Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » TV, video, audio

Google Chromecast 2024 – recenzie a tipy

13. 8. 2020 Aktualizované

Pomocou Chromecastu je možné významne rozšíriť Smart možnosti vašej televízie. Stačí zariadenie pripojiť k televízoru a môžete streamovať obsah z vášho smartfónu, tabletu či notebooku na jeho obrazovke. Viac informácií a recenzie Chromecastu nájdete v tomto článku.

Najlepší celkovo

Google Chromecast pre náročných, ktorí chcú svoj obsah streamovať vo vyššom rozlíšení.

Najlepší pomer cena/výkon

Najnovšia generácia Google Chromecast, ktorá toho dokáže viac, než len streamovať videá.

Najlepší lacný

Inteligentné streamovacie zariadenie za lákavú cenu.

Najlepšie Google multimediálne centrá

Recenzia: Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra

Maximálne rozlíšenie: 3840 × 2160 pixelov | FPS pri maximálnom rozlíšení (frame per second): 30 | Wi-Fi: 802.11ac | Rozmery: 58,2 mm × 58,2 mm × 13.7 mm | Hmotnosť: 50g | Približná cena: 60 €

Klady
 • 4K rozlíšenie
 • HDR10 a DolbyVision
 • Skvelý výkon
Zápory
 • Vyššia cena

Medzi nami sú aj takí používatelia, ktorí sa neuspokoja s priemerom, ba ani nadpriemerom. Chcú pre seba jednoducho to najlepšie, čo trh ponúka. Práve pre nich je určený model Google Chromecast Ultra. Toto zariadenie je vynikajúcou voľbou pre náročných divákov, ktorý chcú vyššie rozlíšenie a pokročilejšie zobrazovacie funkcie.

Maximálne rozlíšenie tohto zariadenia je až 3840 × 2160 pixelov pri 30FPS (snímkach za sekundu). To ale nie je všetko, pretože Chromecast Ultra podporuje aj HDR10DolbyVision. Oko používateľa si tak bude môcť vychutnávať obsah v naozaj vysokej kvalite.

Výkon zariadenia je vynikajúci a používanie je plynulé. Jedinou nevýhodou je jeho vyššia cena.

Recenzia: Google Chromecast 3

Google Chromecast 3

Maximálne rozlíšenie: 1920×1080 pixelov | FPS pri maximálnom rozlíšení (frame per second): 60 | Wi-Fi: 802.11ac | Rozmery: 51.9 mm × 51.9 mm × 13.8 mm | Hmotnosť: 40g | Približná cena: 40 €

Klady
 • Full HD rozlíšenie pri 60 FPS
 • Rýchlejší ako predchodca
 • Výborný pomer výkonu a ceny
Zápory
 • Nič

Najnovšia generácia Chromecastu s označením Google Chromecast 3 pokračuje v šľapajach svojho úspešného predchodcu a odstraňuje jeho chyby. Vo výsledku nám tak Google ponúka streamovacie zariadenie, ktoré dokáže všetko to, čo Chromecast 2, ale lepšie.

Maximálne rozlíšenie síce ostalo (1920×1080 pixelov), no Chromecast 3 ho používateľovi servíruje s 60 snímkami za sekundu, čo je veľký rozdiel. Plynulejší obraz robí z tohto zariadenia skvelého kandidáta na streamovanie športových prenosov a ďalšieho obsahu, kde sa každá milisekunda ráta.

Google udáva, že je vo všeobecnosti Chromecast 3 asi o 15 percent rýchlejší ako jeho predok. Najnovšia generácia tak ponúka skvelý pomer výkonu a ceny a je jasnou voľbou pre každého, kto chce za dobrú cenu premeniť svoju obyčajnú telku na Smart TV.

Recenzia: Google Chromecast 2

Google Chromecast 2

Maximálne rozlíšenie: 1920×1080 pixelov | FPS pri maximálnom rozlíšení (frame per second): 30 | Wi-Fi: 802.11ac | Rozmery: 51,9 mm × 51,9 mm × 13,49 mm | Hmotnosť: 39.1g | Približná cena: 30 €

Klady
 • Lacné zariadenie
 • Možnosť streamovania
 • Rôzne aplikácie
Zápory
 • Menšia snímková frekvencia

Najstarším zástupcom radu Google Chromecast, ktorý sa aktuálne na našom trhu predáva, je Google Chromecast 2. Toto zariadenie dokáže premeniť vašu „obyčajnú“ televíziu na Smart TV. Stačí ho k nej pripojiť pomocou HDMI a následne bezdrôtovo cez Wi-Fi zrkadliť obsah zo smartfónu alebo počítača.

Maximálne rozlíšenie má tento Chromecast na úrovni 1920 × 1080 pixelov. To je pre väčšinu používateľov plne postačujúce, no trochu zamrzí slabšia frekvencia snímok za sekundu (FPS). Tá sa zastavila na hodnote 30 snímok za sekundu.

Výhodami Chromecastu 2 sú okrem nízkej ceny tiež mnohé aplikácieinteligentné možnosti využitia. Slabinou je práve spomínaných 30 FPS, ktoré majú tendenciu aj padať nižšie. Z recenzií používateľov sme pobadali, že práve to je pre mnohých dôvod na upgrade starého Chromecastu 2. generácie na najnovšiu 3ku.

Najlepšie multimediálne centrá podľa Heuréky

Ako vybrať Google Chromecast?

Čo je to Google Chromecast?

Google Chromecast je malé zariadenie, ktoré môžete pomocou HDMI rozhrania pripojiť k televízii (alebo monitoru) a obohatiť ju tak o rôzne Smart funkcie. Prístroj sa prepája (prostredníctvom Wi-Fi) so smartfónom (tablet, počítač) a dokáže zrkadliť jeho obsah na obrazovke televízora. Okrem toho Chromecast podporuje aj rôzne aplikácie, vďaka čomu ide o naozaj šikovné Smart zariadenie.

Zrkadlený obsah dokáže Google Chromecast zobraziť v rozlíšení 1 920 × 1 080 pixelov (Full HD).

Schopnosti a vlastnosti

Inštalácia Chromecastu je veľmi jednoduchá a okamžite po nej je možné zrkadliť/streamovať obsah zo smartfónu, tabletu či počítača na televízii.

Najčastejšie používatelia využívajú Chromecast na pozeranie online videí z najrôznejších platforiem. Najobľúbenejší je Youtube, Netflix, Google Play a mnoho ďalších. S pomocou Chromecastu môžete svoj televízor využiť aj na počúvanie hudby. Samozrejmosťou je možnosť používania Spotify, Google Play a ďalších hudobných aplikácií.

Radi s mobilným telefónom fotografujete? Výsledok svojho snaženia si môžete jednoducho prezrieť aj na rozsiahlej obrazovke svojho televízora. Chromecast bez problémov zrkadlí fotky a videá nahrané pomocou smartfónu či kamery.

Ak sa doma nudíte, Chromecast vám umožňuje aj hranie hier. Presnejšie ide o hry dostupné na Google Play. Síce to nie je rovno herná konzola, no aj takéto hry vedia zabaviť a nájdete tu tiež kvalitné tituly.

Jednoducho povedané, Chromecast je skvelým a lacným spôsobom, ako premeniť bežnú televíziu na Smart TV.

Náš tip

 Premeniť obyčajnú televíziu na Smart TV dokážu tiež multimediálne centrá.

Aplikácie a funkcie pre Chromecast

Google Cast – užitočnou funkciou Google Chromecastu je možnosť zrkadlenia zobrazovaného obsahu z prehliadača Google Chrome pomocou doplnku s názvom Google Cast. Po nainštalovaní tohto doplnku stačí kliknúť na jeho malú ikonku v hornom rohu prehliadača a obsah z prehliadaču bude zobrazený na obrazovke televízora. Ide o podobný princíp ako pri zrkadlení zo smarfónu alebo tabletu.

Režim pre hostí – šikovnou funkciou zariadenia Chromecast je aj režim hostí. Režim pre hostí umožňuje streamovanie obsahu na televízor, resp. monitor, aj zo zariadení mimo domácej Wi-Fi siete. Využitie nájde táto funkcia napríklad, keď k vám prídu na návštevu známi a chcú vám ukázať nejaký obsah zo svojich zariadení (napríklad fotografie, videá a pod.). Všetok obsah vám môžu ukázať bez toho, aby sa museli pripájať na vašu domácu Wi-Fi sieť. Jedinou nevýhodou funkcie je, že funguje len pri zariadeniach s operačným systémom Android.

Pripojenie a nastavenie

Aby ste mohli využívať Google Chromecast na monitore alebo televízore, ktorý máte doma, musí mať HDMI port. Okrem toho je potrebné, aby sa televízor a Chromecast nachádzal na mieste, kde je k dispozícii Wi-Fi sieť.

Po napojení cez HDMI je nutné zapojiť aj napájací USB kábel. Tu máte dve možnosti. Buď ho pripojíte do USB portu používaného televízora/monitoru, alebo k adaptéru napojenému do siete. Po pripojení Chromecastu by sa mal televízor sám prepojiť do HDMI režimu. V prípade, že sa tak nestane, je nutné zvoliť HDMI režim manuálne. Nastavenie tohto režimu sa líši v závislosti od konkrétneho modelu televízora.

Keď máte všetko pekne zapojené, môžete sa pustiť do inštalácie.

Náš tip

Premýšľali ste o novej televízii? Pozrite si naše recenzie, rady a tipy, ako vybrať.

Inštalácia

Inštalácia zariadenia je triviálna. Na obrazovke sa vám zobrazí internetová stránka, na ktorej nájdete aplikáciu vhodnú pre operačný systém zariadenia, z ktorého chcete obsah zrkadliť (mobil, počítač alebo tablet).

V niektorých prípadoch môžete mať aj aplikáciu stiahnuté dopredu a začať Chromecast používať okamžite.

Google Chromecast je možné používať s operačnými systémami Android, iOS alebo Windows.

Rozmery a hmotnosť

Teraz, keď viete o všetkých schopnostiach a funkciách Google Chromecastu, vás možno prekvapia jeho rozmery. Ide o naozaj malú a kompaktnú vecičku. Rozmery bez káblu (Google Chromecast 3) sú nasledovné 51.9 × 51.9 × 13.8 mm. Celková hmotnosť zariadenia je len 40 gramov.

Kde kúpiť Google Chromecast?

Našim už tradičným odporúčaním na nákup je porovnávací web Heuréka. Na tejto webstránke nájdete prehľadné porovnanie cien, takže sa nestane, že by vám unikla tá najvýhodnejšia. Okrem toho poskytuje Heuréka informácie o skúsenostiach spotrebiteľov s produktom aj s jeho predajcom. K dispozícii sú tu teda rôzne recenzie používateľov a ich skúsenosti.

Výbornou voľbou na nákup takmer čohokoľvek je aj dobre známa Alza. Spoločnosť, ktorej tvárou sa stal reklamný zelený mimozemšťan, ponúka širokú ponuku elektroniky vrátane zariadenia Google Chromecast.

Najobľúbenejšie značky

Google

Asi nikoho neprekvapí, že značkou, ktorú budeme pri produkte Chromecast odporúčať, je práve Google. Táto Gigantická spoločnosť získala priam až legendárnu reputáciu. Okrem veľmi úspešných zariadení ako je Google Pixel, rad smartfónov so špičkovou fotografickou výbavou a tabletou Pixel Slate, stojí aj za zrodením veľmi úspešného zariadenia Google Chromecast. Okrem Google Chromecast 2, 3 a Ultra, je v ponuke aj Google Chromecast Audio, ktorý slúži len na streamovanie/prehrávanie zvukového obsahu.

Google

Cena

Finančná čiastka, ktorú budete musieť za Google Chromecast závisí od toho, aký typ sa rozhodnete kúpiť.

Cena do 30 eur

Google Chromecast 1 pomaly ale isto vymizol z regálov obchodov a aj ponúk eshopov. Medzi inzerátmi na Bazoši sa ale stále nejaké nájdu. Google Chromecast prvej generácie si môžete kúpiť z druhej ruky za menej ako 20 eur.

Cena od 30 do 60 eur

V tejto cenovej kategórii si môžete kúpiť Google Chromecast 2 a aj najnovší Google Chromecast 3. Našim odporúčaním je zainvestovať do modernejšej a drahšej „trojky“.

Cena nad 60 eur

Ak sa nebojíte investovať aj viac ako 60 eur, môžete si zakúpiť aj výkonnejšiu verziu Chromecastu s názvom Google Chromecast Ultra.

Najlepšie multimediálne centrá podľa Heuréky

Zdroje:

https://www.alza.sk/google-chromecast-art16497.htm
https://www.howtogeek.com/294613/which-chromecast-should-i-buy-and-should-i-upgrade-my-old-one/
https://www.cnews.cz/google-chromecast-3-rozdil-parametry-cena
https://en.wikipedia.org/wiki/Chromecast
https://www.androidcentral.com/chromecast
https://www.tomsguide.com/us/what-is-google-chromecast,news-17637.html
 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (4 hlasy)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár