Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček tabletov

Recenzia Samsung Galaxy Tab A 10.1 (SM-T580)

28. 2. 2017 Aktualizované

Do rúk sa nám dostal rozmerný tablet od spoločnosti Samsung, Galaxy Tab A 10.1, ktorý sa pýši veľkým displejom a batériou so solídnou výdržou. Vývojári si v tomto prípade nechali všetky výstrelky moderných technológií v uzlíčku a vyrobili tablet vhodný najmä pre bežného používateľa, ktorý je dostupný v 2 variantoch: s Wi-Fi (SM-T580) alebo s LTE (SM-T585). My sme sa pozreli na prvý z dvoch modelov.

Obsah balenia

Vnútri škatule nájdete Samsung Galaxy Tab A 10.1 z modelového radu SM-T580, nabíjačku s USB konektorom a stručnú príručku, ktorá nám však v prípade nášho modelu chýbala. Cena recenzovaného modelu sa pohybuje okolo 260 eur (01/2017), pričom na výber máte medzi bielym alebo naším čiernym variantom.

Samsung-Galaxy-Tab

Dizajn a vyhotovenie – 7/10

Recenzovaný tablet od Samsungu je priestorovo výrazné zariadenie, ktorému jasne dominuje veľký 10,1TFT displej. Hoci náš model Galaxy Tab A svojím hardvérovým vybavením patrí do strednej triedy tabletov, displej ponúka rozlíšenie 1920 x 1020 pixelov, ktoré by čakal len málokto. Pri používaní budete v rukách držať prístroj vysoký 254,2 mm a široký 153,3 mm, ktorý váži 525 gramov. Aj keď ide o tablet priemernej hmotnosti, pri jeho používaní som sa nemohol zbaviť dojmu, že v rukách držím niečo ťažké. Je však možné, že je to len môj subjektívny pocit a ostatní na podobnú nepríjemnosť nenarazia.

Čelná strana na svojej spodnej časti ponúka trojicu nepodsvietených navigačných tlačidiel. Vľavo sa nachádza tlačidlo ponuky nedávno spustených úloh, uprostred je hlavné tlačidlo vracajúce na hlavnú stranu (domov) a vpravo je umiestnené klasické tlačidlo späť. Nad displejom sa nachádza logo výrobcu a po jeho pravici mu sekunduje svetelný snímač vrátane 2 Mpx fotoaparátu (predný). Na vrchnej hrane sa nachádza otvor na 3,5 mm jack, otvor na microUSB konektor, pomocou ktorého budete zariadenie nabíjať a párovať s ďalšími zariadeniami, a ďalej mikrofón. Spodná hrana tabletu je venovaná dvom podlhovastým stereo reproduktorom.

Na vrchu zadnej strany tabletu nájdete 8 Mpx fotoaparát, ktorému robí spoločnosť prisvetlovacia LED dióda. Jednou z nevýhod fotoaparátu, pokiaľ ide o konštrukciu, je vsadenie šošovky, ktorá z tela tabletu niekoľko milimetrov vyčnieva. Týmto výstupkom nebudete limitovaní do chvíle, kým si tablet položíte na stôl a začnete na tablete písať a vyťukávať jednotlivé písmenká. Po stlačení určitých tlačidiel, najmä v ľavom dolnom a ľavom hornom rohu, sa vám bude celé zariadenie vyvracať a pohybovať, čo nie je vôbec príjemné. Kým ľavá strana prístroja je úplne prázdna, na pravom boku budete môcť používať tlačidlo na zapínanie a vypínanie, kolískové tlačidlo na reguláciu hlasitosti a konektor na microSD kartu, ktorá je chránená záklopkou.

Telo tabletu je vyhotovené z plastu, ktorý je príjemný na dotyk a v rukách nijako nekĺže. Počas manipulácie som sa nestretol so žiadnym škrípaním ani pohyblivými časťami, okrem postranných tlačidiel, ktoré sa menšej vôli predsa len nevyhli. Čo sa týka vyhotovenia, na záver by som rád upozornil na to, že so zariadením možno manipulovať jedine s oboma rukami. Tablet je skrátka rozmerný a jednou rukou neurobíte takmer nič.

Displej – 8,5/10

Na začiatku som už prezradil, že nami recenzovaný Samsung Galaxy Tab A disponuje TFT WUXGA displejom veľkosti 10,1″, ktorý ponúka rozlíšenie 1920 x 1020 pixelov. Displej má veľmi excelentný výstup, ktorého zobrazovacia kvalita mi vždy plne stačila a na jeho účet nemôžem povedať ani slovo. Svojou detailnosťou ma uspokojil pri všetkých činnostiach vrátane čítania internetových magazínov a kníh, pretože zobrazené písmená boli príjemne mäkké.

Vyzdvihnúť musím aj citlivosť, rýchle reakcie a skvelú čitateľnosť na slnku, ktorú na tabletoch skutočne oceňujem. Aj maximálny jas je plne dostačujúci a jeho maximálnu hodnotu som nebol nikdy nútený využiť. Ani s pozorovacími uhlami som problém nikdy nemal, displej bol vždy čitateľný.

Recenzia Samsung Galaxy Tab A 10.1 (SM-T580

 

Naopak sa mi príliš neosvedčila automatická regulácia jasu, ktorú som radšej nepoužíval, pretože bol displej príliš tmavý. Na obrazovke nenájdete žiadne ochranné sklo, pričom na jej povrchu sa neustále nachádzali viditeľné šmuhy.

Výkon a hardvér – 6,5/10

Srdce Samsungu poháňa 1,6 GHz Octa Core procesor, ktorý je namiesto extrémneho výkonu konštruovaný na optimálny výkon a energetickú úsporu. Pravou rukou procesora je 2 GB operačná pamäť, ktorá sa v priebehu používania prejavila ako nedostatočná.

Hardvérovú výbavu som podrobil testu v programe AnTuTu Benchmark, v ktorom získala 45 445 bodov, čo je v porovnaní napríklad s modelom Huawei MediaPad T2 10.0 Pro (29 823 bodov), ktorý sa pohybuje v rovnakej cenovej kategórii, podstatne lepší výsledok. Sily som ďalej porovnal s modelom Asus ZenPad S 8.0 Z580CA (46 105 bodov). Výsledok je prakticky rovnaký.

Samsung-Galaxy-Tab-A-AnTuTu-hardware

Hoci bodový test dopadol viac než dobre, s náročnejšími hrami má tablet problémy. Nenáročné hry zvláda obstojne, ak však máte v úmysle zápoliť vo svetoch RPG alebo MMORPG, niektoré kúsky sú doslova nehrateľné. Hovorím napríklad o MMO Villagers and Heroes, nad ktorým ani nepremýšľajte. Aj pri potulkách Dungeon Legends som bol svedkom neustáleho sekania a náhleho prepadania FPS, ktoré bolo v prípade väčšieho počtu nepriateľov alebo efektných výbuchov všadeprítomné. Sčítané a podčiarknuté, Samsung si s bežnými hrami poradí dobre, avšak na hranie najnáročnejších hier vhodný nie je. Slabší procesor a menšia RAM sú skrátka poznať.

Ďalej by som sa pozastavil pri dvojici stereo reproduktorov, ktorých hlasný výstup je síce dostatočný, avšak neustále mi zneli tak nejako plechovo a basy sa výrobcom stratili tiež niekde po ceste. Veľké mínus by som ďalej udelil za ich umiestnenie (na spodnej strane tabletu), ktoré je úplne nepraktické a nevhodné pri akomkoľvek použití. Ak tablet držíte vertikálne a opriete si ho o svoje telo alebo napríklad o periny, reproduktory jednoducho prekryjete, čím výrazne uberiete ich hlasitosť a kvalitu. Rovnako tak pri horizontálnom uchopení budete minimálne jeden výstup zakrývať dlaňou. Nie že by ste nič nepočuli, ale určite z vlastnej skúsenosti dobre viete, aký nekvalitný a nezrozumiteľný zvuk vychádza z vášho telefónu alebo tabletu v prípade, keď reproduktor čímkoľvek prikryjete.

S týmto prípadom sa stretávame pomerne často a možno teda predpokladať, že majú niektorí výrobcovia s umiestnením reproduktorov stále problém. Na druhú stranu keď sa chce, tak to ide ako napríklad v prípade tabletu Asus ZenPad 10 Z300, kde sú reproduktory umiestnené na čelnej strane tabletu. Jednoduché a efektívne riešenie. Možno sa vývojári do budúcnosti poučia.

Ani s vnútorným úložiskom som nebol spokojný, pretože ponúka len 16 GB miesta. Niektorým z vás sa možno zdá ako dostačujúce, avšak majte na pamäti fakt, koľko priestoru zaberajú súčasne hry a aplikácie. Nenechajte sa mýliť, vo väčšine prípadov nejde o MB, ale o GB, takže musíte počítať s tým, že budete hry mazať, a tak tvoriť priestor na ďalšiu hru. Pri kúpe Samsung Galaxy Tab A odporúčam kúpiť si aj microSD kartu, pomocou ktorej možno úložný priestor rozšíriť až na 200 GB.

Batéria – 7,5/10

Náš tablet vo svojom vnútri ukrýva batériu s kapacitou 7300 mAh, ktorej hodnota sa osvedčila a prejavila ako plne dostačujúca. Batéria v AnTuTu testovaní vybojovala slušných 8 770 bodov, pričom spokojný som bol aj so samotnou výdržou. Pri hraní akčných RPG, počas ktorých som sa oboma rukami neustále dotýkal obrazovky, som vypozoroval plynulú spotrebu batérie v priemere 10 % za hodinu. Pri plnom nabití tak budete môcť hrať až 10 hodín, čo je výborný výsledok. Pri sledovaní YouTube bola spotreba pri nastavení stredného jasu a hlasitosti v priemere 6 % za hodinu. Pri maximálnom nabití teda budete môcť filmy sledovať viac ako 16 hodín!

Body naopak uberám za dobu nabíjania, ktorá je hanebná: z nuly si na maximálne dobitie počkáte viac ako 4 hodiny.

 

Fotoaparát a kamera – 6/10

Hlavným fotoaparátom recenzovaného tabletu Samsung Galaxy Tab A je 8 Mpx kamera, s ktorou budete môcť robiť snímky v rozlíšení 3264 x 2448 pixelov. Fotografie by som hodnotil ako priemerné: svojou kvalitou dokážu nenáročného používateľa uspokojiť, avšak podotýkam, že výstavné fotografie s týmto prístrojom neurobíte. Šošovka sa nedokáže dostatočne vysporiadať s okolitým svetlom, a tak chrlí tmavšie obrázky, než by som si prial. Na druhú stranu kamera svižne reaguje na zmeny prostredia, obraz sa neseká a fotografovanie je príjemne rýchle. Súbory sa ukladajú plynulo a pri fotografovaní som tak nebol ničím rušený.

Milo ma prekvapil makro režim, ktorého výsledky sú excelentné, pretože tvorí veľmi detailné snímky, pričom pred ich vyhotovením som nebol vďaka funkčnému automatickému režimu fotografovania ničím zdržiavaný. Kamera sa vždy plynule prepla do makra režimu a mohol som tak veselo fotografovať.

Na čelnej strane je umiestnená 2 Mpx kamera, ktorá dokáže zachytiť snímky v HD rozlíšení 1280 x 720 pixelov, ktoré sú určené primárne na selfie fotografie. Kvalita snímok je tak logicky horšia, čo môžete posúdiť z nižšie uvedenej trojice fotografií.

Video môžete zaznamenať v rozlíšení 1920 x 1080 pixelov pri 30 snímkach za sekundu. So zábermi som bol vcelku spokojný, najmä oceňujem slušné zachytenie zvuku a plynulosť nahrávania, ktorá je oproti výrazne drahším zariadení oveľa lepšia. Vzhľadom na veľkosť tabletu však nie je jednoduché urobiť záznam bez viditeľného trasenia, ale s tým sa jednoducho musí počítať.

Základná predinštalovaná aplikácia fotoaparátu je dostačujúca a jej funkcie som hojne využíval. Jediným tlačidlom si možno nastaviť kvalitu snímok, automatický blesk alebo napríklad časovač. V teréne som tak nemusel hľadať jednotlivé položky hlboko v nastavení, čo je výborné najmä na zachytenie nečakaných udalostí.

Systém a konektivita – 9/10

Model tabletu SM-T580 využíva overený a vyladený operačný systém Android 6.0.1 Marshmallow. Systém pracuje plynule a počas používania som nebol nútený riešiť akýkoľvek problém. Hoci tento tablet nepreukázal nijako prekvapujúcu výkonnosť pri hraní náročnejších hier, systém pracuje napodiv výborne. Počas testovania sa mi napríklad stalo, že som mal na pozadí spustenú hru a ešte som surfoval na internete bez toho, aby sa táto „nedbanlivosť“ akokoľvek prejavila na systémovej plynulosti. Spomenúť musím aj pohodlné prepojenie s počítačom, keď stačí zariadenie pomocou kábla jednoducho spárovať. Nie je teda potrebné inštalovať nadbytočný program.

Používatelia ocenia prítomnosť výsuvnej lišty s rýchlym nastavením, vďaka ktorej je možné jediným dotykom zapnúť WiFi, stlmiť zvuk, synchronizáciu a mnohé ďalšie funkcie. Jednoznačným mínusom v prípade nášho Samsungu je neprítomnosť akéhokoľvek internetového pripojenia okrem WiFi. Zariadenie sa tak hodí skôr na domáce použitie alebo prípadne posedenie v kaviarni, ktoré väčšinou svojim zákazníkom poskytujú Wifi pripojenie zadarmo.

Čo sa týka predinštalovaného softvéru, v zariadení je nainštalovaných iba niekoľko aplikácií, ako sú hodiny, kalkulačka a Galaxy Apps, ktoré by som hodnotil skôr ako užitočné než obťažujúce. Jednoznačne by som spomínané programy neoznačil názvom bloatware, ktorý je v súčasnej dobe mnohých redaktorov hojne využívaný (väčšinou neprávom).

Alternatívy k Samsung Galaxy Tab A 10.1 SM-T580

Ako vhodná alternatíva vyzerá sesterský model Samsung Galaxy Tab A 10.1 SM-T585, ktorý oproti recenzovanému modelu je vybavený najrýchlejšou LTE technológiu vrátane 3G. Zariadenie je tiež poháňané osemjadrovým procesorom bežiacom na frekvencii 1,6 GHz, ktorý spolupracuje s 2 GB operačnou pamäťou. Displej veľkosti 10,1″ pracuje v rozlíšení 1920 x 1020 pixelov, pričom k dispozícií sú 8 Mpx zadná kamera a 2 Mpx predná určená na fotografovanie selfie snímok. Počítať však musíte s cenou pohybujúcou sa v priemere okolo 310 € (01/2017).

Lacnejšou alternatívou je model Asus ZenPad Z300-6A042A, ktorý si môžete kúpiť v čiernej alebo bielej verzii. Rovnako ako uvedené zariadenia od spoločnosti Samsung, tak aj výrobcovia z Asusu stavili na operačný systém Android vo verzii 6.0.1 a veľký 10,1″ IPS displej, ktorý však ponúka výstupný obraz v horšom rozlíšení 1280 x 800 pixelov. Vnútri tabletu nájdete štvorjadrový procesor taktovaný na frekvencii 1 300 MHz a 2 GB RAM. Na využitie sa ponúka 32 GB interného úložisko, ktoré možno pomocou microSD karty rozšíriť až na 128 GB. Snímky môžete vyhotoviť pomocou 5 Mpx hlavnej kamery, ktorú dopĺňa 2 Mpx kamera na selfie fotografie. Asus ZenPad Z300-6A042A stojí okolo 160 € (01/2017).

Ďalším variantom je model Lenovo Yoga Tab 3 10Wi-Fi 16 GB, v prípade ktorého využijete valcovitý podstavec. Model od Lenova je vybavený operačným systémom Android 5.1 Lollipop, ktorý si vychutnáte na 10,1″ displeji v rozlíšení 1280 x 800 pixelov. Ďalej je vybavený štvorjadrovým procesorom typu Qualcomm Snapdragon 212 a 2 GB RAM. Príjemné je aj 16 GB úložisko s možnosťou ďalšieho rozšírenia až na 128 GB pomocou microSD karty, kam budete môcť ukladať fotografie zachytené 8 Mpx otočným fotoaparátom. Výhodou je aj batéria s kapacitou 8 400 mAh, pri ktorej výrobca garantuje až 18 hodín prevádzky. Hlavným negatívom je však nemožnosť vloženia SIM karty, a teda aj absencia internetového pripojenia mimo domova.

Záverečné zhodnotenie

7.4

Veľmi dobrý

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (SM-T580) odporúčame používateľom, ktorí radi surfujú na internete, sledujú filmy a občas si zahrajú nenáročnú hru. Veľký displej a solídna výdrž batérie prídu vhod, pozor si však dajte na absenciu internetového pripojenia (tu treba voliť model SM-T585), menšiu kapacitu interného úložiska a priemerný fotoaparát

Dizajn a spracovanie
7
Displej
8.5
Hardvér a výkon
6.5
Výdrž batérie
7.5
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
9
Klady
  • Jednoduché a pevné spracovanie
  • Veľký a kvalitný displej
  • Dlhá výdrž batérie
  • optimalizovaný systém
Zápory
  • Nevhodné umiestnenie reproduktorov
  • Priemerný fotoaparát
  • Absencia 3G a LTE (iba WiFi) - pri modeli SM-T580

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 4.0 (1 hlas)

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár