií a celkového vykreslenia farieb a tieňov. Zásadné však je, aby ste televíziu s podporou 4K vlastnili. Pokiaľ áno, môžete sa tešiť z 4K rozlíšenia až 3840 x 2160 pixelov, teda 2160 PPI. Na HDTV hry pobežia na 1080 PPI. Je nutné povedať, že výsledok je na prvý pohľad skutočne patrný. Hry sú skrátka omnoho krajšie než v prípade štandardnej verzie PlayStationu. Je však škoda, že 4K rozlíšenie nie je možné uplatniť v prípade prehrávania Blu-ray diskov, avšak v prípade sledovania videí na internete a hier všetko šľape ako po masle.
Čo sa týka spotreby, PS4 Pro si berie maximálne 165 Wattov, pričom normálna teplota dosiahne nanajvýš 35° Celzia. Výkon je v porovnaní so stolnými počítačmi o dosť tichší, najväčší hluk konzola robí pri načítaní vloženého disku. V prípade hier sa ale jedná o iba občasné zavrčanie, pretože si konzola ťahá behom hrania dáta priamo z disku. Ako už bolo povedané vyššie, každá nová hra sa najprv inštaluje a až potom ju je možné hrať.
Herný ovládač DualShock
PlayStation 4 Pro hráčovi dopraje mimo uvedeného tiež vylepšený herný ovládač, ktorý je od štandardného PS4 ovládača o niečo štíhlejší. Nové funkcie ale neočakávajte, skôr vychytávky. Konštrukcia nového DualShocku umožňuje vyžarovať svetelný prúžok na dotykovej ploche, ktorý svieti rovnakou farbou ako štandardné čelné osvetlenie ovládača. Táto kozmetická úprava sa hodí u niektorých hier, kde hrá rolu napríklad život hlavného hrdinu, ktorý máte vďaka svetelnému prúžku doslov ako na dlani. Tiež povrch ovládača bol trochu upravený pre lepšie držanie a manipuláciu v prípade upotených rúk. Patrí sa tiež dodať, že nové ovládače sú úplne kompatibilné s PS4 a podporujú Bluetooth. Nechýba ani štandardná dierka pre zasunutie slúchadiel s mikrofónom, s ktorých pomocou môžete komunikovať s priateľmi a hernými spojencami. Znovu poznamenajme, že sú základné slúchadlá s mikrofónom súčasťou balenia.
PlayStation – nič pre pirátov
Konzoly všeobecne nie sú chlebom pre pirátov. Pokiaľ chcete hrať, je nutné vlastniť originálny disk s danou hrou alebo si hru kúpiť online cez Playstation Network. Aj keď sa kúpa novej hry približuje sume približne 70 eur, nemusí to nutne znamenať, že o všetky investované peniaze prídete. Hru totiž nie je problém po dohraní vyslať ďalej do sveta; môžete hru vymeniť za inú, zbaviť sa jej protiúčtom, poprípade ju za trošku nižšiu čiastku predať na nejakom bazáre či aukcii. Podobne kšeftovať môžete aj so staršími hrami, napríklad z druhej alebo kľudne aj z tretej ruky. Disk vložíte do konzoly a hra sa tvári ako vaša. Týmito riadkami sa snažím povedať hlavne to, že aj keď sú hry na konzolu výrazne drahšie než na PC, nie je vždy potrebné utrácať každý mesiac stovky eur naviac. Výmenný obchod funguje.
Má nákup PlayStation 4 Pro zmysel?
Po prvé, pokiaľ už vlastníte štandardnú verziu PS4, nová verzia Pro nie je vyložene nutná. Jej nákup ale odporúčame v prípade, že vlastníte 4K televíziu a irituje vás občasné trhanie hier a nestabilné snímkovanie. Po druhé, pokiaľ žiadnu konzolu nevlastníte a nad nákupom uvažujete, kúpte si verziu Pro. Je síce drahšia, ale niekoľko desiatok eur sa skrátka vyplatí. A keď nie dnes, tak časom určite.
Diskusia u článku