Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia kamery Lamax X10 Taurus

Trh s akčnými kamerami zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Nečudo, dopyt po nich je skutočne enormný, a to nielen medzi profesionálnymi športovcami. Obľúbenými sa ľahko prenosné kamery stali aj u rekreačných športovcov, turistov, alebo jednoducho u nadšencov moderných technológií.

Výrobcovia sú tak z tohto pohľadu svoje produkty nútení nielen neustále vylepšovať, ale dodať im aj nejakú pridanú hodnotu. O to sa pokúša aj česká spoločnosť Lamax, ktorá nám na test zaslala svoju akčnú kameru s označením X10 Taurus. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako sa jej v našej redakcii darilo.

Obsah balenia

V tomto ohľade musíme sňať pred našimi susedmi z Českej republiky z hlavy pomyselný klobúk. Nevidí sa totiž často, že kamera v tejto cenovej hladine (200 €) ponúka tak široké príslušenstvo, ako je tomu v prípade modelu X10 Taurus. Ale pekne po poriadku, Kameru si zakúpite v dizajnovo jednoduchom balení, ktoré v sebe kombinuje papier a plast. Hlavného “aktéra” vidíte už na prvý pohľad, keďže je pripevnený práve v prehľadnej plastovej časti balenia.

Lamax X10

Pod ním nájdete informačné listy a manuál, no a taktiež už spomínané množstvo príslušenstva. To je zamerané predovšetkým na všemožné druhy držiakov, ktoré využijete pri rôznych príležitostiach. Tešiť sa tak môžete na vodeodolný obal do hĺbky 40 metrov, plavák do vody, čelenku, J mount (naklápací medzičlen k upevneniu napríklad na prilbu), Fast plug-in (rýchloupevňovací mechanizmus), držiak na tyč (napríklad bicykla), rovný samolepiaci držiak, zakrivený samolepiaci držiak, čelenku, diaľkový ovládač, 3-axis connector (mechanizmus umožňujúci vertikálnu a horizontálnu manipuláciu s kamerou), adaptér na statív, statívovú redukciu, dve náhradné 3M podložky, USB kábel na nabíjanie, náhradné dvierka na obal (nevodotesné), bezpečnostné oceľové lanko, utierku z mikrovlákna, návod na použitie, informačné listy no a napokon náhradnú batériu s kapacitou 1050 mAh.

Podobne, ako pri iných kamerách z dielne Lamaxu, aj v tomto prípade v balení absentuje aspoň základná Micro SD karta, respektíve obrázkový návod k príslušenstvu. Ak teda jednotlivé diely nepoznáte, musíte si ich využiteľnosť dohľadať na internete. A to je škoda. Každopádne, dobrý pocit z množstva príslušenstva je omnoho väčší.

Dizajn a spracovanie – 9/10

Akčná kamera Lamax X10 Taurus svojím dizajnom z radu podobných produktov nijako nevyčnieva. Tradičný obdĺžníkový tvar ponúka rozmery 63 × 41 × 33 milimetrov, pričom váha samotného zariadenia sa zastavila na hodnote príjemných 79 gramov. Telo je už tradične plastové, prináša ale pridanú hodnotu v podobe špeciálnej povrchovej úpravy. Je totiž pogumované, vďaka čomu v ruke nekĺže a celkovo pôsobí príjemnejším dojmom.

Spracovanie kamery je skutočne kvalitné. Všetko sedí na svojom mieste, nič neškrípe a nelieta. Výrobcovi sa podarilo dobre umiestniť aj ovládacie prvky. Zatiaľ čo zadná stena patrí z drvivej väčšiny zobrazovacej jednotke, predná strana kamery v sebe okrem objektívu implementuje aj tlačidlo zapnutia, logo a dvojicu notifikačných LED diód. LEDka je aj na spodnej hrane, kde nájdeme aj závit na statív a otvárací šuflíček. Pod ním sa nachádza batéria. Výhodou je možnosť šuflíček jednoducho “uzamknúť”, vďaka čomu sa nemusíte obávať jeho náhodného otvorenia.

Horná hrana ponúka len tlačidlo nahrávania, ktoré však zároveň slúži aj ako potvrdzovacie tlačidlo. O jeho funkciách si ešte povieme neskôr. Ak ide o bočné hrany, tá ľavá prináša všetky potrebné vstupy – nájdeme tu štrbinku pre MicroSD kartu aj nabíjací MicroUSB konektor. Lamax X10 Taurus navyše ponúka aj pridanú hodnotu v podobe MicroHDMI vstupu, vďaka ktorému si môžete kameru pripojiť napríklad aj k televízii. No a napokon, pravá strana zariadenia ukrýva šípky hore a dolu, pomocou ktorých sa môžete pohybovať v menu.

Manipulácia a ovládanie – 8/10

Ako sme už vraveli, kompaktné rozmery a kvalitne pogumované telo sa postarali o to, že je práca s kamerkou jednoduchá a príjemná. V ruke sedí ideálne, všetky tlačidlá sa stláčajú bezproblémovo. Napriek tomu môžeme označiť pohyb v menu a prepínanie sa medzi funkciami za mierne chaotické.

Počas nášho používania sme si nedokázali zvyknúť na fakt, že pre potvrdenie, respektíve zvolenie niektorej z funkcií, sme museli používať v podstate všetky štyri tlačidlá na kamere. Z tohto pohľadu by tak mohlo byť ovládanie jemne intuitívnejšie, avšak v zásade nejde o žiaden veľký nedostatok.

 

Funkcie – 8/10

Asi niet pochýb o tom, že moderná akčná kamerka by nemala byť na funkcie rozhodne skúpa. A to platí aj v prípade zariadenia Lamax X10 Taurus, ktoré ponúka hneď niekoľko zaujímavých možností. Okrem klasického nahrávania a fotografovania tu totiž nájdeme aj možnosť tvorby časozberného videa či cyklického nahrávania.

Rovnako tak si na kamere môžete nastaviť samospúšť, zapnúť či vypnúť možnosť zobrazenia dátumu vo videu a na fotografií, meniť samospúšť, frekvenciu siete, vyváženie bielej a mnohé ďalšie detaily. Pracovať môžete aj s vypnutím LCD displeja pre úsporu batérie, vypnutím niektorej či všetkých signalizačných LED diód a podobne.

V neposlednom rade je zaujímavou aj prítomnosť slovenského jazyka. Ten síce pôsobí v istých momentoch skôr ako akýsi hybrid, avšak mieša sa s češtinou, a tak by nemal byť problém s porozumením na mieste.

Displej – 8/10

Ak ide o displej, tomu by sme niečo dokázali vyčítať asi len veľmi ťažko. Jeho veľkosť predstavuje príjemné dva palce, nie je tak ani príliš veľký, ani príliš malý. Zobrazovacia jednotka nie je dotyková, otázne je však to, či to vôbec môžeme hodnotiť ako negatívum. Ide skôr o otázku na každého z používateľov.

Lamax X10 Taurus - displej

Samotný displej zobrazuje všetko, čo by sme na ňom vidieť mali. Okrem možnosti prezerania vytvorených fotografií a videí tak poslúži aj ako informátor o tom, aký mód to vlastne máte zvolený. Indikuje napríklad aj to, či je aktívna Wi-Fi sieť, no a v neposlednom rade tu nájdeme aj mimoriadne dôležitú informáciu o stave batérie či aktuálnej zaplnenosti pamäťovej karty.

 

Platí, že displej pôsobí príjemným dojmom a aj keď možno nejde o tú najkvalitnejšiu zobrazovaciu jednotku, ktorá sa tu dala použiť, nijako neurazí. Napokon, ponúka vysoký jas, ktorý zaručuje dokonalú čitateľnosť počas dňa i v noci. S čítaním nebudete mať problém ani pri priamom slnečnom žiarení.

Jedinou nevýhodou displeja môže byť fakt, že sa pomerne rýchlo zašpiní. Buďme k sebe ale úprimní, ktorá z akčných kamier vydrží dlhšie čistá?

Softvér – 5/10

Žiaľ, dostávame sa možno k najväčšej slabine nášho spoločníka na cestách, a tým je softvérové rozhranie kamery Lamax X10 Taurus, ktoré nám pomerne často vykreslilo na tvárach poriadné vrásky.

Ťažko povedať, čím to bolo spôsobené, no akčná kamera sa pomerne často zasekávala, takže nebolo možné prepínanie funkcií, vypnutie hardvérovým tlačidlom, dokonca ani cez mobilnú aplikáciu nechcela kamera komunikovať. V takomto prípade sme to museli vyriešiť jednoduchým vytiahnutím batérie.

Nepochopiteľným z nášho pohľadu ostalo i to, že ak sme si chceli v kamere zobraziť nahrané súbory na MicroSD karte, displej zhasol a ostali svietiť len notifikačné diódy. Riešenie? Obdobné, ako tomu bolo v prípade zamrznutia zariadenia.

No a v neposlednom rade musíme podotknúť aj to, že kamera sa pomerne výrazne prehrievala. Nemyslíme tým len počas nahrávania či fotografovania, to by sme ešte dokázali pochopiť. Lamax X10 Taurus bol však schopný sa v istých momentoch zahriať aj vtedy, keď sme si len nastavovali funkcie.

Výdrž batérie a doba nabíjania – 6/10

Akčná kamera Lamax X10 Taurus prichádza s batériou o kapacite 1050 mAh. Tá by podľa výrobcu mala vydržať Full HD natáčanie po dobu 90 minút. Poviete si, že je to pomerne slušný výkon. Prax však ukázala niečo iné. Počas testu sme sa totiž len ťažko dostávali cez hodnotu jednej hodiny. A aj za tú sme boli v istých momentoch radi.

Samozrejme, všetko závisí aj od spôsobu používania. Ak máte po celý čas zapnutý displej, musíte rátať aj so zníženou výdržou batérie. Ak by ste chceli naopak ostávajúce minúty “naháňať”, voliť by ste mali režim s vypnutým displejom. Tu sa však už vystavujete riziku, že vlastne ani neviete, čo natáčate.

 

Batéria sa nabíja približne dve hodiny, čo rozhodne nie je málo. V balení však absentuje adaptér do zásuvky, a tak máte len dve možnosti – doplniť si ho z inej nabíjačky, prípadne kameru nabíjať prostredníctvom USB portu vo vašom počítači.

Spoločnosti Lamax však slúži ku cti minimálne to, že v balení prináša spolu s hlavnou batériou aj tú nahradnú. Pri uvedomelom nahrávaní tak môžu dve 1050 mAh batérie pre jeden výlet pohodlne stačiť. A ak nie, stále si môžete batérie podľa potreby dokúpiť.

Kvalita videí a fotografií – 7/10

Kamera pracuje s CMOS senzorom Sony IMX117 a chipsetom Ambarella A12, pričom jej šošovka je schopná zachytiť obraz v šírke až 170°. Príjemným prekvapením je tiež možnosť nahrávať v 4K rozlíšení (3840×2160 bodov), avšak aj takéto nahrávanie tu má svoje limity. Maximálne totiž využijete 30 snímkov za sekundu, navyše v prípade 4K musíte, žiaľ, zabudnúť aj na elektronickú stabilizáciu.

Nejde však o jediný mód, ktorý Lamax X10 Taurus ponúka. Videá môžete nahrávať aj pri rozlíšeniach 2K (2560×1440 bodov – 60 snímkov za sekundu), Full HD (1920×1080 bodov – 120 snímkov za sekundu) či HD Ready (HR Ready 1280×720 – 240 snímkov za sekundu). Pri Full HD rozlíšení už môžete naplno využiť aj elektronickú stabilizáciu, vďaka ktorej nebude výsledné video také roztrasené. Ak ide o fotografovanie, využiť môžete maximálnych 16 MPix (4608×3456 bodov).

Výsledné fotografie z kamery sú kvalitné, v tomto ohľade nemáme žiadne výčitky. Čo sa týka videa v 4K rozlíšení, z nášho pohľadu je počas chôdze prakticky nevyužiteľné. Obraz je totiž príliš roztrasený, čo mu na kvalite rozhodne nepridáva.

Veľmi dobre sa však tvári kombinácia Full HD s EIS, ktorá je schopná poňať zábery skutočne kvalitne. Otázne je však to, či je dnes možné vnímať kvalitu videa meranú vo Full HD ešte stále ako pridanú hodnotu akčnej kamery.

V pozitívnom ohľade nás však rozhodne prekvapilo výsledné audio vo videách. Je jasné, že mikrofón akčnej kamery nedokáže zachytiť tak realistický zvuk, ako je tomu v prípade drahšieho nahrávacieho zariadenia, jedným dychom však musíme dodať, že s touto úlohou sa pasoval Lamax X10 Taurus skutočne statočne, za čo mu dávame plusový bod.

Recenzie a skúsenosti zákazníkov

Na Heuréke patrí akčnej kamere Lamax X10 Taurus hodnotenie na úrovni 82 %. To naznačuje, že väčšina recenzií z tohto portálu je pozitívnych. Žiaľ, aj medzi dlohobejšími používateľmi sa našli takí, ktorí mali so svojou kamerou nemalé problémy.

Za najpríjemnejšie prekvapenia označujú používatelia kvalitné pogumované telo, množstvo príslušenstva či možnosť nahrávania v 4K rozlíšení – i keď bez IES. Teší ich tiež prítomnosť diaľkového ovládača a náhradnej batérie.

Z negatív však musíme spomenúť podobné problémy, akým sme sa nevyhli ani my. Niektorí z používateľov totiž hovoria o mrznutí systému, a teda nemožnosti kameru používať. Rovnako tak sa stretli aj s výrazne nižšou výdržou batérie na jedno nabitie, akú uvádzal samotný výrobca.

Alternatíva k Lamax X10 Taurus

V podobnej cenovej hladine dnes môžeme nájsť veľké množstvo akčných kamier, a tak sa hľadá priamy konkurent pre Lamax X10 Taurus skutočne len veľmi ťažko. Jedným z nich môže byť ale napríklad aj Niceboy VEGA Pop 5. Toto zariadenie nahráva 4K zábery pri 24 snímkoch za sekundu  a fotografie vytvorí v maximálnom rozlíšení 16 MPix.

Siahnuť môžete rovnako aj po produkte z dielne čínskeho giganta Xiaomi. Jeho akčná kamera Mi Action ponúka podobné parametre, a teda 30 snímkov za sekundu pri natáčaní 4K videa. O čosi lepšia je tu batéria, jej kapacita sa totiž zastavila na hodnote 1450 mAh.

Záverečné hodnotenie

7.3

Veľmi dobrý

Kamera Lamax X10 Taurus môže byť príjemným spoločníkom počas vašich ciest naprieč krajinou. Potešia vás jej kompaktné rozmery a kvalitne spracované telo, rovnako tak aj enormné množstvo pribaleného príslušenstva. Škoda len výdrže batérie a faktu, že kamera sa vždy nespráva tak, ako by sa mala.

Dizajn a spracovanie
9
Manipulácia a ovládanie
8
Funkcie
8
Displej
8
Softvér
5
Výdrž batérie a doba nabíjania
6
Kvalita videí a fotografií
7
Klady
  • Kvalitné spracovanie
  • Množstvo príslušenstva v balení
  • Dobrý zvuk
  • Kvalita fotografií a videí
  • Náhradná batéria
Zápory
  • Nevyladený softvér
  • 4K bez stabilizácie
  • Slabšia výdrž na jedno nabitie

Najpredávanejšie digitálne kamery podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 2.0 (1 hlas)

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Matus (9. 11. 2018 20:11)

Stabilizácia je EIS cize elektronická ako uvádza výrobca na svojej ofic. stránke. Takže tam mate chybu nemá optickú stabilizaciu

Odpovědět
Uživatel
Testado.sk (12. 11. 2018 13:11)

Dobrý den, máte pravdu, opraveno. Děkujeme za informaci.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár