Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Huawei Nova Dual SIM

2. 4. 2017 Aktualizované

Ak máte radi zaoblené tvary, kvalitné vyhotovenie a elegantný vzhľad, model Huawei Nova by vaše túžby a nároky mohol dostatočne uspokojiť. Čínsky výrobca stavil na vkusný kabátik, ktorý sa len tak neomrzí. Daný model sa pýši aj výborným displejom a fotoaparátom, ktorý odvádza skutočne výbornú prácu. Huawei Nova kúpite v niekoľkých farebných variantoch: čiernom, striebornom, sivom alebo nami testovanom bielom.

V zahraničí je k dispozícii aj vyspelejší braček Huawei Nova Plus, vybavený väčším displejom, kvalitnejším fotoaparátom a napríklad aj vyššou kapacitou batérie. Kým cena modelu Nova Plus v slovenskej distribúcii je zatiaľ neznáma, recenzovaný model kúpite v priemere za 330 € (03/2017). V našom teste zistíme, či Huawei Nova dokáže okrem spomínaného zaujať aj niečím ďalším.

Obsah balenia

Papierové balenie modelu Huawei Nova ponúka okrem samotného modelu aj nabíjačku s odnímateľným USB-C káblom, slúchadlá, sponku na vyťahovanie postranného slotu a stručný návod popisujúci jednotlivé špecifiká modelu.

Test Huawei Nova - obsah balení

Dizajn a vyhotovenie – 9/10

Hneď pri prvom zoznámení Huawei Nova zaujme svojím kvalitným dielenským vyhotovením, ktoré vyniká lesknúcim sa uhladeným povrchom a vkusným vzhľadom. Čelná strana zariadenia má hladký sklenený povrch, ktorý je príjemný na dotyk a celkové používanie telefónu. Zadná strana má plastový povrch, ktorý čiastočne na vrchnej strane prekrýva dizajnový štýl prednej strany. Telo telefónu je obopnuté hliníkovým rámom, ktorý celú konštrukciu spevňuje. Zariadenie počas používania teda nikde neškrípe. Vďaka kovovému rámu sa tiež Huawei Nova príjemne drží a počas manipulácie nekĺže. Výrobca nám tak ukázal, že aj pekný dizajn môže byť funkčný a pre používateľov pohodlný.

Recenzovaný model váži 146 gramov, ktoré sa rozkladajú v šírke 69,1 mm, výške 141,2 mm a hĺbke 7,1 mm. Na čelnej strane telefónu nájdete 5″ IPS LCD displej, pričom hneď nad ním sa zabývali predná 8 Mpx kamera, prijímač, indikátor a svetelný senzor. Na spodnej strana zariadenia nájdete otvor na USB-C port, mikrofón a reproduktor. Na zadnej strane sa nachádzajú hlavná zadná 12 Mpx kamera, prisvetlovacia LED a v poslednej dobe veľmi populárna čítačka odtlačkov prstov. Zvyšok priestoru výrobca využil na umiestnenie svojho loga.

Na vrchnej strane telefónu sa nachádza mikrofón a klasický 3,5 mm jack, pričom pravá bočná strana slúži klasicky na kolískové tlačidlo regulácie hlasitosti a samostatné tlačidlo na zapnutie a vypnutie displeja. Na protiľahlej strane je zase vysúvací slot na dve nanoSIM karty alebo prípadne jednu nanoSIM kartu a micro SD kartu.

Na tele telefónu nenájdete trojicu navigačných tlačidiel, pretože ich výrobca umiestnil do rozhrania displeja. Táto voľba je trochu rozporuplná. Na jednej strane tieto tlačidlá nekazia svojou prítomnosťou celkový vzhľad telefónu, avšak z hľadiska používateľského sa táto voľba zdá trochu nešťastná. Najmä pri hraní hier som bol nútený ťukať na okraj obrazovky, aby sa mi tlačidla zobrazili a mohol som ich ďalej použiť. Pochváliť nemôžem ani malú veľkosti týchto tlačidiel, ktorá by mohla používateľom so silnejšími prstami možno aj vadiť.

Displej – 9/10

Huawei Nova disponuje 5″ IPS displejom, ktorý sa pýši FHD (Full High Definition) rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Displej ma milo prekvapil svojou detailnosťou, jemnosťou farieb a celkovým vykreslením. Hranie hier, sledovanie filmov a čítanie textov sa tak stalo príjemným pôžitkom, na ktorý som si krásne zvykol. Displej má výborný jas a dokonalé pozorovacie uhly, ktoré sú dobre nastavené. Pri bližšom pozorovaní však v prípade čiernej farby zbadáte viditeľné svetlé miesta pri okrajoch obrazovky, pričom niekedy zaznamenáte aj šmuhy a odtlačky prstov.

 

Test Huawei Nova - displej

Pochváliť musím aj výborné reakcie obrazovky, ktorá na moje dotyky okamžite reagovala, a ja som tak nemusel na nič čakať alebo svoju požiadavku zadávať opakovane. Okrem výbornej kvality dobre slúži aj funkcia automatického jasu, ktorá ma počas celej doby používania telefónu spoľahlivo sprevádzala.

Hoci nie je displej chránený žiadnym tvrdeným sklom, na povrchu som nezaznamenal žiadne škrabance alebo odery, hoci telefón pred našou recenziou zjavne prešiel niekoľkými používateľmi. Absencia ochranného krytu skla teda hovorí, že sa telefón do náročnejších podmienok nehodí. Displej aj tak patrí medzi silné stránky Huawei Nova.

Výkon a hardvér – 7,5/10

Srdce Huawei Nova poháňa úsporný osemjadrový 2 GHz procesor Octa-core, ktorý spolupracuje s 3 GB operačnou pamäťou. Kým kapacita úložného priestoru hlási hodnotu 32 GB, reálne je k dispozícii iba 24 GB miesta, čo nie je veľa. Útechou je však možnosť rozšírenia pomocou microSD karty až na 128 GB, čo však znamená využitie iba jednej SIM karty.

Huawei som niekoľkokrát podrobil testovaniu v Antutu Benchmarku, v ktorom dosiahol pomerne slušných 64 496 bodov. Výkonovo sa teda rovná zariadeniam v podobnej cenovej kategórii, ako napríklad nedávno recenzovaný model Asus ZenFone 3 ZE520KL, prípadne Xiaomi Mi4c 32 GB alebo LG G4 Dual SIM.

Test Huawei Nova AnTuTu

Aj napriek tomu, že Huawei Nova nevlastní ktovieaké výkonné hardvérové vybavenie, s jeho výsledkami som bol nadmieru spokojný. Telefón s prehľadom zvláda aj náročnejšie hry typu Exiles Free, pričom s priemernými skákačkami, ako sú dnes populárne Trial By Survival, Dagrus World, Arcane Online a mnohé iné, si poradil výborne. Zázraky však samozrejme nečakajte, najnáročnejšie tituly si na tomto prístroji nezahráte, s čím ale, predpokladám, nikto nepočíta.

Reproduktor je dostatočne kvalitný a hlasný. Trochu nešťastné je však jeho umiestnenie, ktoré je úplne nevhodné pri hraní hier alebo sledovanie videí – teda v prípade, že telefón držíte v oboch dlaniach. Svojim uchopením som výstup reproduktora neustále prekrýval, vplyvom čoho sa podstatne znížila hlasitosť a kvalita. Nie je mi stále jasné, z akého dôvodu výrobcovia vyberajú toto umiestnenie, ktoré je, podľa môjho názoru, úplne nevhodné.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 6,5/10

Kapacita batérie je 3 020 mAh, v praxi sa však ukázala ako plne dostačujúca. Ak som telefón počas dňa využíval priemerne, teda na občasné čítanie správ, emailov a písaním správ na Facebooku, batéria sa s nabíjačkou stretla v priemere raz za dva dni. Batériu som podrobil AnTuTu Benchmark testovaniu, v ktorom získala 6 721 bodov. Priložený obrázok prezradí, ako si vedie v porovnaní s ostatnými modelmi telefónov.

S plne nabitou batériou mi vystačil telefón na cca 7 hodín hrania, pričom pri sledovaní videí na YouTube batéria vydrží približne 8 hodín. Čo sa týka funkcie rýchlonabíjania, z absolútneho vybitia je schopná batériu nabiť do plnej kapacity za približne 2 hodiny. Jednotlivé údaje však berte skôr ako doplnkové, pretože sa niektoré hodnoty počas používania telefónu líšili.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Hlavná 12 Mpx kamera sa pri fotografovaní osvedčila. Výsledné snímky sú kvalitné a plné sýtych farieb, na ktoré sa príjemne pozerá. Snímky možno vyhotovovať až v piatich kvalitách, z ktorých je najväčšie rozlíšenie 4032 x 3016 pixelov. Snímky v tomto rozlíšení si môžete prezrieť nižšie. Jednotlivé snímky sa ukladajú veľmi rýchlo a plynulo, pričom vyzdvihnúť určite musím aj používateľské prostredie fotoaparátu, ktoré je intuitívne a ponúka rôzne možnosti nastavenia. Jednoduchým ťahom si tak možno vybrať z niekoľkých kvalít snímok, kliknutím si možno zvoliť nočný režim, panorámu, HDR a ďalšie nastavenia. Nie je to nič ťažké, zvládne to aj začiatočník

Ani predná 8 Mpx selfie kamera nie je na zahodenie a s jej kvalitou som bol tiež spokojný. Veľmi sa mi zapáčilo aj odpočítavanie, ktoré sa automaticky začne po stlačení spúšte fotoaparátu. Človek sa tak môže ešte naposledy pripraviť a usmiať.

Kým možno fotoaparát len ​​vychvaľovať, kvalita vyhotovených videí je tak trochu rozporuplná. Pochváliť musím nahrávanie nočnej jazdy z automobilu, avšak video nahrané počas dňa ma príliš nenadchlo. Vizuálne ide o kvalitné videá (UHD 3840 x 2160 pixelov), avšak výsledné zábery sa kvôli neprítomnosti stabilizácie sekajú.

Systém a konektivita – 9/10

Huawei Nova je vybavený osvedčeným operačným systémom Android 6.0 Marshmallow, ktorý sprevádza grafická nadstavba EMUI 4.1 výrobcu Huawei. Systém je plynulý a veľmi intuitívne. Nechýba výsuvná lišta sa rýchlymi funkciami, ktoré si možno podľa potreby nastaviť. Ja som si napríklad obľúbil funkciu komfort čítania a nastavenia, do ktorého som sa po jedinom kliknutí ihneď prepol. Po prvom spustení zariadenia som nebol otravovaný zbytočnými programami. Avšak uvítal by som prítomnosť hodín, kalkulačky, FM rádia, Facebooku a napríklad aj Twittera. Žiadny zbytočný a otravný softvér teda nenájdete.

Telefón podporuje  LTE, WiFi, GPS alebo napríklad bluetooth. Veľmi oceňujem rýchle a pohodlné prepojenie s PC. Stačí iba zastrčiť USB kábel do počítača, čím sa všetky požadované súbory sprístupnia. Nebol teda problém prepojiť telefón aj s počítačom v práci, kde nemám možnosť inštalovať vlastný softvér.

Alternatívy k Huawei Nova

Jasnou alternatívou môže byť, na začiatku spomínaný, model Huawei Nova Plus, ktorý má 5,5″ IPS LCD displej, osemjadrový 2 GHz procesor Octa-core, 16 Mpx kameru a batériu s kapacitou 3 340 mAh. Samozrejmosťou sú operačný systém Android 6.0 Marshmallow, podpora LTE, WiFi, GPS a bluetooth. Vzhľadom na väčšiu veľkosť váži oproti recenzovanému modelu o niečo viac, teda 160 gramov. Jeho oficiálne uvedenie na slovenský trh je však zatiaľ vo hviezdach (01/2017).

Lacnejším variantom môže byť napríklad model Samsung Galaxy A5 (2016), ktorý ponúka 5,2″ veľký displej v rozlíšení 1920 x 1080 pixelov, procesor Exynos 7580 Octa-core, 13 Mpx hlavnú kameru, 2 GB RAM, 16 GB internej pamäte a podporu najrýchlejšieho LTE. Zamrzia starší operačný systém Android 5.1 Lollipop a slabšia 2900 mAh batéria. Samsung Galaxy A5 (2016) si kúpite v niekoľkých farebných variantoch za cenu okolo 260 € (02/2017). Kúpiť si môžete aj novší variant Samsung Galaxy A5 (2017), ale na ten si v pripravte až 440 € (02/2017)

Záverečné hodnotenie

8.1

Skvelý

Huawei Nova je elegantný inteligentný telefón, ktorý ponúka výborný displej, fotoaparát a optimalizovaný výkon. Nahrané videá sú síce kvalitné, avšak výsledný obraz sa zasekáva a nie je vôbec plynulý. Mínusom je aj nevhodne umiestnený reproduktor, ktorý si chtiac-nechtiac budete prekrývať dlaňou.

Dizajn a spracovanie
9
Displej
9
Hardvér a výkon
7.5
Výdrž batérie
6.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Elegantný dizajn
  • Kvalitný displej
  • Výborný fotoaparát
  • Optimalizácia systému
Zápory
  • Priemerná batéria
  • Umiestnenie reproduktora
  • Chýba stabilizácia fotoaparátu

Súhrn zahraničných recenzií

Recenzia na androidauthority.com – 8,3 / 10

3 GB operačnej pamäte, 32 GB vnútornej úložiska, Full HD displej, nahrávanie 4K videa, to všetko radí Huawei Nova aj Nova Plus do vyššej strednej triedy. Najväčšie slabiny tohto telefónu nájdeme v použitom procesore a vo fotoaparáte.

Klady: 32 GB vnútornej úložiska, nahrávanie videa vo 4K, rýchla čítačka odtlačkov prstov, dielenské spracovanie, výdrž batérie

Zápory: Fotoaparát mohol byť lepší, procesor mohol byť lepší, prostredie EMUI nie je pre každého.

Recenzia na itpro.co.uk – 8/10

Nový Huawei Nova robí veľa vecí dobre, ale bojuje ťažkú ​​bitku s konkurenčným telefónom OnePlus 3 a bohužiaľ prehráva snáď vo všetkých kategóriách.

Klady: Solídny výkon, dobrá výdrž batérie, atraktívny dizajn

Zápory: Veľa predinštalovaných aplikácií, Emotion UI stále nie je tak krásne ako čistý Android, zaostáva za konkurenčným OnePlus 3

Recenzia na phonearena.com – 7,3 / 10

Huawei v modeloch Nova a Nova Plus vyrobil dva solídne telefóny. Síce v ničom úplne neexceluje, ale kombinujú slušný výkon (ak neplánujete hranie náročných hier), uchádzajú fotoaparát, pekný dizajn a to všetko za dostupnú cenu.

Klady: Spracovanie pôsobí veľmi dobre, možno lepšie ako naznačuje cenovka, fantastická výdrž batérie.

Zápory: Fotoaparát zaostal za očakávaním, na EMUI si budú musieť nováčikovia chvíľu zvykať, displej nie je príliš jasný a ani podanie farieb nie je úplne presné.

Recenzia na expertreviews.co.uk – 8/10

Je toho veľa, prečo mať rád Huawei Nova. Jeho vibrujúca displej so zakrivenými hranami, plynulý chod a batérie, ktorá bez problémov vydrží aj rušný pracovný deň. Nova vám bude slúžiť dobre, ale problém je v tvrdej konkurencii v tejto cenovej kategórii. Výhodou môžu byť kompaktnejšie rozmery, ale za podobné peniaze môžete kúpiť OnePlus 3 a to je jednoducho lepšie kúpa. Pokiaľ chcete lepšiu kvalitu fotoaparátu, tak sa zase ponúka Nexus 6P.

Klady: Skvelý displej, dlhá výdrž batérie, solídny výkon.

Zápory: Fotoaparát sklamal, Emotion UI.

Recenzia na trustedreviews.com – 6,8 / 10

V mnohých smeroch je Nova skvelý telefón. Vyzerá skvele, má slušný displej a výdrž batérie je vynikajúci. Pred rokom by som taký telefón pravdepodobne odporučil ako dobrú voľbu vo vyššej strednej triede, napriek priemernému fotoaparátu. Ale teraz sú na trhu telefóny ako OnePlus 3 alebo Nexus 6P. OnePlus ponúka oveľa lepší hardware a Nexus 6P je síce o niečo väčšie, ale cena je podobná a má o niečo lepší softvér aj hardvér.

Klady: Presný displej, fantastická výdrž batérie, skvelý dizajn.

Zápory: Občasné nedostatky vo výkone, prostredí EMUI je otrasné.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár