Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Asus Zenfone 5 Dual Sim

23. 8. 2018 Aktualizované

Po niekoľkoročnej odmlke vydal taiwanský výrobca Asus úplne nový model Asus Zenfone 5 Dual Sim, ktorý by mohol zaujať fotografických a herných nadšencov. Fotí totiž veľmi dobre, natáča stabilizované a plynulé 4K videá a hranie hier podporuje chválitebný výkon.

Telefón stojí skoro 370 €, pričom na výber je aj lacnejšia varianta Asus Zenfone 5 Lite. Obchodné pulty ponúkajú striebornú, čiernu alebo modrú farbu, ktoré vidíte aj na obrázkoch. Poďme sa v rámci nasledujúcich riadkov pozrieť, čo tento prístroj vlastne dokáže.

Obsah balenia

Balenie si zaslúži pochvalu. Okrem smartfónu a 2A nabíjačky a sponky obsahuje aj slúchadlá s náhradnými gumičkami, USB-C dátový kábel a navyše aj priehľadný silikónový obal, ktorý príde vhod, keďže mobil nemá žiadnu certifikáciu odolnosti, o čom si povieme viac v nasledujúcej sekcii.

Asus Zenfone 5 Dual Sim - obsah balení

Dizajn a spracovanie – 8/10

Testovaný telefón sa radí medzi veľké telefóny, s ktorým bude problém manipulovať v jednej ruke. Displej s veľkosťou 6,2” je osadený do tela s rozmermi 153 × 76,65 × 7,7 mm a hmotnosťou 165 gramov. Proporcie smartfónu dovoľujú pohodlné držanie prístroja.

Povrchové spracovanie je na dobrej úrovni, k čomu prispel aj pevný hliník. Telo je chránené ochranným sklom od Gorila Glass. Nevýhodou je klzký povrch, ktorý sa ľahko zapacká odtlačkami.

Bohužiaľ nám chýba vyšší stupeň odolnosti, ktorú by sme v tejto cenovej kategórií očakávali. Túto nedostatočnosť čiastočne vyvažuje pribalené silikónové púzdro, ktoré na smartfón perfektne sadne a ochráni ho.

Na prednej strane nám do očí udrie výrez v hornej časti obrazovky, ktorý sa už pomaly stáva štandardom v nových smartfónoch. V ňom nájdeme notifikačnú LED diodu, selfie kamerku, sekundárny reproduktor a senzor priblíženia. Na spodnej strane je displej natiahnutý až po samotný okraj, čiže neostal priestor pre hardvérové tlačidlá, ktoré výrobca nahradil softvérovými. To zabezpečilo veľmi príjemný čistý dizajn.

Spodná časť klasicky obsahuje konektor na nabíjanie v štandarde USB-C a hlavný reproduktor. Na ľavej strane nájdeme prístup k hybridnému slotu na SIM kartu a druhú SIM/MicroSD kartu a pravá strana obsahuje regulátor hlasitosti.

Duálny fotoaparát je osadený na zadnej strane a jeho šošovky mierne vystupujú nad telo prístroja, čo zapríčiňuje nestabilitu pri položení telefónu. Okolie šošoviek je taktiež náchylnejšie na usádzanie prachu. V prípade použitia obalu sa tento výstup stráca.

Asus Zenfone 5 Dual Sim

Pod šošovkami nájdeme ešte duálny blesk a čítačku odtlačkov prstov. Rozpoznanie odtlačku prebieha bleskurýchlo, ale umiestnenie nám veľmi nevyhovovalo. Celkové spracovanie Zenfone 5 hodnotíme pozitívne. Oblé hrany vytvárajú pekný tvar, ktorý sa príjemne drží a prekvapila aj nízka hmotnosť.

Displej – 8,5/10

Dominantným prvkom testovaného modelu je bezpochybne displej typu IPS. Veľkosť 6,2“ na seba púta dávku pozornosti. Jeho Full HD+ rozlíšenie činí 2 246 × 1 080 pixelov a má jemnosť 402 PPI. Na netradičný pomer strán 18,7:9 sa pozerá príjemne aj pri čítaní textu alebo hraní hier.

O jas sa nám postará automatická regulácia, ktorá ale nebola vždy spoľahlivá, najmä v noci a museli sme využiť manuálne nastavenie. Z ďalších užitočných funkcií môžeme spomenúť filter modrého svetla alebo inteligentnú obrazovku.

Asus Zenfone 5 Dual Sim

Reakcie na dotyk sú svižné a displej navyše podporuje ovládanie v rukaviciach. Spomenúť musíme aj sekundárnu funkciu čelnej kamery. Smartfón totiž obsahuje funkciu detekcie tváre, ktorá funguje veľmi dobre. Tým pádom je možné prístroj odomykať niekoľkými spôsobmi.

Napriek tomu, že displej v nás zanechal pozitívne dojmy, jeho väčšie rozmery sa ťažko ovládajú v jednej ruke. Na riešenie tohto problému je tu funkcia jednou rukou, ktorá softvérovo zmenší obrazovku na prívetivejší rozmer.

Hardware a výkon – 8,5/10

Výkonovo je na tom Zenfone 5 dobre. Uspokojí aj náročnejších hráčov či užívateľov aplikácií vyžadujúcich vysoký výkon. Telefón má svižné reakcie a počas testovania sme nenatrafili na žiadne zaváhanie systému.

Procesorom tejto novinky je Snapdragon 636, ktorému sekunduje 4 GB operačnej pamäte. Aj pri vyššej záťaži sa prístroj veľmi nezahrieva, čo svedčí o vydarenej konštrukcii.

Asus Zenfone 5 Dual Sim - AnTuTu hardware

V teste AnTuTu dosiahol použitý hardware 138 532 bodov, čo je podstatne lepšie ako tohtoročný Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM, avšak na hernú pecku Honor View 10 sa nechytá ani zďaleka.

K vyššiemu výkonu dopomôže aj funkcia Zlepšenie UI, ktorá by po aktivácií mala procesor dotiahnuť na výkon lepšieho Snapdragonu 660. Občas sa aj sama pripomenie – napríklad pred spustením testu AnTuTu. Naopak, pred hraním náročnejšej hry sa funkcia nepripomenula.

Po prvom zapnutí a následných aktualizáciách zostáva v telefóne približne 51,6 GB voľného priestoru, čo sa v dnešnej dobe radí medzi lepší priemer. Ak však vám tento priestor nebude dostatočný, je možné ho navýšiť až o 2 TB prostredníctvom pamäťovej karty.

Čerešničkou na torte sú stereo reproduktory, ktorých zvukový prejav a maximálna hlasitosť sú výborné. Prístroj teda môžeme odporučiť aj náročnejším hráčom hier.

Výdrž batérie a doba nabíjania – 8,5/10

Kapacita batérie má hodnotu 3 300 mAh, ktorá vydrží okolo 36 hodín v prevádzke, čo je jeden a pol dňa výdrže. Hraním hier alebo intenzívnejším pozeraním videí sa však toto číslo dramaticky znižuje. Test AnTuTu ohodnotil test batérie na 11 459 bodov.

Asus Zenfone 5 Dual Sim - AnTuTu baterie

Ak by ste telefón používali iba občasne, dokážete dostať z telefónu aj 4 – dňovú výdrž. Takéto hodnoty by ste ale dosiahli s každým novším smartfónom, ak by ste ho skoro vôbec nepoužívali, len pripomíname, že je tu aj táto možnosť.

Nabíjanie je pomerne rýchle. Z 0 % na 100 % sa dostanete približne za hodinu a tri štvrte. Ponúka sa aj inteligentný režim, ktorý dokáže nabiť telefón z 0 na 60 % už za 40 minút, čo sa hodí, keď večer zabudnete na nabíjanie.

Fotoaparát a kamera – 8,5/10

Fotografický prejav smartfónu hodnotíme ako skvelý. Na zadnej strane sa nachádza duálna kamera, kde jedna má 12 megapixelov a svetelnosť f/1,8 a druhá širokouhlá s 8 megapixelmi a svetelnosťou f/2,0. Kamerám pomáha umelá inteligencia (AI), ktorá dokáže automaticky rozpoznať scény. Šošovky sú tak schopné prispôsobiť jas a ďalšie funkcie podľa aktuálnych potrieb.

Viac fotografií v originálnej kvalite nájdete na tejto stránke.

Selfie maniakom je určená predná kamera s 8megapixelovou šošovkou a svetelnosťou f/2,0. Jej kvalita je dostatočná, aj keď občas fotografie bojujú s presvetlením.

Fotografovať vieme s pomocou mnohých režimov. Za všetky spomenie aspoň HDR, Pro, spomalené zábery (s rozlíšením max. FHD 120 FPS), časozberné snímky. Nechýbajú ani filtre v podobe retro, ružová alebo nostalgia. Z pomerov strán sa ponúkajú 18:9 či 4:3 alebo 4:1.

Za zhoršených svetelných podmienok sú snímky skôr priemerné. Na druhej strane, na videá za denného svetla je radosť pozerať, kde maximálne je možné nahrávať pri rozlíšení 4K a 30 FPS. Prítomná je aj stabilizácia, ktorá odvedie svoju prácu dobre.

V našom testovanom kuse sme mali občas problémy so zaostrovaním. Šošovky si občas nerozumejú čoho výsledkom sú napríklad preostrené predmety. Musíme upozorniť aj na výraznejšie zahrievanie, hlavne pri natáčaní videa.

Systém a konektivita – 9/10

Operačným systémom novinky je Android 8 Oreo s nadstavbou od výrobcu ZenUI 5. Prístroj je svižný, užívateľsky príjemný a štart aplikácií je rýchly.

Podpora Wi-Fi je v štandarde 802.11 a/b/g/n/ac, obsahuje aj Bluetooth vo verzii 5, NFC. Čo sa týka predinštalovaných aplikácií, nájdeme tu balík od Google (Mapy, Disk, Fotky…) a užitočné nástroje ako sú kalkulačka, hodiny či rekordér. Naopak telefón neobsahuje infraport.

Medzi užitočné funkcie smartfónu taktiež platí správca súborov, kde mam všetky potrebné dokumenty ako na dlani alebo správca na čistenie diskov, ktorý ma zbaví nepotrebných súborov. Niečo naviac ponúka aplikácia Selfie Master, kde sa viete vyhrať s vlastnou podobizňou. K dispozícií sú aj emotikony ZeniMoji, ktoré reagujú na grimasy Vašej tváre.

Počas trojtýždňového testovania nám na mobil prišlo niekoľko systémových upgraedov. To značí, že Asus sa o tento model príkladne stará.

Recenzie a skúsenosti zákazníkov

Asus Zenfone hodnotilo na Heureke 10 zákazníkov s hodnotením 94 %. Väčšina sa zhodla, že Asus Zenfone 5 má vysoký výkon, fotí kvalitne a jeho displej je naozaj dobrý.

Už tradične sme sa pozreli aj na recenzie zahraničných portálov. Na TechRadar.com chvália veľkú obrazovku a displej, čo sa objavuje aj na portáli TrustedReviews.com. Medzi kladmi sa objavila aj výborná cena, konkrétne na portáli Android Central.

Alternatívy k Asus Zenfone 5

Lacnejšou alternatívou ale s horšími fotoaparátmi je telefón Huawei P20 Lite, ktorá ponúkne pekný dizajn a displej, slušný výkon a rýchlu čítačku prstov.

Zo sesterskej stajne Huawei je náš ďalší typ na mobil a to Honor 8, ktorého duálna kamera fotí naozaj výborne.

Záverečné zhodnotenie

8.6

Skvelý

Asus Zenfone 5 je vydarený mobilný telefón, na ktorý by sa mali zamerať milovníci kvalitných fotografií a videí. Záujem môže vzbudiť aj u hráčov či poslucháčov hudby. Naopak, chýbajúca odolnosť znižuje celkové hodnotenie telefónu.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
8.5
Systém a konektivita
9
Výdrž batérie
8.5
Fotoaparát a kamera
8.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pekné spracovanie
  • Krásny a veľký displej
  • Slušný výkon
  • Kvalitné stereo reproduktory
  • Dobrá výdrž batérie
  • Kvalitné fotografie a 4K videá
  • Plynulý a odladený chod systému
Zápory
  • Bez odolnosti voči vode
  • Vystupujúce fotoaparáty
  • Zachytávanie odtlačkov na zadnej strane

Najpredávanejšie telefóny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár