Až z čínskeho Šen-čenu dorazil do európskych skladov dlhoočakávaný vlajkový telefón Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM, ktorého sa nemohli dočkať najmä nadšení fotografovia a milovníci silného výkonu.
Záujemcovia si môžu vybąrať z modrého, červeného, zeleného a fialového farebného prevedenia. Rovnako je možné zakúpiť verziu Single SIM. Cena mobilného telefónu sa pohybuje okolo 699 €.
Počas recenzovania sme túto novinku poriadne prevetrali a prinášame detailné postrehy z našej mesačnej skúsenosti. Nedočkavcom môžeme hneď na začiatku prezradiť, že mobil fotografuje skutočne výborne. Plné hodnotenie však mobilný telefón nezískal. Prečo je to tak sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Obsah balenia
Okrem telefónu Huawei P20 Pro nájdete vo vnútri papierovej krabice mohutnú nabíjačku, dátový kábel s koncovkou USB-C, plastové slúchadlá s ovládaním hlasitosti, kovovú sponku a papierový návod (v našom balení chýbal).
Rovnako užitočná je tiež redukcia z USB-C na klasický 3,5 mm audio výstup. To, čo nám v balení rozhodne chýbalo je nejaký šikovný obal. Ako sa totižto čoskoro dozviete, bude skutočne potrebný.
Dizajn a spracovanie – 8/10
Rozhodne nepatríme k zástancom porovnávania mobilných telefónov s konkurenciou. Výnimka ale potvrdzuje pravidlo, takže hor sa na to. P20 Pro sa nesmierne podobá na posledný iPhone X. Môže za to niekoľko prvkov, pričom medzi najzásadnejšie určite patrí vykrojenie displeja.
Nevieme s istotou povedať, či považujeme tento prvok za pozitívum alebo negatívum. Hlbší zmysel, okrem umiestnenia sekundárneho reproduktora, notifikačnej LED diódy, senzoru a selfie kamery, v tomto prevedení proste nevidíme. Svojou prítomnosťou nás však nijako neobmedzoval a v konečnom dôsledku nespôsoboval žiadne problémy.
Kúsok miesta na ľavo a na pravo od vykrojenia zaberajú ukazovatele pripojenia, zapnutých technológií, notifikácií, stavu batérie a času. Čelo telefónu tvorí obrazovka s rozmerom 6,1”, ktorá má pri svojom spracovaní mierne netradičný pomer strán 18,7:9. Pretiahnuté telo je ideálne na surfovanie internetom. Na druhej strane sa však jednou rukou neovláda príliš pohodlne.
Hneď pod obrazovkou nájdete čítačku odtlačkov prstov. Jej reakčné schopnosti sú prakticky dokonalé a telefón sa tak za každých okolností okamžite odomkne. Rozťažnosť snímača sa dá dokonca využiť na povely „späť“, „domov“, či na prechod medzi nedávno použité aplikácie.
Telefón sa dá odomknúť aj pomocou funkcie rozpoznania tváre. Tento typ patrí medzi najlepšie, ktoré sme kedy testovali. Ak porovnáme spoľahlivosť s konkurenčným Samsungom Galaxy S9 Plus, reakcie sú rozhodne rýchlejšie. O to viac nás prekvapilo zistenie, že táto funkcia spoľahlivo pracuje aj pri znížených svetelných podmienkach, dokonca i v noci, či v úplnej tme. Odblokovanie tvárou je v skutku úžasné a rovnako tiež návykové.
Skôr ako sa dostaneme k popisu zadnej strany, si povieme pár slov o ostatných prvkoch. Pri kúpe P20 Pro vás určite zaujme ľavá hrana. Práve tu nájdete slot, do ktorého sa dajú vložiť dve nanoSIM karty naraz. Slot na pamäťovú kartu tu však nenájdete a musíte si preto vystačiť so základným úložiskom veľkosti 128 GB. Na pravej hrane nájdete klasický regulátor hlasitosti a samostatné tlačidlo na aktiváciu displeja.
Horná hrana disponuje infraportom a mikrofónom. Na spodnej nájdete slot na nabíjanie pomocou USB-C a hlavný reproduktor. Prieduchy sú síce dva, ale ľavý plní iba estetickú funkciu. A teraz konečne niečo o zadnej strane. Tá má zrkadlový efekt s modrým podtónom. Sklenené potiahnutie a zaoblené hrany telefónu sú zárukou príjemného dotyku.
Kryt telefónu je však náchylný na odtlačky prstov, ktorých sa budete zbavovať len veľmi ťažko. Preto všetkým puntičkárom odporúčame nosenie handričky na čistenie. Fotografickú kvalitu trojice objektívov Leica budeme hodnotiť až nižšie, v príslušnej kategórii. Napriek tomu sa však teraz budeme venovať ich konštrukčnému spravovaniu.
Najmä horná dvojica z tela citeľne vystupuje, čo sa nepriaznivo odrazilo pri používaní. Dizajnová stránka je každého osobnou vecou, ale nesmieme zabúdať na stránku užívateľskú. Vystúpené objektívy sú totižto ostré a na dotyk nepríjemné.
Najhoršie sa prejavili pri položení mobilného telefónu na rovnú plochu, akou je napríklad písací, či nočný stolík. Mobil sa nakláňa a trasie, takže písanie textu je nepohodlné. Rovnako nepraktické je tiež surfovanie v tejto polohe. Tento dizajnérsky počin teda trochu nechápeme a pýtame sa: „komu sa chce držať telefón stále v ruke?“
Prvú technickejšiu kategóriu ale zakončíme pozitívne. Musíme pochváliť obstojné rozmery 155×73,9×7,8 mm, ktoré sú stále veľmi slušné. Výborná je tiež celková hmotnosť 155 gramov. Odolnosť IP67 tiež nie je na zahodenie, aj keď by sme na konci radšej videli osmičku. Prémiové telefóny Samsung ju predsa majú…
Displej – 9,5/10
Slovo si pýta 6,1” Full View OLED s maximálnym rozlíšením 2240 × 1080 pixelov. Zobrazeniu s jemnosťou 408 PPI sa nedá nič vyčítať. Farby sú, podľa očakávania krásne a prirodzené, pričom čierna je skutočne čiernou, tak ako má byť.
Reakcie i pozorovacie uhly sa nesú v bezproblémovom duchu, pričom podobne kladne hodnotíme i čitateľnosť na slnku. Na obrazovke je nalepená ochranná fólia, ktorá sa síce po čase poškodila, ale displej chráni tak ako má.
Automatická regulácia jasu reaguje okamžite a primerane. Jas obrazovky ideálne prispôsobí aj úplnej tme a displej tak netrápi unavené oči. Finálne rozlíšenie sa dá jednoduchým povelom znížiť na HD+, čím predĺžite výdrž batérie. Užívateľskému nastaveniu podlieha tiež filter modrého svetla, šetrič obrazovky, tapety, veľkosť textu a režim zobrazenia.
Hardware a výkon – 8,5/10
Vo vnútri mobilného telefónu Huawei P20 Pro nájdete starší procesor Kirin 970 s ôsmymi nadupanými jadrami, 6 GB operačnej pamäte a grafický čip Mali-G72. Aj napriek tomu, že procesor je už rok starý, je výkon mobilného telefónu nadštandardný a môžete si byť istý, že si zahráte aj náročnejšie hry.
AnTuTu Benchmark si vydobyl 209967 bodov, čo je v porovnaní s konkurenčným modelom Samsung Galaxy S9 Plus 64GB Dual SIM o približne 41000 menej. Testovaný Huawei na plnej čiare poráža aj o niekoľko tisíc lacnejší mobil Sony Xperia XZ2 Dual SIM, či jeho menšia obdoba Sony Xperia XZ2 Compact Dual SIM.
Aj napriek číslam AnTuTu nie je na tom vnútorné úložisko vôbec zle. Papierovo výborných 128 GB sa síce zmenšilo na reálnych 111 GB, ale aj tak stále hovoríme o obrovskom úložisku, ktoré bežný používateľ zaplní len veľmi ťažko. A pokiaľ áno, pamätajte na to, že tento mobil nie je možné rozšíriť o pamäťovú kartu.
O solídnu reprodukciu zvuku sa starajú dva reproduktory. Zvukový duch Huawei P20 Pro sa teda nesie v stereu. Hlavný reproduktor je, v porovnaní s menším, logicky silnejší. Spolu však vedia vykúzliť naozaj príjemný zvukový koktejl.
Hlasitosť je rovnako dostatočná a hodí sa nielen na hlasitý odposluch, ale aj na púšťanie hudby k cvičeniu. Celková kvalita zvuku sa ale, s výsledkami Sony Xperia XZ2 Dual SIM, porovnávať nemôže. Jej zvuk je jednoducho lepší.
Výdrž batérie a doba nabíjania – 9/10
V prípade batérie sa vývojári nenechali zahanbiť. Objemná kapacita 4000 mAh je skutočne dostatočná a Huawei P20 Pro vydrží na jedno nabitie celé dva dni. To samozrejme neplatí, ak plánujete hrať celý deň hry. Pri štandardnom používaní vás však celková výdrž batérie určite milo poteší.
Sme radi, že Huawei si dal v tomto smere záležať, pretože už máme dosť batérií, ktoré vydržia jeden deň. Mobilný telefón by mal byť predsa mobilný a Huawei P20 Pro je toho dôkazom. AnTuTu teste batérie ukázal 13351 bodov. V ponuke telefónu samozrejme nájdete aj širokú paletu úsporných režimov, ktoré dokážu celkovú výdrž batérie ešte viac predĺžiť.
Rýchlosť nabíjania nás rovnako potešila. Z úplného vybitia sa na 100% stav batérie dostanete za približne 1 hodinu a 30-40 minút. To je, pri batérii s takou veľkou kapacitou, určite slušné.
Ale pozor. Neraz sa nám stalo, že batéria sa nabíjala aj viac ako dve hodiny. Úplne vybitie sa teda samozrejme nevypláca. Naopak, pokiaľ budete mobil dobíjať častejšie, čo koniec koncov aj odporúčame, bude tento proces otázkou niekoľkých desiatok minút.
Čo ale nevieme prehrýzť je absencia bezdrôtového nabíjania. Recenzujeme vlajkovú loď, takže za tento nedostatok musíme strhnúť jeden bod, pričom konkurencia sa môže len smiať a my krútiť hlavou. Zadná časť mobilného telefónu je zo skla, tak kde je problém?
Fotoaparát a kamera – 9,5/10
A teraz k téme, o ktorej sa, v súvislosti s týmto mobilným telefónom, hovorí skutočne intenzívne a dlho. Každý sa pýta, či je P20 Pro lepší, ako ten alebo onen telefón. Tak poďme zistiť, čo vlastne použitá technika dokáže. Hlavnú fotografickú techniku predstavuje trojica objektívov, ktoré sú spolu umiestnené na zadnej strane telefónu.
99 fotografií v originálnej kvalite nájdete tu.
Ide o 40 Mpx objektív so svetelnosťou f/1,8 a 8 Mpx teleobjektív so svetelnosťou f/1,6. Tieto fotoaparáty sa nachádzajú blízko pri sebe. Pod nimi je vsadený samostatný 20 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/2,4. Na zachytenie vlastných úsmevov je vám k dispozícii 24 Mpx fotoaparát.
Teleobjektív sa vybláznil na plnej čiare. Svojou technickou vyspelosťou ponúka trojnásobný optický zoom. V prípade, že k dielu pridá ruku čiernobiela šošovka, môžeme hovoriť o päťnásobnom hybridnom zoome. Svoju úlohu zohráva aj fázové ostrenie a laserový autofocus.
Zhotovené fotografie rozhodne patria k tým najlepším. Ak však porovnáme P20 s už spomínaným prístrojom S9 Plus, výrazne rozdiely nenachádzame, pretože oba modely fotia perfektne. Huawei P20 Pro však dokáže o poznanie lepšie zhotoviť fotografie v noci. Tie sú proste skvelé a je až neuveriteľné, aké množstvo svetla dokáže mobil na výslednú fotografiu dostať.
Aj keď sa nočným fotografiám snažíme obyčajne vyhýbať, v tomto prípade to bolo presne naopak. Nižšie sa môžete pozrieť na fotografie bez nočného režimu (hore) a so zapnutým nočným režimom (dole). Slušný rozdiel, čo poviete?
Videá sú rovnako vydarené a pekné. Nahrávať môžete v kvalite UHD 4K, v rozlíšení 840×2160 pixelov s rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Použitá technika dokáže detailne zazoomovať aj na veľkú vzdialenosť, avšak vždy trvá pár sekúnd, kým sa kolísajúci obraz ustáli.
To však už sú drobnosti, s ktorými je potrebné počítať. Nedržíme v ruke masívnu kameru, ale drobné zariadenie plné vychytávok. Je ale pravda, že pohyblivé snímky sú občas príliš tmavé, čo sa niekedy týka aj fotografií.
Užívateľské prostredie je už tradične jednoduché a prívetivé. Na výber máme množstvo užitočných režimov, akými sú napríklad nočný, profesionálny, či čiernobiely režim, panoráma, vodoznak, maľovanie svetlom, či HDR. Zatiaľčo sa funkcia clona hodí pri fotografovaní osôb alebo predmetov do 2 metrov, portrétny režim efektívne rozmaže pozadie. Objektívy dokonca umožňujú tvoriť 32× spomalené videá pri 960 FPS.
Absolútne perfektná je umelá inteligencia počas fotografovania. Tá za vás automaticky nastaví najoptimálnejšie parametre fotoaparátov. Ak teda napríklad fotografujete text, prístroj ho zachytí vo vysokej kvalite, obrázok sa uloží optimálne orezaný s ohľadom na zachytený predmet a v prípade, že máte v pláne fotiť prírodu, prepnú sa šošovky do režimu „zeleň“, s dôrazom na kvalitu zelených a naturálnych farieb.
Systém a konektivita – 9,5/10
Huawei P20 Pro neprekvapivo stavia na najnovšom operačnom systéme Android 8 Oreo. Rovnako aktuálna je tiež čínska nadstavba EMUI 8.1.0, ktorá sa snaží o čo najlepšie užívateľské rozhranie. Prostredie je samozrejme svižné a nadmerné množstvo spustených aplikácií mu rozhodne nevadí.
Spoľahnúť sa môžete na výsuvnú lištu plnú starých známych v podobe snímky obrazovky, funkcie nerušiť a podobne. Využiť sa dá tiež dolná lišta, čo je však, pri pohotovom odomykaní pomocou tváre, problematické.
K predinštalovaným aplikáciám patrí Gmail, Mapy, Disk, či YouTube od Google, pričom v nástrojoch nájdete zrkadlo, počasie, kalkulačku, rekordér, kompas a inteligentný ovládač, s ktorým naplno využijete infraport. Nezabudlo sa ani na kalendár, či hodiny, čo sa ale nedá povedať o FM rádiu.
Systém ďalej ponúka najrýchlejšie verzie LTE, WiFi a NFC. Bluetooth technológia ale disponuje staršou verziou 4.2. Prenosová rýchlosť je však dostatočná a rozdiel voči novším verziám si nevšimnete. Súčasťou nastavenia je tiež praktický čistič zbytočného dátového odpadu alebo šikovná asistencia. Práve s ňou si môžete vyskúšať text s vysokým kontrastom, vyslovovanie hesiel, či korekciu farieb.
Prostredie si rozumie aj s režimom na ovládanie v rukaviciach, či použitie s ochranným krytom. Ovládanie pohybom zasa umožní zariadenie stlmiť preklopením. Špeciálnym gestom dokážete rozdeliť obrazovku na dve polovice.
Recenzie a skúsenosti zákazníkov
Na Heureke zákazníci chvália najmä kvalitné fotoaparáty, skvelú výdrž batérie a svižný chod. S tridsiatkou užívateľských recenzií si Huawei P20 Pro získal 97% hodnotenie a obsadil peknú, piatu priečku v kategórii najpredávanejších mobilných telefónov.
Niekoľko negatívnych postrehov sa týka absencie bezdrôtového nabíjania a chýbajúceho slotu na pamäťovú kartu.
Alternatívy k Huawei P20 Pro
Tu nemáme o čom diskutovať, pretože jednoznačným konkurentom je model Samsung Galaxy S9 Plus. Toto dokonalé zariadenie je schopné potešiť aj tých najnáročnejších užívateľov. Mali sme s ním tú česť počas mája, kedy nás dostal svojim elegantným vzhľadom, spracovaním, vynikajúcim displejom, skvelými fotografiami a parádnymi funkciami. Nie nadarmo stále patrí medzi TOP modely súčasnosti a s 9,3 bodmi si drží prvé miesto v rebríčku mobilných telefónov na Testado.cz.
Ako o niečo drahšiu variantu doporučíme skvelý telefón Apple iPhone X 64GB, ktorý sa stal najpredávanejším iPhonom v histórii spoločnosti Apple. Vlastne to nie je prekvapenie, pretože vyzerá priam božsky, fotí neskutočne krásne, vyniká pokročilými technológiami a na zadnej strane má vytlačené magické logo jablka.
Záverečné hodnotenie
Perfektný
Huawei P20 Pro patrí medzi precízne inteligentné zariadenia, ktoré sa nemusia báť o záujem a priazeň. Krásne fotografuje i natáča, dlho vydrží a ponúka poctivý výkon. Trošku nás ale prekvapila horšia ergonómia a absencia bezdrôtového nabíjania.
- Elegantný vzhľad
- Krásny displej
- Slušný výkon
- Dvojdňová výdrž
- Krásne fotografie i videá
- Svižný, vyladený systém
- Na stole nestabilný
- Iba IP67
- Lapač odtlačkov
- Absencia bezdrôtového nabíjania
- Nemožnosť použiť microSD kartu
Diskusia u článku