Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie zimné pneumatiky – recenzie 2024

31. 10. 2022 Aktualizované

Kvalitné zimné pneumatiky, na ktoré sa môžete spoľahnúť na snehu, ľade aj mokrej vozovke, sú základom bezpečnej jazdy počas chladných mesiacov. Ktoré sa oplatí kúpiť? Pripravili sme pre vás výber najlepších  zimných pneumatík v kategóriách R15, R16 a R17. A pridali k tomu rady, na čo sa pri výbere zimných pneumatík zamerať a ako sa vyznať v ich označení.

Najlepšie R15

Pneumatiky vynikajúcej kvality, ktoré ponúkajú skvelé jazdné vlastnosti aj v náročných zimných podmienkach.

Najlepšie R16

Prémiové zimné pneumatiky s výbornou ovládateľnosťou a efektívnym odvádzaním vody.

Najlepšie R17

Zimné pneumatiky ideálne pre výkonné vozidlá a náročných vodičov. Perfektné na snehu aj mokrej vozovke.

Test zimných pneumatík R15

Test zimných pneumatík R16

Test zimných pneumatík R17

Najpredávanejšie zimné pneumatiky podľa Heuréky

Aké zimné pneumatiky vybrať

Používanie zimných pneumatík je nevyhnutnosťou nielen z hľadiska bezpečnej jazdy, ale taktiež zákonnou povinnosťou. V nasledujúcej časti článku sme pre vás pripravili zhrnutie najdôležitejších informácií o zimných pneumatikách, ktoré by ste pred ich kúpou rozhodne mali poznať.

Prvým krokom pri kúpe pneumatík je zvoliť správnu veľkosť pre váš automobil. Informácie o tom, aké rozmery môžete použiť, nájdete vo veľkom technickom preukaze.

Druhým kľúčovým faktorom, na ktorý sa odporúčame pri výbere zimných gúm zamerať, sú ich jazdné vlastnosti v rôznych podmienkach. Na suchej a mokrej vozovke, na snehu a na ľade. Práve od toho, aké jazdné vlastnosti poskytnú zimné gumy v náročných zimných podmienkach, bude závisieť vaša spokojnosť s ich výberom. S porovnaním uvedených vlastností vám najlepšie pomôžu skúsenosti vodičov v recenziách a predovšetkým výsledky nezávislých testov zimných pneumatík. Práve podľa toho sme aj my vyberali najlepšie zimné pneumatiky v troch hlavných veľkostných kategóriách.

Zimné pneumatiky

Čím sa odlišujú zimné pneumatiky od letných?

Pre lepšie pochopenie problematiky si povedzme, čím sú špecifické zimné pneumatiky. Zimné sa od letných odlišujú zložením zmesi, tvrdosťou aj konštrukciou dezénu:

  • zloženie zmesi je špecificky prispôsobené teplotám pod 7 °C, pri ktorých sú ich vlastnosti najlepšie,
  • mäkšie, vďaka čomu sú na snehu a ľade stabilnejšie,
  • dezén je hlbší a vzor hustejší, čo umožňuje lepšiu priľnavosť na povrchu a efektívnejšie odvádzanie vody aj snehu.

Silnou stránkou zimných pneumatík je to, že sú schopné aj pri nízkych teplotách zachovať si pružnosť a odolnosť voči mrazu. Naproti tomu, letné pneumatiky pri teplote pod 7 stupňov Celzia strácajú svoje dobré jazdné vlastnosti a tuhnú, čo zhoršuje kontakt s vozovkou.

Zimné gumy sa vyznačujú dezénom s hlbokými drážkami, čo zaručuje lepšiu priľnavosť na snehu či ľade.  Hustejšie lamely zimných pneumatík pomáhajú pri rozbiehaní a taktiež skracujú brzdnú dráhu na mokrej či zasneženej vozovke pri nízkych teplotách. Dôležitým aspektom pneumatík je taktiež dômyselne navrhnutý systém kanálikov, ktoré efektívnym odvádzaním vody napomáhajú tomu, aby sa zabránilo vzniku nebezpečného aquaplaningu. Hĺbka dezénu zimných gúm osobných automobilov má byť minimálne 4 mm.

Testado radí

Ako rozoznať zimné pneumatiky od letných? Zimné gumy bývajú označené  “M+S”, “M.S.” alebo “M&S”, prípadne symbolom horského štítu so snehovou vločkou alebo symbolom vločky v horskom štíte s tromi vrcholmi.

Kedy prezuť zimné pneumatiky na aute?

Keď sa blíži zimná sezóna, je potrebné včas myslieť na prezutie pneumatík. Neoplatí sa čakať až na prvé sneženie, pretože vtedy už môže byť neskoro.

Na Slovensku platí zákonná povinnosť používania zimných pneumatík:

  • Zákon o cestnej premávke č.8/2009 Z. z. stanovuje, že pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodiči môžu v cestnej premávke použiť motorové vozidlá kategórie M1 a N1 iba ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.
  • Vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 (autobusy, nákladiaky) musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav okrem uvedených prípadov aj v čase od 15. novembra do 31. marca.
Pozor

Ak zákon porušíte, môže vám byť udelená pokuta až do výšky 50 eur a ďalšia jazda autom môže byť zakázaná, pretože nespĺňa podmienky na premávku.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o tom, kedy prezuť, je teplota. Ak klesá pod 7 °C, je čas obuť zimné gumy. Letné gumy pri nízkych teplotách strácajú niektoré vlastnosti, čím sa jazda autom stáva menej bezpečnou.

Čo však v prípade, že teplota počas dňa vystupuje vyššie, napr. na 13 °C a v noci klesá iba na 4 °C?  Zvážiť by ste v takejto situácií mali to, kedy počas dňa s autom jazdíte. Ak je to iba v priebehu dňa, prezutie môžete odložiť na chladnejšie dni. Vyššia teplota totiž nie je pre zimné gumy ideálna. Avšak pokiaľ na cesty vyrážate skoro ráno a domov sa vraciate až večer, letné gumy radšej vymeňte.

Pozor

Pravidlá používania zimných pneumatík sú v každej krajine odlišné. Nezabudnite si preto pred cestou autom do zahraničia overiť, čo vyžadujú zákony štátov, kam cestujete. Vďaka tomu sa môžete vyhnúť zbytočným komplikáciám vrátane mastnej pokuty.

Kedy prezuť

Čo znamená označenie pneumatík

Aby ste si vybrali správnu pneumatiku, je nevyhnutné rozumieť tomu, čo znamenajú jednotlivé parametre na pneumatike. Ak v tom nemáte jasno, najlepšie si to vysvetlíme na konkrétnom príklade. Napríklad označenie zimných pneumatík 205/55 R16 91H tl XL znamená:

  • 205 – šírka pneumatiky uvádzaná v milimetroch
  • 55 – bočný profil pneumatiky
  • R– radiálna konštrukcia
  • 16 vnútorný priemer pneumatiky
  • 91 – hodnota hmotnostného indexu
  • H– písmeno rýchlostného indexu
  • tl – bezdušová konštrukcia
  • XL – zosilnená konštrukcia

V nasledujúcich odsekoch sa bližšie pozrieme na jednotlivé parametre:

Šírka pneumatiky

Jediný údaj, ktorý sa nachádza pred lomkou, vyjadruje, aká široká je pneumatika v milimetroch.

Profil pneumatiky

Vyjadruje percentuálny pomer výšky profilu plášťa pneumatiky k jeho šírke. Oproti predošlému parametru sa teda neuvádza v milimetroch, ale v percentách. V prípade našej pneumatiky má profil 55 % zo šírky 205 mm.

Konštrukcia pneumatiky

Po uvedení šírky a profilu nasleduje typ konštrukcie pneumatiky. V súčasnosti, v prípade osobných automobilov je to výlučne R – radiálna konštrukcia plášťa. To znamená, že má vnútorné vlákna kolmé na smer rotácie pneumatiky pri jazde.

Testado radí

Pri niektorých vysokorýchlostných pneumatikách sa môžete stretnúť s označením ZR. Skratka znamená, že pneumatika je konštruovaná pre rýchlosť vyššiu ako 240 km/h.

Vnútorný priemer pneumatiky

Uvádza sa v palcoch a jeho hodnota musí byť totožná priemerom ráfika.

Hmotnostný index

Číslo vyjadruje maximálne zaťaženie na jednu pneumatiku. Konkrétnemu číslu indexu zodpovedá hodnota uvedená v príslušnej tabuľke uvedená v kilogramoch.

Tabuľka najčastejších hmotnostných indexov

Index 81 83 85 88 91 92 94 98 99
kg/1 pneu 462 487 515 560 615 630 670 750 775
Pozor

Hodnoty hmotnostného indexu sú uvedené v technickom preukaze auta. Zdôrazňujeme, že nikdy nesmiete obuť pneumatiky, ktoré majú nižší hmotnostný index, ako sa uvádza v technickom preukaze auta. Naopak, vyšší index byť môže, avšak takéto pneumatiky môžu nepriaznivo pôsobiť na komfort jazdy.

Rýchlostný index

Vyjadrený je písmenom, ku ktorému je v tabuľke uvedená maximálna rýchlosť v km/hod, pre ktorú je pneumatika určená. Údaj nájdete uvedený v technickom preukaze. Pri zimných pneumatikách môže byť rýchlostný index nižší, než je hodnota uvedená v technickom preukaze.

Tabuľka najčastejších rýchlostných indexov

Index N P Q R S T H V
km/h 140 150 160 170 180 190 210 240
Testado radí

Pri kúpe alebo výmene pneumatík myslite na to, že na jednej náprave vždy musíte mať obuté pneumatiky rovnakej značky, typu a rozmerov.

Označenie pneumatík

Okrem vyššie uvedených základných parametrov sa pri pneumatikách stretnete s rôznymi ďalšími označeniami v podobe skratiek. V nasledujúce tabuľke uvádzame, čo sa za jednotlivými písmenami skrýva.

Značka

Čo znamená

TL  (tubeless)

bezdušová pneumatika

TT (tubetype)

pneumatika s dušou (používa sa u motocyklov)

XL (extra load)

zosilnená konštrukcia

M+S (mud + snow)

zimná pneumatika

3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake)

zimné pneumatiky podľa predpisov UNECE platných v EÚ a ďalších krajinách

C

pneumatika pre úžitkové vozidlá

A/S (all season)

celoročné pneumatiky

A/T (all terain)

pneumatiky do každého terénu

M/T (mud terrain)

pneumatiky určené do terénu

HP (high performance) 

výkonné pneumatiky

UHP (ultra high performance) 

vysoko výkonné pneumatiky

Ako zistiť, kedy boli pneumatiky vyrobené

Pri kúpe konkrétnych pneumatík sa oplatí zamerať na 12-miestny DOT kód, ktorý nájdete na bočnici každej pneumatiky. Práve vďaka nemu sa dozviete, kedy bola pneumatika vyrobená. Stačí si prečítať posledné štvorčíslie:

Prvé dve čísla vyjadrujú, v ktorom týždni bola pneumatika, teda uvádza sa v rozsahu od 1 do 53. Zvyšné dve čísla označujú rok výroby. Napr. kód 1021 znamená, že pneumatika bola vyrobená v 10. týždni roku 2021.

Testado radí

Nezávislé organizácie, akými sú napr. ADAC alebo ACE uvádzajú, že pri pneumatikách je veľmi dôležité skladovanie. Preto v prípade, že boli skladované správnym spôsobom, môžeme za nové považovať aj pneumatiky vyrobené pred 5 rokmi.

Kedy vymeniť zimné pneumatiky za nové

Pneumatiky sa časom opotrebúvajú. Ich životnosť závisí od mnohých faktorov – počtu najazdených kilometrov, štýlu jazdy vodiča, záťaže automobilu, či kvality samotnej pneumatiky.

Stojíte v súčasnosti pred rozhodnutím kúpiť nové zimné pneu alebo ešte jednu sezónu jazdiť na starých? Rozhodujúcim faktorom, ktorý vám pomôže s hľadaním odpovede, je hĺbka dezénu. Jeho dostatočnú hĺbku pri zimných gumách oceníte najmä kvôli lepšej trakcii.

Podľa predpisov platných na Slovensku musí byť hĺbka dezénu zimných pneumatík najmenej 3 mm. To je však iba zákonné minimum. Prvoradá je však bezpečnosť. Vhodnejšie sa je preto riadiť odporúčaním odborníkov.

Ak hĺbka dezénu dosiahne 4 mm, je potrebné zimnú pneumatiku vymeniť. Zodraté pneumatiky totiž zásadne zhoršujú jazdné vlastnosti a predstavujú doslova hazard zo zdravým a životmi. A to nielen vás a spolujazdcov v aute, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Sú zimné pneumatiky potrebné

Jazda na ojazdených pneumatikách prináša celý rad rizík:

  • automobil sa horšie ovláda, obzvlášť na snehu alebo ľade,
  • brzdná dráha sa významne predlžuje,
  • výrazne sa taktiež zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu,
  • pri policajnej kontrole vám hrozí pokuta.
  • v prípade nehody vám poisťovňa nepreplatí škodu.
Náš tip

Máte záujem aj o kúpu nových letných gúm? Pozrite si náš výber najlepších letných pneumatík R15, R16 a R17.

Skladovanie pneumatík

Kúpa pneumatík nie je lacnou záležitosťou. Preto vám v poslednej časti článku prinášame niekoľko tipov, ktoré sa oplatí dodržiavať pri ich skladovaní. Správnym skladovaním totiž prispeje k dlhšiemu zachovaniu kvalít pneumatík a tým dosiahnete ich dlhšiu životnosť.

  • Na konci sezóny, pred uskladnením, vždy pneumatiky poriadne očistite.
  • Na skladovanie pneumatík sú ideálne chladnejšie priestory, najlepšie pod 15 stupňov Celzia.
  • Priame slnečné žiarenie pneumatikám škodí, preto ich skladujete v tieni.
  • Okrem slnečného svetla by ste sa mali vyvarovať aj mrazu, vetru a vlhkosti. To všetko pneumatikám taktiež neprospieva.
  • Počas skladovania sa odporúča kontrolovať tlak v pneumatikách, zabránite tým vzniku rôznych deformácií.
  • Pneumatiky na ráfikoch sa správne skladujú vertikálne.
  • Pri pneumatikách bez ráfikov je ideálne skladovanie opačné, teda horizontálne.

Najpredávanejšie zimné pneumatiky podľa Heuréky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 3.0 (2 hlasy)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár