Najlepšie inteligentné hodinky – porovnanie 2017

Prvé inteligentné hodinky sa síce objavili pomerne nedávno, dnes však patria medzi žiadaný tovar. Sú skvelým doplnkom inteligentných telefónov, niektoré modely ho dokážu aj nahradiť. Obľúbené sú predovšetkým kvôli notifikáciám, ktoré máte vždy doslova na ruke. Aj pomocou nich môžete telefonovať, prečítať si SMS správu, dianie na sociálnych sieťach, ovládať hudbu či ju dokonca počúvať z hodiniek. To všetko bez toho, aby ste vyťahovali mobil z vrecka. S inteligentnými hodinkami vám skrátka už žiadna udalosť neunikne. Nižšie sa pozrieme, ako takéto zariadenie vybrať alebo aké sú v súčasnosti tie najlepšie modely na trhu a ako na tomu sú medzi sebou.

Ako vybrať inteligentné hodinky

Inteligentné hodinky sú špecifickým zariadením a treba k nim aj takto pristupovať. Pri ich výbere neplatia rovnaké pravidlá ako pri výbere telefónu a dôraz je tu kladený na úplne iné atribúty. Ako pri výbere inteligentných hodiniek správne postupovať a čo je potrebné pri ňom zvážiť, vám prezradia nasledujúce riadky.

Kompatibilita

Inteligentné hodinky samozrejme fungujú aj bez telefónu, v tomto prípade však toto zariadenie stráca svoj zmysel. Aby ste totiž mohli využiť ich inteligentné funkcie, smartfón tak ako tak potrebovať budete. To by samozrejme problém byť nemal, pretože inteligentné telefóny sú pre väčšinu ľudí už bežná vec, je však potrebné si dať pozor, aby hodinky boli s telefónom kompatibilné. Presnejšie povedané, aby boli kompatibilné s jeho operačným systémom, ktorým vo väčšine prípadov bude buď Android, iOS, alebo Windows Mobile. Na každých hodinkách by tak mala byť informácia o kompatibilite s týmito systémami. Niektoré inteligentné hodinky pritom podporujú len jeden z nich, iné môžu podporovať aj všetky tri.

Dizajn

Hodinky boli vždy vrcholom dizajnových doplnkov a väčšina kupujúcich si ich vyberá práve podľa vzhľadu. Inteligentné hodinky všeobecne neponúkajú veľmi kvalitné dielenské vyhotovenie a dizajn je v prípade nich odsunutý trochu do ústrania, pretože tou najdôležitejšou vlastnosťou je ich funkčnosť, napriek tomu hanbu rozhodne nerobia. Samozrejme že hodnotenie vzhľadu hodiniek je u každého jedinca úplne subjektívne, aj napriek rôznym vyhotoveniam možno však inteligentné hodinky vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch kategórií.

Tým prvým a pri týchto inteligentných zariadeniach zatiaľ častejším variantom sú inteligentné hodinky s hranatým displejom, ktoré sú síce trochu nápadné, štvorcové alebo obdĺžnikové tvary sú však v mnohých ohľadoch pre dotykový displej vhodnejšie. Druhým variantom sú inteligentné hodinky s okrúhlym displejom, ktoré oveľa viac pripomínajú hodinky klasické, a treba podotknúť že na prvý pohľad často ani žiadny rozdiel nenájdete.

Špeciálnu úlohu v otázke dizajnu inteligentných hodiniek hrajú remienky. Rovnako ako v prípade samotného zariadenia môžu byť z rôznych materiálov, najčastejšie ide o kov či kožu, najlacnejším riešením je guma. Mnohé inteligentné hodinky však umožňujú výmenu remienka, podľa mechanizmu jeho uchytenia môžete vyberať buď z množstva originálnych remienkov ponúkaných k zariadeniu daným výrobcom, v lepšom prípade aj z remienkov štandardných klasických hodiniek. Predovšetkým najlacnejšie inteligentné hodinky výmenu remienka vôbec neumožňujú.

Operačný systém

Operačnému systému by mal kupujúci pri výbere inteligentných hodiniek venovať možno najväčšiu pozornosť. Použitý OS totiž určuje, na čo všetko možno inteligentné hodinky používať. Všeobecne možno operačné systémy v prípade týchto zariadení rozdeliť na otvorené a uzavreté. Uzavretý OS, ktorý nájdete len na zariadeniach jedného konkrétneho výrobcu, neponúka príliš priestoru na zmeny. To v praxi znamená, že ak si kúpite inteligentné hodinky s uzavretým systémom, budete mať k dispozícii len funkcie, ktoré im dal do vienka sám výrobca, prípadne môžu byť výrobcom ešte neskôr pridané. Ako otvorený OS sa považuje ten, ktorý naopak možno „meniť“. Funkčnosť zariadenia s otvoreným operačným systémom tak môžu vylepšovať aj iní výrobcovia pomocou rôznych aplikácií a pod. Otvorený operačný systém nájdete na zariadeniach rôznych výrobcov. Príkladom otvoreného OS je napríklad Android Wear z dielne Googlu či Watch OS od Apple.

Spôsob použitia

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí pri výbere inteligentných hodiniek je to, na čo toto zariadenie budete chcieť primárne používať. Možnosti sú pritom v dnešnej dobe dve. Prvé sú klasické inteligentné hodinky, ktoré slúžia predovšetkým na notifikácie a svojimi funkciami tak necielia na žiadnu určitú skupinu, ale de-facto na všetky. Druhá skupina týchto zariadení naopak cieli na športovcov, ktorým ponúka predovšetkým monitoring ich fyzickej aktivity. Hoci mnohé hodinky spájajú tieto vlastnosti v jednom zariadení, je v celku logické, že pre nešportovcov bude lepšie prvý menovaný typ, v opačnom prípade to budú športové inteligentné hodinky. Mnohí výrobcovia túto problematiku najčastejšie riešia tým, že pri svojich najpredávanejších hodinkách majú k dispozícii vzhľadovo totožnú klasickú verziu a športovú verziu, a nikto tak nepríde skrátka.

Hardvér

S inteligentnými hodinkami je spojený aj špecifický hardvér. Hoci rovnako ako v prípade smartfónov si aj pri nich môžeme prečítať údaje o ich procesore alebo RAM, v prípade inteligentných hodiniek však tieto údaje nie sú také dôležité.

Oveľa dôležitejšia je napríklad výdrž batérie, ktorá je v súčasnosti jedným z hlavných úskalí týchto prenosných zariadení. Veľká časť dostupných hodiniek totiž ponúka výdrž len jeden deň, už menej modelov sa pohybuje v rozmedzí 2 – 3 dní, výnimočne sa možno stretnúť aj s dlhšou výdržou. O výdrži hodiniek najviac vypovedá kapacita batérie udávaná v jednotkách mAh, pričom platí, že čím viac, tým lepšie. Výslednú výdrž však ovplyvňuje aj spôsob používania, záleží totiž na početnosti notifikácií a pod. Čím viac funkcií teda hodinky ponúkajú, tým je potrebná vyššia kapacita batérie.

Pozornosť si pri výbere zaslúži aj displej, prostredníctvom ktorého s hodinkami väčšinu času komunikujeme. Na rozdiel od smartfónov a ďalších zariadení tu vzhľadom na malý displej nehrá takú rolu rozlíšenie, prípadne jemnosť displeja, ale jeho čitateľnosť na slnku. V tomto ohľade sú dnes zrejme najlepšie displeje typu AMOLED. Prekoná ich snáď len celkom výnimočne používaná technológia ePaper, známa predovšetkým z elektronických čítačiek kníh.

V prípade hodiniek, ktoré umožňujú inštalovanie ďalších aplikácií, je dôležitým parametrom veľkosť používateľskej pamäte udávanej v bytoch, aj tu platí čím viac, tým lepšie. Pamäť je možné v prípade podpory pamäťových kariet aj rozširovať.

Prítomnosť reproduktora a mikrofónu značí možnosť telefonovania a prehrávania hudby prostredníctvom hodiniek. Skôr doplnkovým, ale nemenej častým prvkom je senzor na meranie tepovej frekvencie, žiadaná je aj funkcia GPS. Ak hodinky plánujete nielen ako doplnok telefónu, ale skôr ako jeho náhradu, uvítate aj slot na SIM kartu.

Odolnosť

Aby používateľ nemusel dávať dole hodinky pri každom kontakte s vodou či nečistotami, je dôležitá aj ich odolnosť. Stupeň krytia je podobne ako v prípade inej elektroniky vyjadrený tzv. IP kódom. Častý a vcelku dostatočný je napríklad stupeň krytia IP67, ktorý značí úplnú odolnosť proti prachu a 30-minutové ponorenie vo vode v hĺbke 1,5 metra.

Cena

Posledný v tomto radcovi, avšak v praxi zrejme prvý faktor pri výbere inteligentných hodiniek je ich cena. Inteligentné hodinky je v dnešnej dobe možné kúpiť aj za cenu okolo 20 €, takéto najlacnejšie zariadenia síce umožňujú volanie a dokážu zobraziť notifikácie, s nimi však spravidla nejde nijako aktívne pracovať, na rozdiel od svojich drahších kolegov neponúkajú ani možnosť inštalácie ďalších aplikácií. Tieto možnosti majú spravidla až inteligentné hodinky s cenou začínajúcou na 110 €, nájdeme však aj inteligentné hodinky prevyšujúce cenu 370 €.

Nižšie sme pre vás pripravili porovnanie tých najlepších inteligentných hodiniek v dvoch cenových kategóriách a výber 4 najlepších z nich.

späť na obsah ↑

back to menu ↑

Najlepšie inteligentné hodinky v pomere ceny a výkonu

Cube 1 S3

KLADY:
 • Slot na SIM
 • Podpora pamäťových kariet
 • Cena

ZÁPORY:
 • Kratšia výdrž batérie
 • Vlastný uzavretý OS
 • Staršia verzia bluetooth 3.0

Ak sú pre vás inteligentné hodinky úplne novým prístrojom, ktorý by ste radi spoznali, a pritom za neho neminuli veľa peňazí, sú Cube 1 S3 tým pravým riešením. Klasický okrúhly vzhľad hodiniek nijako neruší a vzhľadom na cenu je pomerne slušné aj ich celkové vyhotovenie, ktoré v spoločnosti neurazí. Displej nemá úplne kruhový tvar, v spodnej časti je mierne useknutý. Obrovskou výhodou hodiniek je naopak prítomnosť mikrofónu a reproduktora, vďaka ktorým ich možno využiť napríklad ako diktafón a predovšetkým na volanie. Kartu SIM možno dokonca vložiť priamo do hodiniek a telefón tak ani nebudete potrebovať, na zariadení môžete napísať aj SMS správu.

Okrem toho hodinky disponujú aj slotom na pamäťové karty, o úložisko tak máte postarané. Hodinky ponúkajú aj čiastočný monitoring fyzickej aktivity a využiť ich možno teda aj pri športe, nájdeme v nich napríklad krokomer, používateľ si však zároveň musí vystačiť s tým, čo mu uzavretý systém ponúka. Zo základných funkcií spomeňme napríklad ešte možnosť meniť ciferníky. Zamrzí bohužiaľ kratšia výdrž batérie, ktorá si vyžaduje každodenné nabíjanie.

Sony SmartWatch 3

KLADY:
 • Výkonný hardvér
 • GPS
 • Android Wear

ZÁPORY:
 • MicroUSB
 • Zlá čitateľnosť displeja v šere
 • Dizajn cieli na športovcov

Aj ďalšie inteligentné hodinky ponúkajú za málo peňazí skutočne veľa hudby. Na rozdiel od predchádzajúceho modelu ponúknu otvorený operačný systém v podobe Android Wear, ktorý vám umožní prispôsobiť si hodinky Sony SmartWatch 3 podľa seba. O chod aplikácií, ktoré si môžete nainštalovať, sa stará vysokovýkonný hardvér, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani o niekoľko stoviek eur drahšie modely. Štvorjadrový procesor, pol GB pamäte RAM a interné úložisko s kapacitou 4 GB sú vskutku skvelou vizitkou.

Hodinky pôsobia aj vzhľadom na hranatý displej moderným dojmom, s ktorým musí používateľ počítať, môže si však zariadenie čiastočne prispôsobiť výmenou remienka. Úsporný displej, ktorý má paradoxne problémy s čitateľnosťou v šere, zaručuje až štvordňovú výdrž, za týždeň teda hodinky nabijete pri troche dobrej vôle len dvakrát. Hodinky sú vybavené mikrofónom a k dispozícii je ovládanie hlasovými príkazmi, čerešničkou na torte je aj prítomnosť GPS, ktorá však môže vcelku slušnú výdrž skrátiť na jeden deň. Hodinky sú dobrou voľbou napríklad pre športovcov, kto chce však elegantný módny doplnok, mal by sa poobzerať inde.

Huawei Watch W1

KLADY:
 • Skvelý dizajn
 • AMOLED displej
 • Merač srdcového tepu

ZÁPORY:
 • Kratšia výdrž batérie
 • Absencia GPS
 • Iba IP67

V kategórii drahších hodiniek patria medzi najlepšie inteligentné hodinky Huawei Watch W1. Napomáha im k tomu opäť guľatý vzhľad klasických hodiniek, ktorý je nutné dodať v tomto prípade spracovaný skutočne na jednotku. Že ide o inteligentné hodinky a nie o tie klasické na prvý pohľad zrejme nespoznáte. Môžu sa pýšiť aj displejom typu AMOLED, ktorý sa pri týchto zariadeniach považuje za najlepší a do kariet mu hrá aj skvelé rozlíšenie. Pod kapotou nájdeme štvorjadrový procesor, 4 GB interného úložiska a 512 MB RAM, čo sú parametre vcelku slušné. Nedostatkom je však výdrž batérie okolo iba dvoch dní.

Hodinky sú vybavené operačným systémom Android Wear a môžete si inštalovať dostupné aplikácie. Prostredníctvom zariadenia môžete volať, alebo dotyčnému napríklad aj pomocou hlasového ovládania nadiktovať SMS správu. Na rozdiel od vyššie zmienených hodiniek Sony neponúka toto zariadenie GPS, disponuje však naopak senzorom merania srdcového tepu. Hodinky by si však vzhľadom na svoj vzhľad a tiež cenu zaslúžili vyšší stupeň vodotesnosti.

Apple Watch 2

KLADY:
 • Kvalitné vyhotovenie
 • AMOLED displej
 • Bezdrôtové nabíjanie

ZÁPORY:
 • Cena
 • Kratšia výdrž batérie

Hodinky Apple patria tiež k tomu najlepšiemu, čo môžete na trhu s týmito zariadeniami dostať. O hodinky budú mať záujem výhradne majitelia Apple smartfónov, t. j. iPhonov, pre ktorých je to jedna z mála možností. Môžu si však vybrať hneď z dvoch verzií, ktoré sa líšia v rozmeroch zariadenia. Špičkový AMOLED displej je v tomto prípade štvorcového charakteru. Používateľská pamäť je v porovnaní so spomínanými hodinkami Sony a Huawei dvojnásobná, výrazne však zaostávajú Apple Watch 2 vo výdrži batérie, ktorá je v tomto prípade v praxi len jeden deň, vzhľadom na časté nabíjanie je zvolená aspoň pohodlnejšia bezdrôtová technológia.

Rovnako ako v prípade ďalších zariadení má Apple aj na inteligentných hodinkách vlastný operačný systém, v tomto prípade Watch OS, nedostatku aplikácií sa teda nemusíte obávať. Aj z hľadiska výbavy sú hodinky špičkou. K dispozícií sú senzor na meranie srdcového tepu, GPS a technológia NFC. Ako bonus je k dispozícii obrovské množstvo vymeniteľných remienkov.

back to menu ↑

Porovnanie najlepších chytrých hodiniek do 200 €

Cube 1 S3 Asus VivoWatch Sony SmartWatch 3 Pebble-Time Asus ZenWatch 2
Užívateľské hodnotenie
Cena
Uhlopriečka displeja 1,22" 1,28" 1,6" 1,25" 1,45"
Typ displeja TFT LCD AMOLED TFT Color ePaper AMOLED
Rozlíšenie displeja 240 x 204 px 128 x 128 px 320 x 320 px 144 x 168 px 280 x 280 px
Operačný systém> Vlastné OS KoodOS Android Wear OS Pebble OS Android Wear OS
Procesor MTK6260 ? ARM A7 (4 x 1,2 GHz) Cortex M4 (0,1 GHz) Snapdragon 400
(4 x 1,2 GHz)
RAM 64 MB ? 512 MB 256 kB 512 MB
Užívateľská pamäť 128 MB ? 4 GB 16 MB 4 GB
Karta SD
Kapacita batérie 380 mAh 130 mAh 420 mAh 150 mAh 300 mAh
Výdrž 36 h 240 h 96 h 168 h 48 h
Typ nabíjania proprietárna kolíska proprietárna kolíska microUSB proprietárna kolíska proprietárna kolíska
Merač tepovej frekvencie
GPS
NFC
SIM
Reproduktor
Mikrofón
Vymeniteľný pásik ?
Stupeň krytia ? IP67 IP68 3 ATM IP67
Rozmery 54 x 42,5 x 13 mm 45 × 35 × 12 mm 36 x 51 x 10 mm 40,5 x 37,5 x 9,5 mm 45,2 x 37,2 x 10,4 mm
Hmotnosť 53,6 g 50 g 45 g 42,5 g 60 g
back to menu ↑

Porovnanie najlepších chytrých hodiniek nad 200 €

Garmin Vivoactive Garmin Vivoactive Optic Huawei-Watch-W1 Samsung-Gear-S3 Apple-Watch
Užívateľské hodnotenie
Cena
Uhlopriečka displeja 1,4" 1,38" 1,4" 1,3" 1,33" / 1,53"
Typ displeja LCD LCD AMOLED Super AMOLED AMOLED
Rozlíšenie displeja 205 x 148 px 148 x 205 px 400 x 400 px 360 x 360 px 272 x 340 /
312 x 39 px
Operačný systém> Vlastné OS Vlastné OS Android Wear OS Tizen 2.3.2 Watch OS 3.0
Procesor ? ? Snapdragon 400 (4 x 1,2 GHz) Exynos 7270
(2 x 1.0 GHz)
Apple S2
RAM ? ? 512 MB 768 MB 512 MB
Užívateľská pamäť ? ? 4 GB 4 GB 8 GB
Karta SD
Kapacita batérie ? ? 300 mAh 380 mAh 273 mAh
Výdrž 504 h
(GPS 10 h)
168 h
(GPS 13 h)
48 h 72 h 18 h
Typ nabíjania proprietárna kolíska proprietárna kolíska proprietárna kolíska bezdrôtové bezdrôtové
Merač tepovej frekvencie
(hrudný pás nie je súčasťou)
GPS
NFC
SIM
Reproduktor
Mikrofón
Vymeniteľný pásik
Stupeň krytia 5 ATM 5 ATM IP67 IP68 5 ATM
Rozmery 43.8 x 38.5 x 8.0 mm 30.2 x 57 x 11.4 mm 42 x 42 x 11.3 mm 49 x 46 x 12.9 mm 38,6 x 33,3 x 11,4 / 42,5 x 36,4 x 11,4 mm
Hmotnosť 38 g 48,2 g 61 g 59 g 28,2 / 34,2 g
back to menu ↑

Najpredávanejšie chytré hodinky

 

Najlepšie inteligentné hodinky – porovnanie 2017
Ohodnoťte článek

Technológie ma vždy fascinovali, a tak už to zrejme aj navždy zostane. Či už ide o svet počítačov, alebo mobilných telefónov, vždy rád každému poradím, alebo sa, naopak, sám niečo priučím. S otvorenou náručou vítam každé nové zariadenie, ktoré je lepšie ako to predchádzajúce. Rád spoznávam cudzie krajiny, milujem hudbu a divadlo.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply