Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Samsung Galaxy J5 J510F (2016)

22. 3. 2017 Aktualizované

Nová verzia Samsungu Galaxy J5 prichádza s väčšou operačnou aj užívateľskou pamäťou, dlhšou výdržou batérie a pekným kovovým telom. Naviac zostal zachovaný skvelý AMOLED displej s vysokým kontrastom. Oproti pôvodnej verzii sa veľkosť obrazovky mierne zväčšila, avšak rozlíšenie zostalo stále len HD. Stále naviac chýba svetelná dióda či čítačka odtlačkov prstov. Bude to v nabitej konkurencii strednej triedy stačiť?

Obsah balenia

Recenzia Samsung Galaxy J5 J510F 2016 obsah balení
V krabičke nájdete telefón, USB kábel, nabíjací adaptér, batériu, slúchadlá (slúžiace zároveň ako handsfree), sprievodcu rýchlym spúšťaním a návod na aktiváciu.

V teste sme mali čiernu Dual SIM verziu, ale smartphone je možné kúpiť tiež v zlatej a bielej variante, rovnako ako Single SIM.

Design a kvalita spracovania – 8/10

Na prvý pohľad Galaxy J5 nijak výrazne nezaujme, avšak vďaka kovovému rámčeku pôsobí sympaticky a rozhodne vám hanbu nespraví. Hmotnosť 158 gramov je pri daných rozmeroch očakávaná a nijak nevybočuje z rady. Široký je príjemných 8,1 mm. Aj keď je zadný kryt plastový, vďaka zmienenému  kovovému rámu telefón pôsobí dobre a taktiež sa dobre drží v ruke. Aj samotné dielenské spracovanie je na vysokej úrovni

Na prednej strane nájdete 5,2 palcovú obrazovku a nad ním logo výrobcu, LED diódu, reproduktor, tlačidlo priblíženia a selfie kameru. Dole potom potešia dve senzorické a jedno hardwarové tlačidlo. Domovské tlačidlo je mierne vystúpené a pri stisnutí vydáva počujúce cvaknutie. Ostatné ovládače bohužiaľ nemajú vibračnú odozvu a naviac im chýba podsvietenie. Tu Samsung odviedol len polovičnú prácu.

Ďalšie ovládacie prvky nájdete po stranách telefónu. Vpravo je tlačidlo vypnutia, zatiaľ čo dva regulátory hlasitosti nájdete na druhom boku. Na spodnej hrane sa nachádza mikrofón a konektory na slúchadlá a microUSB. Horná strana je okrem samolepky indikujúca výrobcu procesoru Qualcommm prázdna. Kovový rámček je celkovo štyrikrát prerušený krátkymi plastovými úsekmi, ktoré slúžia anténam pre lepší príjem signálu.

Chrbát tvorí tenký plastový kryt s vyrytým nápisom Samsung, ktorý je možné ľahko odlúpnuť. Pod ňou sa skrýva vysúvajúca 3 100mAh batéria, dva sloty pre microSIM a jeden slot pre microSD kartu. Zatiaľ čo vloženie SIM karty je ľahké, jej vyberanie je pomerne nepraktické a celkom dosť som s ním zápasil.

Celkovo chrbtu dominuje mierne vystúpený fotoaparát, na jednej strane doplnený bleskom, slúžiacim aj ako svetlo, a na druhej reproduktorom. Aj keď by sa umiestnenie reproduktora mohlo zdať nepraktické, v skutočnosti hrá dostatočne hlasno, aj keď je telefón položený na chrbte.

Čo telefónu chýba je čítačka odtlačkov prstov, notifikačná dióda (ich čiastočnú funkciu plní predná osvetľovacia dióda) a senzor odolného svetla.

 Displej – 7/10

Samsung Galaxy J5 Recenzia

Samsung Galaxy J5 sa pýši Super AMOLED displejom o uhlopriečke 5,2 palcov. Rozlíšenie je 1280×720 pixelov, čo spôsobuje výslednú jemnosť len 282 ppi. To je menej než má rada jeho konkurentov s Full HD, ale pre bežné používanie to príliš nevadí. Čo naopak musím pochváliť je skvelé farebné podanie a výborný kontrast.

Mnoho recenzentov ďalej chváli skvelé pozorovacie uhly, avšak nami testovaný kus mal pri pohľade zo strany výrazný modrý zákal.

Asi najväčším problémom displeja je absencia automatickej regulácie jasu. Neustála manuálna úprava jasu sa časom totiž stane trochu otravnou. Čitateľnosť na svetle je inak dobrá a telefón ponúka aj super jasný režim „Vonku“. Pri jeho spustení je čitateľnosť úplne bezproblémová, len je to veľký žrút batérie. Minimálny jas by mohol byť o niečo nižší, ale nejedná sa o nič hrozného.

Výkon a hardware – 5,5/10

Hneď na rovinu si musíme priznať, že nové Galaxy J5 nie je žiadny výkonný ťahúň. O jeho chod sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 410, ktorým bol vybavený už predchádzajúci model a dnes za konkurenciou dosť zaostáva. Nepomôže mu ani solídnych 2 GB operačnej pamäte, ktoré sa navýšilo z pôvodných 1,5 GB. V Benchmark teste Antutu telefón získal slabých 28 228 bodov. To je napríklad v porovnaní s Honorom 7 Lite (52 781) alebo Vodafonom Smart ultra 7 (43 885) žalostne málo.

Recenzia Samsung Galaxy J5 J510F 2016 AnTuTu

Je potrebné povedať, že pre bežné používanie je tento výkon dostatočný a pokiaľ nehodláte hrať hry náročné na 3D, ničomu vám to vadiť nebude. Systém je totiž plynulý a nijak sa neseká. Bez problémov som na ňom rozchodil aj stredne ťažké hry typu FIFA Mobile, Beach Buggy Racing či Asphalt 8. NBA Mobile sa mi však už mierne sekala. Hľadáte teda telefón s čo najlepším pomerom cena/výkon, tak tu ste bohužiaľ na zlej adrese.

K dispozícii je 16 GB vnútorného úložiska (z toho je dostupných necelých 11 GB), ktoré je možné rozšíriť o ďalších 128 GB pomocou pamäťovej karty.

Kvalita zvuku je štandardná. Aj keď je reproduktor umiestnený na zadnej strane, pri položení na stôl takmer nedochádza k jeho tlmeniu. Žiadne zázraky nečakajte, ale ani tu nie je čo vyčítať.

Batéria – 8,5/10

V chode telefón udržuje vymeniteľná batéria s kapacitou 3100 mAh. V kombinácii s vyššie uvedeným nízkym výkonom sa tak pri bežnom používaní dostanete na výdrž okolo dvoch dní. Nenároční užívatelia sa môžu dokonca dostať aj na dni tri. Pri plnom zaťažení telefón vydrží zhruba 7 hodín hraní hier alebo 10 hodín prehrávania videa na Youtube. Zhrnuté a podčiarknuté, výdrž Samsungu Galaxy J5 je veľmi dobrá, aj keď výsledok Antutu Battery Testu je „len“ 7870.

Horšie je to s nabíjaním, keďže smartphone nepodporuje rýchlo-nabíjanie. Z totálneho vybitia sa pri pohotovostnom režime dostanete na 25% za 30 minút a na 50% za 1 hodinu. Ku konci je nabíjanie pomalšie, takže na 100% sa dostanete za viac než 2,5 hodiny. To nie je žiadny zázrak, ale ani vyložená tragédia.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Rozlíšenie zadného fotoaparátu je 13 Mpx a predného 5 Mpx. Oba senzory majú svetelnosť f1,9 a sú doprevádzané LED diódami. Kvalitu snímkov je možné hodnotiť ako priemernú. Pre bežné dokumentovanie zážitkov to stačí, nič veľké nečakajte. Za danú cenu ide ale o slúšný výsledok.

Pri fotografiách pomerne často dochádza k prepalom a za horších svetelných podmienok sú dosť nevýrazné. Problematické je obstarávanie hlavne nočných fotiek, pretože foťák sa občas nedokáže pobiť s výraznými rozdielmi vo svetlosti objektov (napríklad západ slnka alebo neónové nápisy). Naopak makro snímky hodnotím ako podarené.

Samozrejmosťou je okrem automatického režimu aj manuálne PRO, panora alebo sériové snímkovanie. Nastaviť môžete manuálne expozíciu (EV +-2), ISO (0-800) a vyváženie bielej. Kladne je možné hodnotiť aj rýchle spúšťanie fotoaparátu pomocou dvojitého stisnutia domovského tlačidla.

Pokiaľ ide o natáčanie videí, ich maximálne rozlíšenie je Full HD a kvalita je porovnateľná s fotografiami. Pre rodinné potreby vám postačí, ale pre väčšie projekty radšej volte inú alternatívu. Jedným z nedostatkov, ktorý je potrebné zmieniť, je absencia stabilizácie obrazu, čo spôsobuje náchylnosť kamery na trasenie rúk. Ukážkové video môžete vidieť nižše:

Systém a konektivita – 8/10

Operačný systém Android 6.0.1 je rovnako ako väčšina smartphonov Samsung prekrytá nadstavbou TouchWiz. Jeho chod by možno mohol byť trošičku rýchlejší a pri prepínaní medzi aplikáciami plynulejší, ale s výraznými zaváhaniami som sa nestretol. Užívateľské prostredie je celkovo veľmi podarené a intuitívne. Ponúka niekoľko možností vlastného prispôsobenia, napríklad pridania viacerých plôch alebo úpravu notifikačnej lišty. Nehovoriac samozrejme o zmene pozadia či motívu (pre ich zmenu je však potrebné založiť si Samsung účet).

Drobná výčitka ide na stranu predinštalovaných samsungových aplikácií, ako je S Health alebo Galaxy Apps. Nie že by ich bolo veľké množstvo a boli vyslovene zbytočné, ale v prípade nepotrebnosti ich nie je možné odinštalovať. Tu musím spomenúť predovšetkým aplikáciu Briefing, čo je agregátor noviniek a je umiestnený vľavo od hlavnej obrazovky. Pri scrollování medzi plochami sa mi často stávalo, že som na ňu omylom ťukol, čo bolo dosť otravné, pretože nie je ľahké vrátiť sa späť. Našťastie je možné túto aplikáciu/plochu ľahko deaktivovať.

Z hľadiska konektivity, telefón poteší plnou podporou LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 a NFC. Chválim tiež, že sa jedná o skutočný Dual SIM, kedy si nemusíte vyberať medzi druhou SIM kartou a pamäťovým rozšírením.

Alternatívy k Samsung Galaxy J5 (2016)

Samsung Galaxy J5 (J510F) je momentálne dostať za cenu okolo 179 eur (3/2017). Pokiaľ sa vám tento telefón páči, ale chceli by ste ušetriť, dobrou variantou môže byť minuloročný model Galaxy J5 (J500), ktorý zoženiete už za 165 eur. Je síce o 2 palce menší a má nižšiu výdrž aj výkon, ale napríklad kvalitou displeja či fotoaparátom je takmer porovnateľný.

Naopak pokiaľ vám nevadí si o 10 eur priplatiť, môžem vrelo odporúčať Honor 7 Lite. Oproti Samsungu ponúka krajší kovový design, takmer dvojnásobný výkon, kvalitnejší fotoaparát alebo čítačku odtlačkov prstov. Naopak mu chýba NFC, jeho displej je trošku horší a ide na hybridný Dual SIM.

Z ďalších zaujímavých alternatív tejto cenovej kategórie, môžeme zmieniť napríklad Lenovo K6 alebo Vodafone Smart ultra 7.

Záverečné hodnotenie

7.4

Pokiaľ nepotrebujete silný herný výkon, obídete sa bez čítačky odtlačkov prstov a nevadí vám absencia automatickej regulácie jasu, s tohtoročným modelom Galaxy J5 2016 chybu neurobíte. Ponúka totiž kvalitné spracovanie, podarený displej, podporu dvoch SIM kariet a skvelú výdrž. Fotoaparát je rovnako skvelý. Aj keď na trhu nájdete lepšie a vybavenejšie zariadenia, pre fanúšikov Samsungu ide o dobrú kúpu.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
7
Hardvér a výkon
5.5
Výdrž batérie
8.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Pekný design a kvalitné spracovanie
  • Dobrý displej so živými farbami
  • Vyberateľná batéria s dlhou výdržou
  • Podpora Dual SIM, LTE a NFC
Zápory
  • Nízky výkon
  • Nemá čítačku odtlačkov prstov
  • Nemá automatickú reguláciu jasu
  • Chýba podsvietenie a vibračná odozva tlačidiel
  • Len HD rozlíšenie displeju
  • Zlé fotky v horších podmienkach

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár