Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

RECENZIA JBL Flip 4 – skoro dokonalý bluetooth reproduktor

Americký gigant JBL nie je vo svete audia rozhodne neznámym pojmom. Spoločnosť vlastnená skupinou Harman International prináša inovácie v oblasti zvuku už od roku 1946, pričom za 72 rokov svojho pôsobenia si na trhu vybojovala slušnú pozíciu.

Nám tentokrát na stole pristál bluetooth reproduktor JBL Flip 4. A nie obyčajný, ale víťaz kategórie bluetooth reproduktor roku 2017. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako sa tomuto  špičkovému modelu v našom teste darilo.

Obsah balenia 

Balenie samotného reproduktoru pôsobí už na prvý pohľad dobrým dojmom, je kvalitne spracované a svoj obsah dokonalo chráni. A to aj napriek tomu, že v sebe množstvo pokladov neukrýva. Okrem toho najväčšieho z nich – samotného reproduktora JBL Flip 4, tu nájdeme aj napájací microUSB kábel a manuál.

Ten vám napovie nielen o funkciách samotného zariadenia, ale pomôže vám aj s jeho správnym nastavením a používaním. To je pomerne jednoduché a intuitívne, ale o tom si povieme neskôr.

Dizajn a spracovanie – 10/10

Dizajn JBL Flip 4 sa od svojich predchodov síce výraznejšie nelíši, ale to nám napokon neprekáža. Ponúka totiž jednoduché línie bez zbytočných extravagancií, vďaka čomu pôsobí mimoriadne moderným a serióznym dojmom. Za reproduktor sa tak nemusíte hanbiť ani na záhradnej párty, ani pri používaní mimo domova.

JBL sa v prípade modelu Flip 4 spolieha na povrchovú textíliu, ktorá prekrýva celú centrálnu zónu reproduktora. Po krajoch je zasa pogumovaný, vďaka čomu dobre drží na mieste a po povrchu nekĺže. Už na prvý pohľad je jasné, že spracovanie je tu skutočne prvotriedne a chyby by sa hľadali len veľmi ťažko.

Ak ide o rozmiestnenie ovládacích prvkov, JBL vyriešil tento problém vcelku elegantne. Na hornej strane totiž rozmietnil štyri tlačidlá, ktorými môžeme hudbu prehrať/prerušiť, môžeme pridať alebo ubrať na hlasitosti, no a vďaka tlačidlu so symbolom bluetooth si môžeme Flip 4 jednoducho spárovať so svojím smartfónom.

JBL Flip 4

O čosi ďalej zasa nájdeme päť notifikačných diód, ktoré napovedajú o aktuálnom stave batérie. Okolo nich sú aj zvyšné dve tlačidlá – jedno určené pre párovanie s ďalšími JBL reproduktormi prostredníctvom JBL Connect+, tým druhým zasa samotné zariadenie zapíname. V tejto časti nájdeme aj pod kvalitnou gumovou krytkou vstup microUSB a 3,5 mm audio jack.

Z reproduktoru visí aj textilné lanko, pomocou ktorého si môžete svoje JBL pripevniť napríklad na vak. Ak by vám ale prekážalo, rovnako tak ho môžete bez problémov odviazať. Posledným výraznejším znakom reproduktora JBL Flip 4 je dvojica membrán po jeho bočných stranách.  Ak ide o rozmery zariadenia, tie sa zastavili na hodnotách 68 × 175 × 70 milimetrov a váha predstavuje stále príjemných 515 gramov.

Manipulácia a ovládanie – 9/10

Vďaka dobre zvládnutému rozmiestneniu ovládacích prvkov nepredpokladáme, že by ste mali pri používaní JBL Flip 4 zaznamenať v tomto smere žiadne väčšie problémy. Všetky tlačidlá sa stláčajú veľmi dobre, zároveň tu nič neškrípe.

Navyše, predpokladáme, že bluetooth reproduktor budete primárne ovládať cez zariadenie, ktoré k nemu budete mať pripojené, a tak sa šanca na komplikácie ešte viac minimalizuje. Jednoducho, JBL Flip 4 vám stačí len zapnúť a položiť kamkoľvek sa vám to hodí.

Ak ide o ovládanie cez bluetooth, ani v tomto smere sme počas používania žiadne problémy nezaznamenali. K JBL Flip 4 sme sa pripájali prostredníctvom Macbooku či iPhonu 7, pričom s obomi zariadeniami pracoval reproduktor mimoriadne spoľahlivo a ani v jednom prípade sa prepojenie neprerušilo.

JBL Flip 4

Aplikácia na iPhone pritom ponúka minimum možností – avšak, všetky tie, ktoré sú z nášho pohľadu pri podobnom zariadení využiteľné. Napovie vám o stave batérie reproduktoru a ponúkne možnosť párovania s inými zariadeniami v módoch párty a stereo.

V aplikácii určenej pre iPhone si môžete taktiež nastaviť, či bude tlačidlo Play na reproduktore využívané ako tlačidlo prehrávania a pauzy, prípadne spustí na vašom mobile hlasovú asistentku Siri. Ak ale neplánujete robiť žiadne kompromisy, využiť môžete aj obe funkcie súčasne – a to pri dlhšom podržaní samotného tlačidla Play.

Výhodou je tiež možnosť zmeny názvu zariadenia, vďaka čomu sa vám už nestane, že vo svojich nastaveniach nájdete osem JBL Flip 4 reproduktorov a vy tak nebudete vedieť, ku ktorému sa vlastne potrebujete pripojiť.

Výdrž batérie a doba nabíjania – 10/10

Aj v tomto prípade musíme objektívne zhodnotiť, že spoločnosť JBL ponúka nadpriemerné hodnoty. Podľa papierových špecifikácií totiž dokáže JBL Flip 4 prehrávať pri plnom nabití hudbu až po dobu dvanástich hodín, čo nie je rozhodne málo. Samozrejme, všetko sa odvíja od úrovne hlasitosti, akú si pri prehrávaní zvolíte.

JBL Flip 4

Ak potrebujete hlasnejšie prehrávanie, výdrž bude klesať. Naopak, ak vám stačí nižšia intenzita, užijete si ešte väčšiu výdrž. Vo všeobecnosti platí, že spomínaných 12 hodín by mal reproduktor vydržať pri polovičnej úrovni hlasitosti.

Nám však pri používaní v byte bez problémov postačil aj prvý, druhý či tretí dielik hlasitosti, vďaka čomu sme si výdrž batérie výrazne predĺžili. Pri priemernom používaní na úrovni dvoch či troch hodín denne nám tak JBL Flip 4 vydržal slúžiť celý jeden týždeň.

O toľko menej potom bolí potreba dobíjania, i keď ani v tomto prípade nejde o žiadne hrôzostrašné hodnoty. Naplno totiž svoj reproduktor nabijete za 3,5 hodiny. Batéria je lítium-iónovo polymérová a ponúka kapacitu 3 000 mAh.

Odolnosť voči vode – 8/10

Ako sme už spomínali, telo reproduktoru JBL Flip 4 je spracované kvalitne a viaceré povrchové úpravy zaručujú aj jeho zvýšenú odolnosť. Okrem toho tu však nájdeme aj certifikáciu IPX7, ktorá napovedá aj o odolnosti voči vode.

Úroveň ochrany predstavuje odolnosť voči striekajúcej vode. Reproduktor si tak môžete bez akýchkoľvek obáv vziať aj k bazénu či na výlet loďou. Vo viacerých diskusiách sa síce používatelia sťažujú na to, že reproduktor nedisponuje ešte väčšou odolnosťou, avšak buďme k sebe úprimní, JBL Flip 4 asi nie je spoločníkom, s ktorým sa vydáte hľadať poklady na dno Pacifiku.

Kvalita zvuku – 9/10

Asi sa zhodneme všetci na tom, že v prípade reproduktoru ide o najdôležitejší aspekt a ukazovateľ jeho kvality. Uvedomujú si to aj inžinieri z JBL, a tak vybavili svoj model Flip 4 skutočne slušne. Vstupný výkon tak predstavuje 2 × 8 W, pričom frekvenčný rozsah sa pohybuje medzi hodnotami 70 Hz a 20 kHz.

JBL Flip 4

Aby sme ale od čísel prešli aj k reálnym skúsenostiam, naše “džejbíelko” hralo po celý čas mimoriadne kvalitne, bez akéhokoľvek náznaku rezonancie či nepríjemného chrapčania. Jednoducho, Flip 4 ponúka nepochybne jeden z najkvalitnejších zvukových výstupov, aké sú v súčasnosti prenosné bluetooth reproduktory schopné poskytnúť.

Vysokú kvalitu si vypočujete prakticky pri akomkoľvek štýle hudby, napokon JBL Flip 4 má veľmi kvalitné ako výšky, tak aj basy. Samozrejme, je potrebné myslieť na to, že ide stále o maličké zariadenie, ktoré vám kvalitnejšiu sústavu nenahradí. Napriek tomu nás ale svojím zvukovým výstupom veľmi milo prekvapilo.

Navyše reprodukcia zvuku je mimoriadne hlasná, a tak sme zatiaľ ani nedostali priestor na to, aby sme si zvolili najvyšší možný stupeň hlasitosti. Ten využijete snáď len počas letných záhradných osláv či iných párty večerov s priateľmi.

Recenzie a skúsenosti zákazníkov

Hodnotenia používateľov na recenznom portáli Heureka predstavujú priemerný zisk 96 %, čo je vysoko nad priemerom pri podobných zariadeniach. Aj z tohto aspektu tak možno vyčítať, že je JBL Flip 4 oproti konkurencii kvalitovo kdesi inde.

Používateľom sa pritom páči predovšetkým kvalita prehrávaného zvuku, výdrž na jedno nabitie či prítomný level vodeodolnosti. Zápory sa im tu hľadali už ťažšie, napriek tomu si myslia, že by mohol byť reproduktor o čosi kompaktnejší – menší a ľahší.

Alternatíva k JBL Flip 4

Zaujímavých alternatív k JBL Flip 4 sa na trhu nachádza v súčasnsoti hneď niekoľko, preto bolo niektoré z nich vybrať len veľmi ťažké. Patrí sem však napríklad model Lamax Sounder SO-1 od českého výrobcu Lamax. Ten ponúka oproti JBL ešte vyšší výkon, a síce 24W. Prítomná je tu aj vodeodolnosť na úrovni IPX4 či zvuk so záberom 360°.

Za 88 € môže byť váš aj Sony SRS-XB2. Keď sme v prípade Lamaxu hovorili v porovnaní s JBL o vyššom výkone, v tomto prípade bude konkurent recenzovaného reproduktora mierne strácať. Zaujímavou je ale dĺžka prehrávania na jedno nabitie. Výrobca totiž uvádza, že hudbu môžete z modelu Sony počúvať bez problémov aj 12 hodín. Vlastné tiež Wi-Fi a NFC.

Záverečné hodnotenie 

9.2

Perfektný

JBL Flip 4 je pekný bluetooth reprodukt, ktorý sa dobre ovláda, krásne hrá a vydrží dlhé hodiny. Jeho nákup určite odporúčame.

Dizajn a spracovanie
10
Manipulácia a ovládanie
9
Výdrž batérie a doba nabíjania
10
Odolnosť voči vode
8
Kvalita zvuku
9
Klady
  • Pekný dizajn
  • Jednoduché ovládanie
  • Perfektná výdrž
  • Vynikajúci zvuk
Zápory
  • „Iba“ IPX7

Najpredávanejšie reproduktory podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (2 hlasy)

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár