Rok 2017 nám prinesie mnoho zaujímavých mobilných noviniek. Medzi tie najočakávanejšie bezpochyby patrí tohtoročný model už tretej generácie Samsungu Galaxy A5, ktorý práve pristál na našich redakčných stoloch. Recenzovaný model je určený hlavne náročnejším zákazníkom, ktorí sú zvyknutí na štandardnú kvalitu bez nutnosti sedemsto eurovej investície v podobe vlajkových lodí juhokórejského výrobcu. Kúpiť si ho môžete v čiernom, modrom, zlatom alebo ružovom odtieni za čiastku pohybujúcu sa okolo 400 eur (02/2017).
Nový model sa môže pýšiť krásnym spracovaním, kvalitným displejom, výborným fotoaparátom a dokonca garantovanou odolnosťou proti vode a prachu. Obstojí nový Samsung v nikdy nekončiacom konkurenčnom boji?
Obsah balenia
Papierové balenie mimo recenzovaného telefónu obsahuje sprievodcu rýchlym spustením v slovenčine, rýchlonabíjačku s odnímateľným USB káblom, obyčajné slúchadlá značky Samsung a kovový špendlík na vyťahovanie postranného šuflíku. Štandardné balenie, ktoré neurazí.
Design a spracovanie – 9/10
Samsung sa v spracovaní nového modelu Galaxy A5 zjavne inšpiroval vyšším modelom Galaxy S7, ktorého duch je v tomto prípade všadeprítomný. Hneď pri prvom uchopení ma telefón nadchol príjemným designom, ktorý sa skvelo drží a pohodlne ovláda. Čelnú stranu smartphonu zdobí 5,2“ displej, ktorý je – rovnako ako zadná strana – zapustený do pevného skla Gorilla Glass 4. Konštrukcia je nakoniec po celom obvodu spevnená kovovým rámom, ktorý pri každom uchopení telefónu dáva o sebe vedieť príjemným schladením.
Vďaka certifikácii IP68 je zariadenie odolné voči vode a prachu. Mobil je moežné ponoriť do hĺbky až 1,5 metra po dobu 30 minút, a nie je sa ani potrebné vyhýbať dažďu alebo prašnému prostrdiu. Váha 169 gramov sa rozkladá na 146,1 x 71,4 x 7,9 mm.
Okrem zmieneného displeja na čelnej strane nájdete hlučnejšie hlavné domovské tlačidlo, ktoré v sebe obsahuje aj čítačku odtlačkov prstov. Odomykanie je tak vždy jednoduché a hlavne rýchle, čítačka ale čas od času hnevá v prípade spotených alebo zaprášených rúk. Čítačku som ale aj tak pravidelne využíval, hlavne keď som mal telefón položený na stole, kedy som kvôli odomknutiu nemusel telefón brať do ruky. Na pravej a ľavej strane od hlavného tlačidla sú potom „neviditeľné“ osvetlené navigačné tlačidlá, ktorých potlač nekazí celkovú vizáž smartphonu.
Vrchná strana telefónu je tradične zdobená slúchadlom a senzorom, vrátane 16 Mpx prednej kamery. Na hornej hrane je umiestnená priehradka na pamäťovú kartu, ktorej šuflík je – rovnako ako šuflík od bočnej ľavej priehradky na SIM kartu – pogumovaný (pre vodeodolnosť). Na ľavej hrane mimo uvedeného nájdete dvojicu samostatných tlačidiel pre reguláciu zvuku, ktorých vhodné umiestnenie sa mi pri manipulácii osvedčilo. Na protiľahlej strane potom leží tlačidlo na zapnutie displeja, pričom hneď nad ním je umiestnený jediný reproduktor. Dolná strana už tradične ponúka dierku pre nabíjanie a spárovanie s počítačom vrátane otvoru pro 3,5 mm jack.
Zadná strana je určená pre hlavnú 16 Mpx kameru a prisvetľovaciu LED. Nechýba ani logo hrdého výrobcu a detailné označenie modelu vrátane IMEI. Plný počet bodov náš prístroj nedostane z dôvodu absencie notifikačnej diódy, na ktorú sme si všetci behom rokov toľko zvykli. Spracovanie telefónu by som ale rozhodne radil medzi špičkové a nadštandardné, vysokú kvalitu je v tomto prípade poznať.
Že je telefón skutočne vodeodolný si môžete overiť v nasledujúcom videu:
Displej – 9,5/10
Obrazovka sa rozprestiera na 71,5 % telefónu, čo síce nie je žiadny zázrak, ale pre nás je hlavná samotná veľkosť, ktorá činí 5,2“. Konkrétne sa jedná o Super AMOLED displej s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, ktoré ponúka jemnosť 424 PPI. Displej má krásne sýte farby, na ktoré je radosť pozerať. Príjemné je aj čítanie alebo sledovanie videí, čomu nebránia ani pozorovacie uhly. Problém nie je ani pri dedinských podmienkach, kde sa už ráno hlási o slovo. Slnečné lúče nepredstavujú pre čitateľnosť žiadny problém, keďže si nie je problém obrazovku dostatočne rozjasniť. Samozrejmosťou je aj funkcia automatického jasu, ktorú som hneď pri prvej príležitosti zapol a o nič som sa ďalej nestaral. Pre čitateľov sa hodí aj filter modrého svetla, ktorý očiam určite uľaví. Ani s reakciami nemal displej problém, moje gestá zvládal vždy na jednotku s hviezdičkou.
Ako som už vyššie uviedol, telefónu chýba notifikačná dióda. Tú Samsung nahradil funkciou Always On, ktorá na obrazovke vždy zobrazuje aktuálny dátum, čas, stav batérie a udalosti. Svojimi vlastnosťami notifikačnú diódu čiastočne nahrádza. Aj keď jednotlivé položky zobrazuje displej zvlášť, behom noci musíte počítať s cca 15 percentným úbytkom batérie, čo nie je zanedbateľné. Nutné je podotknúť, že som si na Always On neskutočne rýchlo zvykol. Určite všetci poznáte situáciu, kedy sa behom noci prebudíte a nemáte absolútne poňatie koľko je hodín. Vašu zvedavosť tak musíte premáhavo ukojiť zdĺhavým zapnutím displeja na vašom telefóne, ktorého oslňujúca žiara nie je vôbec príjemná. V prípade Samsungu Galaxy A5 som ale niečo podobného nikdy nezažil, pretože funkcia Always On vždy stála pri mojom boku.
Výkon a hardware – 8/10
Srdcom smartphonu je osemjadrový procesor Exynos 7880 octa-core, ktorého maximálny takt dosahuje hranicu 1,9 GHz. Pomocnou silou je potom grafický čipset Mali-T830MP3, ktorý spolupracuje s 3 GB operačnej pamäte. Hardware sa pri bežnej práci prejavil ako dostačujúci. Klasické ani náročnejšie hry prekvapivo nepredstavujú pre náš model žiadny problém, teda si mimo klasických, menej náročných hopsačiek, budete môcť užívať zápolenie v otvorených virtuálnych svetoch typu Ire, The World 3 či Juggernaut Wars. Ale napríklad v prípade The Ark of Craft je rapídny pokles snímkov skutočne poznať. Cez veľmi slušný herný výkon ma tak nízke výsledné bodovanie v AnTuTu Benchmarku prekvapilo; 36 079 bodov nie je príliš veľa.
Interný úložný priestor 32 GB v praxi predstavuje okolo 22 GB užívateľského miesta, ktoré je samozrejme možné pomocou microSD karty rozšíriť až na 256 GB. Čo sa týka reproduktoru, záporne by som hodnotil jeho umiestnenie, ktoré mi vadilo pri hraní hier, mínus by som tiež udelil za horšiu plechovú kvalitu. Pri bežnom užívaní a posluhu ale umiestnenie reproduktoru nijak nevadí.
Výdrž a batéria – 8/10
Samsung Galaxy A5 hlási štandard v podobe batérie s kapacitou 3 000 mAh. Ako vždy som urobil pri recenzovaní test, kedy som sa pred prvým používaním na hodnotu batérie nedíval a až po jej vybití som jej skutočnú hodnotu najprv tipoval. Nutné je povedať, že som určite očakával väčšiu kapacitu než je tá skutočná. Batéria mi vystačila na dva a pol dňa pravidelného používania, behom ktorých som sa pohrával s nastavením, fotoaparátom, čítal najdôležitejšie denné správy a pri kancelárskej práci počúval mierne hlasnú hudbu. Aj tu teda platí, že číslovka oproti skutočnosti mnohokrát neznamená vôbec nič. Na vedomie tiež berme rôzne úsporné opatrenia, s ktorých pomocou je možné dosiahnuť zase o niečo lepších hodnôt.
Vychváliť musím aj rýchle nabíjanie, ktoré batéria – vďaka funkcii bleskového nabitia – zvláda z nuly na plný stav zhruba za hodinu a tri štvrte. Niekedy sa ale batéria nabila za hodinu a pol. Videá nie je problém na jedno nabitie sledovať dlhšie ako 9 hodín, pričom dokonca aj hranie hier je na tom obdobne – bojovať môžete v priemere okolo 7 hodín. Len škoda, že nie je možné nabíjať bezdrôtovo. AnTuTu Benchmark batéria hlási hodnotu 11 150 bodov.
Fotoaparát a videá – 8/10
Hlavná 16 Mpx kamera šľape ako hodinky. Reakcie fotoaparátu sú rýchle a presné, pričom aj výsledné fotografie sú skvelé. Kamera dokáže pekne zachytiť okolité prostredie pri dobrom svetle, byť v prípade horšej viditeľnosti trošku pokrivkáva. Asi najväčším nedostatkom je zachytenie tmavej farby na pozadí objektov a krajiny, ktoré na fotografiách nepôsobí príliš vábne. Snímky budete môcť robiť v maximálnom rozlíšení 4608 x 3456 pixelov.
Na originálne fotografie v plnej veľkosti sa môžete pozrieť tu.
Rovnaké parametre a hodnoty má aj predná selfie kamera, ktorá je pre zachytenie radostných chvíľ oproti iným zariadeniam nadštandardná. Príjemne aj prekvapila spolupráca kamery a prisvetlovacej LED, vďaka ktorej sú na fotografiách k videniu aj malé detaily v podobe prachu a drobných nečistôt. Výborné je aj užívateľské prostredie fotoaparátu, v ktorom jediným ťahom navolíte panorámu, HDR, alebo prípadné efekty typu javor, smotana, les a mnohé iné. Urobené zábery sa rýchlo ukladajú, takže si svoje umenie môžete hneď prezerať.
Ani kamera nie je k zahodeniu. Natáčať budete môcť vo FHD rozlíšení 1920 x 1080 pixelov a spravené videa sa väčšinou netrhajú. Slušná je nie len kvalita obrazu, ale aj zvuková stopa. Chýba mi ale stabilizácia obrazu, ktorá by kvalitu nahrávok posunula o nejakú latku vyššie.
Nižšie si môžete pozrieť ukážkové videá.
Systém a konektivita – 8,5/10
Celý systém beží na, dnes už staršej, verzii operačného systému Android 6.0 Marshmallow, ktorý ponúka širokú škálu známych nastavení a možností. Nechýba vysúvacia lišta s možnosťou vlastných úprav, kde nájdete úsporný režim, baterku, NFC a mimo iného aj zabezpečenú zložku, pri ktorej by som sa na chvíľu zastavil. Väčšina z nás má vo svojom zariadení dáta alebo fotografie, ktoré by sme nechceli nikde nikomu ukazovať. Práve na tieto prípady tu je zabezpečená zložka, ktorú si podľa toho ako chcete zašifrujete a nemusíte mať strach zo zneužitia citlivých dát.
Po prvom spustený sa vnútri systému nachádza slušné množstvo predinštalovaného softwaru. Okrem Google klasik typu Chrom, Gmail a YouTube, kartu telefónu okupuje niekoľko Microsoft aplikácií ako je Word či Excel, ktoré však nie je možné nijak odstrániť. Osobne si ale myslím, že podobné programy nie sú k zahodeniu. K dispozícii je napríklad aj údržba zariadenia, ktorá sa stará o batériu, úložisko, RAM a celkovou systémovú bezpečnosť. Nie je teda potrebné sťahovať tony aplikácií plných otravných reklám.
Mimo toho budete môcť využívať plnú podporu LTE, 3G, GSM, Wi-Fi 802.11, Bluetooth 4.1, GPS a rádia. Duálna SIM ale chýba. S konektivitou som nemal absolútne žiadny problém, môžem tak tvrdiť, že je spoľahlivá a bezproblémová. Vychváliť musím aj spárovanie s počítačom, ktoré je vždy rýchle a spoľahlivé, bez nutnosti inštalácie dodatočného softwaru.
Alternatívy k Samsungu Galaxy A5 2017
Slušnou alternatívou je bezpochyby starší Samsung Galaxy S6 Edge 32GB, ktorý si môžete kúpiť za čiastku okolo 500 eur (02/17). ponúka zakryvený 5,1″ AMOLED displej v rozlíšení 2560 x 1440 pixelov, Android vo verzii 5,1 Lollipop, osemjadrový procesor s frekvenciou 2,1 GHz, 3 GB operačnou pamäťou a slušných 32 GB internej úložnej pamäte. Skvelá je aj hlavná 16 Mpx kamera, s ktorou je možné natáčať videá v rozlíšení 4K. Horšia je ale predná 5 Mpx kamera a slabšia batéria s kapacitou 2600mAh.
V prípade odolnej alternatívy môžem odporučiť model Sony Xperia Z5 Compact za čiastku okolo 400 eur (02/17), ktorej konštrukcia si s prehľadom poradí s vodou a prachom. Xperia je osadená 4,6″ displejom v rozlíšení 1280 x 720 pixelov, na ktorom si budete môcť užívať operačný systém Android 6.0 Marshmallow. Hodiť sa bude aj osemjadrový procesor s frekvenciou 2 GHz, 32 GB interného miesta a hlavná 24 Mpx kamera. Počítať samozrejme musíte so slabšou 2700m Ah batériou a 2 GB RAM, ktorá nemusí vždy stačiť.
Záverečné hodnotenie
Skvelý
Samsung Galaxy A5 (2017) je inteligentné zariadenie, ktoré dokáže zaujať pekným a pevným spracovaním, výbornou odolnosťou, kvalitou obrazovky a podarenými fotografiami. Má však niekoľko drobných nedostatkov, medzi ktorými najviac zamrzí absencia notifikačnej LED a pomerne vysoká cena. Pokiaľ ale hľadáte lacnejšie alternatívy vlajkových lodí spoločnosti Samsung, daný model sa o túto rolu môže smelo uchádzať.
- Kvalitný a pekný design
- Výborný displej
- Dobrá výdrž batérie
- Slušný fotoaparát
- Odolnosť voči vode a prachu
- Funkcia Always On
- Staršia verzia Androidu
- Chýba notifikačná LED
- Bez podpory Dual-SIM
- Pri natáčaní chýba stabilizácia obrazu
- Vysoká cena
Diskusia u článku