Po vskutku úspešnom a podarenom telefónu Honor 9 Lite prišiel do predajov novší nevlastný braček Huawei P smart. Za čiastku okolo 175 euro dostanete podareného chytrého zástupcu strednej triedy, ktorá v poslednej dobe nadobúda nesmiernu popularitu.
K dostaniu je čierny, modrý a zlatý kabátik, pričom vyberať môžete zo Single SIM verzie alebo Dual SIM, ktorú sme mali to šťastie otestovať.
Obsah balenia
Papierová krabička bielej farby obsahuje mobilný telefón Huawei P smart (na displeji je nalepená ochranná fólia), nabíjačku, dátový kábel s postaršiu koncovkou microUSB, plastové slúchadlá a kovovú sponku pre vybratie hybridnej zásuvky. Takýto povedzme slušný základ.
Dizajn a spracovanie – 8/10
Mobilný telefón Huawei P smart neoplýva nijako výnimočným vzhľadom, ale aj napriek tomu je na pohľad veľmi pekný. Predovšetkým sa nám pozdáva celohliníková konštrukcia, ktorá sa výborne drží a zároveň netrpí na zachytávanie odtlačkov prstov.
Sviežeho spracovanie sa drží aj nízka hmotnosť 143 gramov a kompaktné rozmery 150 × 72 × 7,5 mm, keď najmä šírka telefónu je príjemne štíhla. Prístroj však strážte ako oko v hlave, pretože nemá nijakú ochranu. Nejakého vŕzgania alebo technických nepresností sa však obávať nemusíte. Všetky časti sedia dobre a netreba nikde nič haniť.
Tiež hrany sú príjemne zaoblené a použitý displej s netradičnou uhlopriečkou 5,65″ ponúka pohľadné 2,5D spracovanie. Na čelnej strane ďalej zbadáte selfie kamerku, telefónny reproduktor a užitočnú notifikačnú LED diódu. Navigačné tlačidlá sú vyriešená softvérovo, teda spodná časť je, mimo loga značky, úplne čistá.
Zadná strana ponúka zázemie pre duálny fotoaparát, v ktorých blízkosti je umiestnený blesk. Oba objektívy sú mierne vystúpené, čo zapríčinilo kývanie telefónu po položení na stôl. Kúsok pod nimi výrobca naopak dobre umiestnil rýchlu čítačku odtlačkov prstov. S jej prácou sme boli vždy spokojní a rýchlo sme si na ňu zvykli.
Spodná hrana telefónu slúži predovšetkým pre nabíjanie cez microUSB konektor, vedľa ktorého sú ďalej k videniu prieduchy reproduktora a 3,5 mm audio jack. Miniatúrny mikrofón sa okrem spodnej časti nachádza aj na tej vrchnej. Pravá strana sa nesie v tradičnom duchu kolískového regulátora hlasitosti a tlačidla pre zapínanie displeja, pričom ľavý náprotivok drží miesto hybridnej zásuvke.
Displej – 8,5 / 10
Obrazovku zastúpil dotykový panel s veľkosťou 5,65″ s Full HD rozlíšením. Jeho roztiahnutosť zaberá podstatnú časť obrazovky (76,1 %), teda budete hľadieť na minimalistické bočnej rámčeky. Displej je príjemne čitateľný a farby zobrazuje jasne a so štipkou detailu. Jemnosť sa zastavila na vynikajúcej hodnote 427 PPI.
Pomer strán 18: 9 sa prejavil ako dobrá voľba, ktorá je ideálna pre sledovanie filmov a relaxačné čítanie. Čitateľnosť je skvelá vo vonkajších i vnútorných priestoroch, pričom na pohodlnom používaní príliš neuberie ani ostrý slnečný svit. Nalepená krycia fólia sedí prekvapivo dobre a panel reagoval na naše gestá vždy šikovne.
Medzi softvérovou výpomocou nájdete vyladený automatický jas, režim komfortného čítania pre nočné sovy a napríklad aj možnosť meniť rozlíšenie, čím znížite spotrebu batérie. Obrazovka si rozumie aj so schopnými gestami, ako je napríklad rýchla funkcia snímku obrazovky alebo prebudenie pomocou dvojitého poklepanie.
Zobrazovací priestor Huawei P smart samozrejme nemožno porovnávať s prémiovými telefónmi, aj tak sa ale jedná o vynikajúci displej, do ktorého tváre bola vždy radosť pozerať. Tu sa vyššia stredná trieda skutočne vytiahla.
Hardvér a výkon – 7,5 / 10
Výkonnostný pohon recenzovaného kúsku obstaráva osemjadrový procesor Kirin 659, 3 GB operačnej pamäte a grafický čip Mali-T830 MP2. Nech už sa tvária papierové parametre akokoľvek, výkonnostne sa P smart ukázal ako schopný bojovník. Bez väčších hardvérových kotrmelcov si zahráte aj stredne náročnejšie hry, s ktorými si tento smartphone ľahko poradí.
Rozbehne síce aj vysoko náročné hry, avšak tu sa začne telo rapídne zahrievať a stabilita citeľne trpieť. Z celkového výkonnostného prejavu sme si však odniesli len dobré pocity. AnTuTu test vykázal 87 366 bodov, čím Huawei P smart porazil o takmer 130 € drahší model Huawei P20 Lite.
Trošku menšie je ale interné úložisko. Z pôvodne sľúbených 32 GB sa dočkáte nejakých 23 GB, čo nie je príliš veľa. Bežným používateľom také dátové pole síce stačí, avšak trošku náročnejším určite nie. Týmto prípadom nezostáva než prikúpiť pamäťovú kartu. Telefón podporuje microSD karty s kapacitou až 256 GB.
Pozastavme sa ešte pri hodnotení reproduktora. Použitý mono zvukovod hral dosť hlasno a musíme uznať že aj celkom kvalitne. Nie je to síce žiadne hudobné pozlátko typu slúchadiel Koss, avšak bežným poslucháčom príjemnú atmosféru s pokojom navodí.
Výdrž batérie a doba nabíjania – 7,5 / 10
Nevyberateľnú batériu hodnotíme ako mierne lepší priemer. Kapacita 3 000 mAh dokáže telefón udržať pri živote pokojne aj dva dni, avšak v prípade frekventovanejšieho používania sa doba skráti na 24 hodín. K lepším výsledkom však môžu výrazne prispieť úsporné režimy alebo prípadne avizovaná možnosť zníženia rozlíšenia.
Reálne teda počítajte s jednodňovou výdržou, lebo bez Facebooku, Instagramu a prehliadania internetu už dnes byť jednoducho nemôžeme. Nemenej dôležitá doba nabíjania sa v všeobecnom priemere ustálila na 2,5 hodín. Je nutné dodať, že posledných dvadsať percent nabíjania sa skutočne vlečie. AnTuTu test batérie zobrazil 10 494 bodov.
Chtiac nechtiac sme ale miernej mrzutosti prepadli pri pohľade na použitý nabíjací konektor. MicroUSB port sa v dnešnej dobe skrátka už veľmi nenosí, a tak by sme prítomnosť USB-C videli oveľa radšej. Snáď nikomu sa v dnešnej dobe predsa nechce hľadať správny uhol koncovky dátového kábla…
Fotoaparát a kamera – 7/10
Aj tu sa nechal Huawei zlákať moderným trendom a chrbát “Péčkového” smartu osadil duálnymi fotoaparátmi. Kým hlavný využíva 13 Mpx so svetelnosťou f/2,2, sekundant zastúpil len 2 Mpx.
Na prvý pohľad zjavná megapixelová nedostatočnosť má však svoj dôvod, pretože podstatne slabší objektív zastupuje prácu primárne rozostrovaciu. Vpredu potom dohľadáte selfie kamerku s 8 Mpx a svetelnosťou f/2,0, ktorá fotografuje aj za pomoci mávnutia ruky.
Viac fotografií v originálnej kvalite nájdete tu.
Podoba výsledných fotografií nás vlastne ani neprekvapila. Ak budete fotografovať pri dobrom svetle a s telefónom nebudete príliš hýbať, snímky budú slušné. V takom prípade obrázkom nechýba šmrnc, pekné farby a ostré rysy, ktoré sú najviac viditeľné u makro výplodov.
Zhoršujúce sa svetlo však na fotografiách zanecháva značný šum a tmavosť. Veľakrát sa potom aj stávalo, že šošovky nevedeli kadiaľ kam a začali zbytočne a neúčelne preostrovať. Zachytiť pohyblivý objekt bez rozmazania sa tak stalo prakticky nedostihnuteľným cieľom. V zásade odporúčame pristupovať k foteniu s rozmyslom a bez zbytočného zhonu.
V rámci fotografického režime si síce možno snímky rôzne preostrovať a ladiť, avšak po väčšine urobených zmien sme príliš rozdielov nepochytili. Ani pri fotografovaní šošovky akoby nereagovali na náš dotyk, čím sme im chceli uľahčiť ostriacu prácu.
Užívateľskému prostrediu inak v zásade nič nechýba zo zažitých očakávaní. Nechýba možnosť niekoľkých fotografických a natáčacích kvalít a režimov vrátane HDR, Panorama či Krása. Pro režim vám potom dovolí pohrávať sa s ISO a ďalšími fotiacimi aspektmi.
Videá dopadli skôr zle. Pohyblivým záznamom chýba stabilizácia a kvalita Full HD s 30 FPS je tiež skôr taká pochybná. Videá sa trepú a z ruky je veľmi ťažké niečo dobre natočiť.
Nočné zábery sú však už nedostačujúce, a tak sa nám pomerne slušne osvetlenú vidiecku ulicu počas noci takmer nepodarilo natočiť do rozpoznateľnej podoby.
Systém a konektivita – 9/10
Huawei P smart beží na najnovšom operačnom systéme Android 8 Oreo, ktorý ovplyvňuje nadstavba EMUI rovnakej číselnej verzie. Pre budúcich majiteľov táto dvojica predstavuje svižný chod a intuitívne prostredie, v ktorom sa vyzná aj úplný začiatočník. Systém beží ako hodinky švajčiarskych majstrov a práca s ním bola vždy pohodovou softvérovou prechádzkou.
Výrobca nezabudol ani na užitočnú výpomoc. Menovite udeľujeme jednotku napríklad plávajúcemu tlačidlu, ktoré automaticky schová navigačné tlačidlá a nahradí celú ovládaciu procedúru. Manipulácia sa tak stane jednoduchšou (po zvyknutí si) a displej týmto trikom naraz získa viac zobrazovacej plochy. Obrazovku si nie je problém ani zmrštiť prostredníctvom režimu jednej ruky.
Nastavenie užívateľovi dovolí meniť veľkosť písmen, šetriča vrátane niekoľkých gest. Napríklad prevrátením telefónu môžete stlmiť prichádzajúce hovory či umlčať otravný budík. Medzi predinštalovanými programami nechýbali aplikácie od Googlu, pričom sa dostalo aj na svietidlo, rekordér, kompas, FM rádio, kalkulačku, kalendár či zrkadlo.
Medzi technologickou podporou nájdete Wi-Fi 802.11 b/g /n, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS a dokonca aj NFC. Prístroj dokonca podporuje pripojenie dvoch audio zariadení Bluetooth, čo využijete napríklad v automobile (počúvate pesničky a pokojne ešte telefonujete cez handsfree). A aj keď niekomu môže chýbať infraport, celkovo sa jedná o plnohodnotný systém so slušnou podporou.
Recenzie a skúsenosti zákazníkov
Na portáli Heureka Huawei P smart dostal cez dvadsiatku užívateľských recenzií, kde si medzi zákazníkmi vybojoval slušné hodnotenie 96%. Majitelia telefónu sa všeobecne zhodujú na kompaktnom tele, rýchlej čítačke odtlačkov prstov, svižnom chode a kvalitnom displeji. Tých niekoľko negatívnych komentárov neguje hybridný slot a napríklad aj absenciu USB-C portu.
Na zahraničnom serveri Trusted Review získal telefón hodnotenie 4/5, kde tamojší recenzent o prístroji hovorí ako o fantastickom smartphone za skvelé peniaze. Na portáli GSM Arena potom chvália široký displej, spoľahlivý výkon a rýchlu čítačku odtlačkov.
Ak si chcete o Huawei P smart pohovoriť v českom jazyku, navštívte oficiálne fórum, kde to žije jedna radosť.
Alternatívy k Huawei P smart
Ako lacnejšiu alternatívu môžeme odporučiť model Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global, ktorý v poslednej dobe výrazne zlacnel. Oproti testovanému Huawei má tento telefón 5,9″ displej s rozlíšením 2 160 × 1 080 pixelov a s kapacitou batérie 4 000 mAh vydrží s prehľadom celé dva dni.
Úplne jasnú konkurencii sa recenzia telefónu predstavuje model Honor 9 Lite Dual SIM, ktorého chytré služby si môžete v tejto chvíli zaobstarať za niečo cez 200 eur. Za tieto peniaze získate do rúk pekne spracované chytré zariadení s 5,65″ IPS displejom a slušnými fotoaparátmi so silou 13 a 2 Mpx. Tie nájdete ako vzadu, tak aj vpredu.
Záverečné hodnotenie
Veľmi dobrý
Huawei P smart je schopný mobilný telefón, ktorý nás zaujal predovšetkým skvelou manipuláciou, kvalitným displejom s pomerom strán 18: 9 a slušným výkonom, ktorý zvládne aj stredne náročné hry. Vytknúť ale musíme skôr priemerné fotografie a prítomnosť microUSB.
- Pevná hliníková konštrukcia
- Pekne padne do ruky
- Rýchla čítačka odtlačkov
- Skvelý FHD displej
- Slušný výkon
- Stabilný a plynulý systém
- Duálny Bluetooth a NFC
- Chýba certifikácia odolnosti
- Skôr priemerné fotografie
- Videá bez stabilizácie
- Postarší microUSB
Diskusia u článku