Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Honor 8

22. 3. 2017 Aktualizované

Dcérska značka čínskej spoločnosti Huawei – Honor – si pri svojich telefónoch zakladá na veľmi prívetivom pomere cena/výkon. Rovnako je tomu aj pri najnovšej vlajkovej lodi Honor 8, ktorá na trh vstúpila v lete minulého roku. Telefón je k dispozícii v 4 farebných – bielej, čiernej, zafírovo modrej a zlatej. Prvé tri zoženiete v 32 GB verzii za cenu 409 eur, zatiaľ čo posledný sa chváli 64 GB pamäťou a samozrejme vyššou cenovkou (cca 449 eur). Čo všetko táto lacná vlajková loď ponúka a ako dopadla v našej recenzii? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Obsah a balenie

Honor 8

Už pri otváraní elegantnej krabičky nezostanete na pochybách, že Honor 8 nie je len tak priemerný telefón. Balenie pôsobí luxusným dojmom a potvrdzuje, že telefón cieli na designovo zameraných užívateľov. Okrem samotného prístroja tu nájdete rýchlo-nabíjačku s odnímateľným USB-C káblom, stručný návod a sponku na vytiahnutie šuflíku pre slot na SIM a SD kartu.

Design a spracovanie – 7,5/10

Verím, že v showroomoch vyzerá telefón nádherne a veľmi atraktívne a nájde si tak veľkú skupinu fanúšikov, avšak mňa osobne design príliš nenadchol. Predná aj zadná časť je tvorená tvrdeným sklom (Grilla Glass 3), čo spôsobuje, že je telefón extrémne klzký. Stačí ho položiť na akýkoľvek trochu nerovný povrch a už sa šmýka ako na kĺzačke. A aj pri držaní v ruke má človek neustále pocit, že sa mu chce prístroj vyšmyknúť rovno po hlave v ústrety tvrdému chodníku. So skleneným povrchom súvisí aj veľká náchylnosť na odtlačky prstov, ktoré obzvlášť vyniknú na čiernej variante, ktorú som mal možnosť testovať.

Na druhú stranu, kvalita dielenského spracovania je na veľmi vysokej úrovni. Telo je pevné, nijak sa neohýba ani nevŕzga. Na svoj veľký displej má telefón kompaktné rozmery, ale hmotnosť 153 gramov zďaleka nepatrí k najnižším a v ruke je jeho váhu poznať. Sklenené prevedenie má oproti kovovému výhodu, že sa v lete menej zahrieva a v zime naopak menej chladí. Na druhú stranu sa pripravte na nižšiu odolnosť voči škrabancom či prípadným prasknutiam.

Kovový rámček spolu s krycím sklíčkom vytvára zaujímavý zaoblený 2,5D efekt. Napravo nájdete tlačidlo zapnutia a tlačidlá regulácie hlasitosti a naľavo šuplík s hybridným slotom pre SIM a pamäťovú kartu. Na vrchu sa nachádza infračervený senzor a sekundárny mikrofón pre potlačenie šumu, zatiaľ čo naspodku je moderní USB-C konektor, 3,5 mm jack na slúchadlá a reproduktor.

Na prednej strane môžete nájsť 5,2 palcový displej, nápis Honor, selfie kameru a indikačnú diódu schovanú v slúchadle. Mechanické či senzorové tlačidlá by ste tu ale čakali márne. Základné ovládacie prvky sú softwarové a nájdete ich na spodku obrazovky, čím čiastočne ukrajujú z jej veľkosti. Na zadnej strane potom okrem opätovného nápisu Honor vyniká dvojica šošoviek fotoaparátov, dvojtónový blesk, laser a čítačka odtlačkov prstov, ktorá môže mať zároveň funkciu mechanickej klávesnice.

Čítačka odtlačkov prstov

Honor 8

Pri čítačke by som sa rád chvíľu zastavil, pretože si zaslúži pochvalu. Odtlačok sníma totiž veľmi rýchlo a pritom nezáleží v akom uhle prst priložíte. Naviac prst sníma v 3D režime, tzn. že vie čítať aj hĺbku papilárnych línií, nie len ich tvar.

Veľkým kladom je rovnako zmienená funkcia inteligentného tlačidla, ktorému môžete priradiť rôzne funkcie pri stlačení, dvojitom stlačení alebo podržaní. Nastaviť je možné napríklad spustenie fotoaparátu, zapnutie svetiel alebo zaobstaranie snímok obrazovky. Funguje to naozaj veľmi plynule a človek si rýchlo zvykne.

Displej – 8/10

Recenzia Honor 8 displej

S uhlopriečkou 5,2 palcov patrí Honor 8 medzi telefóny strednej veľkosti. FullHD rozlíšenie (1920 x 1080) je taktiež štandardné. Výsledná jemnosť 423 ppi nepatrí síce k najväčším, ale pre bežného užívateľa je úplne dostačujúci. Pri sledovaní videí, hraní hier a dokonca ani pri surfovaní po internete som v tomto smere nenarazil na žiadne nedostatky.

Farebnosť, kontrast, čitateľnosť aj pozorovacie uhly sú dobré a displej rozhodne nesklame. Automatický jas funguje spoľahlivo a minimálna hodnota je naozaj nízka, takže v noci vám obrazovka nebude zbytočne žiariť do tváre. V nastaveniach si môžete upraviť teplotu farieb podľa vlastných preferencií. Pre komfortné čítanie je potom možné zapnúť filter modrého svetla, ktorý uľaví vašim očiam.

Výkon a hardware – 8,5/10

Honor 8 je vybavený osemjadrovým procesorom Huawei Kirin 950 (4×2,53 GHz + 4×1,8 GH) a grafikou Mali-T880 MP4. Príjemnou skutočnosťou je prítomnosť 4 GB RAM, vďaka ktorej je chod úplne plynulý a aj keď mobil nepatrí k najvýkonnejším zariadeniam na trhu, zvládnete si na ňom zahrať mnoho aj náročnejších hier. Napríklad Beach Buggy Racing, Spider-Man: Ultimate Power či Fifa Mobile mi bežali bez problémov.

Antutu-Benchmark-Honor-8

Aj s porovnania testu Antutu Benchmark vychádza Honor 8 s výslednou hodnotou 96 104 veľmi dobre a v rámci jeho cenovej triedy mu nie je čo vyčítať. Zaostáva len za super výkonným OnePlus 3 (hodnota 142 000). Naopak Alcatel Idol 4S (83 000), Asus Zenfone 3 (62 000) aj Samsung Galaxy S6 (60 000) v teste skončili za Honorom.

Vnútorná pamäť ponúka v základnej verzii 32 GB a v prémiovej zlatej dokonca 64 GB. Rozšíriteľná pamäť potom môže mať kapacitu ďalších až 200 GB.

Pokiaľ nie ste vyložene audiofilovia, potom budete spokojní aj s kvalitou a hlasitosťou zvuku vychádzajúcu z reproduktorov. K nemu je možné mať jedinú výhradu a to, že je umiestnený na spodku telefónu, takže pri držaní na šírku (napríklad pri hraní hier) si ho budete často zakrývať rukou.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 8/10

3000 mAh batéria vydrží pri plnom využívaní pracovať jeden pracovný deň a pri bežnom používaní zvládne dokonca aj dva dni. V našom teste zvládol okolo 5 hodín hrania hier (EA UFC Mobile) alebo 10 hodín nepretržitého prehrávania videí na youtube. Hodnota testu z AnTuTu Testeru je 8096. Suma sumárom ide o priemerné výsledky.

Antutu-Tester-baterie-Honor-8

Ako výborné však hodnotím rýchlo nabíjanie. Za 15 minút indikátor ukazoval 27%, za pol hodiny už mal prístroj cez polovicu šťavy a celá batéria sa nabila za zhruba 1 hodinu a 20 minút. To oceníte hlavne v prípade, kedy si tesne pred odchodom z domu všimnete, že máte slabú batériu a behom raňajok a rannej hygieny stihnete dobiť aspoň pár desiatok percent.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Honor 8

Duálny fotoaparát ponúka dva 12 MPx snímače (jeden farebný a druhý čiernobiely) a celkovú svetelnosť f/2,2. Ďalej nechýba dvojfarebný blesk a laserový autofokus, pomáhajúci pri fotení na blízko. Predná kamera má 8 Mpx. V podstate ide o rovnaký fotoaparát, ktorý nájdete u drahšieho Huawei P9, len bez označenia Leica.

Bežné fotografie za denného svetla sú viac než uspokojujúce a aplikácia fotoaparátu ponúka ako automatický režim, tak aj manuálny PRO, rovnako ako niekoľko ďalších vychytávok, ako je časozberný režim, HDR, panoráma či maľovanie svetlom. Druhý snímač fotoaparátu využijete predovšetkým pri nočnom fotení alebo so zapnutým režimom hĺbka ostrosti, kedy budete môcť preostrovať fotografie aj po ich urobení.

Ostrenie je rýchle a fotografie sú všeobecne ostré a živé. Fotoaparát si tak poradí s takmer každou scénou, len v noci je logicky kvalita snímkov nižšia a s výraznejším šumom. Stále však ide medzi mobilnými fotoaparátmi skôr o nadpriemer a vzhľadom k cenovke telefónu ho je možné hodnotiť ako výborný.

Trochu horšie je to s videom, ktoré je možné natáčať maximálne vo FullHD rozlíšení pri frekvencii 60 snímkov za sekundu a kvalitou patrí medzi priemer, čo znamená, že pre bežnú potrebu je úplne použiteľný. 4K video, optickú stabilizáciu či spomalené sekvencie by ste tu však čakali márne.

Systém a konektivita – 8,5/10

Smarpthone beží na operačnom systéme Android 6.0 Marshmallow s klasickou huaweiáckou nadstavbou EMUI 4.1. Skvelou správou je, že výrobca prisľúbil aktualizáciu na Android 7.0; a pravdepodobne aj ďalšiu verziu. Nadstavba je typická tým, že jej chýba hlavná ponuka aplikácií, a všetky programy tak nájdete len na plochách. Líši sa aj nastavenie, ktoré je veľmi dobre optimalizované a pekne graficky spracované. Niekomu toto prostredie môže vyhovovať, inému bohužiaľ nie. Predinštalované aplikácie sú pomerne užitočné, až na niekoľko hier, ktoré však idú odinštalovať.

Konektivite nie je v podstate čo vytknúť. Nechýba najnovší Bluetooth 4.2, NFC, infračervený port ani GPS. WiFi zvláda 2, 4 a 5 GHz pásma a LTE všetky tuzemské frekvencie. Výčitka tak môže ísť len na adresu hybridného slotu, kedy si musíte zvoliť medzi druhou SIM kartou a pamäťovou microSDXC kartou. Obísť sa ďalej musíte bez FM rádia a bezdrôtového nabíjania.

Alternatívy k Honoru 8

Cena slovenskej distribúcie je v súčasnosti (3/2017) 409 eur za 32 GB verziu a 449 eur za 64 GB verziu. V tejto kategórii patrí medzi najväčších konkurentov Alcatel Idol 4S a OnePlus 3. Alcatel je dobrou voľbou, pokiaľ by ste chceli telefón s väčším rozlíšením a okuliarmi pre virtuálnu realitu. OnePlus 3 naopak láka na svoj ohromný výkon. Na druhú stranu nie je dodávaný v SK distribúcii a pokiaľ ho chcete za cenu do 410 eur, musíte si ho objednať priamo od výrobcu.

Z lacnejších variant stojí za zmienku Asus Zenfone 3 s podporou natáčania videa v 4K alebo stále kvalitný minuloročný vlajkový model Samsung Galaxy S6. Oba modely zoženiete do 370 eur.

Záverečné zhodnotenie

8.3

Honor 8 si svojich priaznivcov nájde, avšak sklenená konštrukcia rozhodne nebude vyhovovať každému. Mnoho ostatných slabín ale už nenájdete. Výkon je plynulý, nabíjanie rýchle, konektivita slušná a fotoaparát nadpriemerný. Pridajte si krásny displej a možnosť aktualizovať na Android 7.0 a máte skvelú vlajkovú loď za prijateľnú cenu.

Dizajn a spracovanie
7.5
Displej
8
Hardvér a výkon
8.5
Výdrž batérie
8
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Kvalitné dielenské spracovanie
  • Skvelá čítačka odtlačkov prstov s tlačidlom
  • Rýchle nabíjanie
  • Výborný duálny fotoaparát
  • Odladený systém
Zápory
  • Nepraktický design
  • Priemerné nahrávanie videa
  • Priemerná výdrž
  • Chýba bezdrôtové nabíjanie
  • Umiestnenie reproduktoru

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár