Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global

2. 4. 2017 Aktualizované

Mobilné telefóny Xiaomi sa tešia medzi slovenskými zákazníkmi veľkej obľube vďaka svojmu vynikajúcemu pomeru ceny a výkonu. Nie je tomu inak ani v prípade 5,5-palcového Redmi Note 3 Pro, ktorý je väčším bračekom už staršieho modelu Redmi 3. Okrem väčších rozmerov a vyššej hmotnosti sa od neho líši Full HD displejom, snímačom odtlačkov prstov, silnejším výkonom a lepším fotoaparátom. Vo verzii Global navyše podporuje „slovenské“ LTE.

Ak chcete vedieť, ako dopadol v našom teste a prečo sme ho zaradili medzi najlepšie mobily do 200 €, prečítajte si nasledujúcu recenziu.

Obsah balenia

Test Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global obsah balení

 

V bielej škatuľke s vyobrazeniami všetkých troch farebných variantov – zlatého, bielo-strieborného a čierno-strieborného – sa ukrýva telefón spoločne s USB káblom, rýchlonabíjačkou, sponkou a podareným, hoci stručným, používateľským manuálom. Slúchadlá bohužiaľ nečakajte.

Dizajn a vyhotovenie – 8,5/10

Na svoju cenu vyzerá Xiaomi Redmi Note 3 Pro v čiernej verzii pomerne luxusne. Vďaka kovovej zadnej strane a kvalitnému vyhotoveniu máte dojem, že v ruke držíte zariadenie aspoň za 400 €, pričom stojí iba polovicu. Pri 5,5“ displeji si navyše zachoval slušnú hmotnosť 164 gramov, čo je len o 7 gramov viac, než má rovnako veľký Galaxy S7 Edge. Daňou za veľký displej je horšie držanie v jednej ruke, ale s tým pri takto veľkých telefónoch treba počítať. Ak však máte veľkú ruku, ani to nie je problém. Navyše telefón ponúka režim pre jednu ruku, keď si pracovnú plochu zariadenia môžete zmenšiť na 3,5, 4 alebo 4,5 palca. Ten spustíte rýchlym prejdením po senzorových tlačidlách doprava či doľava.

Predná strana je lemovaná takmer nebadateľne vystúpeným okrajom, ktorý aspoň trochu chráni obrazovku pri položení čelom dolu, avšak nezarezáva sa do ruky. Dole nájdeme trojicu senzorických tlačidiel, za ktoré treba výrobcu pochváliť, pretože sú podsvietené a majú vibračnú odozvu. V hornej časti nájdete predný fotoaparát, slúchadlo či notifikačnú diódu.

Do hornej strany môžete klasicky zapojiť slúchadlá a nájdete tu aj infraport. Na spodku nájdete primárny mikrofón a USB port. Zapínanie telefónu intuitívne nahmatáte v hornej časti pravého boku, rovnako ako ovládanie hlasitosti. Ich vyhotovenie je kvalitné a bez chýb. Naľavo je hybridný slot na microSIM + nanoSIM (alebo microSIM a microSD kartu), ktorý sa otvára pomocou priloženej sponky. Hrany telefóny sú celkovo zaoblené a zariadenie sa vďaka tomu príjemne drží.

Na zadnej strane nájdete trochu neprakticky umiestnený reproduktor. Pri položení na stôl alebo pri držaní v ruke totiž hrá znateľne znížene. Nad ním sa leskne vyryté logo Xiaomi. V hornej časti sa nachádzajú zapustená čítačka odtlačkov prstov, ktorá počas recenzovania fungovala úplne spoľahlivo, blesk a dvojica prisvetľovacích LED diód. Kvôli funkčnosti antény, nie je zadná strana celokovová, ale jej hornú aj spodnú časť tvoria dve plastové lišty. Zatiaľ čo spodná lícuje perfektne, pri hornej je zarovnanie horšie, ale možno sa to týka len nami testovaného telefónu.

Okrem uvedenej výhrady je dielenské vyhotovenie na dobrej úrovni. Telefón je pevný, avšak pri silnejšom uchopení mierne vŕzga. Pri bežnom používaní som však tento nedostatok vôbec nezaznamenal. Telefón sa inak nekĺže a zdá sa dobre odolný voči škrabancom. Na striebornej zadnej strane sú po dlhšom používaní trochu vidieť šmuhy.

Displej – 8,5/10

Recenzia Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global displej

5,5-palcový displej má rozlíšenie Full HD (1920 x 1080 px), čo sa síce nemôže rovnať najdrahším modelom s 2560 x 1440 px, avšak výsledná jemnosť úplne stačí a v danej triede ide o štandard. Pixely budete naozaj hľadať veľmi ťažko. Rovnako bezproblémové sú pozorovacie uhly, kontrast, citlivosť či podanie farieb. V nastavení si možno navyše farebnosť a kontrast čiastočne prispôsobiť osobným preferenciám.

Automatická regulácia jasu funguje vďaka senzoru osvetlenia spoľahlivo a nemôžem jej nič vyčítať. Neprispôsobuje sa iba v závislosti na okolitom svetle, ale berie do úvahy aj vaše konkrétne nastavenie. Na svoje si tak prídu záujemcovia nielen o jasný, ale aj menej žiarivý jas. Čitateľnosť na slnku je vďaka dobrému maximálnemu jasu bezproblémová, ale nijako nevyniká. Čo však musím vyzdvihnúť je minimálny jas, ktorý je naozaj nízky. Telefón je navyše vybavený režimom čítania, takže vaše oči sa pri dlhom pozeraní na obrazovku nebudú unavovať tak rýchlo.

Hoci sa výrobca nechváli, že by bol displej chránený krycím sklom Gorilla Glass, počas testu nepôsobil, že by trpel náchylnosťou na poškodenie.

Výkon a hardvér – 9/10

Z hľadiska výkonu je Xiaomi Redmi Note 3 Pro (v testovanej verzii s 3 GB RAM) kráľom strednej triedy a len ťažko hľadá konkurenta. Parametrovo je vybavený šesťjadrovými procesorom Qualcomm Snapdragon 650 a grafikou Adreno 510. V Antutu teste dosiahol skvelých 78 329 bodov, v čom ho začínajú porážať až telefóny s takmer dvojnásobnou cenou.

Test Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global AnTuTu

Potvrdilo to aj bežné používanie, keď som sa počas týždňového testovania nestretol so žiadnym sekaním či pádom. Multitasking hodnotím tiež na jednotku a telefón zvládne aj náročnejšie hry typu Asphalt 8.

Telefón kúpite v dvoch variantoch. S 3 GB RAM a 32 GB vnútornou pamäťou alebo lacnejší s 2 GB RAM a 16 GB pamäťou. V nami testovanom vyššom modeli bolo pre používateľa po spustení dostupných 24,5 GB priestoru, čo poteší. Navyše nie je problém ho rozšíriť pomocou microSD karty o ďalších 128 GB. To je však vykúpené nemožnosťou vložiť druhú SIM kartu.

Pre záujemcov o kvalitný hudobný výstup mám bohužiaľ smutnú správu. Niežeby bol reproduktor vyložene nekvalitný, ale žiadny zázrak od neho nečakajte. Už spomínané umiestnenie na zadnej strane kvalite moc nenahráva. Hoci je sila hlasitosti dobrá, pri maximálnej hodnote hudba skôr trhá uši, ako by im lahodila. Celkovo zvuk pôsobí plechovo a nezaujímavo. Za to strhávam body dole a odporúčam zapojiť vlastné slúchadlá alebo externý reproduktor.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 9/10

Redmi Note 3 Pro sa pýši 4000 mAh batériou. Tá hravo zvládne dvojdňovú bežnú prevádzku, a ak ju skutočne budete šetriť a obmedzíte niektoré funkcie, verím aj vo výrobcom udávané tri dni. V teste dokázal prehrávať videá na YouTube viac ako 10 hodín a zabezpečiť hranie hier nepretržite až 8 hodín (pri stredne náročných hrách, pri najnáročnejších telefón vydržal iba 5 h), čo možno len chváliť. V Antutu Battery teste mobil získal dokonca 14 302 bodov. Samotná hodnota mi príde trochu prehnaná, avšak jasne svedčí o nadpriemernej výdrži.

Jedinou výčitkou voči batérii tak môže byť fakt, že nie je vymeniteľná. Vďaka rýchlonabíjaniu trvá jej nabitie relatívne krátko, aj keď s najrýchlejšími sa, najmä kvôli svojej veľkej kapacite, merať nemôže. Za 15 minút sa z nuly dostane na 11 %, za 30 minút na 23 % a za hodinu na pekných 50 %. Za dve hodiny je na 94 %, pričom celkové nabitie netrvá dlhšie ako 2,5 hodiny.

Fotoaparát – 6,5/10

Kde vidím najväčšiu slabinu telefónu, je fotografovanie. Niežeby dvojica fotoaparátov (16 Mpx a 5 Mpx) vyhotovovala vyložene nekvalitné snímky, iba nijako nenadchnú. Za ideálnych svetelných podmienok sú fotografie pekné a pre bežných amatérskych fotografov použiteľné, avšak náročnejší používatelia budú sklamaní. Nehovoriac o nočných snímkach, s ktorými dieru do sveta rozhodne neurobíte. Bohužiaľ nadšený som nebol ani z predného fotoaparátu či makrofotografií. Najmä so zaostrením veľmi blízkych predmetov mal fotoaparát veľký problém.

Fotografie všeobecne nie sú príliš ostré, občas sa strácajú detaily a ani farebnosť nepatrí k najlepším, takže fotomobilom by som telefón nenazval. Ak prihliadneme na cenu zariadenia, zas o takú tragédiu nejde. Kvalitu snímok môžete posúdiť sami (originály tu).

Aplikácia fotoaparátu ponúka v základe vypnutie/zapnutie blesku a HDR a prepnutie na čelnú kameru alebo nahrávanie videa. Ďalej sa dostanete do ponuky efektov a režimov, rovnako ako k naposledy odfotografovaným snímkam. K podrobnejšiemu nastaveniu či prepnutiu do manuálneho režimu sa treba preklikať. Manuál toho však bohužiaľ príliš neponúka – nastaviť si môžete len vyváženie bielej alebo hodnotu ISO.

Kvalita Full HD videa (pri 30 fps) tiež príliš neoslní. Uvítal by som najmä prítomnosť stabilizácia obrazu, pretože bez nej a bez statívu sa obraz dosť chveje. Ukážku môžete vidieť nižšie:

Systém a konektivita – 8,5/10

Požívateľským prostredím telefónu je MIUI 7 (po aktualizácii MIUI 8), čo je nadstavba Androidu 6.0. Prostredie je plne v slovenčine a podľa môjho názoru patrí k veľmi podareným. O bezchybnej plynulosti a prepracovanosti systému bola už reč vyššie. Ak sa vám nepáči predvolený štýl, k dispozícii je veľa voľne stiahnuteľných tém.

Ak sa pozrieme na ponuku predinštalovaných aplikácií, mám len slová chvály. Nenájdete tu žiadne zbytočnosti, naopak ma potešila prítomnosť aplikácií Googlu, Facebooku či nástrojov typu kompas, rádio, poznámky, záznamník a počasie.

Zo špeciálnych režimov zaujme zjednodušený režim, vhodný pre starších používateľov, detský režim, zakazujúci vybrané aplikácie, či režim na ovládanie jednou rukou. Opomenúť nesmieme ani možnosť čiastočnej individualizácie farby notifikačnej diódy či funkcií tlačidiel.

Okrem absencie NFC, nemá konektivita chybu. Telefón podporuje bluetooth, USB OTG, Wi-Fi, GPS, infraport či všetky na Slovensku fungujúce LTE frekvencie. Spomenúť treba aj podporu Dual SIM slotu, hoci je len hybridný.

Záverečné hodnotenie

8.3

Skvelý

Xiaomi Redmi Note 3 Pro patrí medzi najlepšie telefóny strednej triedy. Zaujme pekným dizajnom, vysokým výkonom, dlhou výdržou batérie a príjemným používateľským prostredím. Vo verzii Global navyše podporuje slovenské LTE, čo bolo donedávna jeho veľkou slabinou. Avšak fotoaparáty aj reproduktor patria k priemeru a veľa od nich nečakajte.

Dizajn a spracovanie
8.5
Displej
8.5
Hardvér a výkon
9
Výdrž batérie
9
Fotoaparát a kamera
6.5
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Reprezentatívny dizajn
  • Výborný výkon
  • Spoľahlivá čítačka
  • Minimálny jas a režim čítania
  • Skvelá výdrž batérie
Zápory
  • Priemerný fotoaparát
  • Nekvalitné reproduktory
  • Iba hybridný slot
  • Absencia NFC

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár