Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Lenovo Yoga Book YB1-X90L

28. 2. 2017 Aktualizované

Spoločnosť Lenovo na tohtoročnom veľtrhu IFA 2016 v Berlíne predstavila netradičné zariadenie s názvom Yoga Book, ktoré je zmesou notebooku a tabletu. My sme sa mali možnosť bližšie preskúmať zlatý model Lenovo YB1-X90L, pričom môžeme hneď na úvod konštatovať, že nejde o žiadny výstrel do tmy. Hneď pri prvom zoznámení nás zaujali proporcie tohto zariadenia, ktoré sú malé a kompaktné. Stroj ponúka aj mnohé funkcie a zaujímavosti, medzi ktorými spomeňme dotykovú klávesnicu, pomocou ktorej možno aj kresliť, alebo možnosť nastavenia obrazovky do rôznych polôh. Pokiaľ sa teda hneď na začiatku nezľaknete vysokej ceny, ktorá sa v tomto prípade pohybuje okolo 600 € (01/2017), svojimi vlastnosťami by vás tento model mohol zaujať a veľakrát aj prekvapiť.

Obsah balenia

Recenzia Lenovo Yoga Book YB1-X90L

V podlhovastej škatuli z tvrdého papiera sa okrem zariadenia a nabíjačky nachádza stručný návod (aj v češtine), ktorý popisuje jednotlivé parametre Lenova, pričom svojho majiteľa krátko zoznamuje s výmenou hlavíc pera Real Penu a so zaobchádzaním s BOOK Padom (o tých neskôr). Ďalej je v balení prítomná kovová sponka na výmenu malých zásuviek na nanoSIM  kartu a microSD kartu.

Súčasťou balenia sú aj spomínané Real Pen s niekoľkými náplňami a magnetická BOOK Pad doska s náhradnými papiermi. Ak vezmem do úvahy cenu tejto hračky, v balení by som očakával slúchadlá. Niektorým sa tiež nepáči krátky kábel od nabíjačky, s čím určite súhlasím, pretože Yoga Book beriem viac ako pracovný a komunikačný nástroj než prístroj určený výhradne na hranie hier a zábavu. Ak teda dôjde batéria, majte poruke predlžovací kábel, alebo si zabezpečte miesto pri zásuvke.

Dizajn a vyhotovenie –  9/10

Lenovo Yoga Book je štíhle zariadenie, ktoré aj napriek svojim „notebookovým vlastnostiam“ váži iba 690 gramov. Nízka váha tak ručí za ľahkú manipuláciu a bezproblémové nosenie v batohu alebo v prípade elegantných dám, v kabelkách. Ostatne tieto slová len potvrdzujú príjemné rozmery 257 x 176 x 8,5 mm. Na cesty skrátka ideálne zariadenie.

Vrchnú stranu Yoga Booku zdobí nápis Lenovo, pričom po otvorení na seba svoju pozornosť ihneď upúta 10,1“ displej, v ktorého vrchnej strednej časti je umiestnená kamera. Je vybavený dotykovou a plne podsvietenou Halo klávesnicou, na ktorej nechýba touchpad. V pravom hornom rohu je miesto na spúšťač pera a hneď vedľa ústi otvor hlavnej kamery.

Na pravom okraji je umiestnené vypínacie tlačidlo, reproduktor, kolískové tlačidlo na reguláciu hlasitosti a otvor na 3,5 mm jack. Ľavý okraj je na tom so svojou výbavou trochu lepšie, pretože okrem reproduktora (zariadenie má dva reproduktory) sú tu umiestnené Micro HDMI konektor, priehradka na karty, indikátor a Micro USB konektor. Spodná strana Lenova je úplne prázdna.

Obrovskou prednosťou Yoga Booku je bezpochyby možnosť všestrannej polohovateľnosti. Zariadenie možno vďaka ohybnému pántu využívať ako klasický notebook, alebo je možné prípadne displej otočiť a umiestniť ho na druhú stranu klávesnice, čím získame plnohodnotný tablet. Polohovateľnosť sa hodí aj na sledovanie filmov, pretože si možno prístroj jednoducho rozložiť ako knihu hrebeňom nahor. A nemajte obavu, pánt je pevný a bezchybne drží v akejkoľvek polohe. Na plnohodnotné používanie tak nie je nutné dodatočne kupovať obal, ako je to v prípade bežných tabletov.

Konštrukcia Yoga Booku je veľmi pevná a nikde nevŕzga. Taktiež by som pochválil kvalitný, jemne hrubý povrch, ktorý je príjemný na dotyk. Drobné škrabance, vznikajúce počas bežného využívania, sú vidieť len pri bližšom pátraní. Desať bodov hodnotenia konštrukcia nedosiahla z dôvodu absencie USB-C zdierky a nevzhľadného pántového spojenia držiaceho displej a klávesnicu pospolu. Ešte upozorním na kývajúce sa bočné tlačidlá.

Displej – 8/10

Recenzia Lenovo Yoga Book design

Lenovo Yoga Book je osadený 10,1“ IPS displejom s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov, ktorý síce na dotyk zjavne nie je vybavený najtvrdším ochranným sklom, avšak aj tak som na displeji nezaznamenal žiadne škrabance. Displej je príjemný na dotyk a pohotovo reaguje na všetky mnou zadané úlohy. Skvelé sú aj pozorovacie uhly, ktorými som za žiadnych okolností nebol nikdy limitovaný, rovnako tak skvele pracuje funkcia automatického jasu, ktorá sa plynule prispôsobuje aktuálnym okolitým podmienkam.

Vytknúť však musím maximálny jas, ktorý mi príde priemerný, čo som si všimol najmä pri sledovaní filmov, kde čierne farby neboli dobre zobrazené. Pri ostatných činnostiach mi však displej vyhovoval a nezaznamenal som žiadny problém.

Výkon a hardvér – 8/10

Zariadenie je poháňané procesorom Intel Atom, ktorého prednosťou je dobrá výkonnosť a nízka spotreba. Atom procesor je podporovaný operačnou pamäťou veľkosti 4 GB typu DDR3. Vzhľadom na svoju výbavu tak Lenovo nemá problém pracovať s niekoľkými spustenými aplikáciami naraz, s plynulým surfovaním na internete, prehrávaním hudby a filmov. Všetky súbory sa ukladajú na rýchly 64 GB SSD disk, ktorý možno pomocou microSD karty rozšíriť až na 128 GB. Disk pracuje skutočne veľmi rýchlo, čo oceníte pri inštalovaní hier alebo práci so súbormi. Interné úložisko by však mohlo byť väčšie.

Výkonom som nebol v tomto prípade nijako limitovaní, čo je presne to, čo som od zariadenia tohto typu očakával. Lenovo Yoga Book získal v AnTuTu Benchmarku 87 717 bodov.

Jednou z dominantou Lenova je samozrejme Halo klávesnica, ktorá predstavuje spoločne s inteligentným perom zaujímavú možnosť vedenia poznámok a náčrtkov. Pomocou pera možno kresliť na klávesnicu alebo na papier, ktorý je súčasťou balenia, alebo tiež priamo na displej. Pri náčrtkoch (na klávesnici) som veľmi ocenil, že výsledné dielo som na displeji videl v reálnom čase. Pri klasických (nevýklopných) tabletoch táto možnosť skrátka nepripadá do úvahy. Hoci sa tvorcovia využitím pera všemožne chvália, osobne túto možnosť zaraďujem skôr medzi príjemné vychytávky ako medzi prednosti Yoga Booku. Neviem totiž ako vy, ale ja si poznámky radšej povediem klasicky pomocou klávesnice. Predsa len je    výsledok oveľa rýchlejší a čitateľnejší. Je teda otázkou, do akej miery a ako dlho budú bežní používatelia pero využívať.

Recenzia Lenovo Yoga Book klávesnice

 

Na Halo klávesnicu som si veľmi rýchlo zvykol a ocenil som najmä jej príjemné podsvietenie a rozloženie tlačidiel. Aj napriek tomu by som sa však na Yoga Booku nepúšťal do tvorenia žiadnych románov, pretože klasická tlačidlová klávesnica je jednoznačne rýchlejšia a pohodlnejšia. Na poznámky a chatovanie je však plne postačujúca a budete za ňu veľmi vďační.

Na zariadení sa mi tiež veľmi dobre hrali hry, pretože sa mi počas hrania žiadna nesekala a všetky bežali plynulo. A bolo jedno, či som hral ťahové hry, ako napríklad 7 Mages alebo prepracované RPG tituly plné efektov a akcií, ako sú BloodWarrior, Space Marshals 2 a mnohé ďalšie.

Ako som už vyššie poznamenal, Yoga Book je vybavený dvoma postrannými reproduktormi, ktoré využívajú Dolby Atmos technológiu. Zvukový výstup je tak veľmi hlasný a kvalitný. Reproduktorom teda nemožno nič vyčítať, skôr ich beriem ako jednu z predností recenzovaného zariadenia. Oceníte ich pri počúvaní hudby, sledovaní filmov a hraní hier.

Batéria – 7/10

Kapacita batérie je slušných 8500 mAh a celú dobu používania sa mi javila ako plne dostačujúca. Batériu som podrobil AnTuTu testovaniu, v ktorom získala 7427 bodov. Čo sa týka spotreby, Lenovo vám pri plnom nabití ponúkne okolo 5 hodín nerušeného hrania. Čo sa týka sledovania videí na YouTube, plne nabitá batéria sa postará o približne 6 hodín zábavy.

Pokiaľ ide o nabíjanie, batéria Yoga Booku sa za 15 minút nabije na 6 percent, za 30 minút na 27 percent, za 1 hodinu na 54 percent, pričom plného stavu sa dočkáte za 135 minút.

 

Fotoaparát a kamera –  4/10

Ak radi fotografujete a nahrávate videá, Yoga Booku sa radšej míľovými krokmi vyhnite. S 8 Mpx fotoaparátom som bol s vypätím všetkých síl schopný zachytiť skôr priemerné snímky, ktorým chýbajú farby a nádych. Kameň úrazu je samotné umiestnenie šošovky (v pravom hornom rohu klávesnice), vďaka ktorému je robenie snímok nepohodlné a hlavne nepraktické. Ak som chcel „normálnym“ spôsobom fotografovať, bolo potrebné sklopiť obrazovku s tým, že som musel neustále dávať pozor na vypínacie tlačidlo prístroja. Zo začiatku sa mi niekoľkokrát stalo, že som vypol obrazovku prístroja, alebo horšie, že som dokonca vypol celé zariadenie (dlhším podržaním tlačidla). Ukladanie snímok je síce rýchle, avšak samotné zaostrenie je na tom horšie. Šošovke dlhšiu dobu trvá, kým sa pripraví a je schopná fotografovať. Trpezlivosť je skrátka na mieste.

Výsledný dojem nezachráni ani 2 Mpx webkamera umiestnená v rámčeku nad displejom (posledná trojica snímok). Fotografovanie ma tak vôbec nebavilo a osobne si myslím, že na tom mohli výrobcovia trošku zapracovať. V prípade stroja podobného typu by som skrátka očakával oveľa, oveľa viac. A ako sa dá predpokladať, ani video s 1080 pixelmi nie je žiadna sláva.

Systém a konektivita – 9/10

Lenovo Yoga Book YB1-X90L využíva na svoju prácu operačný systém Android 6.0 Marshmallow, vďaka ktorému budete mať možnosť okúsiť najnovšie aplikácie a hry. Hneď po zapnutí prístroja som bol intuitívnym sprievodcom oboznámený so všetkými možnosťami, ktorými zariadenie disponuje, čo som nadmieru ocenil, pretože nerád čítam papierové návody. Vďaka veľkému displeju sa budete v zariadení cítiť ako doma, pretože všetko budete mať ako na dlani – prehľadne a dostupne. V nastavení si jednoducho nastavíte obrazovku, ozvučenie, účty a pod. Taktiež oceňujem možnosť prispôsobiť si Halo klávesnicu podľa svojich predstáv, čo som bohato využil a rovno som si vypol vibrácie a znížil citlivosť jednotlivých tlačidiel.

Ako už býva zvykom, aj zariadenie od Lenova má niekoľko predinštalovaných programov. Za seba však môžem povedať, že mi žiadny z nich nevadil a naopak som niektorý aj vyskúšal. Hovorím napríklad o TouchPale, výučbovom kurze, používateľskej príručke a pod. Nechýbali ani mapy, kalendár, kalkulačka, prehrávač hudby a videa, poznámkový blok a ďalšie aplikácie. Veľké plus pridávam aj za výbornú spoluprácu medzi Lenovom a mojím notebookom. Na ich dorozumenie nebolo potrebné zložito inštalovať ktovieaký program, ale jednoducho som obe zariadenia prepojil káblom (od nabíjačky) a ihneď som mohol pracovať so všetkými súbormi.

Počas recenzovania som nezaznamenal žiadny problém s plynulosťou a optimalizáciou systému. Všetko pracovalo ako švajčiarske hodinky, pričom vyzdvihnúť musím aj absenciu prehrievania, ktoré som nezaznamenal ani po niekoľkých hodinovom sledovaní filmov. Yoga Book vám tak bude dobrým kamarátom aj v teplých perinách.

Zariadenie podporuje štandardnú verziu WiFi 802.11, pričom mimo domova využijete najrýchlejšie LTE pripojenie, v obciach pomalšie 3G. Konektivita je stabilná a nikdy som žiadny problém nezaznamenal.

Alternatívy k Lenovo Yoga Booku

Ak sa vám vlastnosti tohto Yoga Booku páčia, máte možnosť si kúpiť „rovnaké“ zariadenie bez LTE a s cenou o 55 eur nižšou, prípadne so systémom Windows 10 Pro. Verzia s operačným systémom od spoločnosti Microsoft vám umožní prácu vo viacerých oknách, ako sme na to zvyknutí v prípade našich počítačov. Okrem toho budete môcť využívať niektoré aplikácie, ktoré sa na Androide nespustia.

Nájsť a odporučiť vhodnú alternatívu k Yoga Booku nie je nič ľahké. Spomenúť však môžem model Dell Inspiron 11 TN2-3148-N2-311, ktorý ponúka 11,6″ veľký displej v HD rozlíšení 1366 x 768 pixelov, ktorý možno jednoducho otáčať. Dell poháňa procesor Intel i3 s frekvenciou 1,9 GHz a operačná pamäť veľkosti 4 GB. Počítať však musíte so staršou verziou operačného systému Windows 8.1 a 500 GB pevným diskom s 5 400 otáčkami za minútu. Hmotnosť Dell Inspiron je 1,4 kg, teda dvakrát väčšia ako v prípade recenzovaného Lenova.

Záverečné zhodnotenie

7.5

Veľmi dobrý

Lenovo Yoga Book je kompaktné zariadenie, ktoré zaujme malými rozmermi, slušnou výbavou a pohodlným ovládaním. Pomocou Halo klávesnice nie je problém odpovedať na emaily alebo napísať kratučký text, pričom vďaka otočnému panelu možno veľmi rýchlo docieliť „tabletový vzhľad“ a venovať sa hraniu aj náročnejších hier. Hoci je možnosť písania poznámok a maľovania pomocou pera príjemnou zmenou, je otázka, do akej miery a ako dlho bude túto možnosť využívať priemerný používateľ. Pred kúpou Yoga Booku je tiež nutné počítať s podpriemerným fotoaparátom.

Dizajn a spracovanie
9
Displej
8
Hardvér a výkon
8
Výdrž batérie
7
Fotoaparát a kamera
4
Systém a konektivita
9
Klady
  • Malé rozmery a nízka hmotnosť
  • Výborný displej
  • Pohodlná klávesnica s podporou pera
  • Rýchly SSD disk
  • Skvelé a výkonné reproduktory
Zápory
  • Priemerná veľkosť vnútorného úložisko (64 GB)
  • podpriemerný fotoaparát
  • cena

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár